S&P a confirmat ratingul Romaniei la "BB+/B". Ratingul datoriilor in lei a fost redus cu o treapta egalizandu-l pe cel al datoriilor in valuta

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 29 noiembrie 2011, 20:57 Economie | Finanţe

Agentia de evaluare financiara Standard & Poor's a confirmat, marti, ratingul suveran al Romaniei la nivelul "BB+/B", cu perspectiva stabila, insa a redus cu o treapta ratingul datoriilor in lei pe termen lung si scurt, incadrandu-le in categoria "junk", nerecomandata investitorilor, informeaza Mediafax.

Potrivit unui comunicat al agentiei financiare, masura de a aduce ratingul datoriilor in lei la nivelul celui pentru datoriile in valuta reflecta revizuirea metodologiei S&P pentru ratingurile suverane. In consecinta, pentru majoritatea tarilor evaluate scade diferenta dintre ratingurile datoriilor in valuta si cele pentru creditele in moneda locala.

Revizuirea metodologiei in aceasta directie se face pe considerentul ca, datorita globalizarii pietelor, guvernele au un interes mai mic pentru diferentierea datoriilor in valuta si in lei, in eventualitatea unei restructurari a datoriilor.

In aceste conditii, ratingul pentru datoriile in lei a fost egalizat cu cel pentru datoriile in valuta, informeaza comunicatul de presa.


Citeste mai multe despre   










4188 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    e destepti (Marţi, 29 noiembrie 2011, 21:09)

    chiuariu [utilizator]

    noroc ca ratingul tarilor aflate adinc in //(precum usa sau franta) e la AAA.(editat de HotNews.ro)
  • +1 (1 vot)    
    ? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 21:12)

    cosco [utilizator]

    Ce cuvânt o mai fi și majorimetodologiatatea ?

    n.r. multumim, am modificat
    (editat de HotNews.ro)
    • +1 (1 vot)    
      ? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 21:51)

      Ralu [anonim] i-a raspuns lui cosco

      Si "majorime" ce inseamna? Ca in Dex nu reusesc sa gasesc cuvantul :-(
  • +2 (2 voturi)    
    certificate de trez (Marţi, 29 noiembrie 2011, 21:22)

    RAdu [anonim]

    De abia astept sa mut banii din bancile grecesti incertificate de trez cu dobanda similara.
    Sunt convins ca multi romani vor face asta !
  • -1 (5 voturi)    
    deci (Marţi, 29 noiembrie 2011, 21:25)

    Mazeta [utilizator]

    Isarescu ne recomanda sa investim in junk?
  • +10 (10 voturi)    
    De ce nu l-au marit ? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 22:00)

    HP [utilizator]

    De ce nu l-au marit pe cel al datoriilor in valuta in loc sa il scada pe cel al datoriilor in lei ?
    • +3 (3 voturi)    
      Interesul (Marţi, 29 noiembrie 2011, 23:23)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Unora nu coincide cu cel al romanilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Interes? (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 9:13)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        despre ce interes vorbesti?.. pur si simplu asa suntem vazuti de S&P... poate ca se inseala... sau nu!.. problema este ca ei nu vad situatia din punct de vedere politic si nu cred ca o astfel de evaluare va conveni fortelor politice romanesti. Dincolo de acest rating vedem ca investitiile in economia romaneasca sunt in descrestere de la an la an ceea ce arata ca exista probleme si ca Romania nu mai este atat de atractiva din punct de vedere al investitiilor.
    • 0 (0 voturi)    
      pai de ce (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 8:22)

      GEORGICA [anonim] i-a raspuns lui HP

      pai de ce s-a redus ? cred ca au uitat sa calculeze cele 4% praful depe toba din aurul Rosia Montana care revine Romaniei . Urla toata presa de beneficiile ce vor veni .
  • 0 (0 voturi)    
    da, si? (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 6:26)

    pi [anonim]

    ...