Fitch despre situatia din Romania: Caderea Guvernului a sporit incertitudinile. Politicile populiste ar pune presiune pe rating

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 30 aprilie 2012, 20:31 Economie | Finanţe

Caderea unui al doilea guvern in Romania in mai putin de trei luni a amplificat incertitudinile politice, iar cresterea substantiala a politicilor populiste, inainte sau dupa alegeri, ar putea exercita presiuni de retrogradare a ratingului de tara, scrie Fitch Ratings, potrivit Mediafax. Romania dispune de rating "BBB-" cu perspectiva stabila din partea Fitch Ratings.

Fitch va continua sa monitorizeze evolutiile politice din Romania, inclusiv alegerile locale de la inceputul lunii iunie, care pot avea impact asupra politicilor fiscale si economice pana la alegerile parlamentare si dupa, se arata intr-un comunicat al agentiei de evaluare financiara, care mentioneaza ca USL conduce in sondajele de opinie si cel mai probabil va forma Guvernul si va conduce tara pana la alegerile din toamna.

"Ratingul Romaniei include deja incertitudinile politice legate de alegerile parlamentare din toamna. Totusi, cresterea substantiala a politicilor populiste, care ar avea ca efect o deviere semnificativa de la programul de consolidare fiscala, fie inainte fie dupa alegeri, ar putea exercita presiuni de retrogradare a ratingului", potrivit Fitch.

Agentia noteaza ca Romania a facut progrese in programul de consolidare fiscala in ultimele trimestre, iar deficitul bugetar, de 5,2% din PIB in 2011, este apropiat de tinta oficiala. Cresterea PIB a fost anul trecut de peste 2%, iar inflatia a coborat la un minim istoric.

Planul de consolidare fiscala este prevazut in programul preventiv de 5,3 miliarde de euro cu FMI si UE, iar USL, care a criticat masurile de austeritate din ultimii ani, s-a angajat sa colaboreze cu institutiile internationale.

In aceste conditii, alegerile din noiembrie si politicile guvernului rezultat in urma scrutinului vor ramane un factor important in evaluarea ratingului Romaniei, potrivit agentiei.

Fitch a imbunatatit ratingul Romaniei, de la "BB+" la "BBB-" in iulie anul trecut, iar perspectiva este stabila. Masura a reflectat redresarea economica sustinuta de exporturi si deficitele mai mici, de cont curent si bugetar, dupa consolidarea fiscala aplicata in intervalul 2008-2011.

Romania ramane expusa riscurilor generate de criza din zona euro, atat pe cale comerciala cat si din cauza rolului bancilor mama din zona euro in sectorul financiar local.


Citeste mai multe despre   










2091 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    Nenea Fici! (Luni, 30 aprilie 2012, 20:42)

    DSE [anonim]

    Este o măsură populistă să-mi dea mie banii care mi se cuvin conform titlului executoriu? Este o măsură populistă să redea pământurile furate de sovietici? Amintesc lui nenea Fici că orice guvernare se face PENTRU cei guvernaţi, nu pentru interesele băncilor. Apropos, nenea Fici, cum califici matale faptul că băncile nu plătesc impozite?
    • +7 (13 voturi)    
      USL s-a compromis singur (Luni, 30 aprilie 2012, 23:12)

      radionet [utilizator] i-a raspuns lui DSE

      Ideea este ca prin declaratiile facute in ultimii ani USL si-a creat in randul celor care se mai pricep si la macroeconomie imaginea unui partid populist. Nimic din ceea ce a facut PDL pentru stabilizarea macro nu a scapat neatacat de catre USL. Au criticat absolut totul. Statistic vorbind este imposibil ca toate masurile unui guvern sa fie proaste. Asa ca nu te mai mira ca USL si-a creat aura unei forte politice populiste. Ceea ce spui tu mai sus merge la Sinteza Zilei dar cei care citesc Hotnews pot mai mult decat telespectatorii lui Gadea.
      • +2 (4 voturi)    
        finantistii ar vrea partid unic (Marţi, 1 mai 2012, 1:21)

        fanele [anonim] i-a raspuns lui radionet

        Finantistilor nu le pasa de democratie, cetateni si alte "nimicuri" din astea, ei vor stabilitate economica. De aia sunt fericiti in China comunista!
      • -2 (2 voturi)    
        greu.. cu partidul pe scari (Marţi, 1 mai 2012, 5:35)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui radionet

        in primul rand USL nu este partid ci alianta conjuncturala data/nascuta de comportamentul imoral politic al PDL si al presedintelui tarii. In ceea ce priveste politicile de stabilitate macro realizate de guvernele PDL este vorba mai curand de politici finantiste realizate la presiunea FMI, multe din aceste politici fiind insa corecte dar nu si suficiente. Din pacate nu avem stabilite la nivel guvernamental politici sectoriale sau politici adecvate in vederea cresterii economice prin stimularea economiei reale. Sa nu uitam ca inclusiv mediul de afaceri a fost extrem de nemultumit de guvernarea basescu. La momentul in care MRU vorbea despre reducerea CAS-ului ( impozitare redusa a muncii) cineva, mai precis T Basescu a intervenit agresiv impunand populista masura a revenirii la salariile de dinainte de vara lui 2010. Avem in Romania o economie stabilizata dar bolnava. Momentan nu l-am auzit pe Ponta vorbind de masuri de tip populist. Este chiar deosebit de atent la ceea ce promite.. in cheie politica putem afirma orice dar economic aceasta schimbare poate fi benefica.
        • 0 (0 voturi)    
          substanta! ca de bla-bla... (Marţi, 1 mai 2012, 15:37)

          precaut [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

          Agentiile de rating stau cu ochii pe deficit si inflatie (printre altele). Schimbarea NU se poate face daca nu se respecta deficitul si inflatia. Abia restul e bla-bla politic. Orice discurs al lui X, Y, Z, al tau, al bloggerilor e vorba goala daca -de exemplu- 1 euro = 5 lei. Intreaba-l pe somitatea L.Voinea (propus ministru de finante) A. cum face ca marirea salariului minim sa nu impinga in sus toata scara salariala si cum cresterea costului manoperei nu scumpeste produsele (adica INFLATIE) B. de cand marirea costului manoperei creaza locuri de munca si nu invers
        • +1 (1 vot)    
          Pe dracu (Marţi, 1 mai 2012, 19:43)

          radionet [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          Cand guvernarea era ceva indepartat Ponta a criticat orice si a promis totul. In plus la motiunea de cenzura i-au reprosat lui Ungureanu ca nu a facut anumite lucruri in timpul mandatului (de 2 luni) ceea ce il obliga USL sa faca tot ce a reprosat la motiune. Norocul USL este ca lumea e plina de prosti.
    • +3 (7 voturi)    
      wow (Luni, 30 aprilie 2012, 23:32)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui DSE

      1) bancile platesc impozite. 2) fici, cum spui tu, stie ce e aia logica economica. uneori a mai dat-o in bara, de aceea acum e mai prudent. deci, el stie cat poti sa cheltuiesti si pe ce. Mai stie ce venituri trebuie sa-ti estimezi. Daca o iei razna stie ca intri in faliment. In rest, cum spui tu, poate sa spuna ca nu cumva sa te contrazica pe tine, ca a fost un faliment justificat moral. dar e tot un faliment. poate fi un faliment la care te-a impins o instanta. De exemplu, daca pe tine te-ar condamna o instanta sa platesti 5 mn dolari probabil ar fi cazul de faliment. fici nu se pune cu instanta. constata imposibilitatea ta de plata.
    • 0 (0 voturi)    
      mai sa fie? (Marţi, 1 mai 2012, 15:31)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui DSE

      ce pamant ti-au furat tie sovieticii? l-au dus cumva la Leningrad? Fitch zice numai sa tii deficitul sub control si sa nu cresti inflatia. Ca asta arunca la cos toate viziunile/cosmarele USL e o alta discutie. PS. nu cumva Nea Nelu nu ti-a dat pamantul inapoi? stii care Nea Nelu, acela cu "proprietatea e un moft". Sa nu cumva sa-ti dea USL un moft in loc de pamant......
  • -2 (10 voturi)    
    Practici populiste (Luni, 30 aprilie 2012, 20:49)

    a_claudiu [utilizator]

    Au fost si inainte si acum, nici un partid nu e sfant.
  • +2 (2 voturi)    
    oups... (Luni, 30 aprilie 2012, 21:10)

    catalin_mattei [utilizator]

    ceea ce declara reprezentantii acestei agentii este un lucru real si se petrece in fata oricarei runde de alegeri... nu stiu insa cata moralitate exista in cadrul acestor agentii.. din cate se vede nici tari extrem de puternic economic nu privesc cu ochi bun aceste agentii si mai ales modul lor de a da calificative.. Ar fi mai frumos si mai sanatos in care noi ca cetateni sa dam palme peste ceafa oricuraui politician care incearca sa ne pacaleasca cu masuri speciale "de campanie"
  • -4 (4 voturi)    
    finanta internationala (Luni, 30 aprilie 2012, 22:32)

    A Plus [anonim]

    Poate nu pricepeti dar in varful pix-ului domnilor de la Fici sta painea de pe masa romanilor pentru ca am fost atata vreme un popor legat de pamant, cu foarte putine legaturi cu exteriorul tarii, mai ales in ultimii 60 ani, rupti de realitatea internationala intr-o permanenta stare de subdezvoltare nevoiti sa fim foarte atenti la agentiile de rating extern.
  • +1 (5 voturi)    
    foamea (Luni, 30 aprilie 2012, 22:40)

    gogu [anonim]

    foamea nu stie de reiting
  • 0 (6 voturi)    
    ce inseamna asta defapt? (Luni, 30 aprilie 2012, 22:43)

    ChavaLito [anonim]

    niste institutii private,necontrolate de guvern si care pot distruge o tara prin decizii nefondate, declaratia lor "tradusa ar fi cam asa"
    orice partid nationalist sau care e impotriva politicilor Neocoloniale si antisociale ale SUA va disparea.
    • +1 (1 vot)    
      aberezi (Marţi, 1 mai 2012, 11:40)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ChavaLito

      tu zici "instituţii [...] necontrolate de guvern", pentru ca apoi să adaugi că ele fac jocul "politicilor SUA" :)))
    • 0 (0 voturi)    
      si ce daca??? (Marţi, 1 mai 2012, 15:25)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui ChavaLito

      daca nu-ti place ce scriu agentiile, scrie o scrisoare trista acasa sau o scrisoare de revolta lui Iliescu! Aceste agentii, carora in general nu le plac bolsevicii (indiferent de marca ochelarilor sau de cate ore dorm pe zi) dau tonul pietii. Iar daca euro se duce la 5 lei poti sa-i mai injuri odata (iar decenta ma impiedica sa spun unde-i doare pe ei de parerea ta).
  • -2 (4 voturi)    
    Bucuria speculatorilor... (Marţi, 1 mai 2012, 1:17)

    timantius-raptor [anonim]

    ... ăia ale căror interese le slujesc cu osârdie fitcii și ceilalți colegi de branșă ai dânșilor!
    Iar dacă mai e cineva care nu înțelege ce vreau să zic, să caute să vadă ce se întâmplă după ce emană ăștia câte un comunicat, dintr-ăsta dat anume ca să anunțe spoliatorii unde-i rost să dea lovitura!
    • 0 (0 voturi)    
      păi, le cam dai dreptate (Marţi, 1 mai 2012, 11:43)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui timantius-raptor

      când spui "să anunțe spoliatorii unde-i rost să dea lovitura". Deduc de-aici că nu stăm baş pe roze sau, hmmm, chiar stăm pe roze, trei :D
  • -3 (3 voturi)    
    rahat (Marţi, 1 mai 2012, 7:11)

    DanHorea1307693823041 [anonim]

    astia reprezinta interesele mafiei financiare, nu ale mele, asa ca mi se rupe-n pix de ce zic ei! iar daca mai fac gat, ma aliez cu arabii, chinezii si rusii, si le fac razboi! poate asa or pricepe ca vremea colonialismului s-a dus in ma-sa, si ca batzul are doua capete!
  • +1 (1 vot)    
    Agentie Rating (Marţi, 1 mai 2012, 9:36)

    Nicu [anonim]

    Cat de bizon poti sa fii!! dand vina pe o agentie de rating. Pur si simplu ei isi fac datoria... Restul depinde de tine, daca ai politici fiscale, masuri de crestere economica, continuitate, etc... sigur cresti in calificative. Dar cum nu ai ce vrei sa-ti faca? sa te felicite ?. Intai vezi ce poti sa faci tu pe perimetrul tau ca sa cresti economic etc si dupa mai vezi ce e cu agentiile astea de rating.