VIDEO Jeffrey Franks (FMI) despre Programul National de Dezvoltare a Infrastructurii: "Vrem ca PNDI sa fie inclus in buget si mentinut in cadrul bugetului de investitii, nu cheltuit pe alaturi, fara supraveghere deplina"

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2012, 17:25 Economie | Finanţe

Jeffrey Franks
Foto: Hotnews
Jeffrey Franks, seful delegatiei FMI pentru Romania, a declarat intr-un interviu pentru HotNews.ro ca Programul National de Dezvoltare a Infrastructurii (PNDI), gestionat de Ministerul Dezvoltarii, ar trebui sa fie inclus in bugetul de stat pentru a fi "supravegheat" corect. Franks a mai spus ca proiectele din PNDI ar trebui prioritizate.

Reporter: FMI, Banca Mondiala si Comisia Europeana sunt foarte atente la cheltuielile de la buget. Credeti ca banii din Programul National de Dezvoltare a Infrastructurii sunt bine cheltuiti?
Jeffrey Franks: Principala noastra problema in cazul acestui program nu tine de proiectele pentru care vor sa aloce bani - este abia la inceput si este prea devreme sa evaluam daca banii sunt folositi eficient sau nu - ci tine de faptul ca PNDI nu este inclus in buget.

Vrem ca toate proiectele de investitie sa fie incluse in buget, vrem ca bugetul de investitie sa fie alocat dupa prioritati, un exemplu ar fi un criteriu obiectiv care sa spuna: "acestea sunt cele mai importante lucruri pentru care Romania sa cheltuiasca bani - nr. 1, nr. 2, nr. 3, nr. 4". Iar apoi sa putem spune ca investitia se duce acolo unde este mai mare nevoie de ea. Acest lucru nu s-a intamplat niciodata in mod sistematic in Romania. Vrem ca acest lucru sa se intample pe viitor, inclusiv in cazul PNDI.

Si vrem ca PNDI sa fie inclus in buget si mentinut in cadrul bugetului de investitii, nu cheltuit pe alaturi, fara supraveghere deplina.

Rep: Este o chestiune-cheie pe care o discutati cu guvernul?
Jeffrey Franks: Ce am spus noi guvernului, dupa cum stiti, este ca in 2012 dorim o limita stricta pentru sumele cheltuite in cadrul acestor proiecte si in cadrul PNDI, pentru a ne asigura ca nu scapa de sub control. Deoarece, in mod normal, ele ar trebui controlate prin intermediul bugetului. Deoarece PNDI nu este in buget, trebuie sa avem un control separat. Si am discutat cu guvernul ca dorim acest control nu doar pentru 2012, ci si pentru 2013.

Context: Investitiile realizate din PNDI au fost deseori criticate de presa atit din cauza costurilor umflate, cit si din cauza inadecvarii.




Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2481 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    e (Marţi, 7 februarie 2012, 17:41)

    e [anonim]

    e o solicitare foarte buna. altfel, dupa cat stiu eu (si stiu), se "sifoneaza" o multime de fonduri pe cumetrii. in plus, multe lucrari de analiza, masuratori etc, "se fac" din condei. asa ca...
  • +7 (9 voturi)    
    Excelent D-nule Franks. Ajutati-ne sa ne revenim (Marţi, 7 februarie 2012, 18:03)

    uluit [utilizator]

    Recomandarile D-nul Jeffrey Franks sunt de bun simt.

    Mai pe romaneste spune: inchideti si controlati "supapele", ca sa nu mai existe scurgeri, catre firmele capuse.

    Aviz sponsorilor USL, care-si deruleaza afacerile numai cu statul. Asta poate sa fie si unul din motivele pentru care Antenescu isi doreste anticipate si sa scape de Jeffrey... fiindca ii deranjeaza pe politruci.

    Efectul de bumerang, se intoarce impotriva atacurilor lui Antonescu.
    • 0 (2 voturi)    
      Interesanta pozitia ta (Marţi, 7 februarie 2012, 18:43)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Previzionezi ca USL va ajunge la putere?

      Sper ca nu spui ca firmele ce sponzorizeaza USL-ul impusca contract dupa contract cu un guvern portocaliu, nu?
      • +1 (1 vot)    
        Si mai ... (Miercuri, 8 februarie 2012, 11:09)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        ... interesant e ca reuseste sa lege ceva ce Antenescu - na ca m-am molipsit si eu :)) - spune de foarte mult timp ca fiind un efect a ceva ce Franks spune acum in premiera. Foarte logic, nu? Daca mai adaugam si faptul Ponta a zis ieri ca programul cu FMI va continua si sub potentiala guvernare USL si ca tot Ponta s-a declarat un dusman pe fata al risipei prin PNDI si a altor tipuri de achizitii publice inutile ajungem, la fel de logic, la concluzia ca afaceri cu statul fac acum numai firmele care sponsorizeaza opozitia. De rasul curcilor! :))
      • 0 (0 voturi)    
        oh, nu! (Miercuri, 8 februarie 2012, 16:24)

        Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        Acelea se limiteaza la contractele cu consiliile judetene/locale roscovane.
        Si iac-asa, toata lumea "se descurca". ;)
  • -2 (2 voturi)    
    xxx (Marţi, 7 februarie 2012, 18:47)

    cyx [anonim]

    totul este o sarada facuta de FMI si Banca Mondiala

    Jeffrey Franks - jucator, FMI - institutie peste 50% americana - asasin platit de economii.

    vom ajunge scalvii lor daca ne vom imprumuta in continuare si daca ne vom privatiza sistemele energetice, etc..
  • -1 (1 vot)    
    ok :) (Marţi, 7 februarie 2012, 19:09)

    Codruta N [utilizator]

    Daca Mr. Franks isi mentine pozitia, atunci nu cred ca e asa mare paguba ca a mers la chiolhan cu cocalarii ;)
  • 0 (4 voturi)    
    Rusine Dle Franks !!! (Marţi, 7 februarie 2012, 19:51)

    lili [anonim]

    Acum ca Dna Udrea, favorita lui Traian Basescu in guvernul portocaliu nu mai face parte din Guvern s-a trezit Dl Franks sa spuna asta despre PNDI, desi presa si televiziunile mogulilor rai spun asta de ani de zile iar Madam Udrea o balmajea de fiecare data!!
    Pana acum dl Franks NU a avut curajul sa spuna, ba ce-i mai lauda pe guvernantii schimbati de performanti ce-au fost, ba mai mult eliminati total de Traian Basescu de la guvernare!!!
    Bravo Basescu, desi mi-e clar ca este o actiune in forta pentru a spala imaginea terfelita rau a PDL si a recastiga teren electoral.
    Nu o sa mai recastigati voi nimic, nu ne mai pacaliti, dar pentru Romania trebuie sa incepeti sa guvernati cum trebuie, oamenii deja nu mai pot fi mintiti in continuare, ati mintit si ati furat DESTUL!!!
    AJUNGE !!!!!
    Nu mai vede PDL la guvernare, oricate eforturi va face Traian Basescu si Bocul lui!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg.... (Marţi, 7 februarie 2012, 21:55)

    luci30 [anonim]

    De ce acesti bani trebuie sa intre in buget.....daca sunt bani ptr. o anumita treaba ,apoi aia trebuie sa se faca ,si sunt mai usor de urmarit decit plimbati saciti si rasuciti prin hatisul bugetului....
    • 0 (0 voturi)    
      hai sa-ti explic ceva (Miercuri, 8 februarie 2012, 8:43)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      in Romania circuitul banilor nu este verificat. Vine dupa 2 ani Curtea de conturi, constata dar nu poate face nimic, puterea e tot la cine a furat, ca si justitia ca si toate celelalte institutii de supraveghere. Se fac proiecte si studii de impact pe 18 pagini si se castiga 6 milioane de euro din banii nostri, si nu sunt putine. Se face consultanta pentru ministere si directii desi acele organisme in care lucreaza sute de oameni au capacitatea de a realiza singure acele studii si proiecte pentru ca de aia sunt platiti asa zisi experti ai ministerelor (de fapt copii de bani gata care nu stiu nimic), se fac achizitii publice si investitii care nu servesc interesului public si care sunt de cateva ori mai scumpe la noi decat oriunde in Europa. Kilometrul dezapezit costa la noi de 6 ori mai scump ca in Finlanda, tara zapezilor, drumurile si autostrazile la noi costa de 3 sau 4 ori mai mult decat in Europa, la fel constructia si reabilitarea de scoli, asezaminte culturale etc. De ce domnilor guvernanti, caci muncitorul roman care face toate astea este platit de 7 , 8, 10 ori mai prost decat in Europa ? Hotia si jaful asta e practicat de toate partidele. Trebuie schimbat ceva nu se mai poate. Se loveste in spitale, scoli, sanatate, pensii. Dar acolo sus nu se face curatenie niciodata? Iar fondurile europene nu intereseaza pe nimeni din conducere. Pentru ca nu aduc profit si nu se pot incheia contracte de 3, 4 ori mai scumpe decat in Europa. Simplu, nu?