Jeffrey Franks (FMI): Romania ar putea deveni un exportator de energie daca ar fi aplicate politicile corecte

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 23 octombrie 2011, 13:25 Economie | Finanţe

Romania ar putea deveni un exportator de energie daca ar fi aplicate politicile corecte si daca autoritatile ar sti sa atraga investitiile necesare in acest domeniu, a declarat intr-un interviu pentru Agerpres seful misiunii FMI pentru Romania, Jeffrey Franks.

"Energia este unul dintre domeniile in care este cea mai mare nevoie sa se inregistreze progrese. Vanzarea pachetelor minoritare si a celor majoritare de actiuni in companiile energetice ar trebui sa se faca mai rapid, iar reforma legislativa in acest sector treneaza si chiar a ramas in urma programului stabilit. Romania ar putea foarte bine sa devina un exportator de energie, in loc sa ramana un importator, daca ar fi aplicate politicile corecte si daca autoritatile vor sti sa atraga investitiile necesare de mai multe miliarde de euro. Dar investitiile vor veni in Romania numai atunci cand preturile la energie vor fi cele corecte, cand competitia va fi onesta si cand climatul de afaceri va deveni favorabil", a spus Franks.

In ceea ce priveste reforma in intreprinderile cu capital de stat din Romania, oficialul FMI apreciaza ca in unele au fost facute progrese substantiale, insa in altele au mai ramas multe lucruri de facut. "Imi dau seama ca unele dintre aceste reforme dau nastere la controverse politice si sunt dificil de indeplinit, din motive tehnice. Este, insa, esential ca ele sa avanseze cat de repede este posibil, pastrand o atitudine rezonabila, astfel incat sa stimuleze cresterea si sa permita economiei sa devina cat mai putin vulnerabila la socuri", a subliniat Jeffrey Franks.

Companiile de stat monitorizate in acordul cu Fondul Monetar International (FMI) trebuie sa-si reduca pierderile pana la 4 miliarde de lei la finele lui 2011, de la 6,6 miliarde de lei la finele lui 2010. De asemenea, arieratele companiilor de stat trebuie sa coboare la 16 miliarde de lei la sfarsitul acestui an, de la 19,7 miliarde lei la finele lunii iunie 2011.

"In cazul in care una din companiile de stat este lichidata, pachetul majoritar de actiuni este privatizat sau fuzioneaza cu o alta companie care nu este inclusa pe lista, cifra va fi ajustata prin scaderea tintelor convenite pentru firma respectiva", se precizeaza in memorandumul convenit de Romania cu FMI.


Citeste mai multe despre   










1334 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Minciuna FMI (Duminică, 23 octombrie 2011, 13:56)

    Loru [anonim]

    De unde au acești indivizi din FMI bani să împrumute(așa zic ei) țările dacă peste tot este criză??De unde scot ei bani???Tipăresc???Probabil.Dar dacă nici măcar nu împrumută și au doar înțelegeri secrete cu guvernele.Politicieni corupți care vând interesele țării pentru bunăstarea proprie.FMI a falimentat multe state, nu a făcut nimic bun pe undeva în lumea asta.Scopul lor este ca noi oamenii de rînd să fim cât mai săraci pentru că doar așa vom opune o rezistență cât mai mică la planurile lor de înrobire a populației globului."Soluțiile" lor mai rău ne distrug țara decât să ajute cu ceva.Asasinul economic Jeffrey Franks își face treaba de minune, și va ajuta România cum a ajutat și Argentina...cine știe cunoaște.
    • +2 (4 voturi)    
      ai avea dreptate daca.... (Duminică, 23 octombrie 2011, 15:00)

      xtraterestrul roman [anonim] i-a raspuns lui Loru

      Ai avea dreptate daca Romania ar fi o tara bine guvernata, cu veniturile si cheltuielile administrate corect. Dar eu stiu urmatoarele: Sidex Galati pana la privatizare era capusata si plina de datorii, dupa privatizare statul Roman incasa sute de milioane de dolari anual impozit pe venit, la Renel inainte de privatizare, directorii isi construiau blocuri de birouri din salariu, nu mai vorbesc de capusare. Nu stiu sigur de Petrom, dar inainte de privatizare era capusata si plina de datorii. Dupa privatizarea acestor companii de stat romanul "bun administrator" se plange ca profitul merge afara! Eu inclin sa cred ca cei mai mari dusmani ai Romaniei sunt romanii. Nu sunt in stare sa administreze corect nici macar veniturile din privatizare, dar sunt de vina cei la care se duc cu mana intinsa dupa imprumuturi, nu-i asa?
  • -2 (6 voturi)    
    Colonia Romania (Duminică, 23 octombrie 2011, 14:37)

    Mihai [anonim]

    De ce ar trebui Romania sa exporte energie, asa cum zice blestematul asta? De ce sa se ajunga la "un pret corect", adica cat mai mic, al energiei obtinute in Romania, cu poluare pe care o inghit romanii, din resursele noastre: carbune extras cu subventii, cursuri de apa distruse, fabrici de curent pe lemne (vezi Schweighofer & co.)? Care e bafta sa ne distrugem resursele pentru a-i alimenta pe altii cu energie ieftina? De ce sa nu ne folosim cat mai judicios resursele, materiile prime, si sa exportam produse finite cat mai elaborate?
  • -1 (3 voturi)    
    Energie electrica si termica (Duminică, 23 octombrie 2011, 14:56)

    Cetateni [anonim]

    Straini vor sa inchida minele de carbune bun de huila din Valea Jiului cand marile puteri ale lumi dezvolta exploatatrea carbunelui (Germania,Spania,SUA,China,India,Rusia,....),noi romani ce model luam?Seceta si-a aratat ineficienta hidrocentralelor si centrala nuclearelectrica de la Cernavoda ca daca nu are apa nu poate functiona datorita lipsei apei la sistemul de racire.
  • +1 (3 voturi)    
    România nu trebuie să importe energie ! (Duminică, 23 octombrie 2011, 15:56)

    Ionel [anonim]

    România ar trebui să evite să devină un importator de energie, chiar dacă exportul pe termen scurt ”face frecție la piciorul de lemn”. Dependența energetică este considerată o problemă de care depinde siguranța națională, oriunde în lume.
    Domnul Jeffrey Franks ar trebui să mai studieze puțin la acest capitol, eventual să mai ia un doctorat. Iar statul român ar trebui să implementeze o reforma energetică care să asigure acest deziderat, de independență energetică, atât cât permit resursele!
  • -2 (4 voturi)    
    FMI sanitar (Duminică, 23 octombrie 2011, 16:28)

    Mircea [anonim]

    FMi falimenteaza pe tampiti. In sensul ca le grabeste falimentarea celor care chiar merita. Un rol de sanitar, cum s-ar spune.
    Cand ai 8 miliarde de euro / an si tu iti pui pensii de 13 miliarde, asta inseamna ca esti tampit. Si FMI-ul asta face, ii elimina pe astia care incurca lumea.
  • +1 (5 voturi)    
    Preturi corecte? (Duminică, 23 octombrie 2011, 17:17)

    barghieru [utilizator]

    Adica,de inteles,ca preturile corecte trebue sa fie alea care le convin FMI-lui?Ce "onest" se crede asta! Va dam miliarde,dar "corectati" preturile..Cu adevarat ne cred "cei" de la FMI vinzatori de tzara?Pretul dolarului ieste instabil si nu se stie care-i va fi soarta maine(poate deveni maculatura..).Deci,vor sa ne "bage maculatura" in schimbul "materiei"(resurselor naturale).Ce minti lucide..,mai..