Spania: TVA creste cu 3 puncte procentuale, de la 18% la 21%

de R. M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2012, 11:10 Economie | Finanţe

Spania creste TVA pe fondul protestelor minerilor
Foto: Reuters
Seful guvernului spaniol, Mariano Rajoy, a anuntat miercuri majorarea TVA de la 18% la 21%, in cadrul noilor masuri de austeritate impuse tarii, care a obtinut din partea Bruxelles-ului o relaxare a obiectivului sau de deficit, relateaza AFP.

TVA-ul redus la o serie de produse va creste de la 8% la 10% in timp ce taxa va fi mentinuta la 4% pentru produsele de prima necesitate, a precizat Rajoy, in fata deputatilor spanioli.


De asemenea, Mariano Rajoy a precizat ca se va proceda la o reforma a administratiei publice care ar trebui sa genereze economii de 3,5 miliarde de euro.

Aceasta reforma prevede o reducere a numarului de intreprinderi publice si o diminuare cu 30% a numarului de consilieri locali.

Anumite prime ale functionarilor si inaltilor demnitari din administratia publica vor fi reduse.

"Avand in vedere circumstantele exceptionale ale economiei", a doua parte a primei extraordinare nu va fi virata functionarilor si inaltilor responsabili publici in 2012, a precizat Rajoy.

De asemenea, se vor reduce alocatiile de somaj pentru noii inscrisi, prin reducerea bazei de calcul la 50%, fata de 60% in prezent.

Mariano Rajoy a anuntat si o noua ajustare negativa a cheltuielilor ministeriale de 600 milioane de euro precum si o taiere cu 20% a subventiilor pentru partidele politice, sindicate si organizatii patronale in 2013.

Aceste conditii au fost impuse Spaniei de catre Bruxelles, in schimbul unei relaxari a obiectivului de reducere a deficitului, la 6,3% din PIB in acest an, fata de 5,3% asumat initial de guvern, la 4,5% in 2013 si la 2,8% in 2014.











3266 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    Boc (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:12)

    Captain Obvious [utilizator]

    Saracul Boc cate injuraturi si-a luat si acum e modelul altora...
    • +9 (17 voturi)    
      copil mic! (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:26)

      skyradio [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      premierul Spaniei. Stai sa vezi dupa alegeri cind vom sari noi la 27% TVA pentru sustinerea bugetului.De ce vrezi ca a sarit copy/paste cu plata TVA-ului de pe factura?
      • +2 (2 voturi)    
        ce vorbesti (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:02)

        Claudiu2 [anonim] i-a raspuns lui skyradio

        Cum adica "cu plata TVA-ului de pe factura"?
        • +2 (4 voturi)    
          TVA (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:23)

          skyradio [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu2

          http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-12762362-victor-ponta-speram-luni-anuntam-plata-tva-doar-incasarea-facturii.htm
      • -1 (9 voturi)    
        sigur ! (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:06)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

        poate chiar 80 % .. deci sa nu votati cumva usl , ca face tva-ul 80%!!!!

        votati DA pt basescu (acum la referendum) ;)
        • -1 (3 voturi)    
          Cu strategia asta (Miercuri, 11 iulie 2012, 14:24)

          Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          A castigat mafiotul de negoita sectorul 3
    • +2 (8 voturi)    
      Ei hai (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:38)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Schimbarea TVA la 24% (si inca in mijlocul anului !!) cind problema e colectarea nu poate fi un exemplu. Poti sa il faci si 90% daca nu colectezi nimic.
    • +1 (9 voturi)    
      pai pana si idolul tau securistu' a zis ca NU (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:05)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      a fost bine cu tva marit !

      cumva vrei sa zici ca basescu nu are dreptate ?
  • +11 (19 voturi)    
    'Ra/ti ai dreak, (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:45)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    cu Basescu vostru!!
    Uite ce a facut asta si in Spania!
    O sa/l suspende si de acolo?!
  • +1 (7 voturi)    
    astia sunt in urma rau .... (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:07)

    adrian8 [utilizator]

    mai au pana sa ne ajunga :)
  • +3 (3 voturi)    
    De când se aplică majorarea? (Miercuri, 11 iulie 2012, 13:17)

    Razvan S. [utilizator]

    Ar fi fost interesant să ştim şi când se aplică majorarea respectivă, dar HotNews nu ne oferă această informaţie. Putem totuşi să o aflăm din presa internaţională: majorarea se aplică de la 1 august 2012 (conform http://www.reuters.com/article/2012/07/11/spain-economy-tax-idUSE8E7NL00Y20120711).
  • +2 (2 voturi)    
    cota de tva redusa (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:45)

    owl [utilizator]

    Stiu ca au cota de tva redusa la alimente; acolo ce au facut ?

    daca a sarit tva-ul la tablete, telefoane smart si masini de import - as zice ca nu e de rau... Problema e ca la noi s-a scumpit mancarea!

    caz in care modelul BOC nu prea se mai aplica...
    (oricum, reamintesc, lipsa de diferentiere de TVA in Romania ii apartine PSD-ului. De data aia nu au copiat, au facut de capul lor...)
  • +3 (5 voturi)    
    SUSPENDATI-L... (Miercuri, 11 iulie 2012, 16:34)

    schroedinger [utilizator]

    Pe rege, ca la voi ala este capu' statului!
  • -2 (6 voturi)    
    sa-l exportam pe basescu! (Joi, 12 iulie 2012, 9:40)

    Montesquieu [utilizator]

    saracii spanioli, cum n-au avut ei un vizionar de talia lui basescu sa le ridice TVAu' cu 5 puncte si sa le taie salariile pana sa ajunga sa moara de foame.

    propun sa-l exportam pe basescu la spanioli si pe boc la greci

    macar noi o sa fim fericiti ca scapam de fratii lui ciomu.
    spaniolii o sa se trezeasca ca rosu' din drapel o sa fie inlocuit de portocaliu si ca ajung in sapa de lemn in juma' de an.

    grecii o sa ramana fara insule care vor fi date de boc in folosinta la de-alde udrea, pinalti, videanu

    asa o sa se prinda si europa de statul de drept portocaliu.