Nouriel Roubini: Este nevoie de o "bazooka" de 2.000 miliarde euro pentru combaterea crizei datoriilor din zona euro

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 3 octombrie 2011, 14:52 Economie | Finanţe

Europa trebuie sa majoreze valoarea fondurilor alocate pentru combaterea crizei datoriilor, a declarat economistul Nouriel Roubini, presedintele Roubini Global Economics, care a mai precizat ca pentru acest lucru este nevoie cat mai repede de 2.000 miliarde de euro, potrivit Bloomberg.

"Sunt foarte preocupat ca lucrurile scapa de sub control. Este nevoie de o bazooka uriasa de cel putin doua 2.000 miliarde de euro, dar nu puteti astepta trei luni. Trebuie facuta in urmatoarele saptamani", a spus Roubini.

Bloomberg arata ca liderii europeni se lupta pe mai multe fronturi: incearca sa stinga criza din Grecia, sa izoleze de o potentiala contagiune Italia si Spania si sa protejeze bancile.

"Problema nu este ca Grecia este insolventa, ci faptul va aveti doi elefanti mari in camera - Italia si Spania. Aceste tari sunt prea mari pentru a fi lasate sa intre in faliment, dar si prea mari pentru a putea fi salvate. Chiar daca ele sunt nelichide, dar solvente datorita masurilor de austeritate, ele si-au pierdut deja credibilitatea in piata", a mai spus cel supranumit Dr. Doom al Economiei.

Roubini, care este si profesor la Stern School of Business din cadrul Universitatii din New York, a aratat ca pasii care trebuie facuti pentru a preveni o situatie de insolvabilitate in zona euro sunt uriasi.

El a mai precizat ca efectele pe care le-ar putea avea criza datoriilor suverane din zona euro ar putea fi mai severe decat cele ale falimentului Lehman Brothers.​


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1900 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    ... (Luni, 3 octombrie 2011, 15:03)

    ... [anonim]

    Nu stiu daca observati dar au luat-o in freza fix tarile care au "promovat turismul" - Grecia in primul rand urmata de Spania si Italia. Baietii destepti in schimb au avut grija sa-si protejeze industria asa ca acum o duc bine: Germania, tarile nordice, partial Franta, etc. Cred ca ar trebui sa fie si un semnal de trezire pentru Romania atunci cand au de ales intre banii cheltuiti pe turism sau pe industrie.
    • +1 (3 voturi)    
      eh (Luni, 3 octombrie 2011, 15:40)

      gogu blond [anonim] i-a raspuns lui ...

      povesti, cu blonda in fruntea ministerului nu avem cum sa dam gres
    • 0 (2 voturi)    
      la cate semnale au tot fost ... (Luni, 3 octombrie 2011, 16:37)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui ...

      nu cred ca se strezeste nimeni (in curand)
  • +2 (4 voturi)    
    de ce? (Luni, 3 octombrie 2011, 15:59)

    hm [anonim]

    nu va apucati sa comentati altceva ? de exemplu, fotbal. turismul este vinovat pentru evaziunea fiscala sau oamenii care in zona de sud a europei nu impartasesc deloc comportamentul ordonat si responsabil al nordicilor??? daca in grecia, ca si in romania, lumea nu ar incerca sa fure si sa insele fiscul si statul, ar trai si ei ca in tarile nordice. sunteti impresionati de bunastarea lor dar stiti cat impozit platesc, adica nu se prefac ca il platesc. poate aflati cat este impozitul pe casa si masina si apoi comentati aiurea!
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Luni, 3 octombrie 2011, 16:29)

      ... [anonim] i-a raspuns lui hm

      printre altele da, daca te-ai interesa ai afla ca turismul e o ramura economica notorie pentru evaziunea fiscala, incepand cu banalul bacsis (tip) care e atat de generalizat incat e acceptat. Urmeaza tot felul de mici servicii, cazare la negru, marfuri de artizanat vandute pe sub mana, taximetrie si servicii de transport tot asa fara bon, ocazional prostitutie si probleme asociate cu droguri si alcool, etc. Spre deosebire de industrie sau chiar agricultura unde in cele mai multe cazuri ai fie stanta cu seria pe produs si factura in camion, in turism multe lucruri se fac la mica intelegere. Raspandesti practicile astea in restul economiei si obtii....Grecia.
  • +1 (1 vot)    
    adica doza de soc :) (Luni, 3 octombrie 2011, 16:01)

    venerica [anonim]

    dermato-venerologul economiei mondiale zice ca nu tratamentul de lunga durata, ci o doza de soc urmata de regim poate salva cele doua organe care atarna in zona cea mai rusinoasa a ue.
    ele se alatura mai micului organ european deja falimentar, despre care nimeni nu mai crede ca se va mai ridica vreodata.
    nu stiu unde e romania in povestea asta, cert e ca ea a fost penetrata masiv cu capital venind din aceste zone dubioase ;)
  • +1 (1 vot)    
    2000 miliarde ... ~ 5000 EUR pe cap de locuitor UE (Luni, 3 octombrie 2011, 16:08)

    toteu [anonim]

    Cu siguranta banii astia tot de la noi - contribuabiulul de rand - vor fi scosi ... asa ca daca s-ar face o medie ar rezulta ~5000Eur/cap de locuitor UE pe care trebuie sa-i dam catre UE... asta pe langa taxele de zi cu zi... catre statul nostru...
  • 0 (2 voturi)    
    bravo (Luni, 3 octombrie 2011, 16:11)

    gigi [anonim]

    chiar asteptam cu sufletul la gura sa mai aud profetiile despre trecut ale lui rubini (gen pamantul graviteaqza in jurul soarelui, exista probabilitate de 50% sa murim in urmatorii 10 ani.. etc)
    • 0 (2 voturi)    
      bine ca esti tu comentator de fotbal ... (Luni, 3 octombrie 2011, 16:39)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui gigi

      vino cu ceva concret , nu da doar din gura ... daca poti ...
  • +1 (1 vot)    
    Toate (Luni, 3 octombrie 2011, 18:38)

    xolv [utilizator]

    Toate tunurile pe Europa, poate poate salvam America de metastaza. Europa a gresit cand in loc sa investeasca in est sau in Africa, a alimentat cu bani ingineriile financiare americane, ca deh, aveau rating AAA. La randul lor, nemtii si britanicii cred ca ei vor supravietui, avand rating AAA, daca Spania si Italia cad. Fals. Se va duce la vale toata Europa. Va trebui sa ne trezim si sa nu mai inghitim gogosile "celei mai mari natiuni" din lume. Europa nu are deficitul si nu are somajul Statelor Unite.