Jose Manuel Barroso: Zona euro se confrunta cu o adevarata criza sistemica

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 16 noiembrie 2011, 11:13 Economie | Finanţe

Zona euro se confrunta cu o criza sistemica si este nevoie de un angajament mai puternic din partea tuturor tarilor din regiune pentru a o rezolva, a declarat miercuri Jose Manuel Barroso, presedintele Comisiei Europene, citat de Reuters.

"Intr-adevar, ne confruntam in acest moment cu o adevarata criza sistemica, care necesita un angajament mai puternic din partea tuturor si care ar putea necesita masuri suplimentare, foarte importante", a spus Barroso in Parlamentul European.

Oficialul european a mai spus ca este nevoie de o integrare economica mai profunda a celor 17 state din zona euro, insa fara a dezavantaja celelalte zece membre ale Uniunii Europene.

El a mai precizat ca noi masuri pentru inasprirea supravegherii bugetelor statelor din zona euro si a obiectivelor economice ar putea intra in vigoare cel mai devreme luna viitoare.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2056 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Oare (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 11:31)

    oarecine [anonim]

    Dincolo de discursul politic sau ideologic al liderilor UE, problemele actuale ale zonei EURO demonstreaza cu varf și îndesat că zona EURO este o creație artificială, iar ambiția de a o păstra este cel puțin debilitantă. Fiecare țară din UE are nu doar caracteristici economice și financiare diferite de a celorlalte, ci și perspective economice diferite. Firește ceea ce nu se spune, dar se înțelege este că odată cu prăbușirea zonei EURO se prăbușește economia Germaniei și a Franței, a căror exporturi sunt dependente de zona EURO și țările cu economii subdezvoltate din UE.
    • +2 (2 voturi)    
      criza (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 11:50)

      casieru' [anonim] i-a raspuns lui oarecine

      Criza isi are radacinile in:
      - lipsa de transparenta si bonusuri astronomice ale bancherilor din UE
      - lipsa unei fiscalitati comune care sa puna la munca si puturosii din sud si smecherii de la mijloc
      - lipsa de interes a guvernelor si politicienilor in general pentru programe comune europene pe termen lung( fiecare pe calea lui nu va merge la nesfarsit)
      - lipsa tehnologiilor care sa ne scoata la liman din orizontul apropiat in care parte din resurse le-am consumat in cativa zeci de ani(probabil sunt tinute in sertar de oameni cu interes in a le tine acolo)
      - lipsa de interes pentru a dezvolta cu adevarat tehnologii ieftine la indemina oricui si in a dramui cu cap putinele resurse care ne-au mai ramas( cine le mai are)

      Uniunea Statelor Europene e aproape, mai aproape ca niciodata.
      • +1 (1 vot)    
        casieru', nu sunt de acord (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 12:15)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui casieru'

        drept este ca apar probleme mari in zonele semnalate de tine, insa, sistemul european a functionat foarte bine pana acum in aceasta stare. criza asta are radacinile in prima liniuta adaugata de tine, care se traduce prin LACOMIA bancherilor si corporatiilor. aceasta lacomie alimenteaza criza si a dezvoltat un veritabil sistem mafiot care, la randul lui, a diminuat transparenta. lipsa fiscalitatii comune este benefica acestor oportunisti (bancheri si corporatisti), pentru ca in acest fel gasesc portite unde sa intru cu proceduri ilegale in alte tari
        • 0 (0 voturi)    
          iscalitate comună (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 16:39)

          un [anonim] i-a raspuns lui nenea

          Și cine garantează că o fiscalitate comună nu va avea și ea „portițele” ei? Ceea ce e mai grav și previzibil de altfel, este faptul că aceste „portițe”, vor fi doar pentru „cei aleși”, pentru cei ce pot influența deciziile politice. Câte companii nu profit mai mare decât bugetele unor state, ehe?
      • -1 (1 vot)    
        nu e doar atat (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 12:45)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui casieru'

        Principalul motiv al crizei sunt politicienii (nu bancherii) pentru un motiv foarte simplu : au dat cadrul legislativ si au incurajat nemunca . Uitati-va la toate politicile imbecile de protectie sociala .
        Protectia sociala trebuie sa ocrotesca cei aflati in reala nevoie nu si pe cei care n-au chef sa lucreze.

        In consecinta , dupa zeci de ani sacul s-a golit .

        Sa fie sanatosi cei din Schengen, sa se bucure ei de privilegiul unei monede unice fara viitor.
        Liberalizarea pietei muncii si multe alte criterii exista doar pe hartie .
        Coruptia exista in Romania , dar faptul ca Olanda e plina de droguri si prostituate cu binecuvantarea statului nu deranjeaza pe nimeni.

        UE tinde sa devina o noua forma de dominatie , fara razboi , doar economic. Epoca razboaielor a trecut , cel putin asa pare.
        Uite ca ajungem sa discutam despre renuntarea partiala la suveranitate.
    • 0 (0 voturi)    
      Tocmai diversitatea asta (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 12:02)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui oarecine

      da forta economiei UE. Problema este cum impaci o asemenea diversitate cu un sistem financiar unic. S-ar putea mentine o singura moneda insa sistemul financiar sa nu fie unic si anumite regulile sa difere de la o tara la alta.
    • 0 (0 voturi)    
      esti Gica Contra? e ok... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 12:11)

      Laur006 [anonim] i-a raspuns lui oarecine

      ... dar vino si cu alternativa! Vrei, sau crezi ca mai e posibil, ca fiecare stat din UE sa "functioneze" pe cont propriu? Asta ar fi un fel de "enclavizare" socio-politico-economica. Nu cred ca a existat asa ceva vreodata la nivel macro, si nici nu cred ca va exista vreodata!

      Eu altceva cred ca nu se spune: QUI PRODEST?

      Fiindca e clar ca situatia este artificiala, chiar daca poate nu e creata intentionat (desi unii sustin cu probe aceasta posibilitate), cel putin este intentionat solutionata incorect pt umanitate.
  • 0 (0 voturi)    
    vai, valeu si aoleu (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 12:29)

    cata [anonim]

    Cred ca Barosso era mahmur cand a rostit chestia asta de o asemenea profunzime nemarginita. Mi-a explodat creierul intr-o lumina revelatoare, ca eu nu-mi dadusem seama pana acum. " e nevoie de o integrare ... mai profunda" ... , " angajament mai puternic" Phii... ăsta parca e de pe la UEFA cu fraze de-astea , pana si Mitica Dragomir poate sa scoata abureli inutile asemanatoare.
  • 0 (0 voturi)    
    criza (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 13:03)

    valentina [anonim]

    ce nu inteleg eu este de ce liderii europeni s-au trezit de-abia acum, in ultimul ceas, ca sistemul economic comun si moneda euro sunt pe marginea prapastiei. toata povestea a inceput sa fie spusa public cam de la scandalul cu DSK, care se pare ca de-aia a si fost mazilit, pentru ca avea o altfel de optica asupra situaţiei. pana acum nu stiau de datoriile Greciei, ale Italiei, Spaniei, Portugaliei şi Irlandei?! de ce le-au lasat/incurajat sa se indatoreze intr-atat incat sa duca la colapsul sistemului?! zona euro si sistemul economic comun sunt o constructie artificiala, copiata mimetic dupa Statele Unite ale Americii. numai ca nu au copiat modelul pana la capat si nu au creat un sistem legislativ si fiscal comun care sa permita sistemului sa functioneze unitar. moneda unica europeana, euro, s-a vrut replica dolarului, numai ca regulile bancare sunt diferite in fiecare dintre statele UE, iar regulamentele europene nu traseaza decat linii generale, fiecare tara având un sistem particular de reglementare. Uniunea Europeana scartaie din toate incheieturile, iar daca pica sistemul economic comun, pica tot. nu mai avem banii la comun, nu mai avem nimic....