VIDEO Economia UE si cea a zonei euro au crescut cu 0,2% in trimestrul III. Romania a inregistrat cea mai mare crestere trimestriala din UE

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 15 noiembrie 2011, 13:02 Economie | Finanţe

Economia Uniunii Europene a crescut in cel de-al treilea trimestru al anului cu 0,2% comparativ cu trimestrul anterior, un avans similar inregistrand si economia zonei euro, potrivit primelor estimari publicate de Eurostat. Comparativ cu acelasi trimestru din 2010, atat UE cat si zona euro au crescut cu 1,4%.

Cea mai mare crestere trimestriala a fost inregistrata de Romania, cu un avans de 1,9% fata de trimestrul al doilea, urmata de Letonia si Lituania, cu cate 1,3%. Pe de alta parte, Cipru (-0,7%), Portugalia (-0,4%) si Olanda (-0,3%) au fost singurele care au inregistrat scaderi.

Comparativ cu trimestrul similar din 2010, in perioada iulie-septembrie cel mai mare avans a fost inregistrat de Estonia (7,9%), Lituania (7,2%), Letonia (5,3%), in vreme ce cele mai importante scaderi au avut loc in Grecia (-5,2%), Portugalia (-1,7%) si Cipru (-0,6%).

Germania, cea mai mare economie europeana, a crescut cu 0,5% in trimestrul al treilea si cu 2,6% in termeni anualizati, iar Franta cu 0,4% comparativ cu trimestrul anterior si cu 1,6% fata de acelasi trimestru din 2010.

Nota: Eurostat a prezentat date privind evolutia PIB comparativ cu trimestrul anterior doar pentru 18 state. In ceea ce priveste datele privind evolutia PIB comparativ cu acelasi trimestru din 2010 au fost prezentate date pentru 19 state. Grecia transmite Eurostat doar date anualizate.



Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4283 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Alo (Marţi, 15 noiembrie 2011, 13:17)

    Cocolina [utilizator]

    realitatea??Se aude???Uslinosii si-au taiat venele,sau mai latra a paguba??
    • +7 (7 voturi)    
      Felicitari! (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:09)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Cocolina

      Si la mai mare, ca s-o ducem bine cu totii! Si numai fiti asa calici, impartiti cresterea asta la toti...politicienii, daca vreti sa va mearga bine.
      • +4 (4 voturi)    
        da, insa... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:40)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        O crestere de 1.9% la salarii ar fi insuficient pentru oameni... ei ar vrea o majorare de cam 50%
        • +7 (7 voturi)    
          Felicitari!!! (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:40)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          Iata ca actualul guvern, impins de presedintele Traian Basescu, reuseste sa aiba cea mai mare crestere economica din Europa!
          Si aceasta crestere este sanatoasa, nu pe baza bulei imobiliare si a creditelor cu buletinul din timpul guvernarii Tariceanu, cand PNL si PSD au devalizat tara de 11 miliarde de euro, platite ulterior de guvernul Boc, numai deficitul bugetar fiind de peste 5 miliarde de euro!
          Faptul ca agricultura are o pondere mare este de bun augur, dovedeste ca putem fi granarul Europei oricand, doar sa muncim. Cresterea din industrie, constructii si turism sunt semne clare ca actualul guvern a luat cele mai bune masuri prin lansarea investitiilor.
          Felicitari guvernului Boc si lui Traian Basescu!
          Felicitari si celor care ma voteaza pentru ca imi dau dreptate si inseamna ca spun adevarul.
    • -4 (8 voturi)    
      :)) (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:44)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Cocolina

      citeste tot pe hotnews pozitia celui pe care domnul T Basescu l-a dorit premier al Romaniei.. iti vei da seama cat de subtire este comentariul tau si asta in conditiile in care afirmatiile vin din partea cuiva care este apropiat PDL si lui T Basescu... dar este greu cu economia asta.. e mai usor sa vorbim
  • +13 (13 voturi)    
    Romania la 1,9%/T3 si la 4,4%/an ! (Marţi, 15 noiembrie 2011, 13:18)

    Prudenta si speranta [anonim]

    E o veste foarte buna mai ales pentru imaginea Romaniei in randul investitorilor si celor care acorda imprumuturi, sper sa mai scada CDS-ul nostru, care a crescut din cauza Greciei si Ungariei, suntem pusi la pachet cu aceste doua tari prost vazute de analisti (Ungaria a primit chiar un avertisment, recent).

    T3 a fost foarte bun mai ales datorita agriculturii (recolta exceptionala, probabil cea mai mare ca volum si valoare din ultimii 20 de ani, tine cu noi si natura) si constructiilor.

    Anualizat stam bine pentru ca am avut o imbunatatire constanta, in fiecare trimestru. S-a vazut cum mai intai am redus scaderea, apoi am oprit-o, am trecut pe crestere usoara (+0,1%), am consolidat-o (+0,8%), iar acum am accelerat cresterea la 1,9%.

    Ceea ce conteaza esential este trendul. Ori din acest punct de vedere Romania a iesit din spirala negativa si a intrat pe un drum bun, de consolidare si crestere.

    Poate ca T4 nu va fi la fel de spectaculos (Romania are totusi cea mai buna performanta trimestriala intre cele 19 tari din UE de la care s-au primit date), dar cu siguranta va fi tot un trimestru pe crestere.

    Rezulta ca putem fi optimisti in ce priveste cresterea PIB-ului Romaniei pe 2011, s-ar putea sa fim pe la 2%, adica peste prognoza analistilor, cea FMI si cea a Comisiei UE.
  • +8 (8 voturi)    
    Ne intereseaza ce se intampla cu marile tari (Marţi, 15 noiembrie 2011, 13:41)

    Spre ce zone ne reorientam exporturile ? [anonim]

    Noi depindem la exporturi de UE, in proportie de 75%. Daca UE-17 (zona euro) merge bine, atunci avem si noi cui vinde. Daca nu, atunci e obligatoriu sa reorientam partial exporturile catre alte zone ale lumii, pe cat se poate.

    Germania e la 0,5% pe T3 si la 2,6% in ritm anual, e bine pentru noi.
    Franta e la 0,4% in T3 si la 1,6% in ritm anual, inca e bine pt noi.
    Italia nu a publicat date, dar e probabil ca vor fi mai mici decat ale Frantei si net inferioare Germaniei. Nu e o veste buna pt noi.
    Olanda e la -0,3% in T3 si la 1,1% in ritm anual, e o veste proasta si pt noi, avem comert important cu ei.
    Spania are 0% in T3 si doar 0,8% in ritm anual.
    Ungaria are 0,5% pe T3 si 1,5% in ritm anual, iar nu e o veste buna, avem schimburi comerciale importante cu tara vecina.
    UK are 0,5% si pe T3 si pe an. E ingrijorator si pt noi.

    E clar ca se diminueaza activitatea in zona euro, vom exporta mai putin acolo, deci exporturile spre UE nu mai pot fi in 2012 un motor de crestere.

    E importanta tendinta pe ansamblu, ori aici se observa clar o incetinire a ritmurilor anuale.

    Ritmuri anuale in scadere fata de perioada anterioara au Belgia, Bulgaria, Cehia, Germania, Estonia, Cipru (atinsa de criza Greciei, legaturile sunt stranse intre ele), Ungaria, Olanda, Austria, Slovacia, UK si probabil Italia, Luxemburg, Slovenia si Suedia.

    Stagneaza Franta si Spania.

    Ritmuri anuale in crestere au Lituania, Letonia, Finlanda si Romania. Probabil si Irlanda si Polonia, inca nu e publicat, dar asta era trendul lor.

    Grecia, Cipru (sectorul bancar e practic grecesc si toata economia cipriota e legata de cea greaca) si Portugalia (imprumut de peste 70 miliarde pt a scapa de faliment) sunt pe minus si sunt slabe sperante sa se redreseze rapid.
    • +3 (3 voturi)    
      Se diminuiaza cresterea, nu activitatea (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:03)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Spre ce zone ne reorientam exporturile ?

      "E clar ca se diminueaza activitatea in zona euro, vom exporta mai putin acolo, deci exporturile spre UE nu mai pot fi in 2012 un motor de crestere."

      Se diminuiaza viteaza de crestere, nu activitatea. Activitatea inca e pe plus. E posibil sa se diminuieze, da' deocamdata are un epsilon in plus.
  • -12 (12 voturi)    
    sigur (Marţi, 15 noiembrie 2011, 13:47)

    gigi [anonim]

    era nevoie de un pic de speranta inainte de recesiunea ce va urma in 2012.
    • +8 (10 voturi)    
      In ciuda (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:17)

      fefe [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Irealitatilor TV, zero TV-urilor, antrenelor, si tuturor rubinilor, si bocitoarelor, oamenii isi vad de treaba. Uitati-va mai putin la prostiile media si ocupati-va de viata voastra.
  • -14 (14 voturi)    
    tare (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:06)

    gigi [anonim]

    cu cat cazi mai de sus cu atat doare mai tare. Dupa +4% e posibil sa urmeze un -10% la anu
  • -12 (12 voturi)    
    da.. (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:13)

    Lae [anonim]

    cu salarii taiate...
  • 0 (0 voturi)