Jeffrey Franks: Reformele din Romania au incetinit. Exista ingrijorari legate de posibile presiuni politice

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2011, 12:04 Economie | Finanţe

Reformele din Romania au incetinit in ultimele trei luni, in special in procesul de restructurare si privatizare a companiilor de stat, a declarat Jeffrey Franks, seful misiunii FMI in Romania, citat de Mediafax, precizand ca oficialii FMI fiind ingrijorati ca acest lucru ar putea avea legatura cu anumite presiuni politice.

"Membrii board-ului incurajeaza autoritatile sa continue ferm reformele structurale pentru ca exista ingrijorari legate de posibile presiuni politice care sa ingreuneze acest proces", a spus Franks.

Intrebat daca aceste presiuni au legatura cu alegerile de anul viitor, Franks a afirmat: "Ar trebui sa stiti mai bine decat mine despre ce este vorba. Directorii (boardului FMI - n.r.) vor ca Guvernul sa mentina o abordare ferma atat asupra politicii fiscale, cat si asupra reformelor structurale, chiar si in contextul alegerilor".

Oficialul FMI a aratat ca autoritatile de la Bucuresti au "slabit" in ultimele trei luni procesul de privatizare si restructurare a companiilor de stat. El a precizat ca motivele pentru care anumite reforme au fost intarziate vor fi discutate cu autoritatile romane la urmatoarea misiune de evaluare, in luna octombrie.

"Noi am fost flexibili atunci cand a fost vorba despre detalii. Daca vor (autoritatile - n.r) sa ia o companie de pe masa (...), nu-i nicio problema, dar numai daca vedem o imbunatatire in alta parte. Putem sa fim flexibili cu detaliile, dar avem nevoie de o reforma generala agresiva in acest sector", a spus reprezentantul FMI.

Jeffrey Franks a afirmat ca, cu cat sunt mai agresive reformele, cu atat mai usor sunt de indeplinit tintele fiscale, fara sa fie necesara majorarea taxelor sau reducerea cheltuielilor.

Pe de alta parte, reprezentantul FMI a spus ca programul arata foarte bine din perspectiva fiscala, iar performanta in ceea ce priveste inflatia este peste asteptari, chiar si peste anticipatiile BNR.

Guvernul si FMI au decis ca in acest an sa fie numiti manageri privati la noua companii de stat, urmand ca anul viitor lista sa fie suplimentata cu alte sase societati, se arata in scrisoare de intentie convenita de cele doua parti. Conform documentului, primele companii de stat pentru care vor fi angajati manageri privati sunt Posta Romana, Tarom, CFR Marfa, Electrificare CFR, Societatea Nationala a Lignitului Oltenia, Electrica Furnizare, Hidroelectrica, Romarm si Oltchim. Anul viitor vor fi numiti manageri privati la CFR, CFR Calatori, Nuclearelectrica, Transgaz, Transelectrica si Romgaz.

De asemenea, Guvernul s-a angajat sa vanda participatii minoritare la CFR Marfa, Tarom, Petrom, Transelectrica, Transgaz, Romgaz, Hidroelectrica si Nuclearelectrica.


Citeste mai multe despre   










2402 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    Aiurea (Vineri, 30 septembrie 2011, 12:45)

    George [anonim]

    Care reforme mai fratilor. Astia de la FMi sunt tare comici, ei cred ca or sa-si mentina influenta numai cu abureli de adormit copiii. Dc imi arata acest Franks vreo reforma facuta in Romania eu o mananc, ca o ducem din prost in mai prost.
    • +2 (8 voturi)    
      Asteptari aiurea (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:25)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui George

      Ne-au dat bani. Acum vor sa se asigure ca o sa reuseasca sa-i recupereze. Logic. Si nu vad cum te afecteaza pe tine ca niste companii ineficiente o sa fie privatizate.
      • -2 (4 voturi)    
        USL (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:40)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui gogu

        da asa e
        reformele in romania au incetinit din cauza USL, PC PNL PSD Ponta Antonescu si Voiculescu
        ei sint singurii vinovati
    • -5 (7 voturi)    
      george reformatu' (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:46)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui George

      Tu ai idee ce e aia reforma? Tu crezi ca reformele incep cu dublarea sapariilor si ajutoarelor sociale, cum v-a invatat tariceanu???

      Reforma invatamantului, inchiderea spitalelor neperformante, legea salarizarii unice, legea pensiilor, etc.. astea ce or fi?

      la fel miriiati toti milogi si prin '97 ca de ce se inchid minele, da' fara reforma din '96-'99 nu am fi pupat cresterea economica din 2000-2008... Da' asistatu' social apreciaza reformele dupa dimensiunea pomenilor din luna viitoare, ca de, atita il duce capul...
  • +2 (10 voturi)    
    fmi (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:18)

    cuchi [anonim]

    Deduc din text ca FMI-ul este un santajist ordinar? Sau vindeti sau nu va mai dam? Parca totusi un gest ca al Ungariei de a renunta la "dadaca FMI" e de apreciat. Refuz sa cred ca in Romania nu mai gasim oameni competenti sa faca o restructurare a unei companii. Doar sa fie lasati in pace de politicieni.
    • -1 (7 voturi)    
      Alt inteligent... (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:50)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui cuchi

      Cuchi, FMI de data asta nu da, ci doar pune la dispozitia BNR. Nici macar ultima transa din fostul acord nu a mai fost luata, ca nu mai era nevoie. Se vede treaba ca e sport national in romania datu' cu parerea despre chestiitotal necunoscute.
    • +2 (6 voturi)    
      logic... (Vineri, 30 septembrie 2011, 14:08)

      me [anonim] i-a raspuns lui cuchi

      fmiu isi urmareste interesele proprii...
      anume sa asigure influenta sua in cat mai multe tari...
      faptu ca sua face orice ca sa ingenuncheze europa cred ca a devenit clar pentru toata lumea in ultimele 2 saptamani...
      asta este al 3lea razboi mondial... numai ca in loc de bombe arunci cu bani...
      • -4 (6 voturi)    
        Bai baiatule (Vineri, 30 septembrie 2011, 14:19)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui me

        Acu o luna s-a discutat de presedintele FMI care e francez si de urmasa lui, tot frantuzoaica. Si de cutuma ca FMI sa aiba conducere din UE iar BM conducere din SUA... Nici macar atit n-ai fost in stare sa retii?? Noroc ca prostia nu doare...
        • -1 (5 voturi)    
          nu (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:28)

          nu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          nu iti mai bate gura degeaba. nu poti sa il faci sa vada pe cel care nu vrea sa vada. chiar daca ii bagi lanterna in ochi, are sa pretinda ca asa arata intunericul.

          asa ca...
      • 0 (4 voturi)    
        clar (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:19)

        chavalito [anonim] i-a raspuns lui me

        FMI si BM sprijina doar interesele SUA iar sua este mama tuturor relelor de pe pamant. a ingenunchiat europa africa mai urmeaza si asia .. dupa scenariul acesta va urma vechiul vis francmasonic 'un singur guvern mondial' atunci nimeni nu va putea sa se impotriveasca
    • 0 (4 voturi)    
      Nu-i mai lauda pe unguri. (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:57)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui cuchi

      Ungurii sunt vai de ei.Nu cred ca ti-ar conveni masurile luate de Ungaria.Si inca nu pot spune ca sunt pe plus.Ungaria are si va avea probleme foarte mari,chiar daca au taiat din ajutoarele sociale,salarii,pensii si au crescut tva la 27%.Documenteaza-te cand deschizi gura.
  • +4 (6 voturi)    
    ati cam incetinit...! (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:50)

    likea [anonim]

    trebuie sa va vindeti tot ca sa nu mai ramaneti cu nimic si asa terminati reforma!
  • +1 (5 voturi)    
    Treziti-va (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:03)

    Suca [anonim]

    Reforma lu' peste prajit: VINDETI - VA LA UN PRET CAT MAI MIC !!! Asta este FMI, un fel de aspirator de bunastare pt o parte a lumii, in detrimentul celeilalte parti, din care facem si noi parte din pacate. O sa mai vedem noi ciuciu crestere economica si ceva bunastare dc plecam capul la aburelile lui nenea Franks. Trenul globalizarii nu ne asteapta pe noi sa stea Boc pe un scaunel la Victoria in protocoale de supusenie cu FMI. Deja ne pleaca investitorii pt ca in Romania austera si autoritarista a lui Basescu, cea cu petice rupte in fund, nu e loc pt dezvoltare, ci doar pt asa zise reforme care duc la stagnare si baltire intr-o zona a tarilor sarace. Punct.
  • +1 (1 vot)    
    nu cred... (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:23)

    vio [anonim]

    astea sunt speculatii .... PDL face reforme, asa ne asigura Dl Boc zi de zi..... Basescu il mai contrazice mai mereu in ultimul timp acuzandu-i pe PDListi ca nu vor deloc reforma statului roman ca sa nu-si piarda avantajele... dar eu il cred pe Dl Boc, Dl Boc spune numai adevarul, el nu minte nicodata, si eu sper ca reforma va continua...
    FMI deja nu mai crede ??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!