Florin Georgescu: Guvernul vrea sa mai incheie cu FMI un acord preventiv de doi ani, pentru 2013-2015

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2012, 16:52 Economie | Finanţe

Guvernul intentioneaza sa incheie cu Fondul Monetar International (FMI) un nou acord de tip preventiv, probabil cu o durata tot de doi ani, pentru perioada 2013-2015, a declarat, la Guvern, ministrul Finantelor, Florin Georgescu, potrivit Mediafax.

"Este prematur sa vorbim acum despre sume, dar importanta este decizia de natura strategica vizand un termen mediu. Vorbim de un acord care probabil va fi tot pe doi ani, 2013-2015", a spus Georgescu.

Declaratia a fost facuta cu doar cateva zile inainte ca delegatia comuna FMI, CE si banca Mondiala sa vina la Bucuresti pentru a discuta cea de-a sasea evaluare a acordului de tip preventiv incheiat anul trecut, avand pe ordinea de zi negocierea mai multor masuri fiscale propuse de Guernul Ponta si analizarea proiectului de buget pentru 2013.

Premierul Victor Ponta a declarat, marti, ca Romania ar trebui sa continue relatia de colaborare cu Fondul Monetar International si sa mentina si anul viitor un acord de tip preventiv cu aceasta institutie financiara.

Delegatia comuna a FMI, Comisiei Europeane si Bancii Mondiale si-a amanat vizita in Romania, programata sa inceapa pe 24 iulie, in saptamana care urmeaza sa se desfasoare referendumul pentru demiterea presedintelui Basescu, din 29 iulie. Expertii internationali vor sosi in Romania in 31 iulie ai vor ancheia misiunea pe 13 august.

Cea de-a sasea revizuire va fi prima condusa de olandezul Erik de Vrijer, care l-a inlocui in vara pe americanul Jeffrey Franks, seful misiunii de evaluare a Romaniei in ultimii trei ani.

Romania are in derulare un acord de tip preventiv cu FMI in valoare de 3,6 miliarde euro, completat de o intelegere similara cu Comisia Europeana pentru foduri disponibile de 1,4 miliarde euro. In urma cu doua saptamani, Banca Mondiala a aprobat un memorandum de intelegere cu Romania in urma caruia institutia a pus la dispozitie o linie de credit de 1 miliard de euro. Acordul cu institutiile financiare internationale a fost incheiat in martie 2011, in prelungirea programului de 20 miliarde euro derulat in perioada 2009-2011.











1745 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    cum tovarase? (Miercuri, 25 iulie 2012, 17:06)

    ca_32 [utilizator]

    noi parca nu ne vindeam tara, sau ati deschis seiful bugetului si v-ati uitat mirati: "da ba', nu sunt bani, ba si credeam ca e plin..."
    • +3 (3 voturi)    
      ba erau si bani (Joi, 26 iulie 2012, 10:53)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui ca_32

      Erau 5 mld de euro cand au venit, acum mai sunt 3.3 mld. O parte sunt cheltuiti in locul banilor imprumutati lunar de la banci, astia sunt ok. Problema e ca au inceput sa cheltuie fara cap, gen sa dea retroactiv la "revolutionari" miliarde de lei de caciula. E musai sa avem cateva zeci de mii de oameni care stau degeaba toata ziua si primesc miliarde de la cei care se duc de dimineatza pana seara la munca. Trebuie sa plateasca cineva voturile USL-ului, nu ? :). In curand o sa se duca si cei 5 miliarde cum s-au dus banii din privatizarile la BCR sau Petrom.
  • +18 (20 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 iulie 2012, 17:18)

    ApH [utilizator]

    Urmand logica discursului recent (Basescu a indatorat tara, banii din taierile salariilor si impozitarea pensiilor precum si cei din imprumuturile la FMI si BM s-au cheltuit in campania electorala si pentru plata datoriilor PDL), inteleg ca USL face acum un acord preventiv cu FMI pentru plata datoriilor aferente campaniei electorale din acest an?
  • +11 (11 voturi)    
    Auleu...aoleo! (Miercuri, 25 iulie 2012, 18:15)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    Pai.... care'va'zica, solutia aia imorala, indatorarea tarii peste poate, solutiile alea de j'de miliarde de coco, uni' e, mai toa'rasi!

    Daaaa.... asaaaa de sanchi, uni' e, bai toa'rasi, banii din visterie lasati de fosta guvernare, fo' 6 milioane coco? Aaaaaaa.... afisele e scumpe, scuzati!....
  • +8 (10 voturi)    
    Sa vedem daca vrea si FMI (Miercuri, 25 iulie 2012, 18:19)

    francoromanul [utilizator]

    sa acorde un nou imprumut Romaniei. Pro memoria : ce s-a intamplat in Ungaria vecina ? Nu cumva Viktor Orban a trebuit sa "schimbe pe ici, pe colo, si anume in partile esentiale" ? Momentul cand nuvor mai fi bani pentru pensii si salarii bugetare se apropie cu pasi (din pacate) extrem de repezi.
    • -1 (3 voturi)    
      vrea, stai linistit (Joi, 26 iulie 2012, 10:45)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui francoromanul

      abia asteapta, ca de datornici are nevoie. o sa executam ordine ca un soldat ascultator, dupa ce ne vom fi imprumutat destul
  • +11 (11 voturi)    
    in atentia dlui ministru (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:38)

    nash pandelica [utilizator]

    l'ati intrebat si pe dl. ghise ?
    pe fenechiu ?
    pe tarliceanu si varu jan, care ziceau ca vor denunta intelegerea cu fmi, care baga tzara in datorii, o inrobeste, ca nici copiii copiilor nostri nu vor reusi sa se achite ?!
    adica, inca un acord ?
    va treziti facand parte din guvernul boc ?!
  • +2 (4 voturi)    
    s-au "turcit" şi ăştia ! (Joi, 26 iulie 2012, 10:21)

    periscop [utilizator]

    Nu-mi făceam iluzii că "noua putere" va fi mai brează decât cea a lui Băsecu et co. Iată dovada!
  • +3 (3 voturi)    
    Guvernu' vrea (Joi, 26 iulie 2012, 10:24)

    Luk [utilizator]

    FMI vrea?
  • +4 (6 voturi)    
    Nu mai doreste (Joi, 26 iulie 2012, 10:29)

    SRA [utilizator]

    FMI nu doreste sa incheie un nou contract cu un regim asemanator celui de VICHY.

    FMI considera inoportun sa se identifice cu un regim care a dat o lovitura de stat.

    "Premierul" victor ponta este un caz patologic de minciuna, de memorie cum poti sa-i faci incredere.
  • +1 (7 voturi)    
    terminati cu ""preventivele""astea (Joi, 26 iulie 2012, 10:43)

    jackalphonse [utilizator]

    primul nebun ne-a bagat pe gat o ""centura de siguranta"" pentru care vom plati de ne vom usca. acum vin alti nebuni care ne tot pun sa platim preventiv. uitati-va la tarile mari europene care nu vor nici in ruptul capului sa imprumute bani, cum ar fi Spania, desi se impune. sau macar spuneti-o pe sleau: suntem in faliment si TREBUIE sa ne imprumutam. o tot dati la intors cu acorduri preventive si centuri de siguranta. o sa ne distrugeti imrumutand iresponsabil cu ""buletinul"". voteaza da sau nu la referendum ca imprumuturile preventive vin oricum.
    • +4 (4 voturi)    
      eroare (Joi, 26 iulie 2012, 10:49)

      tanu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      spania a depasit preventivul demult la fel si italia si grecia!
      • -1 (3 voturi)    
        aha, si noi imprumutam (Joi, 26 iulie 2012, 13:57)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui tanu

        ca sa fim in pas cu moda. dupa aceea o sa ne""opunem""si noi
  • +3 (3 voturi)    
    Florin ggeorgescu,guvernul vrea sa mai... (Joi, 26 iulie 2012, 11:03)

    baligosul [utilizator]

    Actualul guvern continua politica de indatorare a tarii,adica vrea sa ceara un nou imprumut de 6mld.Euro dar sa rareasca randurile trantorilor din institutiile publice nici o vorba pentru ca acestia sunt electorii care sustin USL.
    Pe cand momentul cand vom fi dati afara din Romania de creditorii nemultumiti ca suntem faliti?
  • +2 (4 voturi)    
    Fara numar! (Joi, 26 iulie 2012, 11:08)

    marvio [utilizator]

    Gata Florine? Iar s-au papat toti banii? Baga mare, de-un credit nou! Miliardeee, fara numar!
  • 0 (2 voturi)    
    asta-i situatia (Joi, 26 iulie 2012, 12:07)

    sile1 [utilizator]

    Florin Georgescu nu e un tip prost.
    El cunoaste foarte bine situatia economica a tarii.
    Cred insa ca el este pus intro situatie imposibila si anume,pe de o parte trebuie sa rezolve problemele grave si complexe ale economiei atinse de o criza care se prefigureaza a continua inca o buna perioada de timp iar pe de alta parte trebuie sa mimeze acordul sau la promisiunile populiste facute de USL gen mariri de salarii,pensii,reduceri de TVA si alte nazdravanii.