Ministrul german de Externe: Nu exista o agenda secreta impotriva City-ului londonez *Trebuie sa reparam relatiile dintre Germania si Marea Britanie, afectate de summitul UE

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2011, 18:33 Economie | Finanţe


Guido Westerwelle
Foto: Reuters
Ministrul german de Externe, Guido Westerwelle, a declarat, luni, ca, din perspectiva Germaniei, Marea Britanie este un partener indispensabil si ca este in interesul ambelor tari ca segmentul financiar londonez sa fie cat mai puternic. Ministrul german a adaugat ca cele doua tari ar trebui sa repare relatiile dintre ele, afectate in urma summitului UE, informeaza Reuters.

"Pentru Germania, Marea Britanie este un partener indispensabil in Uniunea Europeana. Ar trebui sa fim uniti, sa stam unii langa altii si sa reparam relatiile dintre noi in urma celui mai recent summit. Aceasta este oferta mea si gestul meu", a declarat Guido Westerwelle in cadrul unei conferinte de presa, sustinute la Londra alaturi de omologul sau britanic, William Hague.
 
Marea Britanie a fost singura tara a Uniunii care nu a semnat acordul pentru consolidarea disciplinei fiscale, convenit la summitul de la Bruxelles din 8-9 decembrie. Decizia administratiei de la Londra a dat nastere la numeroase speculatii potrivit carora Marea Britanie ar putea fi exclusa din procesul de luare a deciziilor la nivel european, miscare ce ar pune in pericol sectorul financiar britanic.

"Nu exista o agenda secreta impotriva City-ului londonez (n.r. cartierul financiar aflat in inima economiei britanice). Credem ca este in interesul nostru comun sa avem un segment puternic al serviciilor financiare aici, in Londra", a declarat ministrul german de Externe.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2418 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Bravo Guido! (Luni, 19 decembrie 2011, 18:56)

    DinuA [utilizator]

    I-am putut urmari declaratia in timp real.
    A fost impresionanta!
    • 0 (2 voturi)    
      subscriu (Luni, 19 decembrie 2011, 20:42)

      blizzard [utilizator] i-a raspuns lui DinuA

      Dupa cum evolueaza maine pote deveni cancelar, asta daca nu se apuca de sa faca "zu Guttenberg" cu lucrarea de doctorat :)
  • +3 (5 voturi)    
    Hmmm (Luni, 19 decembrie 2011, 22:17)

    Mircea [anonim]

    De fapt City-ul e fidel dolarului. Insa incercarea Sua de a scoate euro din tranzactiile cu petrol ( prin destabilizarea ticaloasa a unor tari slabe, gen Grecia, prin mana rechinilor cum este Goldman Sacs), in speranta ca mai apoi se va ocupa si de grupul China, Rusia, Iran, etc, au cam esuat. Au incercat sa forteze inflatia euro, sa forteze emiterea de eurobonduri, in special pentru a putea controla Germania, motorul Eu si liderul productiei industriale mondiale. Acum, se pare ca nici razboiul impotriva Iranului nu mai este posbil, datorita pozitiei ferme a Chinei. Sua si rechinii mondialisti, vor lasa Eu in pace si vor ataca cu disperare economia Chinei, pentru a o slabi. Daca nu reusesc nici acum, dolarul -definitiv si ireversibil- va pierde monopolul tranzactiilor petroliere. Astfel, nici marea familie Standard Oil, nu va mai detine monopolul energetic mondial. E o alta lume. Alti giganti apar, alte insurubari ticaloase, dar niciodata sub exclusiva umbrela SUA. Nostalgia unui imperiu mondial in conceptul actualilor papusari, va mai putea starnii emotii in cadrul unor discutii intre diversi ocultisti. Omul simplu are acces la informatie si intelege tot mai mult, cerand drepturi si explicatii. Acest aspect si multe altele, nu au fost prevazute. Pentru ca au crezut ca banii ii fac puternici si intelepti. Dar i-au facut puternici, aroganti si neatenti la semnele vremurilor.
    • +4 (6 voturi)    
      In principiu ai dreptate (Marţi, 20 decembrie 2011, 7:06)

      eurobalauru [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Problema este ca tocmai aceste fisuri de genul deciziei Marii Britanii sunt cele care fac jocul monopoliștilor de care vorbești. Si de asta probabil ca vom asista la o îndulcire a tonului Germaniei fata de clementa pentru City ceruta de Cameron. Probabil ca și Sarkozy va fi forțat sa înmoaie discursul. Pe de alta parte reacția oarecum concertata a tarilor non-euro a fost o palma serioasa pe obrazul englezilor. Uite asa tarile precum România dobândesc masa critica în luarea deciziilor câteodată. Iar stupizii de la USL vorbesc de cai verzi pe pereți cu "dreptul Președintelui" de a antrena tara în ...etc. Doamne ferește sa ajungă iar ăștia la Guvernare în 2012 ca suntem mâncați de molii!
      • +2 (2 voturi)    
        ^la vot (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:21)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui eurobalauru

        mergeti la vot si convingeti-va si prietenii ,cunostintele sa mearga si terminati o data revolutia si cu securistii.....
    • 0 (0 voturi)    
      LOL (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:32)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      am urmarit atent in ultima vreme toate stirile despre criza si evolutia pietelor... Nu cred ca exista vreo "conspiratie" asa cum sugerezi tu. Totusi, iti amintesc niste fapte (care nu au aparut pe hotnews, poate pentru ca nu este un ziar financiar):
      Credite Agricole si Societe Generale si-au retras investitiile in resurse. USA investeste in australia si intareste pozitia in pacific. Australia investeste masiv in resurse si extractie de petrol. Bancile franceze in criza de lichiditate se retrag din investitiile in tehnologii de extractie, nisa preluata rapid de USA si Australia, spre dezamagirea chinei. Datoriile care ajung la maturitate in zona euro in 2012 depastesc 1 trilion de euro si se anticipeaza ca numeroase state din UE vor intra fie in recesiune fie in colaps. Regularizarea pietelor financiare in europa duce la parasirea investitiilor in resurse in nordul europei si in zona golfului. Riscurile din zona golfului tind sa scada. Bun, acuma ca am insirat niste fapte, imi poti spune si tu mie unde anume pierde USA? EU e cam lasata in pace de tot restul lumii... toti fug de ea, pana si chinezii... UK spune ca nu participa la discutii cu UE despre FMI, normal... discutiile se poarta cu creditorii, anume in cadrul G20, ce sa vorbesti cu EU???
      • 0 (2 voturi)    
        chinezii nu prea fugde Europa (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:30)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui atreus

        Chinezii cumpara tot ce prind in Europa si in lume ca sa scape de dolarii fara valoare. USA pierde din piata lor de export pt ca nu prea produc calitate si vand mult doar prin santaj(F 16) iti zice poate ceva. . USA produce foarte mult In China. Eu cred ca esti putin cam pesimist dar este dreptul tau. Dupa parerea mea bancile ar trebui puse cu botul pe labe ca prea s-au lacomit si din aceasta cauza se opresc investitiile.
      • 0 (0 voturi)    
        da ma (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:54)

        toro [anonim] i-a raspuns lui atreus

        "Regularizarea pietelor financiare in europa duce la parasirea investitiilor in resurse in nordul europei si in zona golfului."... shi marmota se tevelea in ciocolata. Chiar o innebunit de la atata ciocolata.
        • 0 (0 voturi)    
          fapte... (Marţi, 20 decembrie 2011, 18:40)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui toro

          http://www.foxbusiness.com/industries/2011/12/15/credit-agricole-shutters-commodities-business/

          unde explica ce si cum...
          dar faptele sunt fapte...

          http://www.efinancialnews.com/story/2011-12-19/oil-explorers-drill-deep-for-project-funding?mod=promos