La Tribune: Statul elen ar trebui sa-si vanda toate activele publice pentru 125 miliarde euro, conform unui plan intocmit de consultanti germani pentru salvarea Greciei

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2011, 17:25 Economie | Finanţe

Grecia ar trebui sa includa toate activele publice intr-o structura pe care sa o vanda unei institutii europene pentru 125 miliarde de euro si sa-si reduca astfel datoria publica de la 145% din PIB la 88% din PIB, potrivit unui plan realizat de consultanti ai guvernului de la Berlin. Cotidianul La Tribune, citat de Mediafax, scrie ca planul, numit Eureca, a fost realizat de consultanti influenti din guvernul cancelarului Angela Merkel, condusi de Martin Wittig, directorul general al companiei Roland Berger.

Propunerea include sase faze. In prima faza, Grecia ar trebui sa includa intr-o structura comuna toate activele publice (banci, imobiliare, telecom, porturi, et.c.), asemanatoare agentiei Treuhandanstalt, infiintata in 1990 pentru a privatiza 8.500 de companii publice din Germania de Est. Aceste active sunt estimate la 125 miliarde de euro, suma calculata in functie de valoarea unor proprietati scoase deja la privatizare de guvernul de la Atena.

Al doilea pas prevede ca o institutie europeana, finantata de statele membre, sa cumpere fondul infiintat de Grecia, care ar urma sa privatizeze activele pana in 2025.

In a treia faza, Grecia va primi 125 miliarde de euro pentru a-si rascumpara obligatiunile de la Banca Centrala Europeana (BCE) si Fondul European de Stabilitate Financiara. Efectul imediat al acestui al treilea pas ar fi reducerea datoriei publice de la 145% din PIB la 88%. Expunerea BCE pe Grecia ar fi redusa la zero, situatie care ar avea un efect calmant asupra contribuabililor europeni. Dobanzile pentru Grecia ar cobori puternic si ar putea pemite statului elen sa se imprumute din nou de pe pietele financiare.

In a patra etapa, institutia europeana va investi 20 miliarde de euro in restructurrea activelor pentru a le creste valoarea cu circa 50 miliarde de euro. Valoarea acestor investitii poate fi majorata cu 10-15 miliarde de euro din fondurile structurale pe care Grecia nu le utilizeaza. Aceasta injectie de capital, de circa 8% din PIB al Greciei, ar putea repune tara pe un trend de crestere, de circa 5% anual in urmatorii 3-4 ani. Ca urmare a majorarii incasarilor din taxe, Grecia va trece la rascumpararea anuala de datorii echivalente cu 1% din PIB, pentru a ajunge in 2018 sub pragul european de 60% din PIB.

Procesul de privatizare va fi incheiat pana in 2025, iar daca fondul infiintat va avea profit, atunci acesta va fi platit Greciei, dupa scaderea costurilor cu dobanzi si cheltuieli de management. Daca ar rezulta pierderi, acestea vor fi suportate de Grecia. Chiar daca nu va fi realizata nicio privatizare, datoria publica a Greciei va cobori sub 70% din PIB, o imbunatatire substantiala fata de situatia actuala.

Ultima faza a planului german vizeaza o reducere la zero a castigurilor speculatorilor care nu cred in salvarea Greciei si a zonei euro si mizeaza pe prabusirea obligatiunilor elene, spaniole, italiene si iralndeze.

Chiar daca planul a fost realizat de un grup de consultanti, este foarte probabil sa nu fi fost dezvoltat in afara cercului cancelarului Merkel si al expertilor BCE, UE si FMI, noteaza La Tribune. Compania Roland Berger are, de asemenea, experienta in privatizari, dupa ce a fost implicat in operatiunile Treuhandanstalt. Programul va trebui sa faca fata opozitiei bancilor si pietelor financiare, primele avand propriile scenarii cu privire la privatizarea activelor elene, in timp ce pentru pietele financiare actuala situatie de inertitudine ofera multiple oportunitati de profit.


Citeste mai multe despre   










3558 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:09)

    dragos234 [utilizator]

    Toate activele publice si virginitatea. Tot n-o sa fie de ajuns.
    • +6 (6 voturi)    
      what??? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:49)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Grecia nu mai este virgina de muuuuult? :)
  • +6 (20 voturi)    
    Plan de capitulare (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:17)

    nano2k [utilizator]

    Acesta e un plan de capitulare intr-un razboi economic. Grecia e prima pusa in fata capitularii. Iata la ce a fost bun acest proiect numit UE.
    • +3 (15 voturi)    
      Neinformati (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:31)

      Gigi Berlogea [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Hai sa nu le mai plingem de mila grecilor! Inca dinainte de criza din 2008 mai precis pe la inceputul lui 2007, Grecia era aratata cu degetul si fusese prinsa cu minciuna. Raporta fals la UE si i-au prins cu mita-n sac. Stiti vorba aia: nu va incredeti in greci nici cand va fac daruri!
      Este ca atunci cand ai merge la carciuma, bei si mananci pina pleznesti si cand vine carciumarul cu nota de plata iti dai ochii peste cap si zici ca n-ai consumat nimic si nu vrei sa platesti!
      • +5 (17 voturi)    
        Da (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:31)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Berlogea

        Nu am comentat daca Grecia si-o merita sau nu. Insa nu sunt de acord nici cu nemtii pentru care "Arbeit macht frei". Viata mai trebuie si traita, nu numai muncita (fara a incerca sa legitimizez lenea - asta e altceva).
      • +7 (15 voturi)    
        corect (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:45)

        george [anonim] i-a raspuns lui Gigi Berlogea

        Ce spui tu e adevarat, dar asta nu contrazice neaparat ce a spus nano2k; faptul ca si grecii le-au dat o mana de ajutor nu scuza intentiile malefice ale celorlalti
      • +2 (6 voturi)    
        din pacate (Miercuri, 28 septembrie 2011, 19:49)

        gica pentru [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Berlogea

        au fost putine locuri la ospat iar cei ce au stat la usa primesc nota de plata.
        • +6 (6 voturi)    
          Ba cred ca au avut locuri de ospat din plin! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 20:03)

          Gigi Berlogea [anonim] i-a raspuns lui gica pentru

          Si pe linga asta o sleahta de politicieni impotenti! Grecii erau stiuti de ce viata buna duc. Chiar spunea unul ca nu dieta mediteraneeana te face sa traiesti mult ci stilul de viata! Pai daca te uiti care sint aia in belea acum, sint cam aia cu dieta mediteraneeana: Grecia, Italia, Spania si Portugalia, deh mediteraneeni!
          • 0 (0 voturi)    
            lasa ca la noi (Joi, 29 septembrie 2011, 13:43)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui Gigi Berlogea

            e doar dieta ... si tot nu o ducem bine ...
    • +4 (18 voturi)    
      grecii au inteles gresit UE (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:40)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      ei au crezut ca pot sa cheltuie mult peste cat produc, sa incaseze al 14 salariu, sai aibe pensii ca nemtii etc etc....cu alte cuvine au crezut ca vor primi bani pe degeaba.
      Chiar nu le plang de mila.
    • +10 (14 voturi)    
      Au capitulat cand si-au amanetat tara (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:46)

      Carl [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Grecoteii si-au pierdut tara demult atunci cand s-au imprumutat fara chibzuinta, si apoi a doua oara cand au mintit UE ca sa se imprumute si mai mult.
      • -2 (6 voturi)    
        atunci cind grecii care erau (Miercuri, 28 septembrie 2011, 20:01)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Carl

        la putere (vezi si romania aici) au decis sa-si mute toate afacerile departe de tara. apoi grecii au plecat bintuiti de ziua de miine prin lume....si tara a ajuns unde au ajuns....intr-o zi o sa regretam si noi.
  • +9 (13 voturi)    
    astia nu sunt sanatosi la cap! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:58)

    marius [anonim]

    adica nu sunt destule institutii europeene, mai vor inca una. Pai si cu ce bani sa finanteze tarile membre acest fond de 125 mld, caci acestea sunt si ele in faliment, datoare vindute.
    Cit despre greci, nu cred ca ar trebui sa-i criticam prea tare. (si) Ei au fost drogati cu credite. Raspunderea este in aceeasi masura si a drogatului dar si a dealerului de droguri, care a profitat deja de doua ori.
    Odata a a incasat dobinda pe credi, apoi a vindut mercedesuri, vile si alte nimicuri drogatilor.
    Acuma daca a imprumutat unui falit, e si asta un risc.
    nu ?
  • +6 (14 voturi)    
    s-au specializat (Miercuri, 28 septembrie 2011, 19:15)

    m [anonim]

    Au trecut de la devalizat/falimentat fabrici si vandut pe nimic la tari intregi. Ma si mir ca n-a fost Romania prima vanduta!
    • +1 (15 voturi)    
      si,ma rog, (Miercuri, 28 septembrie 2011, 19:15)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui m

      de unde stii ca Romania nu a fost deja vanduta?
    • +5 (7 voturi)    
      a fost (Miercuri, 28 septembrie 2011, 20:03)

      bila [anonim] i-a raspuns lui m

      daca te uit la declaratiile unora(evrei) o sa vezi cam ce se intimpla...si ce isi permite romanul de rind....totul e pe credit si pe indestulare...miine....o sa platiti si polita...nimeni nu scapa...din pacate e inechitabil ce se intimpla...
    • +1 (1 vot)    
      Pai RO e vanduta de mult :) (Miercuri, 28 septembrie 2011, 23:11)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui m

      Vezi anii PSD :)
      • 0 (0 voturi)    
        si in plus ... (Joi, 29 septembrie 2011, 13:46)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

        urmatorii au finalizat vanzarea tarii (ca mijloace fixe) , apoi au vandut si viitorul tarii prin imprumuturi pentru a avea ei de unde sa mai suga ...
  • +8 (10 voturi)    
    Nu stiu daca e tocmai in regula (Miercuri, 28 septembrie 2011, 19:19)

    Doc [anonim]

    Nu ma intelegeti gresit. Grecia si-o cam merita la modul in care a inteles sa-si conduca economia.

    Insa toata treaba asta cam pute... Nu am incredere in bunele intentii ale creditorilor Greciei.

    Genul acesta de "preluari de active" se facea inainte cu ajutorul tancurilor si cu al infanteriei...
    • +10 (10 voturi)    
      Nu e (Miercuri, 28 septembrie 2011, 19:44)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Doc

      Stai linistit, propunerea asta se pupa perfect cu planul ala de renuntare la suveranitate.
      Nu le-a iesit in 2 razboaie, o fac in al 3-lea... economic.
  • +3 (3 voturi)    
    Just business.Without emotions. (Miercuri, 28 septembrie 2011, 19:40)

    Ulysse jegaritu' [anonim]

    Si unii si altii au vrut bani. Corect!
    Riscul creditorilor incepe atunci cand Grecia nu va mai avea ce sa dea in schimbul datoriilor. Si pana atunci au ce sa dea.Deci se chema ca sunt garantati .
    Uite de exemplu OTE. Va este cunoscut ?Ne vom mai intalni noi ... .
  • +9 (9 voturi)    
    grecia de vanzare (Miercuri, 28 septembrie 2011, 20:03)

    panfilica [anonim]

    nemtii vor sa cumpere grecia la gramada.
  • +4 (4 voturi)    
    razboi (Miercuri, 28 septembrie 2011, 20:25)

    gabriel [anonim]

    Faptele au demonstrat ca Uniunea Europeana nu s-a concretizat printr-o puternica integrare regionala, un actor puternic pe scena globalizarii, ci intr-o globalizare mai mica, ce a dat sansa unor state ocidentale, fara sanse in marea globalizare, sa obtinele avantajele suzeranitatii economice asupra celorlalte state. State ca Romania, acum vasale economic fata de puterile U.E. ar fi putut sa mai aiba vreo sansa in cadrul mondializarii in baza unor relatii traditionale politice mai vechi, insa acesasta sansa, in cadrul Uniunii Europene, este anulata.
  • 0 (0 voturi)    
    jocurile globalizarii (Joi, 29 septembrie 2011, 8:44)

    Fabiani [anonim]

    Cu alte cuvinte, Germania doreste ca Grecia sa-si piarda independenta - mai intai cea economica, apoi sa accepte un guvern strain, iar in cele din urma sa ajunga sclavi in propria lor tara. Nu cred ca un popor cu vechi traditii va accepta acest mod de viata. Izbucnirea unor tulburari majore, chiar posibilitatea izbucnirii unui razboi, va deveni inevitabila. Ar fi interesant de vazut ce pozitie ar adopta Rusia si China. In special Rusia, care vede ca latul se strange in jurul grumazului sau. Pe de alta parte, sunt si alte tari in UE care se apropie de situatia Greciei. Cum se va proceda in cazul lor ? S-ar putea ca razboiul pierdut de Hitler sa fie castigat de germani pe plan economic - desi s-ar putea ca insasi germanii sa joace la cacealma, fiindca si ei au destule datorii si deficite. Paradoxal, inca odata mingea s-ar putea sa se afle in terenul Rusiei. Depinde unde si cand.
  • 0 (0 voturi)    
    Deci Grecia oricum pierde (Joi, 29 septembrie 2011, 9:31)

    Andu [anonim]

    Daca vor avea profit, il vor plati Greciei dupa ce vor scadea toate costurie. Sunt convins ca aceste cheltuieli vor fi cam cat tot profitul.
    Daca vor avea pierderi, tot grecii le suporta.
    Pai daca sunt atat de buni in gestionarea activelor sa faca profit, nu pierderi.
    Sunt cam mancati grecii, dar e posibil sa le vina si altora randul, poate chiar si noua.
  • 0 (0 voturi)    
    ca renunta la activele statului e un imens avantaj (Joi, 29 septembrie 2011, 11:28)

    B [anonim]

    Inainte sa aruncati cu piatra ganditi-va un pic. Cu cat statul e mai putin implicat in economie cu atat mai bine. Faptul ca vand toate acele active care cauzeaza pierderi e excelent. Cel care lucreaza la Metroul grecesc acum o sa aiba patron si o sa trebuiasca sa fie eficienti, in grecia nimeni nu plateste la metrou, faptul ca grecii dau faliment era inevitabil.
    Fara toate acele pietre de moara nu exista vreun motiv ca acel aparat guvernamental greoi sa ramana in forma actuala.
    Sa fiu sincer si in Romania as vrea sa vina nemtii sa privatizeze CRF si alte gauri negre. Voua nu v-ar place sa calatoriti ca in germania, fara nas dar cu preturi decente, timp de tranzit scazut , fara manele si in siguranta. Orice consumator alege un serviciu sau produs create si vandut de firme private pt ca cele de la stat sunt scumpe si proaste. Mergeti in Rromanica cu trenul sau cu microbuzul? Trenul e scump si dureaza mult. Pe distante lungi gen Bucuresti Timisoara sau Arad pana si avionul e o varianta mai buna si la un pret aproape echivalent. Prin urmare initiativa privata pune la dispozitie variante mai bune pt ca statul e prin definitie ineficient si predispus la coruptie.
  • 0 (0 voturi)    
    alternative sau doar experimente sociale? (Joi, 29 septembrie 2011, 15:09)

    Fabiani [anonim]

    Afirmi ca: "statul e prin definitie ineficient si predispus la coruptie". Poate ar trebui sa renuntam la stat?! Poate initiativa privata pune la dispozitie variante mai bune, alternative statului, care sa nu degenereze in anarhie si haos? Personal, am mari indoieli. Insa doar viitorul va arata care este adevarul.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Joi, 29 septembrie 2011, 18:11)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Fabiani

      Fac parte si eu din categoria celor numiti pe nedrept "anarhisti" si care cred ca statul e inutil. Pentru ca sa platim, obligati fiind, o armata de sub-mediocri care sa ne calareasca ?
      Ce ne aduce statul astazi ? Scoli obscure si spitale mizere. Acum 200 de ani dadeai bani la profesor si la doctor. Azi ti se iau "asigurari sociale" si deasemenea dai bani pentru asta. Cei ca mine care se intreaba la ce e bun statul sunt catalogati drept anarhisti de inchizitia coruptilor care ne conduc.
      Iar voi, care mai credeti ca statul e cea mai mare realizare a omenirii in materie de organizare sociala, ganditi-va in ce conditii au aparut statele si unde s-a ajuns si ca suntem indoctrinati din frageda pruncie sa credem in el.