INS: Inflatia anuala a scazut la 3,45% in septembrie, intrand in intervalul BNR

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 11 octombrie 2011, 10:23 Economie | Finanţe

Rata anuala a inflatiei a coborat in luna septembrie la 3,45%, pe fondul ieftinirii alimentelor, intrand astfel in intervalul tintit de BNR pentru acest an, potrivit datelor Institutului National de Statistica (INS). Comparativ cu luna anterioara, indicele preturilor de consum a scazut cu 0,21%.

Conform INS, preturile alimentelor s-au diminuat cu 1,2% in septembrie fata de luna anterioara, in timp ce marfurilor nealimentare si tarifele serviciilor s-au scumpit cu 0,2%, respectiv 0,6%.

Dintre alimente, cartofii (-35%), legume si conserve de legume (-13%) si fructe proaspete (-5,74%) au cunoscut cele mai mari reduceri de pret in septembrie, in vreme ce ouale (+5,05%) si branza de oaie (+1,04%) s-au scumpit cel mai mult.

Produsele din categoria marfurilor nealimentare au inregistrat cresteri de maxim 1,07% in luna septembrie, acest avans fiind inregistrat in cazul combustibililor.

In ceea ce priveste tarifele la servicii, acestea au crescut pe total cu 0,56%. Cea mai mare crestere de pret in aceasta categorie a avut loc la transportul feroviar, cu 7,06%, si apa, canal, salubritate, cu 1,23%.

INS mai arata ca daca excludem impactul majorarii preturilor la combustibili preturile de consum au scazut in septembrie cu 0,33% comparativ cu august, iar daca excludem impactul bauturilor alcoolice si a tutunului, indicele preturilor de consum a coborat cu 0,22%. Preturile de consum au urcat in septembrie cu 0,24% daca se exclud legume, fructe, oua, combustibili si produsele ale caror preturi sunt reglementate, bauturi si tutun.

Produsele ale caror preturi sunt reglementate sunt medicamente, energie electrica, gaze naturale, energie termica, transport CFR, transport pe apa, posta si curier, abonament radio-TV, servicii de eliberare carte identitate, permis auto, pasaport, apa, canal, salubritate, transport urban in comun, chirii stabilite de administratia locala.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1322 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Excelenta veste (Marţi, 11 octombrie 2011, 10:27)

    Romania, pe drumul cel bun [anonim]

    Asta inseamna automat o putere de cumparare mai mare si incredere mai ridicata in economia noastra.
    • 0 (2 voturi)    
      Eşti prea optimist (Marţi, 11 octombrie 2011, 10:40)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Romania, pe drumul cel bun

      Înseamnă putere de cumpărare mai mare când e vorba de ALIMENTE, nu şi de altceva. Carburanţii au rămas cam tot pe acolo, biletele CFR s-au scumpit, bunurile de folosinţă îndelungată s-au scumpit datorită creşterii euro (chiar dacă frigiderul e făcut în România, o parte din piese tot trebuiesc importate).

      Deci "puterea de cumpărare mai mare" nu te ajută decât să te îndopi cu cartofi, eventual prăjiţi, şi cu legume la borcan. Dar dă bine în statistici şi sună bine în urechile Bruxellesului.

      ~Nautilus
      • +1 (1 vot)    
        In principiu ai dreptate (Marţi, 11 octombrie 2011, 11:14)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        ... Dar tine cont ca pentru o familie nevoiasa alimentele sunt principala povara a bugetului, nu pretul carburantului sau al frigiderului, smartphon-ului sau mai stiu eu ce.
      • 0 (0 voturi)    
        oricat (Marţi, 11 octombrie 2011, 11:29)

        oricat [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        oricat de trista ar fi situatia, este mai bine ca ea sa reflecte realitatea.

        betia cu apa rece din anii de bula imobiliara nu facea traiul mai bun, in ansamblul sau, ci doar arunca grijile parintilor pe umerii copiilor.

        daca doar cartori si legume ne permitem sa cumparam, atunci e mai bine sa stim asta si sa nu ne ascundem dupa deget. daca vrem mai mult, atunci sa ne punem mintea si bratele la treaba.

        de ce sa ne mintim singuri? crezi ca prostia ne face mai destepti?
      • 0 (0 voturi)    
        ok (Marţi, 11 octombrie 2011, 11:42)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        50% din cosul de consum in Romania e compus din alimente, deci da este o veste buna. Daca cresc preturile (la alimente) atunci e o veste proasta, daca scad preturile (la alimente) atunci e irelevant pt ca preturile la biletele CFR (wtf??) s-au scumpit. Asta e "dublu standard" in interpretare vazut si din avion.

        Puteai sa zici ca nu trebuie sa interpretam optimist pentru ca e doar inflatia dintr-o luna si trebuie sa asteptam sa se consolideze inflatia la nivelul asta (nu de alta dar vin lunile de iarna cand de obicei preturile cresc, deci e posibil inflatia sa nu stea la nivelul asta).

        Dar nu argumenta ca nu e bine pt ca au crescut preturile la biletele CFR :)
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 11:47)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        Curiozitate: de ce iti pui numele si la inceputul si la sfarsitul mesajelor?
        • 0 (0 voturi)    
          :) :P (Marţi, 11 octombrie 2011, 12:49)

          Nautilus [anonim] i-a raspuns lui xyz

          1. Curiozitatea în chestiuni irelevante a ucis pisica.

          2. Aşa spun regulile compunerii unei scrisori sau altui mesaj asimilat scrisorii: că se încheie prin semnătură.

          Faptul că programul pune automat un nume de utilizator la începutul fiecărui mesaj pe orice fel de forum sau alt site asemănător de 20 de ani de când s-a inventat WWWul nu e relevant. Când mesajul e asimilat unei scrisori, username-ul poate să fie cel mult echivalentul antetului, dar nu al semnăturii.

          ~Nautilus
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 13:12)

            xyz [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

            Eu cred ca in subsolurile stirilor nu trimitem scrisori, ci postam comentarii, care ar trebui sa respecte alte reguli decat cele care guverneaza scrisorile obisnuite.

            Daca am admite totusi ca aceste texte sunt de fapt scrisori, de ce nu incepi textul tau cu o formula de salut? Asemenea, de ce nu il inchei cu o formula de "la revedere"?
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 13:28)

              Nautilus [anonim] i-a raspuns lui xyz

              Fiindcă lungimea unui comentariu e limitată?..

              ~Nautilus
              • 0 (0 voturi)    
                ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 13:34)

                xyz [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

                Sugerezi ca nu mai ai loc sa spui "buna ziua!" si "la revedere", desi tu incerci?

                Cu respect,
                Pinnochio :)
      • 0 (0 voturi)    
        ce a mai ramas ?? (Marţi, 11 octombrie 2011, 12:46)

        sir [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        "Preturile de consum au urcat in septembrie cu 0,24% daca se exclud legume, fructe, oua, combustibili si produsele ale caror preturi sunt reglementate, bauturi si tutun. Produsele ale caror preturi sunt reglementate sunt medicamente, energie electrica, gaze naturale, energie termica, transport CFR, transport pe apa, posta si curier, abonament radio-TV, servicii de eliberare carte identitate, permis auto, pasaport, apa, canal, salubritate, transport urban in comun, chirii stabilite de administratia locala." - sa inteleg ca foarte putine produse s-au scumpit? De ce cheltuiesc mai multi bani pentru aceleasi cumparaturi, am facut un buget de familie si de la luna la luna cumpar mai putin cu aceeasi bani...si de unde au luat cei de la INS preturile astea care au scazut?? Ei ignora cresterea datorata combustibililor dar vanzatorii nu gansesc ca ei.
    • 0 (0 voturi)    
      mai iesi din casa (Marţi, 11 octombrie 2011, 13:02)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Romania, pe drumul cel bun

      /// Preturile la alimente au crescut cel mai mult si cresc incontinuu. Doar produsele de sezon se ieftinesc pentru o luna doua (ceea ce e normal si se intampla anual).
      Practic preturile la alimente s-au dublat in ultimii ani.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    Aiurea (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:00)

    Ics [anonim]

    Preturile au scazut DACA SE EXCLUD... Eu nu am observat sa scada ceva, asa ca sa ne scuteasca. Orice crestere a pretului la energie/carburanti/transporturi va creste automat si preturile bunurilor. Creste euro-> creste pretul cam la tot, ca la noi in .ro totul e in euro, sau raportat la euro.
    Daca au ajuns cartofii si legumele la borcan (foarte naturale de altfel) sa dicteze rata inflatiei... no comment.
  • 0 (0 voturi)    
    aceasta minunata rata a inflatiei (Miercuri, 12 octombrie 2011, 14:02)

    CTC [anonim]

    nu pot sa nu ma amuz de anunturile BNR care se mai vrea si banca centrala a unei tari." Pai ba tu banca centrala care esti tu, iti alegi tinta de inflatie bazandu-te pe pretul cartofului si al legumelor? Pai ba tata, despre ce economie vorbim? Tu Romania, esti tara a Uniunii europene si cartoful iti dicteaza tie rata inflatiei? Oare amm eu impresia sau nu exista economie in tara asta? Deci s-au ieftinit cartofii si s-au scumpit ouale si hop banca centrala anunta ca si-a atins tinta de indice?
  • 0 (0 voturi)    
    aceasta minunata rata a inflatiei p2 (Miercuri, 12 octombrie 2011, 14:14)

    CTC [anonim]

    Imi este sila sa ma mai trezesc dimineata, gandindu-ma ca locuiesc intr-o tara unde banca centrala isi seteaza strategiile bazandu-se pe coordonate economice inexistente. Nu am pregatire economica, in schimb am luat bac-ul la vremea mea si am terminat studiile superioare ca sa ajung la varsta de 30 de ani si sa aflu ca rata inflatiei intr-o economie este dictata de cartof si de ce pune mama in camara. Este incredibil ce gogomanie inghite cetetanul acestei paradoxale tari din lumea asta!!!Am trait degeaba si m-am dus la scoala de pomana! Bine ba Isarescule de ce n-ai zis de la inceput ca sunt un dobitoc. Puteai sa-mi zici de cand eram mic ca de fapt cartoful tine loc de industri e producatoare si prelucatoare ca nu ma mai faceam inginer, ma duceam drq la bunici sa pun cartofi!!!