Boc catre FMI: Vom pregati un buget de vreme rea, pentru ca Romania sa nu intre in furtuna/ FMI este de acord cu eventuale majorari de salarii si pensii in 2012, daca vor fi resurse

de V.M., D.P.     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2011, 18:57 Economie | Finanţe

Premierul Emil Boc i-a asigurat pe oficialii Fondului Monetar International (FMI), in intalnirea organizata miercuri seara la Guvern, ca Executivul va pregati pentru anul viitor un proiect de buget "de vreme rea", pentru a se asigura ca Romania nu va intra "in furtuna", relateaza Mediafax. Oficialii Guvernului nu au pus in fata presei si cifrele pe care se bazeaza, ci au preferat o abordare "meteo" a situatiei economice a Romaniei, spun surse apropiate discutiilor.

"Pentru 2012 vom pregati un buget de stat de vreme rea si, in cazul in care vremea va fi mai buna, va fi mai buna pentru toti. Deci, este mai bine sa prevenim raul si sa consolidam stabilitatea noastra macroeconomica. Asa cum am vazut azi, in mod special in Grecia, nu vom primi stiri foarte pozitive, din cate stiu, asadar vremea in Europa, din punct de vedere economic, nu va fi foarte buna, dar, asa cum am spus, noi ne vom pregati nu pentru cea mai buna vreme in 2012, dar in cazul in care vom avea o vreme mai buna, va fi mai bine pentru toata lumea sau macar nu va fi furtuna. Daca nu va fi furtuna, va fi mai bine pentru toata lumea aici in Romania si in Europa", a spus Boc oficialilor FMI.

La randul sau, seful delegatiei Fondului Monetar International la Bucuresti, Jeffrey Franks, a aratat ca actualul context economic international este unul "de furtuna", dar ca Romania este mai bine pregatita decat in urma cu doi ani.

"Sunt pe deplin de acord ca acestea sunt zile furtunoase si ca o abordare prudenta pentru 2012 este extrem de recomandata in aceste timpuri nesigure. Oricum, un lucru bun pe care il putem spune despre aceste timpuri furtunoase este ca Romania intra in aceasta nou val de furtuna mai bine pregatita decat a fost cu doi ani si jumatate in urma, cand valul anterior al furtunii a lovit. Aceasta pentru ca am luat impreuna cateva initiative foarte importante pentru a reduce deficitul de cont curent, a reduce deficitul fiscal, a lua masuri structurale importante. Asadar, desi vremurile sunt grele, intrati in aceste vremuri dificile cu o economie mai solida si mai stabila pe care sa va bazati", a spus Franks.

El a precizat ca evaluarea FMI nu este finalizata, dar datele actuale indica "in ansamblu" rezultate foarte bune in evaluarea programului, in acest an Guvernul fiind in grafic pentru a atinge tinta de deficit.


UPDATE: Oficialii FMI sunt de acord cu majorari de salarii si pensii in partea a doua a anului viitor daca vor exista resurse bugetare, afirma surse politice, acord care nu implica insa nicio garantie ca masura va fi si aplicata si care nu depaseste prevederile generale din ultimele scrisori de intentie.

Acordul FMI pentru eventuale majorari de salarii si indexari de pensii in partea a doua a anului viitor, conditionat de existenta resurselor bugetare, a fost exprimat in discutia de miercuri seara, de la sediul Guvernului, dintre liderii coalitiei si delegatia Fondului, afirma surse politice prezente la intalnire, citate de Mediafax.

Un astfel de acord nu implica insa nicio garantie ca masura va fi si aplicata, in conditiile in care toate scrisorile de intentie incheiate in ultimul an de Guvern cu FMI au prevazut, de exemplu, ca nivelul contributiilor de asigurari sociale va putea fi redus in partea a doua a acestui an daca "spatiul fiscal" va permite o astfel de masura.

Pana in prezent, Guvernul nu a operat o reducere a CAS, anuntand in schimb ca nici anul viitor nu sunt sanse mari pentru o astfel de decizie.

Aceleasi scrisori de intentie incheiate cu FMI includ si obiectivul Guvernului de a permite bugetarilor sa recupereze anul viitor pierderea salariala suferita anul trecut.

Recent, membrii Guvernului au confirmat insa ca proiectul de buget pentru anul viitor nu va include majorari de pensii si salarii, eventuale cresteri urmand sa fie analizate in partea a doua a anului, in functie de resursele bugetare.


Liderii coalitiei s-au intalnit intalni miercuri seara, la sediul Guvernului, cu oficialii Fondului Monetar International, pentru a discuta despre proiectul de buget pe anul viitor.

Saptamana trecuta, liderii coalitiei guvernamentale au discutat, tot la Palatul Victoria, si cu guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu, despre situatia economica.

O misiune comuna a FMI, Comisiei Europene si a Bancii Mondiale se afla in Romania in perioada 25 octombrie - 7 noiembrie pentru a treia evaluare a acordului stand-by, cele mai importante teme de discutie cu autoritatile romane vizand constructia bugetului pe anul viitor si reforma companiilor de stat.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2200 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    ne trag in Teapa ! (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 19:06)

    Marius [anonim]

    Trebuia sa intrebe FMI si BC cum au facut ei de ne-au inprumutat cu bani pt autostrada, pt ca bani sa revina tot la ei prin firma de asfaltare si eu sa raman cu datoria , si culmea ca nu e gata nici soseaua! Iar apoi tot eu care sunt tepuit sa strang cureaua si sa zic mai vezi mi-ai tras teapa si mi-a placut te rog frumos mai tragemi o teapa !
  • -5 (17 voturi)    
    Ce vremuri cacacioase (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 19:30)

    Con_stan_tin [utilizator]

    a prins si PDL-ul asta de cand este la putere. La cum evolueaza lucrurile este posibil sa ne trezim in plin razboi daca mai castiga PDL inca 4 ani de putere. Sau vremea asta n-are nicio legatura cu carmaciul?
  • -5 (15 voturi)    
    Par(ab)ole, Par(ab)ole, Par(ab)ole.... (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 20:13)

    Robert [anonim]

    ...ne-am saturat, pur si simplu. PUNCT!
  • -4 (16 voturi)    
    Da un buget sa iesim din furtuna pe cand? (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 20:24)

    Leix [anonim]

    Cum naiba gandesc astia de la PDL? Sunt toti marinari de vorbesc de furtuna? Oricum parca sunt de pe alta planeta - desteptilor suntem in furtuna de cand ati ajuns la guvernare - ati furat indeajuns - de ce naiba nu faceti o taiere din spaga voastra sa iesim cumva la liman!
    • +4 (12 voturi)    
      bugetul.... (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 21:10)

      UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui Leix

      Bugetul se face in functie de veniturile estimate ca or sa intre (impozite, taxe) si cheltuielile care or sa se faca (pensii, sanatate, bugetari). Cum veniturile sunt mici si posibilitatea ca Romania sa se imprumute pe piata libera la o dobanda rezonabila sunt (aproape) inexistente singura solutie e sa reduci/tai din cheltuielile existente ca sa ai bani si pentru investitii... O situatie similara e si la nivel personal... Toti ne-am dorii sa avem o vila, o masina serioasa, bani sa calatorim dar nu avem buget, adica venituri...
      • 0 (0 voturi)    
        cam asa (Vineri, 4 noiembrie 2011, 17:58)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

        http://www.adevarul.ro/actualitate/social/Cum_a_ajuns_fierarul_Gruia_-locomotiva-_tarii_0_368963756.html


        si asa

        http://verticalnews.ro/serial-verticalnews-topul-celor-mai-bogati-tigani-din-romania-ionelas-carpaci-cel-mai-avut-tigan/
    • 0 (0 voturi)    
      export? (Joi, 3 noiembrie 2011, 11:17)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Leix

      daca cad exporturile catre Franta, Germania sau Italia, ai ce face? Ia da-ne tu o soluite de Nobel, caci nici Sarko, nici Merkel nici Berlusca nu au gasit-o.!!!
  • -5 (15 voturi)    
    Cenaclul PDL (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 20:46)

    artistul emerit [anonim]

    Cam multe alegorii, rime, cuvinte potrivite, dar planuri sau macar idei concrete ioc.
  • -1 (7 voturi)    
    Da,da, pentru vreme rea! (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 22:12)

    Ioana [anonim]

    La un razboi mondial, v-ati gandit domnule Boc?
    O parte din banii UE, uitati unde sunt:

    http://www.youtube.com/watch?v=nqno8H-mjeY

    Sau mai exact, cu ce afaceri se ocupa franta si germania in ultima vreme.
  • +2 (8 voturi)    
    Daca nu vor fi resurse pentru mariri de salarii si (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 22:48)

    .... [utilizator]

    pensii, foarte probabil FMI va da guvernului ceva bani din suma negociata prin acordul "precautionary". Cred din ce in ce mai mult ca ultimul acord e destinat in mod special pentru a ajuta guvernul Base-Boc in viitoarele campanii electorale.
    • -3 (9 voturi)    
      :)) (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 23:02)

      CGiboi [utilizator] i-a raspuns lui ....

      Voi chiar nu realizati ca Basescu nu mai candideaza?! Transmite mai departe la partid ce ti-am zis, vezi ce concluzie trag ;))
      • -2 (4 voturi)    
        S-ar putea sa candideze la mititica daca nu (Joi, 3 noiembrie 2011, 0:24)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui CGiboi

        castiga alegerile. La fel si multi alti "asociati" la dezastrul Romaniei.
    • +1 (1 vot)    
      deci?? (Joi, 3 noiembrie 2011, 14:02)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui ....

      e mai bine sa nu se dea marire DELOC? si nici in 2013 ca urmeaza alegeri pt. SInod, si nici in 2014 ca sunt prezidentiale?
  • 0 (4 voturi)    
    AN ELECTORAL (Joi, 3 noiembrie 2011, 0:04)

    evoque [utilizator]

    "UPDATE: Oficialii FMI sunt de acord cu majorari de salarii si pensii in partea a doua a anului viitor daca vor exista resurse bugetare."
    Si vor exista. Cu siguranta.
  • +1 (1 vot)    
    Recesiunea bate la usa Europei......scrie WSJ.... (Joi, 3 noiembrie 2011, 8:32)

    costica [anonim]

    Asta ne mai lipsea....
    "Dacă Europa mai avea nevoie de o veste proastă: economia se îndreaptă către recesiune
    Producţia industrială din zona euro a scăzut în octombrie cu cel mai rapid ritm de după iulie 2009, fiind un semn în plus că starea economiei europene se înrăutăţeşte cu câteva zile înainte ca Banca Centrală Europeană să decidă dacă va reduce sau nu dobânda de referinţă, scrie The Wall Street Journal.
    Indicele PMI (Purchasing Manager's index), care monitorizează activitatea din sectorul industrial, a scăzut la 47,1 puncte în octombrie, de la 48,5 puncte în septembrie. Indicele scade de trei luni în continuu.
    Şi în Germania, principalul motor al economiei Europene, producţia a scăzut pentru prima dată după iulie 2009. Fabricile au avut o activitate mai redusă în toate ţările zonei euro, cu excepţia Irlandei
    O nouă recesiune în blocul monetar este acum aproape o certitudine, crede Alan Clarke, economist la Scotia Capital. "Dacă mai existau dubii cu privire la faptul că economia zonei euro se îndreaptă spre recesiune, aceste date vin să şteargă orice urmă de îndoială. Dacă o contracţie în trimestrul trei este puţin probabilă, scăderea va veni cu siguranţă în trimestrul patru", spune Clarke."
    http://www.zf.ro/business-international/daca-europa-mai-avea-nevoie-de-o-veste-proasta-economia-se-indreapta-catre-recesiune-8929095
  • -1 (3 voturi)    
    Uimire (Joi, 3 noiembrie 2011, 9:15)

    catalin_mattei [utilizator]

    Am vazut si revazut aceste afirmatii ale premierului roman si ma uimeste lipsa unui dialog profesionist, in termeni economici... pot sa ma injure portocalii dar modul de exprimare al domnului Boc arata lipsa sa de competente manageriale. Politicile FMI care sunt politici monetare nu au cum sa ridice Romania. Dezvoltarea unei tari consta in dezvoltare economica pe fondul unei stabilizari macroeconomice. Din nefericire, lipsa unei viziuni economice mai largi conduce doar la contractarea cererii si va "avaria" firmele private care in plus trebuie sa faca fata si situatiei economice internationale nefavorabile ( pierderi de clienti externi, restrangerea exportului). Prabusirea privatilor va conduce la fonduri mai putine catre bugetul consolidat si deci o perpetuare a starii dificile in Romania
  • -2 (2 voturi)    
    Trebuie taiate cheltuielile inutile la sange (Joi, 3 noiembrie 2011, 10:07)

    Alui [anonim]

    1. Separarea totala a statului de biserica(fara nici un ban de la budget pentru "institutia privata de interes public", BOR).
    2. Impozitarea tuturor activitatilor comerciale, inclusiv a BOR.
    3. Alocarea de bani autoritatilor locale in functie de impozitele colectate de acestea(60% din impozitele colectate sa ramana la autoritatile locale). Cine nu colecteaza taxe, ramane fara bani. Punct.

    Dar pe Boc atat il duce mintea:"marim salariile cand o sa avem resurse". Tampit!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 3 noiembrie 2011, 10:18)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Ce spui tu acolo e o chestiune de atitudine. Proactiva vs. Reactiva.

      Un om proactiv, cand constata o problema, ia masuri sa o rezolve sau chiar anticipeaza aparitia unei probleme si ia masuri inainte ca ea sa apara.

      Un om reactiv sta si se uita si, cand apare problema, ia masuri pentru rezolvarea efectelor acelei probleme, fara sa atace cauzele problemei.

      Din pacate majoritatea romanilor sunt reactivi, inclusiv conducatorii, ca doar nu puteam noi romanii sa avem conducatori care sa semene cu nemtii, nu? E destul sa te uiti in jurul tau sa vezi cum reactioneaza romanii de rand la problemele mai mari sau mai mici cu care se confrunta ca sa vezi de ce si conducatorii nostri fac la fel.
    • +1 (1 vot)    
      cum sa faca asa ceva??? (Joi, 3 noiembrie 2011, 10:53)

      umoristu [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Pai nu stii tu ateu pacatos si netrebnic ca de sub sutana BOR multe voturi se voar arata?
      Fiecare metru cub de beton din CMN inseamna un buletin de vot portocaliu in urnele de la anu.
      Pai sa se munceasca ca mucenici degeaba Baconsci si altii intru ortodoxizarea neamului? Pai abia urmeaza sa isi arate roadele catehizarea prin educatia publica si teocratiarea institutiilor statului:)
      Indeparteaza impozitarea de cutia milei, si vom si toti mintuiti in cer precum pe pamint pdl-ul se va mintui prin guvernare vesnica.
      :) normal ca popii is cei mai inutili bugetari, da voturile tre adunate cumva, hahahahahah
  • 0 (2 voturi)    
    in traducere (Joi, 3 noiembrie 2011, 10:42)

    grendell [anonim]

    FMI da voie pdl-ului sa salte putin pensiile si salariile bugetarilor de la mijlocul lui 2012, fix taman bine pt alegeri, sa mai manince si gura lui pdl niste voturi , ca doar nu poti alunga partidu portocaliu asa tam-nisam de la guvernare si de la ciolan:)
    • 0 (2 voturi)    
      daca apuca... (Joi, 3 noiembrie 2011, 11:19)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui grendell

      intr-o tara normala in care populatia ar fi cunoscut care ii sunt adevaratele dreptrui, portocalele ar fi fost alungate ... doar ca la noi se prefera statul in fata blocului la bere si seminte si plansul ca o ducem prost, ca astia sunt hoti... cand vine randul actiunii ne aducem aminte ca afara este frig, ploua, ca azi nu am chef sau la 12 este o telenovela interesanta...