Boiko Borisov: Incepand cu 2013, Bulgaria nu va mai fi cea mai saraca tara din Europa. Romania, in urma Bulgariei

de C. Ionel     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2012, 15:21 Economie | Finanţe

Incepand cu 2013, Bulgaria nu va mai fi cea mai saraca tara din Europa, a promis joi premierul Bulgariei, Boiko Borisov, aflat la Plovdiv cu ocazia aniversarii a 127 de ani de la unificarea tarii, relateaza Novinite. Potrivit Standard News, Borisov si-a manifestat increderea ca Bulgaria este pe drumul cel bun si ca va depasi mai multe tari, inclusiv Romania.

Boiko Borisov a aratat ca Bulgaria a devenit mai competitiva in ultimul an "facand un pas imens inainte" si a adaugat ca poate fi asteptata o crestere reala a salariilor.

Raportul Competitivitatii Mondiale pe 2012, publicat saptamana aceasta de Forumul Economic Mondial, pozitioneaza Bulgaria pe locul 62, in urcare de pe locul 74, in timp ce Romania a coborat o pozitie fata de clasamentul pe anul trecut, ajungand pe pozitia 78, dupa Georgia si urmata de Bostwana.

Potrivit premierului Borisov, economia Bulgariei incepe sa se dezvolte, ceea ce inseamna, printre altele, o crestere a salariilor si pensiilor. Borisov a aratat ca Bulgaria a avansat cu 15 puncte in sectorul financiar si cu 11 in infrastructura, pentru 2013 fiind estimat un avans de 20 de puncte in finante si circa 15 in infrastructura.

Borisov a precizat ca, desi directia este buna, va mai dura cativa ani pana cand economia Bulgariei sa poata fi pusa pe picioare.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4589 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    sigur !!.Si marmota punea catraveti la murat . (Joi, 6 septembrie 2012, 15:27)

    mnicku [utilizator]

    . vise ..
    • +3 (13 voturi)    
      visele sunt ale tale (Joi, 6 septembrie 2012, 16:05)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      omu a vorbit pe cifre. asadar, ai sa fii ultimul baaaaa
  • 0 (2 voturi)    
    O sa emigram cu totii in Bulgaria (Joi, 6 septembrie 2012, 16:36)

    Captain Obvious [utilizator]

    Poate o sa avem noroc sa stea si pe la noi cateva zile in drumul lor spre Bulgaria americanii,canadienii, japonezii, australienii.
  • +3 (5 voturi)    
    ei (Joi, 6 septembrie 2012, 16:40)

    SlowBoz [utilizator]

    ei chiar au un regim fiscal foarte atractiv pentru investitorii straini, Sofia este un mare centru IT pentru ca aplica o taxare mai relaxata, redusa. Politicienii de acolo si-au micsorat singuri salariile, premierul merge cu bicicleta la servici. etc etc.Se muta multi investitori din Romania catre Bulgaria ... cand ne-om trezi la realitate? Ar fi trebuit sa le urmam exemplul, acum e prea tarziu din pacate.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Joi, 6 septembrie 2012, 17:01)

    owl [utilizator]

    era greu sa declaram razboi americanilor si apoi sa ne predam... cu bulgarii, e mult mai simplu...
  • +2 (2 voturi)    
    Bine bre Borisov, dar in 2013... (Joi, 6 septembrie 2012, 21:14)

    PoneiulTroian [utilizator]

    deocamdata e de-ajuns sa te plimbi cu masina pe nasparliile alea de strazi din Bulgaria, sa admiri casele fara izolatii termice pe fatade si termopane la geamuri, si sa te dumiresti ca vrabia malai viseaza... ia fa tu o plimbare pe soselele din Romania, asa, de sanchi...
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Joi, 6 septembrie 2012, 21:22)

    chiuaua [utilizator]

    Acum serios, cine a mers prin Sofia a observat cu siguranta ca noi suntem cu cel putin 15 ani inaintea lor.
    Se observa diferente la calitatea drumurilor, a masinilor a felului cum sunt imbracati oamenii si a "harniciei" politistilor ce stau la panda sa te arda.
    Poate la calitatea muraturilor si a castravetilor sa fim ceva mai in urma, ...in rest..He e taka.
    Or avea ei un regim fiscal atractiv insa , atentie,se aude ca vor mari amenzile in domeniu. Nu se dezic de politica unui stat politienesc. Eu raman la parerea ca nu ne vor putea depasi prea curand, inca mai au metehnele comunismului in sange.
  • 0 (0 voturi)    
    Alianta PA! (Ponta si Antonescu) (Joi, 6 septembrie 2012, 23:39)

    ZinKorg [utilizator]

    Alianta PA ne-a adus pe marginea parpastiei si ne propune sa mai facem un pas. Inainte!
    • -1 (1 vot)    
      da mai sigur ... (Vineri, 7 septembrie 2012, 10:04)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ZinKorg

      3-4 luni de guvernare si acum toate tampeniile facute de boc in ani de zie , devin vina lui ponta si antonescu ...

      incerci putina obiectivitate ?
    • -1 (1 vot)    
      Compari 3 luni de guvernare Ponta cu .... (Vineri, 7 septembrie 2012, 10:39)

      Andyyy [utilizator] i-a raspuns lui ZinKorg

      Compari 3 luni de guvernare Ponta cu 5 ani de guvernare Boc / Base??

      De asta sunt Romanii niste idioti...