Spania: TVA creste cu 3 puncte procentuale, de la 18% la 21%

de R. M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2012, 11:10 Economie | Finanţe

Spania creste TVA pe fondul protestelor minerilor
Foto: Reuters
Seful guvernului spaniol, Mariano Rajoy, a anuntat miercuri majorarea TVA de la 18% la 21%, in cadrul noilor masuri de austeritate impuse tarii, care a obtinut din partea Bruxelles-ului o relaxare a obiectivului sau de deficit, relateaza AFP.

TVA-ul redus la o serie de produse va creste de la 8% la 10% in timp ce taxa va fi mentinuta la 4% pentru produsele de prima necesitate, a precizat Rajoy, in fata deputatilor spanioli.


De asemenea, Mariano Rajoy a precizat ca se va proceda la o reforma a administratiei publice care ar trebui sa genereze economii de 3,5 miliarde de euro.

Aceasta reforma prevede o reducere a numarului de intreprinderi publice si o diminuare cu 30% a numarului de consilieri locali.

Anumite prime ale functionarilor si inaltilor demnitari din administratia publica vor fi reduse.

"Avand in vedere circumstantele exceptionale ale economiei", a doua parte a primei extraordinare nu va fi virata functionarilor si inaltilor responsabili publici in 2012, a precizat Rajoy.

De asemenea, se vor reduce alocatiile de somaj pentru noii inscrisi, prin reducerea bazei de calcul la 50%, fata de 60% in prezent.

Mariano Rajoy a anuntat si o noua ajustare negativa a cheltuielilor ministeriale de 600 milioane de euro precum si o taiere cu 20% a subventiilor pentru partidele politice, sindicate si organizatii patronale in 2013.

Aceste conditii au fost impuse Spaniei de catre Bruxelles, in schimbul unei relaxari a obiectivului de reducere a deficitului, la 6,3% din PIB in acest an, fata de 5,3% asumat initial de guvern, la 4,5% in 2013 si la 2,8% in 2014.













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3266 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    Boc (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:12)

    Captain Obvious [utilizator]

    Saracul Boc cate injuraturi si-a luat si acum e modelul altora...
    • +9 (17 voturi)    
      copil mic! (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:26)

      skyradio [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      premierul Spaniei. Stai sa vezi dupa alegeri cind vom sari noi la 27% TVA pentru sustinerea bugetului.De ce vrezi ca a sarit copy/paste cu plata TVA-ului de pe factura?
      • +2 (2 voturi)    
        ce vorbesti (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:02)

        Claudiu2 [anonim] i-a raspuns lui skyradio

        Cum adica "cu plata TVA-ului de pe factura"?
        • +2 (4 voturi)    
          TVA (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:23)

          skyradio [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu2

          http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-12762362-victor-ponta-speram-luni-anuntam-plata-tva-doar-incasarea-facturii.htm
      • -1 (9 voturi)    
        sigur ! (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:06)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

        poate chiar 80 % .. deci sa nu votati cumva usl , ca face tva-ul 80%!!!!

        votati DA pt basescu (acum la referendum) ;)
        • -1 (3 voturi)    
          Cu strategia asta (Miercuri, 11 iulie 2012, 14:24)

          Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          A castigat mafiotul de negoita sectorul 3
    • +2 (8 voturi)    
      Ei hai (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:38)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Schimbarea TVA la 24% (si inca in mijlocul anului !!) cind problema e colectarea nu poate fi un exemplu. Poti sa il faci si 90% daca nu colectezi nimic.
    • +1 (9 voturi)    
      pai pana si idolul tau securistu' a zis ca NU (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:05)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      a fost bine cu tva marit !

      cumva vrei sa zici ca basescu nu are dreptate ?
  • +11 (19 voturi)    
    'Ra/ti ai dreak, (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:45)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    cu Basescu vostru!!
    Uite ce a facut asta si in Spania!
    O sa/l suspende si de acolo?!
  • +1 (7 voturi)    
    astia sunt in urma rau .... (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:07)

    adrian8 [utilizator]

    mai au pana sa ne ajunga :)
  • +3 (3 voturi)    
    De când se aplică majorarea? (Miercuri, 11 iulie 2012, 13:17)

    Razvan S. [utilizator]

    Ar fi fost interesant să ştim şi când se aplică majorarea respectivă, dar HotNews nu ne oferă această informaţie. Putem totuşi să o aflăm din presa internaţională: majorarea se aplică de la 1 august 2012 (conform http://www.reuters.com/article/2012/07/11/spain-economy-tax-idUSE8E7NL00Y20120711).
  • +2 (2 voturi)    
    cota de tva redusa (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:45)

    owl [utilizator]

    Stiu ca au cota de tva redusa la alimente; acolo ce au facut ?

    daca a sarit tva-ul la tablete, telefoane smart si masini de import - as zice ca nu e de rau... Problema e ca la noi s-a scumpit mancarea!

    caz in care modelul BOC nu prea se mai aplica...
    (oricum, reamintesc, lipsa de diferentiere de TVA in Romania ii apartine PSD-ului. De data aia nu au copiat, au facut de capul lor...)
  • +3 (5 voturi)    
    SUSPENDATI-L... (Miercuri, 11 iulie 2012, 16:34)

    schroedinger [utilizator]

    Pe rege, ca la voi ala este capu' statului!
  • -2 (6 voturi)    
    sa-l exportam pe basescu! (Joi, 12 iulie 2012, 9:40)

    Montesquieu [utilizator]

    saracii spanioli, cum n-au avut ei un vizionar de talia lui basescu sa le ridice TVAu' cu 5 puncte si sa le taie salariile pana sa ajunga sa moara de foame.

    propun sa-l exportam pe basescu la spanioli si pe boc la greci

    macar noi o sa fim fericiti ca scapam de fratii lui ciomu.
    spaniolii o sa se trezeasca ca rosu' din drapel o sa fie inlocuit de portocaliu si ca ajung in sapa de lemn in juma' de an.

    grecii o sa ramana fara insule care vor fi date de boc in folosinta la de-alde udrea, pinalti, videanu

    asa o sa se prinda si europa de statul de drept portocaliu.