Actiune concertata a principalelor banci centrale pentru sustinerea sistemului financiar. Mihai Tanasescu: Acest demers trebuia facut mai demult

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 30 noiembrie 2011, 15:43 Economie | Finanţe

Mihai Tanasescu
Foto: Hotnews
 documente
(30 Nov 2011) DOC, 75KB
Cele mai importante banci centrale din lume, printre care Banca Centrala Europeana (BCE) si Federal Reserve (Fed), au anuntat miercuri o actiune coordonata pentru sustinerea sistemului financiar aflat in criza, se arata intr-o declaratie a BCE. Raspunsul pietelor a fost rapid, iar cele mai importante burse europene inregistreaza cresteri de peste 3%. "Acest demers arata un lucru care ar fi trebuit facut putin mai demult. Trebuia sa existe un tip de colaborare concertata la nivelul principalelor banci centrale. Aceasta criza financiara cu repercusiuni economice este o criza de incredere, iar o actiune de acest fel reduce gap-ul de incredere. Au fost de fapt doua masuri", a declarat pentru HotNews.ro Mihai Tanasescu, senior adviser la FMI.

"Prima se referea la reducerea rezervelor minime obligatorii de catre China iar cealalta se refera la swap-urile in principal pe dolari. Este o crize de lichiditate in dolari, iar cele 5 banci centrale au redus cu 50 de basis points costul "transformarii" in dolari a altor valute. Astfel, toti cei care au nevoie de dolari se pot acum finanta mai ieftin. Dupa cum ati observat gestul a facut ca bursele sa creasca. Aaceasta actiune arata o extraordinara determinare politica a lumii", a mai adaugat Tanasescu. "Cred ca printr-o cooperare intre bancile centrale, acest gest va duce la restabilirea increderii intre sistemul bancar, piete si autoritati", a mai explicat fostul ministru de Finante.

"Banca Canadei, Banca Angliei, Banca Japoniei, Banca Centrala Europeana, Federal Reserve si Banca Nationala a Elvetiei au anuntat azi actiuni coordonate pentru a-si extinde capacitatea de a furniza lichiditati sistemului financiar mondial", se arata intr-un comunicat al institutiei cu sediul la Frankfurt.

"Scopul acestor actiuni este de a calma tensiunile de pe pietele financiare si de a minimiza efectele acestor tensiuni asupra ofertei de credite pentru gospodarii si companii si de a incuraja astfel activitatea economica", se mai spune in comunicatul BCE.

Prin acest acord, bancile au convenit ca reduca cu 50 de puncte de baza dobanda pentru liniile de finantare swap in dolari pana in februarie 2013.

Totodata, bancile centrale au anuntat ca de acum vor putea oferi linii de finantare si in celelalte monede nationale ale tarilor care paricipa la acest acord, nu doar in dolari. Astfel, BCE va putea sa ofere, pe langa dolari si linii de finantare in yeni, franci elvetieni si dolari canadieni catre institutiile financiare din zona euro.

Raspunsul pietelor a fost rapid, iar cele mai importante burse europene inregistreaza cresteri de peste 3%, in vreme ce moneda unica europeana s-a apreciat in fata dolarului.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6436 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    in sfarsit (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 16:27)

    sucaa [utilizator]

    hai ca s-au trezit pana la urma :)
  • 0 (10 voturi)    
    about time (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 16:37)

    mihai [anonim]

    sper sa mai faca si alte gesturi asemanatoare.
  • +4 (6 voturi)    
    Blocarea atacurilor speculative (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 16:42)

    Liviu Raducan [anonim]

    Va fi interesanta abordarea bancilor centrale a problemei atacurilor speculative derulate de marii jucatori in aceste momente dificile.
  • -1 (7 voturi)    
    Oh Canada (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 16:55)

    Candianul [anonim]

    Imprumuturile astea in valute is riscante. Romanii s-au fript deja. De ce ai imprumuta valuta daca propria moneda e in plin curs de devalorizare?
  • 0 (10 voturi)    
    n-as crede (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 17:05)

    hehe [anonim]

    daca nu m-as uita cu atentie la ce fac FED si BCE as spune ca sunt plini de intentii bune.
    nu cred ca este bine ce fac ...FED si BCE nu dau socoteala nimanui.in spatele lor sunt cei care au bani si care conduc lumea.Tot ei sunt cei care au facut ca sa ajungem in conjunctura asta.

    daca politistul de la slatina tipareste bani si e prins se cheama frauda( caz recent) .
    daca esti FED (sau BCE) si tiparesti bani se cheama altfel si nu poti fi prins niciodata.
    • -1 (5 voturi)    
      tiparirea de bani .. (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 17:37)

      hash [anonim] i-a raspuns lui hehe

      are si partea ei buna. imprumuturile sunt mai usor de rambursat.

      cumva 'banii viitori' trebuie sa fie mai 'ieftini', sau macar tot la fel de ieftini, decat cei prezenti. altfel, cu cat te indatorezi pe o perioada mai mare, cu atat probabilitatea de a achita creditul, in conditiile unor dobanzi mari, tinde spre zero.
      • +3 (7 voturi)    
        coincidente (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 18:41)

        hehe [anonim] i-a raspuns lui hash

        actualul premier grec Papademos a fost vicepresedinte BCE,iar actualul premier italian Monti este presedintele sectiunii europene a Comisiei Trilaterale.
        poate sufar eu de teoria conspiratiei si ma insel.
        ciudat cum au ajuns ei in pozitiile astea exact acum.
    • 0 (6 voturi)    
      corect :) (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 17:51)

      mda [anonim] i-a raspuns lui hehe

      pe bune daca inteleg de ce ai luat minusuri :) ca sa fim mai concreti, in spatele FED sunt evreii, asta e informatie publica (FED e institutie privata). ceea ce probabil ca e la fel de valabil si pentru BCE dpdv al influentei exercitate prin diverse comisii trilaterale, bilderbergiene etc - ca doar nu se mai ascund demult :)))
      • +2 (4 voturi)    
        banci (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 18:23)

        hehe [anonim] i-a raspuns lui mda

        Thrive 2011 e un documentar care indica ceva chestii cu privire la FED si BCE.
        E conspirationist si ciudat alcatuit , insa daca te uiti cu atentie poti sa afli o gramada de chestii.Nu trebuie sa crezi tot ce spun aia acolo , dar mai afli cate ceva. :)
        • 0 (4 voturi)    
          o sa ma uit (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 18:43)

          mda [anonim] i-a raspuns lui hehe

          curiozitatea, deh :) o singura chestie in plus: mai toti iti vorbesc de conspirationism. ce ne facem insa ca asa-zisele teorii conspirationiste devin realitate?!? declaratii ale magnatilor, realitatea de zi cu zi, cu sustinerea unor sisteme care sunt clar bolnave in detrimentul fiecaruia dintre noi - astea sunt de necontestat. unde incepe si unde se termina teoria conspirationista?!? grea intrebare... :)
          • +5 (7 voturi)    
            sa mai si glumim (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 23:50)

            hehe [anonim] i-a raspuns lui mda

            Vremea este mohorâtă într-un orăşel din Irlanda. Plouă şi toate străzile sunt goale.
            Vremurile nu sunt nici ele mai bune şi lumea trăieşte de pe-o zi pe alta.
            În aşa o zi se face că apare un turist german în orăşel, opreşte la un hotel, îi spune proprietarului că ar dori să înnopteze aici dar vrea să vadă mai întâi camerele, iar drept gaj depune o bancnotă de 100 Euro. Proprietarul îi predă câteva din cheile camerelor.
            1. Cum a urcat neamtul scările, hotelierul ia bancnota, fuge la măcelar şi-şi plăteşte datoria.
            2. Măcelarul ia cei 100 Euro, fuge de-a lungul străzii şi-l plăteşte pe ţăran.
            3. Tăranul ia cei 100 şi-şi achită datoria la depozitul asociaţiei ţărăneşti din orăşel.
            4. Angajatul ia banii, aleargă la cârciumă si isi achită consumaţiile servite pe credit.
            5. Cârciumarul ia cei 100 Euro şi-l dă prostituatei de la bar pentru că şi ea a avut zile grele, după ce a oferit plăceri pe credit.
            6. Femeia fuge la hotel şi isi plăteşte datoria la camera cu 100 Euro.
            7. Hotelierul aşează bancnota pe tejgheaua de la recepţie, moment în care apare gemanul, cere gajul înapoi şi pleacă pentru că nu i-a plăcut nici o cameră din cele la care a avut chei şi părăseşte orăşelul.
            ASADAR:
            - Nimeni nu a produs nimic.
            - Nimeni nu a câştigat nimic.
            - Toţi participanţii au scăpat de datorii şi privesc din nou cu optimism spre viitor.
            :))))))))))
            Tocmai aţi aflat cum funcţionează pachetul salvator al U.E.
  • +3 (7 voturi)    
    iupiii (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 17:27)

    marko [utilizator]

    Iupiiii... vom putea sa ne imprumitam in continuare pentru a ne putea trai vietile! Ce bine! Traiasca bancileeee!! Uraaaa!!! Asta da solutie de durata! /ironie
  • +1 (5 voturi)    
    e clar... (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 17:46)

    eu [anonim]

    omenirea va exista odata cu bancile sau nu va exista deloc. Hai ca mai putin pana la Craciun si banceherii isi vor numara di nnou bonusurile cu 6 zerouri. Capitalismul e pe duca, se lucreaza mai mult in birouri decat in fabrica.
  • +1 (1 vot)    
    O mare banca franceza (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 18:52)

    Cristina [anonim]

    Marti seara o mare banca franceza se zice ca a avut probleme de lichiditate Se stia ca se poate intampla asa ceva si bancile centrale se vorbisera mai demult. Probabil era o banca franceza cu expunere pe subprime in America (e criza de lichiditate in dolari)
    Intr-o lume globalizata probabil masura asta va incuraja si mai multa globalizare. S-au bucurat bursele (bancile too big to fail cresc la fel de mult ca bursele) Poate au intrat investitorii de retail bucurosi ca bancile centrale in sfarsit "s-au inteles"
  • -1 (1 vot)    
    Manuale de economie (Joi, 1 decembrie 2011, 9:48)

    Vasile [anonim]

    Recomand tuturor celor care cred in conspiratii, ca inainte de a merge mai departe sa citeasca un manual de economie - fie el si de liceu si apoi sa comenteze. Pentru ca actiunile acestea fac parte din masuri economice pe care bancile centrale le iau din cand in cand. Iar cine considera ca banca centrala a unui stat e independenta se inseala amarnic. Incercati sa va uitati la mecanismul de desemnare a conducerii.
    La multi ani!
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Joi, 1 decembrie 2011, 10:36)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      insa atunci cand tot contracarezi efectele prin toate masurile pe care le intalnesti in carti si nu iei masuri care sa combata cauzele (si ele, masurile, tot din carti, dar pot veni si din experienta), atunci apar marile intrebari cu privire la buna credinta a factorilor de decizie. eu nu cred in teoria conspiratiei insa incerc sa acord atentie la tot ce se intampla in jur in plan real. de ce, de exemplu, masurile de combatere a operatiunilor speculative in sistemul bancar sunt luate doar punctual, temporar, cand tipa vreo tara mai mare? de ce actionarii vor bani de la guverne insa nu impun o etica in afacerile care le invart banii? de ce factorii de decizie vorbesc, insa se tot opresc de la a lua masuri care sa reglementeze clar sistemul financiar? clar, nu pentru ca nu se cunosc dedesubturi sau pentru ca nu sunt suficient de profesionisti. si atunci, ce / ale cui interese servesc aceste masuri cu efect limitat, luate ca atare? criza de azi nu e economica, financiara saj mai stiu eu cum. si nici de incredere, cum zic unii. este o criza morala. ma duc sa mai citesc :)
  • 0 (0 voturi)    
    stiu (Vineri, 2 decembrie 2011, 11:48)

    elena [anonim]

    ca trebuia sa fac mai demult aceste demersuri dar am fost ocupata sa traduc maretele cuvinte swap si basis points;asta mi-a luat ceva timp asa ca am intarziat masurile.Va rog sa ma iertati daca fac la fel si data viitoare.Va multumesc pentru intelegere.