Mihai Tanasescu: FMI intrerupe negocierile cu Romania dupa caderea Guvernului Ungureanu, dar continua discutiile tehnice

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2012, 15:42 Economie | Finanţe

Misiunea de evaluare a FMI, Comisiei Europene si Bancii Mondiale va intrerupe negocierile cu autoritatile romane, dar va continua discutiile tehnice atat in ceea ce priveste criteriile de indeplinit, cat si perspectivele macroeconomice, urmand sa mai stea in tara cel putin cateva zile, dupa ce Guvernul Mihai Razvan Ungureanu a fost demis, vineri, in urma adoptarii motiunii de cenzura de catre Parlament. "Vor continua discutiile tehnice, dar nu vor continua negocierile. Sunt multe discutii legate de tintele pentru primul trimestru, de reformele structurale, de asistenta tehnica, iar acestea pot fi continuate, fara a se mai negocia nimic", a declarat pentru Mediafax reprezentantul Romaniei la FMI, Mihai Tanasescu.

Intrebat daca delegatia FMI ar putea parasi Romania mai devreme de 7 mai, termenul initial prevazut pentru finalizarea misiunii de evaluare, Mihai Tanasescu a raspuns ca, cel putin in urmatoarele zile din saptamana viitoare, echipa se va mai afla la Bucuresti pentru discutii tehnice.

Motiunea de cenzura "Opriti Guvernul santajabil. Asa nu, niciodata" a fost adoptata vineri de Parlament cu 235 de voturi "pentru", in conditiile in care initiatorii motiunii aveau nevoie de 231 de voturi pentru demiterea Guvernului.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3040 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    hehe (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:48)

    Mazeta [utilizator]

    Guvernul MRU a cazut, guvernarea FMI continua.
    • -4 (8 voturi)    
      Dap (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:23)

      adevarul gol golut [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      din pacate ai dreptate
  • -9 (15 voturi)    
    BRAVO, PONTA (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:50)

    CosmiN [anonim]

    Bravo Ponta!
    • -4 (8 voturi)    
      HUUUUOOOOO!!!!! (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:07)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui CosmiN

      Iar ati reusit sa treziti "monstrul" care v-a dat si va v-a da din no in cap voua, comunistilor, de fiecare data cand credeti ca fraieriti romanii!!
  • +8 (14 voturi)    
    sa vedem cum se descurca acum RO... (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:06)

    mary [anonim]

    Pana acum RO a reusit sa stabilizeze situatia, nu era perfecta, dar pluteam cumva intre +0,01 si -0.02. De acum ne asteapta altceva, bine ca nu ne mai preocupa acum salariile celor de la stat...

    Ne-am intors la frumosul trecut din 1992, cand lumea pleca de serviciu linisitita si isi lua vacante, nu se muncea, se statea la bere si se facea politica! 20 de ani inapoi!!!

    Prevad cu mult drag ca si trimestrul II o sa fie o scadere - ca mult se munceste pe ogorul tarii...Unii chiar sunt inconstienti, dar asta este.

    Poate maine, poimaine o sa il auzim pe micutul Ponta, cum a facut tata Vacaroiu, spunand ca el nu mai discuta cu FMI-ul!!!

    RO - reloaded!
  • +10 (20 voturi)    
    Dragi concetateni .... (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:17)

    anonim [anonim]

    Comunistii se intorc. Nu e nimic nou, s-au intors ei de mai multe ori in istorie, si nu cred ca vom scapa de ei curand. Problema e acum simpla. Bugetari, somn usor, inca 4 ani ... . Lucratori la privat, unde e aeroportul ? Mai sunt bilete ieftine ? eu personal refuz sa dau 45% impozit din munca mea de acum incolo pentru pleosnitele din sistem. Este strigator la cer. Romania, ne scuzi, am vrut sa ne fie "altfel" , dar nu se poate ....
    • -3 (7 voturi)    
      Sa nu mergi in Belgia (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:22)

      anonim2 [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Belgienii iti iau +50% din salar.
      • +3 (7 voturi)    
        50% din ce daca nu sunt indiscret ? (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:37)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim2

        din 5000 de euro, sau din 1000 de euro ? :)))))))
        La urma urmei, toti avem 2 maini, 2 picioare, 2 ochi si 2 urechi. Ce sens are sa ne diferentiem ? Egallitate .... nu ?
        • +1 (5 voturi)    
          Inteligenta e diferita (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:55)

          tyty [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Aceasta e diferenta pe care nu o vezi. Cei ce iau 5000 de EUR au muncit si-au organizat statul, s-au gospodarit si au ajuns acolo, cei ce iau 500 eur asteapta sa vina un guvern sa le dea. PPDD promite deja case si 20000 eur. Sa-l votal ca suntem toti la fel !
  • +3 (9 voturi)    
    Pt Mazeta si CosmiN (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:22)

    FLORIO [utilizator]

    O sa va manance anii 90 cu acea inflatie monstru si birocratia va creste asa cum va place voua. Voi nu puteti fi romani dupa cum vorbiti pe aici. Pt oameni ca voi am fost sute de ani pasalac turcesc si sclavi comunisti. Asa ca va doresc toata dupa cum aveti sufletele. Nu uitati ca au murit mii de oameni ca voi sa scrieti acum liberi pe net scrofilor!!!!
  • -2 (4 voturi)    
    ce de mai vaicarosi pe aici (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:32)

    jackalphonse [utilizator]

    ...vine apocalipsa anului 2012. lasa dom'le ca tatucu n-a ridicat asa mult romania cum trambitati voi. usl o sa o mai coboare un pic ce-i drept, da nu prea mai are unde, ca oricum suntem la fundul sacului. imprumuturile sunt facute deja, sunt cheltuite pe prostii deja...ce credeti ca se mai poate intampla?
    • -3 (3 voturi)    
      Mai, ce tactica aveti voi basistii! (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 9:19)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Observ ca v-ati organizat in doua tabere: unii care-i lauda pe Basescu si slugile sale si altii care aparent ii critica dar arunca cu rahat in tot ce nu e basist. A avut succes tactica asta pana acum? Eu cred ca oamenii au simtit pe propria piele regimul portocaliu si nu cred ca va mai doresc. Dimpotriva, majoritatea chiar va detesta.