Guvern: Ministerul Finantelor ar putea acorda imprumuturi bancilor aflate in dificultate

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2012, 22:30 Economie | Finanţe

Ministerul Finantelor va putea acorda bani, cu imprumut, institutiilor de credit aflate in dificultate, in situatia in care resursele Fondului de garantare ar fi insuficiente pentru acoperirea necesarului respectivei institutii, potrivit unei ordonante de urgenta adoptata in sedinta de joi a Guvernului.

"Una dintre masurile de stabilizare ce poate fi adoptata de BNR consta in implicarea Fondului de garantare a depozitelor in sistemul bancar in calitate de administrator delegat si, dupa caz, de actionar al institutiei de credit aflate in dificultate. In calitate de actionar, Fondul de garantare trebuie sa participe la capitalul institutiei de credit supusa masurii de stabilizare intr-o proportie care sa-i asigure exercitarea controlului asupra respectivei institutii in conformitate cu legislatia in vigoare. In situatia in care resursele fondului de garantare sunt insuficiente acoperirea necesarului se face prin imprumuturi acordate de Ministerul Finantelor", a declarat purtatorul de cuvant al Guvernului, Andrei Zaharescu, citat de Agerpres.

Potrivit acestuia, ordonanta adoptata vizeaza introducerea in sarcina administratorului delegat a obligatiei de a convoca AGA pentru a decide reducerea capitalului social prin acoperirea pierderilor anterior majorarii capitalului social prin emisiunea de noi actiuni ce urmeaza a fi subscrise de fond.

"Adoptarea modificarii legislative in regim de urgenta se impune pentru indeplinirea angajamentelor asumate prin scrisoarea de intentie semnata de autoritatile romane pe 8 iunie", a conchis Zaharescu.

Intrebat daca aceasta ordonanta este semnul ca Guvernul se asteapta la vreun faliment, purtatorul de cuvant al Executivului a negat.

"Nu ne pregatim pentru niciun faliment al niciunei banci, e o masura de siguranta pe care Guvernul o ia", a afirmat Zaharescu.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1966 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    LA FALIMENT CU EI! (Joi, 5 iulie 2012, 22:42)

    a4 [utilizator]

    Pe mine, in calitate de cetatean al acestei tari si care sunt dator la banca, ma ajuta statul sa-mi platesc datoriile fata de aceasta!!? NU. Sunt expus sa pierd totul!

    Daca statul; va ajuta oricare dintre banci, atunci noi de ce sa mai platim ratele din credite catre ei! NU VREM SA MAI PLATIM!

    LA FALIMENT CU EI!
    • +4 (6 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 6 iulie 2012, 0:18)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui a4

      Din păcate reciproce nu e valabilă: dacă banca da faliment, creanțele ei sunt vândute către altă bancă.

      Pe românește, tu nu scapi de credit, ci se modifica doar entitatea căreia îl returnezi.

      Clientul pierde mereu...
  • +5 (5 voturi)    
    pura coincidenta???? (Joi, 5 iulie 2012, 22:42)

    d_b [utilizator]

    defectiune tehnica B1 de la 22:30
  • +6 (10 voturi)    
    iar o OUG (Joi, 5 iulie 2012, 22:47)

    ampersand [utilizator]

    Are cineva o statistică a numărului de OUG emise de guvernul MRU, respectiv ponta, în acelaşi interval de timp de la investitură? Că ăştia au transformat Monitorul Oficial în rotativă tipografică, mai un pic şi-i blochează ISP-ul pentru flood.
    • -7 (11 voturi)    
      ma gandesc ca ai dori (Joi, 5 iulie 2012, 23:28)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Sa nu faca nimic pana in toamna cat timp este vacanta parlamentara? Sa poti pe urma sa spui ca nu au facut nimic?
      • +1 (1 vot)    
        Mda (Vineri, 6 iulie 2012, 9:36)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Xu

        Pai pana acuma nu au facut absolut nimic. Nimic util pentru tara si economie, ba din contra. Deci da, preferam sa nu faca nimica, tara merge mult mai bine fara "munca" astora.
  • +10 (12 voturi)    
    Foarte tare! (Joi, 5 iulie 2012, 22:48)

    Gogu [anonim]

    Ministerul se împrumuta la bănci (vezi datoria externa) pentru a ajuta... Bancile!

    De unde bani??? Luam de la bănci cu dobânda mare si dam tot la bănci ca ajutor? WTF??!!

    România NU ARE BANI, pt ca dacă avea nu aveam nevoie de împrumuturi. Care e logica Ministerului??? Incompetentilor!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Dar vai, ce guvern minunat! (Joi, 5 iulie 2012, 22:52)

    barbioc [anonim]

    Dupa cum se preconizeaza, in curand vor fi milioane de clienti ai bancilor pusi in dificultate.

    Leul a pierdut astazi 1,5 procente in raport cu dolarul, in numai 4 ore.

    http://finance.yahoo.com/q?s=RON=X&ql=1
    • +3 (5 voturi)    
      statistica pe 3 luni (Vineri, 6 iulie 2012, 1:43)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui barbioc

      E mult mai interesant graficul pe 3 luni.
      Caderea leului se suprapune exact peste mandatul actualului guvern, si reprezinta o devalorizare de aprox 10%, adica mai mare decat bacsisul de 8% oferit de Ponta.

      In concluzie Ponta e Ctrl-C + Ctrl-V doar in materie de drept, la economie e mai degraba Ctrl-Alt-Del.
  • +5 (5 voturi)    
    Sarumina dottore Ponta (Joi, 5 iulie 2012, 23:50)

    Bula [anonim]

    Am si eu un credit la banca. Nu mai pot sa-l mai platesc pentru ca s-a scumpit eur fata de leu si fiind la firma privata nu mi-a crescut salariu cu 8%. Da acuma daca imi plateste fondul de garantare ratele restante o sa-l supend si eu pe Basescu. Crin presedinte !!!!
  • +6 (6 voturi)    
    am iesit din criza (Joi, 5 iulie 2012, 23:56)

    andu [anonim]

    uimire mare!!!! avem bani in excedent la ministerul de finante!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Ministerul de F...T fraieri (Vineri, 6 iulie 2012, 0:13)

    Clop [utilizator]

    Aha!

    Mesajul asta vine tamn odata cu deprecierea leului si cu mesajul de avertisment inca voalat, foarte prudent, in expectanta, al finantistilor. ( Si aici, nu vorbim de legea camatariei, sic!)

    Asadar, noua guvernare te ajuta, frate! Te ajuta pe tine ca banca, dar se-ntelege, nu-l ajuta deloc pe parlitul ala cu rate grele la tine...

    Cine pune botul, e fraier.
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta fa-te ca lucrezi (Vineri, 6 iulie 2012, 9:44)

    Luke [anonim]

    Partea cea mai reala din tot articolul ultimele 2 paragrafe. Are Romania banci in dificultate? Probabil nu-i roz la nimeni dar pana la ajutor guvernamental e cale lunga.
    In urma tot mai deselor apeluri catre guvern sa mai lase obsesia cu Basescu si sa mai lucreze ceva, Pontache si al sau ministru s-au uitat peste gard (dar si in trecut) si probabil asta cu bancile le-a sarit in ochi. Si-au spus atunci stim!, uite asa facem si noi sa le aratam la astia cum luptam cu criza...
  • +1 (1 vot)    
    Ajutor de stat? (Vineri, 6 iulie 2012, 11:33)

    vladf [anonim]

    Asta nu este ajutor de stat?
    Parca nu era permis in UE.
    Si daca crapa una dintre banici, unde este problema? O sa platesc creditul catre alta banca, care o inghite pe cea moarta.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, Ponta! (Vineri, 6 iulie 2012, 11:36)

    abcde [utilizator]

    Asta e efectul intrarii in insolventa a Hidroelectrica. Bancile la care avea datorii au ramas cu buza umflata, cu toate ca Hidroelectrica era cea mai profitabila companie de stat