Oficial maghiar: Ungaria doreste ajungerea la un acord cu FMI si UE cat mai repede posibil

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 5 ianuarie 2012, 13:52 Economie | Finanţe

Ungaria doreste ajungerea la un acord cu Fondul Monetar International (FMI) si Uniunea Europeana (UE) "cat mai repede posibil", a declarat joi ministrul responsabil cu negocierile cu aceste institutii, potrivit AFP. Tamas Fellegi a aratat ca Guvernul este constient de gravitatea situatiei si de miza discutiilor cu cele doua institutii internationale.

"Guvernul vrea sa finalizeze cat mai repede posibil faza preliminara a negocierilor cu FMI si Uniunea Europeana. Guvernul este constient de gravitatea situatiei si de miza negocierilor cu FMI", a declarat ministrul fara portofoliu Tamas Fellegi, seful delegatiei ungare de negociere cu FMI.

Budapesta ar fi dispusa sa accepte un acord stand-by cu FMI, similar celui din 2008. Aceasta procedura permite unui stat sa atraga resurse de la Fondul Monetar International pentru a lupta impotriva unui dezechilibru temporar al finantelor sale, cu conditia de a pune in aplicare un program bugetar de austeritate.

Aceste declaratii au linistit oarecum pietele, iar forintul s-a stabilizat in jurul nivelului de 321 unitati/euro, insa ramane in apropierea nivelului minim record. Miercuri, moneda maghiara a atins nivelul minim istoric de 320,27 forinti pentru un euro.

Ungaria a cerut ajutor de la FMI si UE dupa ce ratingul sau a fost retrogradat in categoria junk de doua agentii de rating, Moody`s si Standard & Poors, ajutorul financiar solicitat de autoritatile de la Budapesta fiind estimat intre 15 si 20 miliarde de euro.

CE si FMI au decis in luna decembrie sa isi suspende misiunea la Budapesta, pentru a protesta impotriva reformei bancii centrale.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2574 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Un titlu cu destinatie votantilor USL !!! (Joi, 5 ianuarie 2012, 13:58)

    calinsab [utilizator]

    E clar ... USL spunea ca Basescu a vandut tara catre FMI si BE prin creditele contractate... si dadeau ca si exemplu Ungaria , asta se intampla nu mai demult de anul trecut... dar iata cum se invarte roata Ungaria are moneda (forintul) la un maxim de devalorizare...

    Iata ca ideile USL isi cam arata roadele... negative...
    • +15 (17 voturi)    
      in politica totul se intoarce ca la ploiesti (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:26)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui calinsab

      acum o sa se spuna ca da, dar aia au autostrazi.

      Poti considera argumente pozitive partiale si cele ale USL/ului si cele ale PDL/ului, pana la urma conteaza la alegator cat il duce capul sa inteleaga mai departe si pe cine vrea el sa creada (indiferent de argumente).

      Nu uitati ca nu demult se vota cu imaginea in fata a protectorului miner ce planta flori ce zicea ca a gasit la peneleu droguri, dolari, masini de facut bani, ca in corturile de la universitate erau droguri si curve etc. pacat de partidul ala ca a deraiat si s-a aliat cu niste securisti, si ca cei care cat de cat erau liberali in partid au fost scosi pe linie moarta, facandu-si aparitia tinerii dictatori obraznici, fara cap si experienta.
      • -9 (9 voturi)    
        nu-i asa Ghita (Joi, 5 ianuarie 2012, 15:05)

        Trebonius [utilizator] i-a raspuns lui ghita

        Se vorbea de PNTcd nu de PNL ca s-ar fi gasit la ei in sediu droguri, armament, munitie, bani falsi, etc.
        Si sa nu uitam ca Basescu si alti pesti mari din PDL au fost tocmai in fesenescu o buna vreme, pana si-au impartit mosia. Nu mai avem ce alege :(
      • +8 (8 voturi)    
        Mai Ghita !!!... (Joi, 5 ianuarie 2012, 15:31)

        val [anonim] i-a raspuns lui ghita

        ... Ce facusi tu , ca la varsta mea poti sa-ti spui tu, cand minerii plantau panselute !!! Erai nascut, sau oare strigai cinste lor, cinste lor minerilor ???!!!!!
      • -8 (10 voturi)    
        aia au si F1 (Joi, 5 ianuarie 2012, 15:35)

        george [anonim] i-a raspuns lui ghita

        o sa mai curga multa apa de Dunare pina ajungem la nivelul lor , nu este vina USL.
        PDL au si ei partea lor + 99.99 % din politicieni care mai au de furat doar din buget si din imprumuturile la FMI.
        • +5 (5 voturi)    
          Ungaria vs.UE, mandrie sau prostie? (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:31)

          Premierul ungar e ..Viktor 'Pinocchio' Orban [anonim] i-a raspuns lui george

          Presa din Budapesta il numeste acum 'Pinocchio' pe Orban, pentru ca a mintit, promitand de zeci de ori in public ca daca vine FMI-ul el isi da demisia !

          Economia Ungariei e intr-o situatie catastrofala, fara un imprumut rapid de minim 15 miliarde euro tara va intra in faliment, nemafiind capabila sa isi plateasca datoriile la scadentele prevazute in 2012.

          Guvernul maghiar a vândut miercuri obligaţiuni cu scadenţa la trei luni în valoare de 45 de miliarde de forinţi (190 de milioane de dolari) cu un randament mediu de 7,67%, cel mai ridicat din august 2009 pentru astfel de titluri.

          Moneda naţională a Ungariei, forintul, s-a depreciat puternic, atingând un nou minim istoric în raport cu euro, cursul ajungând la 323 forinţi/euro.

          Însă una dintre cele mai grave probleme ale economiei maghiare este ponderea ridicată a creditelor în valută ale cetăţenilor (în special în franci elveţieni).
          La sfârşitul lui 2010, 11% dintre cei care au împrumutat bani de la bănci nu mai puteau face faţă ratelor, potrivit datelor băncii centrale a Ungariei.

          Valoarea împrumuturilor luate de maghiari în alte monede ajunge la 34 de miliarde de euro, dintre care 82% din sumă este reprezentată de credite în fraci elveţieni.

          Datoria publica a Ungariei a ajuns la 83%PIB, in timp ce Orban promitea ca in 2012 ea va fi de..70%.

          Cresterea economica a Ungariei pe 2011 e intre 0 si 0,5%, ritmul fiind de 4 ori mai scazut ca cel al Romaniei.
          Iar pt 2012 economistii ungari prevad o scadere a PIB de 1,5%, in timp ce pt Romania se prevede o crestere de 1,5%.

          FMI va pune in vedere Ungariei ca nu-si mai permite sa plateasca salariile bugetarilor si pensiile la nivelul actual, nivel care n-are legatura cu economia reala ci cu pomenile electorale date inainte de alegeri.
        • 0 (0 voturi)    
          Georgica........? (Joi, 5 ianuarie 2012, 23:44)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui george

          Ce are in comun formula _1 cu economia si mondul monetar ? A da ca intra ceva bani in zilele concursului,da dar este o suma infima in comparatie cu PIB-ul tarii!
  • -17 (21 voturi)    
    bravo ungaria (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:04)

    negociatorul [anonim]

    bravo ungaria

    ia sa privim ce face ungaria - negociaza.
    cu ce negociaza - cu ce poate inclusiv cu legea de modificare a constitutiei.

    pe cat punem pariu ca fmi-ul si ue o sa o ajute???

    ce salar avem in ungaria???

    ce salar avem in romania???

    va multumesc de raspuns

    mai invatati fratilor si apoi puteti sa dati minusuri la comentarii
    • +16 (18 voturi)    
      :) (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:27)

      alex [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

      Pai daca e asa, bravo si grecilor. Nu?

      Ungaria nu prea are ce sa negocieze pt ca s-a bagat cu spatele la zid. Si nici nu sunt o masea atat de dureroasa ca grecii- nu sunt in euro. FMI si UE nu sunt sub un asa mare stres sa ii ajute.

      Ungurii poate fac jocurile anti-europene ale lui Soros si ale elitelor maghiare din SUA- coroborat cu cele ale rusilor in regiunea central-europeana, dar nu vad ce pot obtine decat aplauze de peste ocean si mangaieri pe crestet de la FSB- asta in vreme ce populatia maghiara va suferi.
      • +7 (7 voturi)    
        Ungaria, vazuta mult mai prost decat noi (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:02)

        Romania, laudata de Financial Times [anonim] i-a raspuns lui alex

        Romania a micsorat, joi, dobanda de politica monetara, o decizie similara fiind luata in luna noiembrie a anului trecut. Aceasta miscare va duce la scaderea ratei de imprumut, astfel tara noastra ramane pe drumul cel bun, comenteaza analistii publicatiei Financial Times.

        Banca Nationala a Romaniei a coborat dobanda cheie la 5,75%, de la 6%, datorita inflatiei scazute inregistrate in ultimele doua luni.

        Jurnalistii de la Financial Times lauda aceasta decizie pe blogul oficial al publicatiei.

        Desi investitorii sunt ingrijorati ca situatia din regiune se va agrava, din cauza problemelor Ungariei, tara noastra a facut ceea ce trebuie prin reducere dobanzii de politica monetara, se arata in articol.

        Leul a fost cea mai puternica moneda din regiune in 2011, depreciindu-se cu doar 2%. In plus, in luna noiembrie, inflatia s-a micsorat pana la 3,4% si s-a inscris in limitele impuse de BNR, de 2%-4%.

        In aceste conditii, se asteapta ca economia Romaniei sa se mentina pe linia de plutire, iar Guvernul sa efectueze doar taieri nesemnificative in sectorul public.

        "Este loc pentru noi reduceri ale dobanzii, deoarece dobanda reala (raportata la prognoza de inflatie a bancii centrale) este de 2,75%, prea ridicata pentru situatia economica actuala. Deoarece cererea externa se va reduce in primul semestru din 2012, sustinerea cererii interne prin conditii mai relaxate de politica moentara ar fi binevenita", a declarat economistul Dan Bucsa, citat de Financial Times.

        Autoritatile romane incearca sa evite recesiunea si, in acelasi timp, sa pastreze stabilitatea financiara in aceste vremuri dificile. Guvernul are o tinta de deficit bugetar foarte ambitioasa, de 1,9% din Produsul Intern Brut.

        Insa, spre deosebire de Ungaria, Romania a ramas in relatii bune cu Fondul Monetar International si cu Uniunea Europeana, de la care a primit o noua transa de imprumut de 5 miliarde de dolari.

        Dispare treptat si acel vechi argument pro-maghiar, ca in Ungaria e 'mai bine'..
    • +19 (19 voturi)    
      tu in .ro (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:27)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

      probabil ca ai "salar" ca dupa intelect, vreo 660 ron in mana, salariul minim. daca ti-ai da salariul singur la fel cum iti si raspunzi cred ca ai fi cel mai fericit. Cred ca platforma asta "te platim cat crezi tu ca meriti" ce o va baga in fata USL-ul te va convinge sa ii votezi :)
      • -9 (13 voturi)    
        salar... (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:55)

        negociatorul [anonim] i-a raspuns lui ghita

        tu nu intelegi ce inseamna un salar de 660 ron.

        marea majoritatea a celor care sunt in campul muncii sunt incadrati pe salar minim, dar bineinteles ca patronul le mai daca cateceva in plus i ajung la un salar de 800 - 1000 pe luna.

        necazul e ca sunt incadrati cu minimul pe economie, astfel ca si pensia o vor lua tot cu cat au contribuit, plus ca, credite pot lua tot cu taraita, maxim 20000 de lei pe care daca ii cheltui nu se vede nimic in urma ta.

        deci deasta zic de salar minim.

        ungaria si grecia pana in prezent sunt tari destepte. crecii au avut un salar minim de vreo 800 de euro, pensii frumusele, aveau si al 13 si al 14 salar, oamenii au putu sa faca economii iar acum pe baza acestor economii pot sa faca greva generala cat doresc pana determina UE si FMI sa le acorde sprijin financiar plus ca ei ameninta si ca parasesc zona euro.

        grecia nu va pierde pentru ca are asezare strategica, si va trebui sprijina de sua, ue, fmi ca sa nu cada in mana rusilor, chinezilor sau turcilor (ma refer economic)

        ungaria la fel - are un salar minim de 300 de euro, ceea ce inseamna la profesori si medici un salar de 500 de euro. oricum nivelul de trai in ungaria este mult mai ridicat astfel ca omul de rand este si mai civilizat neputand fi prostit asa de usor cand merge la vot cu o plasa de faina si ulei.

        stati ca nu am treaba nici cu usl-ul, insa si pdl-ul trebuie sa acorde niste bani la salarii si pensii, pentru ca proiectele lor de dezvoltare, sunt bune nu zic, dar de acolo se ciupesc adevaratii bani publici
        • +6 (6 voturi)    
          500 de euro (Joi, 5 ianuarie 2012, 15:18)

          skyradio [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

          daca spui ca in HU salariul unui profesor sau al unui medic este de 500 EUR aici crezi ca nu este la fel? mai putin debutantii care intradevar au salarii mici
        • +3 (3 voturi)    
          nu-i problema (Joi, 5 ianuarie 2012, 15:36)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

          dar mai bine iti cumperi niste capre ...
    • +9 (9 voturi)    
      Esti exaltat sau drogat? (Joi, 5 ianuarie 2012, 15:14)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

      Ce crezi ca negociaza Ungaria cu FMI si UE?FMI si UE au cele mai mici dobanzi la creditele acordate,iar negocierea cu ei este intre a-ti da sau nu.Iar da sau nu este in functie de programele interne,neimpuse,care ,dupa consumarea creditului sa te poti tine pe picioarele tale.Indiferent cine este beneficiarul creditului,conditiile sunt aceleasi.Daca ai inteles altceva,pacat ca ti-ai spulberat un vis.Daca ai incercat sa ne fraieresti ,pacatul tau si D-zeu sa te bata.Nu mai exagera in prostie.Cred ca asta-i greseala capitala a opozitiei.Nu intelege ca in era internetului,informatia circula repede si nu mai tin minciunile.Ai socotit cati au acces la internet si ,poate,nu sunt de acord cu tine.Repet.Nu mai fi exaltat.Trebuie munca multa si prostie putina ca sa iesim din criza.
    • +1 (1 vot)    
      rock (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:50)

      rica [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

      chiar ce salarii au unguri?93000 ft minim brut din ian 2011 (a fost 78000 ft) cursul punel 310 ft mara majoritate castiga 120000 ft si 180000 ft brut -acum calculati
      • 0 (0 voturi)    
        Paritatea puterii de cumparare (Vineri, 6 ianuarie 2012, 10:26)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui rica

        O masura mai buna pt. cat de bine o duce populatia din fiecare tara e paritatea puterii de cumparare - aia nu masoara leafa in valoare absoluta, ci ce-si permite sa cumpere populatia, im medie.

        Acolo noi stam mult mai bine ca Ungaria. Chestie care nu e de ieri de azi. De-aia, pt. cine stie despre ce vorbeste, e clar ca de ani de zile, in ciuda PIB/capita mai mic, in RO se traieste mai bine. Doar ca multi dintre noi se uita doar la televizor, in loc sa caute dupa informatie pe bune.
  • -11 (11 voturi)    
    masuri de austeritate? (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:12)

    Chavalito [anonim]

    masurile de austeritate duc economia la dezastru (grecia,argentina,portugalia...) ele nu fac decat sa distruga consumul maresc inflatia si somajul. ungaria poate iesi din criza doar iesind din UE si crescand cheltuielile care stimuleaza consumul si investitile ex (suedia,turcia) care au o crestere economica solida de 6%
    • +5 (5 voturi)    
      mda (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:29)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Chavalito

      Boierule, te contrazici. Suedia e in UE...
    • +10 (10 voturi)    
      brazilia (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:29)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Chavalito

      Dar de brazilia de ce nu zici nimic? Sau de Mexic. Stiai ca Brazilia acum 10 ani cerea ajutorul FMI si acum ajuta FMI-ul cu fonduri, depasind ca marime a economiei pe cea a Marii Britaniei? Dar deh ... argumentele reale ce contravin fixatiei tale zeitgeiste ori nu le cunosti, ori nu vrei sa le mentionezi.

      Austeritate nu inseamna calicie sa nu cheltui si sa stai pe bani, ci sa cheltui cat ai, sau cat poti sa cheltui fara sa intri in default.
      • +3 (3 voturi)    
        Sa cheltui cat ai.Mentine-ti ideia. (Joi, 5 ianuarie 2012, 15:27)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        De ce o iei razna?asta cere FMI si UE.Sa cheltui cat ai.Ai inteles vreodata ce inseamna deficit bugetar?Barazilia a ajuns acum unde este ,pentru-ca ani de zile a facut eforturi pentru reducerea cheltuielilor sociale si a altor cheltuieli inutile pentru sustinerea lenesilor.De fapt nu poti spune ca in Brazilia protectia sociala este un exemplu.Se pune problema unei austeritati in cheltuielile statului,nu ale individului.Tu poti cheltui cat te tine punga si nimeni nu te va intreba de ce.
        • +4 (4 voturi)    
          a cheltui cat ai (Joi, 5 ianuarie 2012, 16:07)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui mircea

          inseamna deficit 0. Deficitul 0 nu este intotdeauna cea mai buna solutie, dar ar fi cea mai buna solutie acum (chiar daca este o masura prociclica). Deficit 0 sau excedent ar fi trebuit sa avem in boom, ca acum sa mergem din rezerve pe deficit pentru stimularea consumului/investitiilor. Dar intram in teorii de manual si in cazuri particulare ceea ce nu e cazul.

          Austeritatea in cheltuielile individului intervine automat in tarile in care individul este dependent de stat (incepand de la nr. prea mare de bugetari, cei 11 milioane de asistati, firmele ce depind de cheltuiala statului). Asta e, inca sunt romani care cred ca statul e dator sa le gaseasca un job, sa le creasca copilul, sa ii spuna chiar cu cine trebuie sa se insoare.
    • +6 (6 voturi)    
      Si cine (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:47)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Chavalito

      nu-i lasa ,ma,sa iasa din UE?
      Acordul cu FMI ei il milogesc,nu invers.
  • +9 (9 voturi)    
    Urgenta mare! (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:23)

    Strosz Kun [anonim]

    E normal sa doreasca acest lucru; daca nu incheie rapid acordul se scapa pe ei!...(hamar kaka)
  • -7 (7 voturi)    
    si gainile au mai mult simt de conservare (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:59)

    piktor [anonim]

    Nu stiu ce va bucurati... ca ni se strange latul in jurul gatului? bucuria nebunilor...
    Ungaria e inca un exemplu ca daca nu faci "ce trebuie" o iei pe coaja; Polonia a fost alt exemplu, cu avionul care "s-a prabusit" odata cu guvernul dificil care tinuse tara sus in criza care pe toti ceilalti i-a dus jos, si nu ceruse bani nici de la unii (FMI) nici de la altii (UE)
    Voi credeti ca o tara poate sa ajunga asa repede in hau fara sa fie impinsa?
    A fost de-ajuns sa puna in Constitutie niste principii "nedemocratice" (stiti voi care) ca sa i se coboare toate ratingurile economice si sa-i creasca toate costurile externe. Si nici chiar asta nu e deajuns. Dar mass-media (toata e comunista) din Europa a avut grija sa semene panica si dezastru.
    Batul si morcovul. Fii cuminte si mergi unde zicem noi ca noi stim mai bine. Suna cunoscut?
    Cand aud FMI-ul ca lauda Romania ca ce bine merge, ma trec fiorii. Asta pentru ca stiu ca FMI-ul n-a ajutat pe nimeni pana acum si toti au ajuns mai rau decat inainte. Fara exceptii.
    Dar asta o stiti si voi.
    • -4 (6 voturi)    
      da dar in tot acest timp (Joi, 5 ianuarie 2012, 16:36)

      negociatorul [anonim] i-a raspuns lui piktor

      le zici bine piktore, dar in tot acest timp omul de and din ungaria avea si are un salar frumusel.

      asa este, in timp ce fmi-ul ne lauda cu ce bine merge romania, si ca romania este un exemplu, eu omul de rand, deabia imi platesc datoriile la stat si imi cumapr o paine pe zi si ceva papa. in rest stau pe afara sa nu fac caldura in casa.

      dar vad ca aici pe forumu la hotnews, oamnii nu inteleg chestiile elementare.


      si legat de brazilia

      lume stiati ca brazilia este a 4 tara din lume ca si crestere economica???

      si ce-i cu asta, ca salarul brazilianului de rand e cu 10 - 20 de ori decat al americanului.

      pai de ce??? pai uite asa pentru ca sa nu i se urce la cap banii, trebuie tinut din scurt cu salar minim, cu sanatate si educatie minima, si cultura daca se poate tot minima.
      • +5 (5 voturi)    
        ia mai pune tu mana pe artimetica (Joi, 5 ianuarie 2012, 16:42)

        revelare [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

        ia vezi tu la cursul foritului, la 27% TVA, cam pe unde a ajuns salariul ala frumusel..
        Te uita acum cum traieste ungurul de rand..


        Poate nu ai aflat ce a facut orban, ca sa isi poata plati ungurii datoriile... si sa vezi cum va da tot inapoi la banci prin FMI...


        Se schimba ierarhiile, mai vedem noi peste 5 ani, peste 10 ani
      • +2 (4 voturi)    
        ia pune mana si citeste (Joi, 5 ianuarie 2012, 20:27)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

        si vezi ce inseamna PPP .

        imi e greu sa cred ca tu muncesti. Iar daca tu muncesti vai de capul alora ce vor trebui sa te intretina cand vei fi tu la pensie. Si vai de capul nostru ca avem oameni in campul muncii care au o cultura economica mai slaba decat un copil de 10 ani din SUA care stie ca daca face suc de lamaie si il prezinta si il vinde are bani de buzunar. Si care la 16 ani isi ia un job sa isi cumpere singur ceva nu sa asteapta statul sa ii dea venitul minim garantat.

        Oricum, postarile tale macar denota un lucru bun: ca informatizarea si internetul au ajuns in RO chiar si la analfabeti, si ca macar au o sansa. Si ca intradevar Romania e un miracol al internetului a doua viteza din lume si costuri mult mai mici ca in tarile dezvoltate. Ceea ce e de bine.
  • +10 (10 voturi)    
    PONTA (Joi, 5 ianuarie 2012, 15:03)

    grasutu agresiv [anonim]

    Dati-i FW si lui Ponta cel copilot etern ca ii lauda pe unguri ca nu se umilesc la FMI. Si celorlalti macaci la costume autointitulati analisti care urlau isteric la tv ca n-avem nevoie de FMI. Nici unu nu mai scoate capu acum.
  • +9 (11 voturi)    
    Gata, le-a trecut? (Joi, 5 ianuarie 2012, 15:07)

    Andradda [utilizator]

    Cam repede le-a trecut ungurilor faza cu "nu ne vindem tara" si cu "òtonòmio" cu orice pret!
    Acum au ajuns milogi la usa FMI!
    De ce?
    Pt ca domnia si prostia se platesc, peste tot in lume!

    Ponta si Antonescu ce zic?
    Pe ei i-ati intrebat daca sunt de acordx? ))))
    • -3 (3 voturi)    
      sper ca .... (Joi, 5 ianuarie 2012, 16:44)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      sper ca ungurii a caror conducere actuala face parte din aceasi familie politica ca si PDL-ul sa aiba conducatori destoinici care sa stie ca politicile de austeritate marca FNI trebuie dublate si de masuri de crestere economica.. altfel vor taia din cascaval pana nu vor ramane cu nimic.
      • +3 (3 voturi)    
        Cand (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:56)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        consumul scade pretutindeni,pentru ca bani sunt putini si scumpi,ia zi tu,ma, o masura de crestere economica ,sa moara UE de de necaz si sa te faca Orban cetatean de onoare...
  • -2 (2 voturi)    
    asta da, stire! (Joi, 5 ianuarie 2012, 21:26)

    adrian75 [anonim]

    Am cam citit comentariile, si si vad ca are priza la public acest articol ...sincer - nu pot sa ma bucur nici de deprecierea forintului,nici de economia "catastrofala" din Ungaria, mai mult ma preocupa ce se-ntampla la noi in tara, sau oare cine ne invadeaza cu gramada de articole despre viata sumbra a ungurilor tocmai asta vrea, sa nu fim atenti la marsaviile ce se petrec la noi intara.
  • 0 (0 voturi)    
    MAGYARORSZAG (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 20:41)

    VILMOS [anonim]

    In presa romina se prezinta situatia ungariei deformata de multe ori chiar rautacioasa si chiar eronata cunosc limba maghiara si de multe ori la o stire despre ungaria caut si in presa maghiara si lucrulile stau cu totul altfel Nu ma mira acest lucru