VIDEO Guvernul va reduce CAS cu 5 puncte procentuale la angajator, cota de impozitare va fi in 3 trepte din ianuarie 2013. O solutie pentru TVA-ul la drepturile de autor, asteptata saptamana viitoare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 13 mai 2012, 13:45 Economie | Finanţe

Guvernul intentioneaza ca, anul viitor, sa reduca nivelul contributiilor de asigurari sociale cu 5 puncte procentuale la angajator, pastrand in acelasi timp cota unica de impozitare de 16% pentru societatile comerciale, a declarat premierul Victor Ponta duminica, in emisiunea "Dupa 20 de ani" de la Pro Tv, potrivit Mediafax: "De la 1 ianuarie 2013, ne dorim impozitarea pe trei trepte: 16%, pentru societatile comerciale si persoanele cu venituri medii, iar pentru cei cu venituri foarte mici vom incerca aplicarea celorlalte doua cote, de 12% si 8%". Victor Ponta a mai adaugat ca saptamana viitoare ar putea fi gasita o solutie in privinta TVA-ului pentru drepturile de autor, aratand din nou ca aceasta politica fiscala a fost aplicata de fosta conducere ANAF in special impotriva jurnalistilor.

In privinta CAS, premierul a aratat ca intentia Executivului este sa efectueze anul viitor o reducere de cinci puncte procentuale la angajator. Anul trecut, Ministerul Finantelor sustinea ca propunerea opozitiei de reducere a CAS ar avea un impact bugetar de 6 miliarde lei.




  • Ponta: Statul nu pierde mare lucru din anularea platii TVA la drepturile de autor

Premierul Victor Ponta a anuntat si ca saptamana viitoare ar putea fi gasita o solutie in privinta TVA-ului pentru drepturile de autor, aratand din nou ca aceasta politica fiscala a fost aplicata de fosta conducere ANAF in special impotriva jurnalistilor: "Am discutat cu ministrul de Finante si cred ca saptamana viitoare gasim o solutie pentru TVA-ul la drepturile de autor. A fost o masura luata de fosta conducere ANAF impotriva jurnalistilor in special si as vrea sa dau un semnal foarte clar ca, desi sigur ca si Guvernul actual e criticat si este normal, nu trebuie sa folosesti instrumente fiscale ca sa lupti impotriva mass-media", spune Victor Ponta.

Primul ministru declarase anterior ca a primit "acordul de principiu" al Finantelor pentru a anula obligativitatea platii retroactive a TVA pe drepturile de autor si ca datele releva ca statul "nu pierde mare lucru" din anularea acestei plati, impusa de fosta conducere ANAF pentru intimidarea presei.

Anul trecut, mai multi jurnalisti si artisti au dat statul in judecata, intr-un proces colectiv impotriva deciziei Agentiei Nationale de Administrare Fiscala de a declansa procedurile de inspectie fiscala pentru a percepe, retroactiv, TVA pe veniturile incasate. Din partea autoritatilor, in proces sunt implicate Guvernul, Ministerul Finantelor si ANAF.


  • Ponta: Nu renunt la majorarea salariilor bugetarilor nici daca economia se inrautateste

Guvernul nu va renunta la a mai efectua a doua etapa de majorare a salariilor in sectorul bugetar nici daca situatia economica se va inrautati in semestrul II al anului, ci va taia in acest caz din cheltuieli la alte capitole, a mai declarat duminica premierul Victor Ponta.

El a precizat din nou ca pentru bugetari este prevazuta o crestere cu 8% a salariilor de la 1 iunie si diferenta pana la recuperarea integrala de la 1 decembrie 2012.

Intrebat daca Guvernul va renunta la a mai efectua a doua etapa de majorare a salariilor in sectorul bugetar in cazul in care situatia economica europeana se va inrautati drastic in a doua parte a anului, premierul a raspuns negativ, precizand ca in acest caz vor fi taiate cheltuieli de la alte capitole.












8920 vizualizari
  • +17 (17 voturi)    
    Guvernul va reduce CAS cu 5 puncte procentuale la (Duminică, 13 mai 2012, 14:00)

    Googudebucovina [anonim]

    Guvernul care va fi, anul viitor.
  • +22 (26 voturi)    
    promisiunile anilor 90 (Duminică, 13 mai 2012, 14:03)

    alex [anonim]

    ne aducem aminte de promisiunile bolseviciilor cu care au pierdut??eee iar au inceput.Va dam!scadem! dar nu acum!acum sunt doar promisiuni pt voturi...peste vreo 2,3 ani va dam...Prin gura...
  • +18 (22 voturi)    
    nu tin eu minte bine (Duminică, 13 mai 2012, 14:13)

    zaboo [utilizator]

    sau guvernul asta are mandat limitat de alegerile din noiembrie? iar vinde pielea ursului din padure?
  • +14 (22 voturi)    
    Stapanul isi rasplateste cateii (Duminică, 13 mai 2012, 14:16)

    Ioan [anonim]

    Cateii si catelele de la Latrine au obtinut ce au vrut, sa scape de plata TVA, stapanii acum ii rasplatesc pentru cat au latrat. Dar jurnalistii cinstiti care si-au platit TVA-ul conform legii, il primesc inapoi?
      #showComment
  • +5 (13 voturi)    
    asta zice ca va INCERCA, (Duminică, 13 mai 2012, 14:18)

    anton [anonim]

    in dulcele stil demagogic romanesc, voi la fel stiti ca asa ceva este imposbil, dar o dati totusi ca titlu de stire sigura. Urat.
      #showComment
  • +15 (19 voturi)    
    SUPER (Duminică, 13 mai 2012, 14:25)

    Mircea [anonim]

    "ar putea fi gasita o solutie in privinta TVA-ului pentru drepturile de autor"
    Ca sa plateasca mai putin bogatii aia de "jurnalisti" de la antene... super propunerea traiasca PC-ul si antenele!
  • +20 (28 voturi)    
    inconstienta (Duminică, 13 mai 2012, 14:25)

    adv [anonim]

    Am vazut tot interviul D-lui Ponta sperand, desi sunt impotriva USL, sa ma suprinda placut. N-a fost nici macar la nivelul unui Nastase Reloaded, nu stiu unde vede Iliescu maturizarea la acest baiat de curte. Este cel mai tanar premier pentru ca este o marioneta, un manechin de care trag din toate partile sacalii oligarhi. Nicidecum pentru ca-l recomanda cariera sa politica ,profesionala sau inteligenta

    Din pacate, D-l Ponta are carente serioase educationale si acest lucru nu-l poate ascunde.
    Vom mari salariile bugetarilor in 2013 chiar daca situatia Romaniei se inrautateste ,cu alte cuvinte eu voi continua sa mananc caviar desi nu-mi permit decat untura pe paine. Sa nu mai vorbesc de aceasta redistribuire comunista a veniturlor.

    Vom reduce CAS la angajator si vom introduce taxare progresiva , adica vom reduce veniturile bugetare si daca vom avea probleme vedem noi DUPA ACEEA ce facem. Nici vorba de investitii sau atragere de fonduri europene atata timp cat nu-ti permiti nici macar cei 20e. ptr atragerea celor 80.

    Va reduce fondul tampon de rezerva al guvernului, pentru a acoperi necesitatile de publicitate ilicita si pomeni electorale.Deci Romania si Europa nu mai sunt in criza. Nu mai avem nevoie de bani la ciorap.
    Tot ce castigam astazi tragem prin fund tot astazi.

    Va renegocia redeventele la energie. Foarte bine si fostul guvern avea acest lucru in plan. Sa-l delegati lui Nastase sarcina, el se pricepe.

    Vor investi in energie nucleara. Cand in Europa anului 2012 orice stat rational se indreapta spre stimularea energiilor neconventionale. Germania inchide centrale nucleare si se concetreaza pe energie solara.D-l Ponta nu iubeste furtul dar il mentine pe Mang in functie sperand sa se calmeze spiritele.Problema noastra este ca depindem de UE Pai tocmai aceasta este chintesenta UE. Sper sa nu mergi la intanirea CE ca ne faci de ras. E bine sa gasiti noi piete de desfacere non UE dar speram sa nu vindeti resursele tarii unor invest. rusi. Mediocru!
      #showComment
  • +9 (13 voturi)    
    De ce nu de maine (Duminică, 13 mai 2012, 14:34)

    hic sunt leones [utilizator]

    ?
  • +19 (31 voturi)    
    Prostie+inconstienta+Ponta=Grecia!!! (Duminică, 13 mai 2012, 14:43)

    MarianEugen [utilizator]

    Din "perlele" oferite de Victor Ponta poporului roman la emisiunea "Dupa 20 de ani":
    1. Guvernul nu va renunta la a doua etapa de majorare a salariilor in sectorul bugetar nici daca situatia economica se va inrautati.
    Nu zau, deci chiar cu riscul sa ajungem in situatia Greciei, noi vom merge inainte, desi podul e rupt..!
    2. Guvernul va reduce la anul CAS cu 5 puncte la angajator si mentine cota de impozitare de 16% la firme iar pentru cei cu venituri foarte mici va incerca aplicarea celorlalte doua cote: 12% si 8%.
    Bineinteles ca Ponta "a uitat" sa spuna din ce surse va acoperi guvernul pierderile la bugetul de stat, marginindu-se sa spuna doar ca sursele vor fi identificate ulterior. Cat de ulterior?...Si daca nu le gaseste, ce se va intampla ulterior...?
    Prieteni, sfatul meu, fara a fi unul de expert, este sa strangeti cureaua, sa economisiti in valuta -> dolari sau euro si sa va rugati, cum fac si eu, sa ne ajute Bunul Dumnezeu! Sa iesiti la vot si daca va fi nevoie si in strada ca astia sunt in stare de orice ca sa scape de justitie si sa devalizeze tara!
    Votati-ma toti care vor ca acest imbecil si inconstient de Victor Ponta sa o sfarseasca in puscarie pentru raul premeditat pe care il face poporului roman!!!
      #showComment#showComment#showComment
  • +16 (22 voturi)    
    e bine, nu? (Duminică, 13 mai 2012, 14:46)

    berenger [utilizator]

    „Nu renunt la majorarea salariilor bugetarilor nici daca economia se inrautateste”. si banii de unde, mai exact? din noi taxe, din noi imprumuturi, din noi tipariri de bani?

    „16%, pentru societatile comerciale si persoanele cu venituri medii, iar pentru cei cu venituri foarte mici vom incerca aplicarea celorlalte doua cote, de 12% si 8%". sa intelegem din asta ca statul va renunta la implicarea in treburile societatii, ca va renunta cumva la pretentia ca el stie cel mai bine ce e de facut? ca va renunta la clientela politica? nu de alta, dar numai din banala trecere pe trei niveluri de impozitare, incasarile statului se reduc cu vreo 7 miliarde de lei. si nu, nu am pomenit de birocratia im plus necesara, de cresterea evaziunii etc.

    cu alte cuvinte, avem cam asa: „dam mai mult, incasam mai putin”. paradisul uselist e dupa usa si noi, ingratii, n-am stiut pana acum.
      #showComment
  • +11 (15 voturi)    
    Stiri (Duminică, 13 mai 2012, 14:48)

    USL plagiatoru' [anonim]

    De ce suna stirea asta de parca guvernul actual USL instalat prin frauda parlamentara si plagiat ca altfel nu pot sa spun ar fi investit pe viata?Pana in 2013 e o viata de om...Am impresia ca traiesc iar vremurile din 89 cand nimic si totul parea posibil.
  • +8 (12 voturi)    
    EXPLOZIV!!! (Duminică, 13 mai 2012, 14:51)

    jon [anonim]

    http://www.exploziv-news.ro/special/847-victor-ponta-este-asasinul-procurorului-cristian-panait-dupa-9-ani-exploziv-news-redeschide-un-dosar-bine-ascuns-de-catre-complicii-psd-dosarul-117p2002-dosarul-crimei.html
  • +11 (19 voturi)    
    Si de unde taie? (Duminică, 13 mai 2012, 15:01)

    serban [anonim]

    De la autostrazi ? construiti-ne drumuri sa putem face afaceri, sa facem economie la benzina.... si apoi veti avea de unde plati pensii si salarii ...
    MITA ELECTORALA e tot ce face Ponta. Auzi tu... chiar daca economia merge prost marim salariile... vrea inflatie, instabliiltate si un leu slab ponta... ca sa-si poate face afacerile. Nu marimea salarului conteaza ci ce poti cumpara cu el!
  • +9 (15 voturi)    
    perfect (Duminică, 13 mai 2012, 15:08)

    toma necredinciosul [anonim]

    cred ca cel mai bine daca economia se inrautateste , sau ramane in aceiasi parametrii , este sa ne luam calabalacul si sa facem afaceri in alta parte
    daca faci afaceri la romanica si n ai bani ti se popresc conturile
    daca esti bugetar in romanica si nu sunt bani ti se ( poate mari ) mareste salariul pt ca asa vrea guvernul sau cei din spatele lor.
    criteriile economice sunt ( doar ) pt mediul privat pt restul doar vorbe -n vant
    de performanta ce sa mai vorbim
    bafta . . .
  • +13 (17 voturi)    
    asa (Duminică, 13 mai 2012, 15:53)

    bec [utilizator]

    1. reducerea.tva drepturi de autor = promisune,facuta maincatorilor de la antene, gidea, badea, etc, plus alti nistoresti din presa anti basescu.
    2. salariile bungetarilor se maresc indiferent de orice, criza, s.a.. Se taie la ''alte capitole''. Cam care ar fi alea, ponta nu stie sau nu vrea sa spuna.
    Concluzia: vai de capul nostru
  • +8 (12 voturi)    
    ne dorim... (Duminică, 13 mai 2012, 16:08)

    aurelio kraigher [anonim]

    Doar daca vor fi alesi de popor...
    Sper ca nu vom ajunge iar un neam de asistati.
    Inca nu au aparut revolutionarii sa ceara..
    In schimb, devin vocali indivizii de la sindicate.

    Nu-mi doresc acest lucru
  • +11 (13 voturi)    
    recuperatori (Duminică, 13 mai 2012, 16:19)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Putem sa sarim si in aer , cu Romania cu tot , el sa fie primul ministru al guvernului felix/manglea(ca si el e doctor in stiinte economice) , restul (cum am fi noi) nu conteaza!Are cineva curajul sa spuna cine si ce sunt astia???
      #showComment
  • +7 (13 voturi)    
    Mita electorala (Duminică, 13 mai 2012, 16:25)

    mircea [anonim]

    Oricine poate sa promita bani cu sacul. Doar ca ei sunt luati tot de la noi. Dar probabil sunt destui care pun botul la campania electorala USL desi vad ca reintram iar in cercul vicios care apare mereu cu PSD-PNL, deficite bugetare mari, curs depreciat, fraude financiare si corupti eliberati.
  • +9 (15 voturi)    
    In genunchi (Duminică, 13 mai 2012, 16:42)

    danjee [utilizator]

    Asta o sa ingenuncheze tara doar ca sa iasa la putere. Desi suna atragator e foarte posibil sa nu fie facut niciun calcul la ce debiteaza.
  • +10 (16 voturi)    
    vorbe goale - minciuni electorale (Duminică, 13 mai 2012, 16:47)

    RaduBaldea [anonim]

    Ponta si ceilalti actori electorali din USL promit multe INAINTE de alegeri...

    USL a promis ca reduce nr de parlamentari si acum cand are parlamentul si guvernul a uitat de promisiune
      #showComment
  • +6 (10 voturi)    
    bomba!!! (Duminică, 13 mai 2012, 16:59)

    jon [anonim]

    http://www.exploziv-news.ro/special/847-victor-ponta-este-asasinul-procurorului-cristian-panait-dupa-9-ani-exploziv-news-redeschide-un-dosar-bine-ascuns-de-catre-complicii-psd-dosarul-117p2002-dosarul-crimei.html..BOMBA!!!
  • +6 (12 voturi)    
    Putirinta (Duminică, 13 mai 2012, 17:14)

    punk [anonim]

    "Ne dorim" multe lucruri, dar deocamdata le facem doar pe alea care maresc cheltuielile. Cand vine momentul sa le aplicam pe alea care micsoreaza veniturile, punem placa cu deficitul, criza mondiala nu ne permite etc.
  • +7 (13 voturi)    
    trai, pe banii neneacai? (Duminică, 13 mai 2012, 17:16)

    pragmatic [anonim]

    vad cheltuieli IMEDIATE si CERTE. Se vorbeste despre venituri ipotetice si fara data precisa. Cine acopera diferenta si nu vorbim de cateva sute de milioane de lei!
  • +9 (13 voturi)    
    Guvernul va reduce CAS cu 5 puncte procentuale la (Duminică, 13 mai 2012, 17:22)

    Liviu Stoian [anonim]

    1. De douazeci de ani se incearca prostirea contribuabililor prin impartirea imozitelor in felurite fractiuni. A venit timpul sa privim lucrurile in fata, sa comasam CAS-urile, CASS-urile, somaje, etc pentru ca pe nimeni nu mai impresioneaza aceste hotii si pentru ca pe angajator nu il intereseaza ca in fondul de salarii are o multime de impozite mai mici in locul unuia mai mare, unele puse in sarcina lui si altele in sarcina angajatului, atat timp cat toate se aduna in fondul sau de salarii. In aceeasi masura nici pe angajat nu il omoara mandria de a avea un salariu brut pe care nu il are niciodata in mana. Aceasta metoda de a ne fura caciula nu ajuta pe nimeni, ci face doar calculele mai stufoase. N-ar fi mai bine ca salariatii sa isi platesca singuri darile si angajatorii sa nu mai poata sa se joace cu banii lor? N-ar fi mai bine sa ne intoarcem la un singur impozit "decontari cu bugetul statului" si statul sa se ocupe de restul ?
    2. Impozitul pe profit poate fi si zero pentru ca toti agentii economici se chinuie prin toate mijloacele sa nu faca profit, chiar daca in decembrie trebuie sa se dea peste cap pentru a cumpara tot felul de prostii. In locul lui trebuie pus accentul pe impozitul pe cifra de afaceri realizata, desi si aici se pot face tot felul de manevre (preturi de transfer), sau pe TVA. Din pacate TVA este un impozit imoral, prost croit, care apasa cel mai mult pe consumatorul final (TVA la val totala) si mai putin pe comerciani(TVA pe diferenta ). ICM-ul era mult mai judicios stabilit.
    Inainte de orice ar trebui emisa o lege a costurilor care sa stabileasca drept cheltuieli deductibile(costuri) numai "cheltuielile necesare si oportune obiectului de activitate".
      #showComment#showComment
  • +5 (11 voturi)    
    POPULISM !!!! in stil vechi ! (Duminică, 13 mai 2012, 18:07)

    cineva [anonim]

    de ce sa reduca cota unica in mod egal cateva procente, dar pentru toti si sa nu reduca ceva mai mult doar pentru unii ?! adika exact aia care produc mai putin si au nevoi mai multe si mai mari ?!!?
  • +4 (10 voturi)    
    Pana una, alta euro creste... (Duminică, 13 mai 2012, 18:12)

    morometu [anonim]

    Nu o sa faca nimic!
    O sa ne puna incompetenti, incompatibili si oameni certati cu lege drept ministrii iar hoardele de baroni care se ascund in spatele lor , vor ciordi in voie din banul public.
    Suntem in UE si orice modificare de impozite si taxe se discuta cu ei. Mai e si FMI. Ei cred ca mai sunt pe vremea lui bombonel sa faca ce vrea muschii lor.
  • +6 (8 voturi)    
    La anul? (Duminică, 13 mai 2012, 18:18)

    vlad [anonim]

    USL se vede deja cu alegerile castigate.

    Poate se trezesc si astia ca aia din grecia cu 35% si cu 30% partide extremiste
  • -2 (6 voturi)    
    in privinta asta PonTA are dreptate (Duminică, 13 mai 2012, 18:18)

    xx [anonim]

    Statul nu pierde ami nik a la drepturi de autor la jurnalisti.
    Luati un exemplu un ziarist la Protv.
    protv e platitoare de TVA, daca ziaristul e in prezent platitor de TVA el cere 5000 euro+TVA, daca nu ar fi platitor de TVA el ar cere doar 5000 euro.
    In avcest caz statul primeste din TVA aceiasi suma pe total, doar platitorii ar fi altii si alte sume.
    dar in continuare avem prin ministere contabili cu mentalitai comuniste, si nu avem economisti, care au o alta viziune
      #showComment
  • +5 (7 voturi)    
    desteptarea (Duminică, 13 mai 2012, 18:31)

    dan [anonim]

    ponta isi expima aceleasi "dorinte" ca atunci cand se afla in greva parlamentara. prea multe daruri otravite dintr-o data, dar de unde?
  • +6 (12 voturi)    
    toate minciunile (Duminică, 13 mai 2012, 18:49)

    paolalaan [utilizator]

    astea-s ca sa i mai alegem!nu-i credeti !inca nu v-ati lamurit ca e un guvern al minciunii si al tradarii?inca nu v-ati saturat de comunistii hrapareti si mafioti?
  • +2 (6 voturi)    
    vom face si vom drege si vom da.... (Duminică, 13 mai 2012, 19:06)

    costica [anonim]

    si habar nu au cum sta Romania, ma indoiesc eu ca in 3 saptamani au avut timp sa vada cum STA Romania in domeniile importante, adica ce bani sunt pentru educatie, sanatate, salarii, pensii, contributii de dat inapoi...
    Plus, ca incepe sa fie dat inapoi imprumutul de la FMI si BM si CE....
    De unde bani, vor face si mai multe imprumuturi...??!!
    Vom face si vom drege si vom da...
    Si la anul vom taia....
  • +7 (11 voturi)    
    In tip ce (Duminică, 13 mai 2012, 19:12)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Europa a reintrat in recesiune iata care sunt masurile "anticriza" propuse de USL:

    - marirea salariilor bugetarilor
    - cresterea pensiilor
    - reducerea tva la alimente
    - scutire de TVa la pt. drepturi de autor
    - reducerea CAS la angajator cu 5%
    - impozit progresiv cu diminuarea procentului de impozitare pentru salariile mici

    Toate aceste masuri presupun reducerea veniturilor la bugetul de stat in paralel cu cresterea cheltuielilor de la bugetul de stat. De unde va fi finantata aceasta diferenta din moment ce in prezent Romania traieste deja din imprumuturi (cheltuim mai mult decat producem)?
  • +1 (5 voturi)    
    primele efecte ale uniunii stanga-dreapta (Duminică, 13 mai 2012, 19:13)

    ahriman [anonim]

    se mentine cota unica, dar se introduce impozitul progresiv
  • +7 (13 voturi)    
    nimic in schimb despre: (Duminică, 13 mai 2012, 19:17)

    costica [anonim]

    - lupta pe viata si pe moarte cu evaziunea fiscala
    - eforturi supraomenesti la absorbtia fondurilor europene
    - promovarea oamenilor competenti in functii, masura credibilitatii unui Guvern
    - eficientizarea admisnistratiei publice, stufoase, ineficiente, clientelare si supradimensionate, adica: cati bugetari vor ramane, ce socoteli, cum dimensioneaza ei adminsitratia publica stufoasa, de azi?!
    - cum vor aduce EDUCATIA in prim plan, EDUCATIA este sursa binelui care ar putea fi si totodata a tuturor relelor de azi din societatea romaneasca
    - cum ii vor readuce pe profesori la locul cuvenit in societate, la fel pe medicii care pleaca pe rupte si maine poimaine ne vor trata medicii moldoveni, indieni, pakistanezi, afgani si din alte tari exotice....
    - cum vor termina autostrazile Romaniei, ca deja Bulgaria si Albania ne-au depasit....
    Ma opresc, oricum nimic din toate astea nu le-am vazut printre prioritatile Guvernului ....
    Ce mi-era Boc, ce mi-e Ponta, Ponta promite de parca ar mai face maine poimaine un nou imprumut la FMI....ca despre vreo sursa secreta de bani, nu l-am auzit....
      #showComment
  • +4 (8 voturi)    
    pai si de unde se vor plati pierderile ? (Duminică, 13 mai 2012, 19:25)

    rakleta [utilizator]

    R:de la prosti, bineinteles .... doar nu o pund de un teledon!
  • +3 (7 voturi)    
    venituri medii (Duminică, 13 mai 2012, 19:28)

    Nedumeritul [anonim]

    Oare ce intelege domnul V. Ponta prin venituri medii si venituri foarte mici ?
  • +3 (9 voturi)    
    ... (Duminică, 13 mai 2012, 20:51)

    Loukoumada [utilizator]

    Va rog sa corectati daca gresesc, dar cand a anuntat MRU aceasta intentie de masura, eu imi amintesc ca Ponta insusi l-a criticat spunand ca nu cunoaste notiuni elementare de economie ...
  • +4 (10 voturi)    
    cam multe aparatii (Duminică, 13 mai 2012, 21:19)

    maw [anonim]

    cam multe aparitii pe la tot felul de televiziuni, si nimic concret facut, zero barat....cam la asta se va rezuma acesta gasca facuta in graba, care are pretentia ca e guvern preluand puterea printr-un puci parlamentar!
  • +5 (7 voturi)    
    Doritori de iluzii (Duminică, 13 mai 2012, 23:11)

    neam de mamaliga [anonim]

    Talentul romanilor de a alege impostori.
    De la spectacole pana la conducatori...
  • +1 (1 vot)    
    asdfadsf (Luni, 14 mai 2012, 8:12)

    andrei [anonim]

    Din pacate , aceasta noua investitura de guvern vine intr-in moment foarte fragil pentru Romania si economia sa. Noul guvern are o misiune extrem de grea , cu obiective printre care se numara reintregirea salariilor , micsorarea CAS , lucruri de care sincer ma tem ca nu sunt in stare.
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Luni, 14 mai 2012, 8:56)

    ion [anonim]

    Ura! Ponta ne da si aia si aia, o sa faca si o sa dreaga ce bine o sa ne fie. Cam asta vede votantul roman. Nu conteaza ca nici macar Ponta nu stie de unde scoate banii, de fapt stie dar nu vrea sa zica. Aia ca se aduna mai bine impozitele, ca fiscul face si drege alea sunt povesti, Ponta stie ca de fapt o sa produca inflatie si o sa devalorizeze leul, simplu. Dupa care nu mai trebuie sa isi bata capul. Credeti ca este o coincidenta ca cum a intrat guvernul Ponta pe rol cum leul a luat-o incet la vale? Nu fiti naivi.
    Deja filmul il stiu. Vine USL la putere dupa alegeri, deschide larg punga si da la fiecare de toate, si in acelasi timp baga mana adanc in buzanare nostre prin inflatie. Si uite asa vreo 4 ani o sa afundam tot mai adanc in probleme ca sa nu zic altceva. Dupa 4 ani sau Doamne feri 8 o sa vina un Boc saracul care ca se ne scoata din picaj o sa trebuiasca sa ia masuri nepopulare o sa taie din stanga si din dreapta poate poate nu ne ducem la fund, dupa care povestea se repeta.
  • +3 (3 voturi)    
    "faliment" scrie pe tara asta (Luni, 14 mai 2012, 9:08)

    alex valahul [anonim]

    "Ponta: Nu renunt la majorarea salariilor bugetarilor nici daca economia se inrautateste"
    ce prostie. adica poate sa pice lumea , sa se opreasca pamantul din rotatie, el tot o sa "majoreze" salariile folosind, bine-nteles, un leu devalorizat cu care o sa cumperi fix o scobitoare.
    ce s-ar intampla daca s-ar gandi asa intr-o firma privata ? fix falimentul.
      #showComment#showComment
  • +2 (2 voturi)    
    Guvernul va reduce (Luni, 14 mai 2012, 11:55)

    ionita [anonim]

    DESTEPTUL FAGADUIESTE SI PROSTUL TRAGE NADEJDE -asta-i politica lui Ponta.
    Ajunsese funia la par ,se judecau procesele lui Nastase ,Felix ,etc. A pus motanu de-o sueta cum sa scape toti ,au platit traseistii (mercenarii) din Parlament si a iesit pe-a lor, fara alegeri fara alte povesti .
    Ajunsi la BUTOANE chiar prea repede n-au avut vreme sa-si paca trupa asa ca au iesit pe teren cu cine a apucat sa zica da,ce-a iesit se vede...
    S-a uitat cica prin hirtii si cica ar fi bani la o impartire pe genunchi ,dar azi mai lipsesc inca vro 400milioane euro,miine poate ,poimiine noi vrem ,...
    noi va mai dam si iar va dam,dar ma intreb ca prostul de unde dati ,ca parca greaua mostenire nu va permitea.Eu zic -la munca nu la pomeni,daca nu vreti sa luati iar o teapa.
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    Din cate inteleg, vistieria se va goli, din nou... (Luni, 14 mai 2012, 15:25)

    Melchisedec [utilizator]

    Daca se reduc contributiile sociale, se maresc salariile si pensiile, se dau inapoi contributiile percepute pe drepturi de autor si sporurile "nesmtite", inseamna ca bugetul de anul viitor va fi...in pom! Mai vine si impozitarea progresiva, de fapt reducerea impozitelor, deci, de unde va avea Romania bani sa plateasca 22 mld.euro, in 2013?! Baiatul asta, Ponta, e sanatos la cap sau nu?!
  • +1 (1 vot)    
    asfads (Luni, 14 mai 2012, 20:32)

    gelu [anonim]

    Nenorocitilor , noi nu uitam si nici nu va iertam. Pierzania Romanie nu s-a semnat cat a fost PDL la guvernare , ci cat ati fost voi. Ati vandut tot ce se putea vinde si acum , odata ajunsi din nou la putere , o sa faceti fix aceeasi chestie. Nici pamantul nu va mai suporta.
  • +1 (1 vot)    
    asfadsf (Luni, 14 mai 2012, 20:35)

    george [anonim]

    Nu cred ca Ponta e omul potrivit pentru a scoate Romania din abisul in care se infunda acum. MRU era omul perfect pentru a face asta , competent , inteligent si cu viziune. Acest Ponta din pacate a fost mult prea orbit de dorinta de a ajunge la putere iar acum ca s-a vazut cu caii in caruta cred ca este putin cam surprins si bulversat.
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    asfsadf (Luni, 14 mai 2012, 20:43)

    ionut [anonim]

    Dupa ce nume sunt pe lista ministrilor , ne putem da seama foarte usor despre ce vorbim. Vorbim despre o Romanie condusa de hoti , mafioti si infractori cu dosare penale la activ sau in curs de judecare. Cum poti sa fii tu premier si sa il ai in partid pe Nastase , tradator si infractor condamnat ?
  • 0 (0 voturi)    
    asdfasdf (Luni, 14 mai 2012, 20:47)

    ilie [anonim]

    Voiculescu si Antenele din pacate trebuie sa isi gaseasca alt subiect pentru amaratul lor post de stiri care dezinformeaza 24/24 !
  • +1 (1 vot)    
    asfsad (Luni, 14 mai 2012, 20:59)

    lucianb [anonim]

    Turnatorul Felix si a lui sleatha de hoti au pus mana pe Romania ! Credeti ca acum era rau? Stati sa vedeti de acum incolo!!
  • 0 (0 voturi)    
    asdfasd (Luni, 14 mai 2012, 21:02)

    marian [anonim]

    Nenorocitule ai pus mana pe ministerul Agriculturii ?? Cred ca abia asteptai , sa te vad eu acum cum mai platesti cei 60 mil. Euro !!
  • +1 (1 vot)    
    asfasdf (Luni, 14 mai 2012, 21:06)

    marius [anonim]

    Cea mai mare adunatura de incompetenti si talhari si-a ales Ponta asta pentru noul cabinet. Asta e , o sa avem o Romanie condusa de mafioti!
  • 0 (0 voturi)    
    asfsdf (Luni, 14 mai 2012, 21:09)

    asd [anonim]

    Uite cum , prin ticalosie si traseism politic , Voiculescu a reusit sa puna mana iar pe tara asta. Va zic , vai si amar de noi in astea 6 luni !!
  • +1 (1 vot)    
    asdfasdf (Luni, 14 mai 2012, 21:13)

    narcis [anonim]

    AHA , deci uite cine conduce tara cu adevarat. Voiculescu , nu Ponta si nici Antonescu.Se stia de mult oricum ca cei doi sunt doar 2 marionete de plus ale turnatorului felix !
  • +1 (1 vot)    
    asadsf (Luni, 14 mai 2012, 21:35)

    oviodiu [anonim]

    Felicitar domnului prim ministru Dan Voiculescu ( nu , nu e scris la misto , chiar deloc ) , speram sa ne conduci cu demnitate spre pierzanie in aceste 6 luni