Moody's: Prabusirea unui al doilea Guvern in Romania, in trei luni, pune in pericol reformele si poate avea impact negativ asupra capacitatii de finantare a tarii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 3 mai 2012, 17:40 Economie | Finanţe


Prabusirea unui al doilea guvern in Romania in decurs de trei luni creste incertitudinile, pune in pericol aplicarea reformelor si poate avea din acest motiv un impact negativ asupra capacitatii de finantare a tarii, se arata intr-o nota a agentiei de evaluare financiara Moody's, potrivit Mediafax. "Prabusirea unui al doilea Guvern al Romaniei in decurs de trei luni are un impact negativ asupra capacitatii de finantare a tarii, deoarece sporeste incertitudinile legate de strategie si pune in pericol aplicarea reformelor", se arata in nota Moody's semnata de analistul Atsi Sheth. Romania beneficiaza din partea Moody's de rating "Baa3", ultimul din categoria recomandata investitorilor, cu perspectiva stabila.

"Desi noua putere a anuntat ca mentinerea sprijinului din partea FMI/Banca Mondiala/UE este o prioritate, retorica din trecut si lipsa de popularitate a masurilor de austeritate in Romania reduc probabilitatea ca guvernul sa continue reformele inainte de alegeri. Blocarea reformelor ar inrautati conditiile de obtinere a imprumuturilor de catre guvern, care trebuie sa refinanteze in 2012 datorii de 13 miliarde de dolari", considera Moody's.

Potrivit notei Moody's, situatia politica afecteaza soliditatea financiara a Romaniei prin intermediul a trei factori:

Primul dintre acestia este probabilitatea redusa de implementare a unor reforme structurale care ar stimula cresterea PIB, situata la 1,9% in trimestrul al patrulea al anului trecut, fata de media anuala de 6,6% inregistrata in cei cinci ani care au precedat criza financiara mondiala. Moody's se asteapta ca avansul PIB sa continue sa incetineasca in prima jumatate a acestui an, din cauza conditiilor economice dificile pe piata interna si regionala.

Al doilea factor este cresterea probabilitatii ca anumite masuri de consolidare fiscala aplicate in ultimii trei ani, precum majorari de taxe, reduceri de salarii si ale beneficiilor, sa fie inversate inainte de alegeri. Orice inversare a masurilor de consolidare fiscala ar intarzia reducerea deficitului bugetar de la 5,2% din PIB in 2011 la 3% in 2015, in conformitate cu criteriile de la Maastricht.

Cel de-al treilea factor negativ mentionat de Moody's este probabilitatea continuarii instabilitatii politice, care sa descurajeze investitiile straine, de care Romania depinde pentru finantarea deficitului de cont curent (de circa 4,7% din PIB in 2011) si a deficitului bugetar.

Imediat dupa caderea guvernului Ungureanu, vineri, analistul Atsi Sheth a declarat pentru Mediafax ca perspectiva stabila a ratingului Romaniei include deja incertitudinile politice care vor persista pe parcursul anului electoral, iar orice guvern, nou sau interimar, va face efortul de mentinere a sprijinului din partea FMI si UE.

Sheth a aratat atunci ca scenariul de baza luat in calcul de agentia de evaluare financiara, chiar si inainte de votul de neincredere din Parlament, a fost ca in acest an va fi dificila consolidarea fiscala, avand in vedere impactul contractiei economice din zona euro asupra exporturilor Romaniei si a perspectivei investitiilor.

Moody's este singura dintre marile agentii de rating care a mentinut Romania in categoria tarilor cu rating recomandat pentru investitii pe toata perioada crizei financiare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1725 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    sunt vanduti lui Base (Joi, 3 mai 2012, 17:44)

    zaboo [utilizator]

    nu-i ascultati, Ponta stie mai bine
    • +12 (12 voturi)    
      Mda.. (Joi, 3 mai 2012, 18:26)

      Danny_craiova [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Si pe deasupra "mai e si prosti Moody's astia".Traiasca Tonta si Antenescu..Uraa,uraa,ura...
      • +1 (1 vot)    
        doomis (Joi, 3 mai 2012, 18:42)

        antonericul va cponta [anonim] i-a raspuns lui Danny_craiova

        Le vede destul de limpede musiul asta , cum ii zice...Moodys, doomis...
      • -2 (4 voturi)    
        unde era aceasta agentie (Joi, 3 mai 2012, 20:45)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Danny_craiova

        ...ca si alte agentii de genul asta cu 24 h inaintea crizei?
        • +2 (2 voturi)    
          Ehee... (Vineri, 4 mai 2012, 0:30)

          Danny_craiova [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Ia citeste ce spunea Moody's in noiembrie 2008,cam in acelasi timp cand spunea unu' ca economia duduie:http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5164432-moodys-anunta-recesiune-pentru-romania-2009-tariceanu-moodys-are-problema.htm
          • -2 (2 voturi)    
            lasa romania (Vineri, 4 mai 2012, 11:52)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Danny_craiova

            2008 este un an deja in criza mondiala....de americani ce zicea? ca raul din radacina trebuie taiat.
  • +11 (17 voturi)    
    Acuma sa vezi ! (Joi, 3 mai 2012, 17:44)

    Liviu [anonim]

    Trimteti stirea si la mailul Guvernului , si la USl . Sa vada si ei ce au realizat pentru tara asta.
    • -6 (10 voturi)    
      Maria Sa (Joi, 3 mai 2012, 18:18)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      Daca electoratul ar fi fost in favoarea fostului guvern, acesta n-ar fi cazut inainte de alegeri. Asa ca, desi nu-mi place deloc USL-ul, trebuie sa-i accept. Iar strainatatea si in special Moody (astia-s cred ca sint rude cu ciocanitoarea Woody) n-au decit sa accepte USL-ul, schimbarea guvernelor, a presedintilor sau a constitutiei, ori de cite ori va dori sa o faca Maria Sa, electoratul Romaniei.
      • +3 (9 voturi)    
        hmmm (Joi, 3 mai 2012, 18:42)

        Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Explica-mi cum ai influentat tu caderea precedentului guvern sau cum vei influenta tu confirmarea celui propus acum. Ca, din punctul meu de vedere, se "aproba" si se "cad" intre ei, plus ca, de cele mai multe ori, cad in picioare.
        • 0 (4 voturi)    
          Tot Maria Sa (Joi, 3 mai 2012, 19:56)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

          Aveam pretentii mai mari. Daca sondajele ar fi fost in favoarea PDL, valul dezertarilor parlamentare ar fi devenit tzunami, dar in sens invers. Nici vorba sa fi cazut guvernul PDL-ist.

          Iti intorc intrebarea: cum ti-ai putut inchipui ca sondajele nu influenteaza parlamentul, dezertarile si implicit guvernul ??!!
          • 0 (0 voturi)    
            pentru micimea sa daniel (Sâmbătă, 5 mai 2012, 15:10)

            leo [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

            dupa 8 ani de critici peste critici aduse de ,,turnatorii si securistii,,care au pus mana pe 90%din presa romaneasca,atat nationala cat si cea locala,dupa 4 ani de criza ,,mondiala,,,dupa modul de gandire al ,,majoritatii,,nu neaparat romaneasca,tu cum ai fi vrut sa arate sondajele...
            pentru romanii care ,,gandesc,, se stie ca PSD-u' si cu parere de rau,(inca am carnet de liberal) in cardasie cu PNL-u' in ultimii ani,au distrus Tara asta ,atat la putere cat si in opozitie,si au ajuns astazi la putere prin racolari mafiote platite cu bani grei,si decontate, tot de noi ,mai devreme sau mai tarziu.
            pacat pentru cei care au vrut sa schimbe ceva in Romania si au fost ,,invinsi,, de turnatori si securisti....
      • +5 (9 voturi)    
        hahahaha (Joi, 3 mai 2012, 18:43)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        si sa dea Mariei Sale, electoratul Romaniei, toti banii pe care-i cere, fara sa mai stea la discutii, ca deh, e Maria Sa.
        • +1 (3 voturi)    
          Hai sa "ne ridem"! (Joi, 3 mai 2012, 20:05)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

          Bani nu poti sa-i dai poporului de la stat. De fapt e o timpenie: poporul aduce bani statului si nu invers. Cum ar putea fi invers??!! Nu exista asa ceva.

          Dar nici nu poti sa-l sfidezi prea mult pe Maria Sa, poporul. Sau poti, caz in care nu mi-e mila de pielea ta, ci de autoritatea statului. De aia opozitia e la fel de importanta ca puterea.
          • +1 (1 vot)    
            sa radem si sa ne veselim (Joi, 3 mai 2012, 23:16)

            Socrates [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

            Ca de muncit nu prea avem vreme.

            Si cam cati bani aduce Maria Sa poporul intr-o tara care are datorii predominant catre creditori externi?
            Nu cumva in tara asta banii mergi invers - de la stat catre populatie?
            Ar fi valabil ce spui tu daca am avea surplusuri bugetare sau daca ar fi romanii care cumpara obligatii de la statul roman, dar asta nu e cazul.
            • 0 (0 voturi)    
              Gratuitati (Vineri, 4 mai 2012, 0:21)

              Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Socrates

              Cum iti inchipui ca un popor poate fi sustinut economic de un alt popor ??!!!!!! I-am cucerit cumva pe nemti si i-am facut pe toti sclavii nostrii?! Sau ne tin ei asa, pe mincare si bautura, ca le sintem dragi?!

              Ce scurtatura logica exista de la imprumuturile de stat la popoarele alea timpite care sustin economic, permanent, alte popoare timpite??!! Poti sa te dai in spectacol ca grecii, si tot n-ai sa primesti ceea ce nu esti in stare sa restitui.

              De unde scoateti ideile astea fanteziste? Si babele surde v-ar fi putut spune ca nu exista gratuitati pentru oamenii sanatosi.
      • +4 (4 voturi)    
        Maria Sa Electoratu' (Joi, 3 mai 2012, 22:55)

        Socrates [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        Daca ar fi fost dupa cum dorea Maria Sa Electoratu' situatia ar fi un pic diferita:

        1. Ponta si Antonescu nu ar fi in fost parlamentari, si in general nu ar fi fost redistribuite dupa alegeri toate loazele de pe locul 3 in circumscriptia lor.

        2. Parlamentarii care ar fi castigat alegerile si-ar fi petrecut mai multa vreme muncind, nu in greve parlamentare si in actiuni pur politice si lupta pentru ciolan

        3. Parlamentul actual ar fi redus la max 300 de suflete, ca doar asta a votat Maria Sa la referendum.

        4. Motanul Felix ar miorlai intr-o gura de canal, cum sade bine unui turnator la Secu, in loc sa ne tina prelegeri din parlament si sa doboare guverne.

        5. Manelistii din Parlament sau din afara nu ar tot canta despre suspendarea Presedintelui. Fie ca-l iubesti sau il urasti, Basescu este politicianul roman cel mai validat de electorat: la nivel national 2 alegeri si 1 referendum, ales parlamentar (nu stiu de cate ori), de 2 ori primar la Bucuresti (al doilea electorat dupa cel national) etc

        Iar Maria Sa Electoratul nu prea poate ignora opinia lui nenea Moody si a lui tanti strainatatea in momentul in care umbla cu caciula in mana dupa bani de la respectiva tanti strainatate

        Si asta o stie oricine cu un creier mai mare decat al lui Woody.
        • 0 (0 voturi)    
          Lunatic (Vineri, 4 mai 2012, 6:42)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Socrates

          Te prefaci ca esti de provenienta lunara si creier maret. Dar, ca si Ponta sau Antonescu, parlamentarii sau manelistii, esti tot un produs al electoratului. Iar dupa felul neobisnuit in care gindesti, sint uimit ca-l simpatizezi pe Basescu, cel putin avem aceeasi simpatie, desi motivele tale sint cel putin ciudate.

          Agentiile de pariuri internationale, Woody ca si celelalte, sint la fel de serioase precum sustinatorii acestora. Puteti sa va imbracati in costume elegante, sa cititi fraze politicoase, adevarate si sincere. Pe ansamblu veti ramine tot agentie de pariuri, neserioasa, ametita, vaga, depasita mereu de realitate, incapabila sa inteleaga cifrele pe care le vehiculeaza.
  • +8 (10 voturi)    
    Romania, statul bugetar si coruptia endemica (Joi, 3 mai 2012, 17:56)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Romania de azi este in fapt un stat bugetar, cu spoiala de democratie si coruptie endemica, care cheltuieste mai mult decat castiga.

    Clasa politica romaneasca a crescut doar numeric fata de anul 1907 si dupa 1990 s-a dezvoltat precum plantele parazite, fara sa mai fie plivita de mana stapanului.

    Astfel si-a pierdut increderea celor multi - care lucreaza, care cotizeaza, care contribuie.

    Statul bugetar este capusat de coruptie, de contracte acordate veros - tovarasilor de partid, de ineficienta specifica unei organizatii birocratice care nu lucreaza dupa criterii de eficienta sau pentru interesul cetatenilor. Schimbarile sunt practic foarte greu de facut - mai ales in domeniul eliminarii coruptiei, care se impleteste natural cu putorile din politica si administratie. Daca iti trimiti in judecata pe corupti - strici esenta acestui stat democrat bugetar si apar numeroase disfunctionalitati.

    Schimbarea guvernelor din ultimele luni - s-a facut sub presiunea revoltei din strada (sa nu uitam ca doar gerul i-a gonit in case pe protestarii adunati din prostia si tupeul d-lui presedinte Basescu), in mod oportunist, avand in gand doar salvarea unui incompetent tupeist la sefia tarii.

    Acum primim un nou guvern - de alta culoare, insa de aceeasi natura - crescut la umbra aceluiasi stat bugetar, corupt si mai ales - care a promovat prostia la nivel de standard national de competenta.

    Este cazul sa schimbam ceva mai profund la viitoarele alegeri - sa scapam de parti mai importante din "greaua si dulce pentru unii - mostenire comunista" !

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • 0 (0 voturi)    
      Frigul (Vineri, 4 mai 2012, 10:52)

      vladf [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      Din cate observ eu, afara sunt cam 30 de grade, daca erau motivati si convinsi acum erau 5000.
      Din pacate nu temperatura a fost motivul, finantatorii(cei care cotizau cate 300-400lei/zi pentru fiecare protestatar) nu au mai avut interes. Guvernul a picat si acum au treburi mult mai importante, ce cumatru sa-si numeasca pe la cine stie ce agentie/minister. Ce contracte urmeaza sa incheie pe ici sau pe colo.
      Esti naiv.
      Cand vezi timp de cateva saptamani, aceleasi fete in fata Teatrului National, stai si te intrebi ... eu nu am timp nici sa dorm si astia stau cu saptamanile la protest. Astora cine le plateste intretinerea? gazul? curentul electric? o farfurie de mancare/zi? si aici ma refer la strictul necesar.
  • -4 (4 voturi)    
    Pentru acestia reforme inseamna doar vanzarea (Joi, 3 mai 2012, 18:17)

    .... [utilizator]

    resurselor energetice si minerale pentru a definitiva statutul de colonie a Romaniei. E greu de inteles cum de sunt atatia nemernici in tara asta care sa-si doreasca asa ceva si mai si pretind ca e bine pentru noi. Americanii cel putin, in loc sa faca investitii in Romania, ne impun sa le cumparam harburile lor noi si sa le vindem la pret de criza tot ce mai avem.
    Grecia a fost impinsa intentionat spre faliment prin sustinerea de catre puterile UE a unor guverne corupte pentru ca apoi sa o cumpere bucata cu bucata (exact ce fac nemtii acum). Ca parte a zonei Euro puteau foarte bine sa vada ce face guvernul elen. Pe noi ne obliga sa vindem tot inca inainte de a ajunge in faliment (cred ca nu mai au rabdare, pana se termina criza s-ar putea sa scapam de faliment si nu ar fi bine pentru ei).
    • +3 (7 voturi)    
      şi nu numaaaaai!!!! (Joi, 3 mai 2012, 19:35)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui ....

      Astăzi, o altă agenţie americană, Sotheby’s, a vândut o sculptură a lui Brâncuşi!!! Prometeu, 12 milioane de parai! Ne lasă americanii fără nimica, domle!

      Mâine, tot agenţia asta va mai scoate la vânzare un Brâncuşi, Furca de Tors! Cine ştie ce va fi poimâine! Ni l-au luat pe Brâncuşi şi ne-au dat hamburgări şi coca-cola! E momentul să ieşim în stradă!!!
  • +6 (8 voturi)    
    Cui ii pasa? (Joi, 3 mai 2012, 18:27)

    Anonimul [anonim]

    Cu furtisaguri si mituiri au atras cativa penali dela PDL
    penali care erau oricum pe lista excluderii si de teama instantelor au fugit la USL. Frunzaverde de papadie ( in termen popular stiti cum se chiama) Popa alta papadie, acum sa explice cum traiesc ei in stat politienesc, cum li se asculta telefoanele si nu mai pot face afaceri oneroase (furtisaguri) cum USLul este cea mai cinstita uniune a comunistilor si ca Moody nu stie ce binefacere pentru romania sunt ei ( USL o grupare mafiota nealeasa si formeaza un guvern care va fi ilegal) Ai inteles Ponta poate vezi unde ai adus romania. in sant ca si masdinile de curse pilot descalificat
  • +4 (6 voturi)    
    Aloooooo Ponta auzi? (Joi, 3 mai 2012, 18:32)

    Radu dela Afumati [anonim]

    Ponta si Antenescu poate citesc macar HOTNEWS daca de EVZ le este scarba ( sau frica) Daca nu au acces la internet, faceti o copie si puneti in cutia postala de acasa. Poate cand se trezeste o gaseste si Antenescu.
  • -3 (7 voturi)    
    Dar reforma e Rosia Montana si Cuprumin? (Joi, 3 mai 2012, 19:13)

    fgbgfbggffg [anonim]

    Decat asa reforme mai bine lipsa.
    Eu nu as recunoste nici macar datoria de la FMI. Ce o sa faca ? O sa declare razboi? Sa plateasca cine le-a contractat .
    • 0 (4 voturi)    
      ? (Joi, 3 mai 2012, 19:59)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui fgbgfbggffg

      pai si cu pensionarii ce faci? Le dai matale bani?
    • +1 (1 vot)    
      vadim, tu eşti? (Joi, 3 mai 2012, 21:06)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui fgbgfbggffg

      Să zicem că decizi să nu mai recunoşti nicio datorie la FMI. După asta, cine, în opinia ta, va mai avea încredere să facă afaceri cu tine?
  • 0 (0 voturi)    
    IMI DORESC O REVOLUTIE (Vineri, 4 mai 2012, 0:06)

    Maisafie [anonim]

    Comunistii s-au intors pe bune de data asta.
    Nu mai este un Coposu, nu mai exista prea multe simboluri ale luptei anticomuniste, oamenii sunt spalati la cap de Antene asa ca se gindesc sa o dea pe fata acum.

    Ce se intimpla acolo se vede oribil din afara tarii. Intr-un fel ma simt scapat de mizeria de acolo, pe de alta parte ma doare sufletul. Copilul meu nu va trebui sa inghita zoaiele acestor comunisti abjecti. Nici macar comunisti nu sunt. Sunt o haita de hotzi care-si freaca miinile gata sa isi infiga coltii in buget.

    Oameni buni, sper ca nu sunteti naivi sa credeti ca au dat aceasta lovitura ca sa salveze Romania. Uitati-va la ei ca nu au mai rabdat sa astepte pina la alegeri. Se tem ca nu vor cistiga. Au turbat atita in opozitie si eu stiu foarte bine cum stau in shoshoni. Daca erau asa confidenti nu-i omora grija de Romania in urmatoarele citeva luni.

    Au facut aceasta smecherie ca sa ajunga la butoane si sa-si poata construi un avantaj la alegeri. Sa vedeti jaf acolo. Este incredibil ! Unde sunt oamenii educati din aceasta tara ?

    Dinescu a ajuns un gunoi. L-au compromis si apoi l-au pus sa se inece cu propria voma. Ca el sunt multi redusi la tacere. Cu o sponsorizare, cu o inregistrare. Fiecare are ceva de ascuns acolo si nu stiu cit la suta din populatie a ramas necompromisa. E nevoie de un punct zero.
    Nu ash vrea sa fie sacrificat echilibrul fragil al Romaniei iar comunistii stiu bine sa speculeze asta, dar mi-ash dori tare mult sa ii vad pe toti securistii astia alergati pe strazi cu pietre iar Iliescu si ai lui sa nu stie pe unde sa se piteasca de revolutia romanilor treziti.
    Cita mizerie ai nevoie sa mai inghiti ca sa ajungi sa te revolti din nou pentru Dreptate ?

    Oameni buni, daca nu va pasa de voi si nu va intereseaza nici de Romania, ginditi-va la cine vor ajunge copiii vostri slugi. Sa va rida in fata Dan Voiculescu si ai lui prin televizoare ?
    DESTEAPTA-TE ROMANE !!