Ministrul Dezvoltarii din Grecia, despre criza: Sper sa nu ajung sa merg cu calul. Am trecut deja de la Audi la VW Golf

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 8 iunie 2012, 16:22 Economie | Finanţe

Ministrul Dezvoltarii din Grecia, Yannis Stournaras, a declarat, intr-un interviu acordat Mediafax, ca spera sa nu ajunga sa mearga cu calul, dupa ce, din cauza crizei, si-a schimbat masina marca Audi cu un Volkswagen Golf. In cadrul discutiei, ministrul grec a comparat iesirea Greciei din Zona Euro cu efectele unei bombe nucleare.

"Criza a afectat pe toata lumea. Si eu platesc taxe mai mari, mi s-a redus salariul, dar sunt alti oameni care sufera mai mult. Am taiat din cheltuieli, ne-am schimbat masinile. Eu conduceam un Audi inainte, acum merg cu un Golf. Sper sa nu fiu nevoit sa-mi iau un cal data viitoare. Toata lumea a fost afectata, dar potentialul este inca aici. In ciuda problemelor, in ultimii doi ani au fost depuse eforturi enorme pentru reducerea deficitului (bugetar - n.r.), au fost realizate ajustari importante in acest sens. Singurul lucru care ramane de facut acum este sa reorganizam sistemul fiscal. Exista inca evaziune fiscala, sunt foarte multe persoane in Grecia care nu platesc taxe", a explicat Yannis Stournaras.

Ministrul interimar a mai declarat ca in niciun caz Republica Elena nu va iesi din uniunea monetara, iar obiectivul principal al grecilor este, in acest moment, alegerea unui nou guvern si continuarea reformelor structurale.

"Iesirea Greciei din Zona Euro va fi ca o bomba atomica pentru intreaga Europa. Nu se pune problema iesirii. Criza din Grecia este mult, mult mai adanca decat se credea anterior, acest lucru a afectat veniturile din taxe, coeziunea sociala. Trebuie sa avem o ajustare, dar bineinteles in contextul unei bune credinte si luand in considerare potentialul celorlalte tari sa continue sa finanteze Grecia", a adaugat Stournaras.

Ministrul a precizat ca, in opinia sa, exit-ul Greciei ar afecta in primul rand Europa de Sud, iar efectele s-ar extinde apoi la scara intregului continent.

"Sudul Europei va fi candidat la parasirea Zonei Euro, daca Grecia va iesi din euro, dar nu se va intampla acest lucru. De asemenea, trebuie sa intelegem ca problema zonei euro acum nu este doar Grecia, sunt probleme cu bancile din Spania. Este momentul oportun acum pentru decizii importante in zona euro, la fel ca cele din 1992, cand lira engleza si lira italiana au fost scoase din mecanismul de schimb valutar. La acea vreme lideri importanti, precum Mitterrand si Kohl, au decis sa abandoneze abordarea de tip piecemeal (pe bucati) si sa faca un prim pas important, respectiv uniunea monetara si o banca centrala", a continuat reprezentantul guvernului grec.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1563 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Singurul lucru... (Vineri, 8 iunie 2012, 16:44)

    Kostas [anonim]

    ...pe care il puteti face acum este sa taiati pauza de masa de la 11 la 15 si sa va apucati de munca.
  • 0 (6 voturi)    
    Mda... (Vineri, 8 iunie 2012, 16:50)

    George [anonim]

    La cat munciti voi acolo in Grecia, nici macar caii n-ar trebui sa va lase sa-i calariti ca sa va transporte dintr-un loc in altul. Iesiti din UE grecilor ca n-ati facut decat sa va furati caciula singuri si sa le-o furati si pe-a altora. Sa va fie rusine!
    Auziti ce tupeu si ce nesimtire la ministrul asta! Sa se planga ca mergea cu Audi iar acum merge cu VW Golf!!! Nu i-o fi putin rusine? Se pare ca nu.
    • -2 (2 voturi)    
      Voi, slugile portocalii, mari muncitori (sic!!) (Vineri, 8 iunie 2012, 19:29)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui George

      dati lectii altora. Fa diferenta intre cum arata Grecia (daca ai vazut-o vreodata) si cum arata Romania si vei avea o revelatie crunta (pentru tine).
      • +2 (2 voturi)    
        voi slugile rosii (Vineri, 8 iunie 2012, 21:24)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui ....

        Ati adus Grecia in aceasta situatie. Poate ai uitat cand Ponta ii lauda politicienii greci. Politicianul ala poate sa coboare de pe cal pe magar,pt ca au destui in parlamentul lor.....
  • +2 (2 voturi)    
    mai degraba (Vineri, 8 iunie 2012, 16:52)

    gazpefoc [anonim]

    avand in vedere istoria, mai degraba va merge cu magarul.
  • +2 (2 voturi)    
    alternativa (Vineri, 8 iunie 2012, 16:57)

    Tzatziki [anonim]

    Ca si alternativa poate sa invete mersul pe jos. E sanatos, ecologic si face piciorul frumos. 're-ati ai dracu de greci puturosi...
  • +4 (6 voturi)    
    de la audi la vw golf (Vineri, 8 iunie 2012, 17:00)

    ampersand [utilizator]

    Sa ia exemplu de la ponta si sa ceara cadou o ecologica de 100.000 de euro (sau cateva milioane de drahme)
  • +4 (4 voturi)    
    Grecii datoreaza 40 de miliarde de taxe si impozit (Vineri, 8 iunie 2012, 17:04)

    Doar 5% dintre greci platesc taxe [anonim]

    Ministrul stie foarte bine ce spune cand afirma ca multi greci nu-si platesc taxele si fac evaziune fiscala, distrugandu-si practic tara.

    E necesar sa intelegem fiecare dintre noi ca daca acceptam ca unii sa faca frauda si nu ii denuntam sistematic, contribuim involuntar la propria noastra saracie, ne punem in pericol propria societate.

    Pentru ca, sa fim clari, chiar si cand esti bogat si ai impresia ca o duci bine fraudand, saracia statului si a celor din jur se intoarce rapid impotriva ta, devii o victima indirecta, pentru ca nimic nu functioneaza corect in administratia publica, in serviciile publice, iar in privat esti furat pt ca si tu furi !

    Grecia a tolerat pomana electorala, asistanatul social de masa si evaziunea fiscala, acum plateste polite si saraceste an dupa an!

    E bine sa invatam din exemplul negativ grecesc!
  • +1 (1 vot)    
    2 (Vineri, 8 iunie 2012, 17:12)

    paul [anonim]

    De la Audi A2 la Vw Phaeton :))
  • +1 (1 vot)    
    Pt anonimu' nervos (Vineri, 8 iunie 2012, 19:51)

    Kostas [anonim]

    Mai anonimule, tu stii cate miliarde de euro nerambursabile a incasat Grecia din planul Marshall? Normal ca arata altfel. In timp ce Greciei i s-a dat, Romaniei i s-a luat, de catre rusi.
    • +1 (1 vot)    
      Nu stiu, spune tu! (Vineri, 8 iunie 2012, 20:53)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Kostas

      Poate stii si ce s-a facut exact cu acesti bani.
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare si raspuns (Vineri, 8 iunie 2012, 20:16)

    Kostas [anonim]

    366 de milioane de dolari in 1948. Atit au bagat americanii in Grecia, care era a treia cea mai saraca tara din Europa, dupa Portugalia si Turcia. 366 de milioane de dolari in '48 ar insemna cam 3.6 miliarde in ziua de azi. Si asta la o populatie de 7 milioane de locuitori.