Ministrul Agriculturii: Vom limita cumpararea de terenuri de catre straini, din 2014

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 15 octombrie 2012, 14:04 Economie | Finanţe

Statul va lua unele masuri, anul viitor, pentru a limita cumpararile de teren de catre straini, dupa liberalizarea pietei, la 1 ianuarie 2014, a declarat luni, intr-o conferinta de presa, ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, transmite Mediafax.

"In momentul de fata persoanele fizice straine nu au in proprietate teren in Romania. Piata funciara se va liberaliza de la 1 ianuarie 2014, conforma tratatului de aderare pe care il avem si care este semnat si vis-a-vis de care nu putem face modificari", a spus ministrul.

El a adaugat ca Mininisterul Agriculturii va lua masuri astfel incat in anul 2013 sa preintampine un fenomen "de care s-au speriat foarte multi".

Constantin a adaugat ca in 2013 va fi pregatita o agentie, cel mai probabil Agentia Domeniilor Statului, pentru a fi "un fel jucator pe piata funciara" si care sa dea aviz persoanelor fizice straine interesate de achizitia de terenuri in Romania, dupa modelul altor state membre.

Unele state membre, a spus ministrul, au impus o limita de suprafata la cumpararea terenurilor de catre persoanele fizice, iar alte state au conditionat acest lucru de existenta experientei in domeniul agricol in statul respectiv.

"Deci dupa aceste model vom lua anumite masuri pentru a limita si pentru a oferi competitivitate agricultorilor romani in raport cu ceilalti agricultori de pe piata europeana, care pana la urma vor veni cu un capital mult mai mare pe piata romaneasca. Pe de alta parte, nu trebuie sa uitam ca si in agricultura avem nevoie totusi de investitori. De aceea cred ca trebuie sa cream si un mediu propice pentru ca acesti investitori sa vina si sa investeasca in Romania. Conditia este ca taxele si impozitele sa fie platite in Romania, iar profitul sa nu fie externalizat", a aratat Constantin.

In prezent, aproximativ 800.000 de hectare de teren agricol la nivel national sunt administrate de cetateni sau firme straine.

"Se estimeaza ca la nivel national sunt 800.000 de hectare de teren agricol, luate mai ales prin arendare de straini", declara la finele lunii august, la seminarul Mediafax Talks about Sustainable Agriculture, Florin Marius Faur, directorul executiv al APIA Timis, care a condus institutia la nivel national pana in urma cu cateva luni.

Potrivit celui mai recent recensamant agricol din Romania, suprafata agricola totala a Romaniei era in 2010 de 13,3 milioane de hectare, din care 8,3 milioane de hectare reprezinta teren arabil. Recensamantul a avut loc in perioada decembrie 2010 - ianuarie 2011, iar rezultatele definitive au fost prezentate in iulie 2012.

Premierul ungar Viktor Orban a declarat recent ca Budapesta va adopta in curand o noua lege prin care va interzice strainilor sa cumpere terenuri agricole.

Orban a precizat ca odata ce legea va intra in vigoare, investitorii straini nu vor mai putea cumpara terenuri arabile, asigurand ca reguli similare se aplica in tari precum Franta si Austria.











5446 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    Nu ne vindem tara! (Luni, 15 octombrie 2012, 14:07)

    motanu_ranjila [utilizator]

    Mai bine sa stea pamantu' parloaga decat sa-l faca altii rentabil fara sa ne dea noua spaga!

    Cam la asta se rezuma filozofia de viata a USL.
    • -6 (18 voturi)    
      postac (Luni, 15 octombrie 2012, 15:06)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui motanu_ranjila

      “A weed is a plant that has mastered every survival skill except for learning how to grow in rows.” … Doug Larson
      • +3 (7 voturi)    
        amu' se trezesc si guvernantii (Luni, 15 octombrie 2012, 15:14)

        0m [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        http://www.adevarul.ro/locale/focsani/Universitatea_americana_Harvard_detine_un_sfert_din_padurile_Vrancei_0_471552908.html#
      • 0 (6 voturi)    
        buruiana (Luni, 15 octombrie 2012, 15:50)

        motanu_ranjila [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Realitatea la noi e ca se cultiva si-ngrijeste tocmai buruiana, care este atat de comuna incat se confunda cu normalitatea.

        Si daca incolteste un soi bun, atunci acela este imediat intoxicat sau dezradacinat, pentru ca lumea sa nu poate culege decat buruieni.
    • +4 (10 voturi)    
      pai iliescu asa a zis cand vorbea minerilor (Luni, 15 octombrie 2012, 15:42)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui motanu_ranjila

      Si uite ce ne tras inapoi, nu ne vinedm tara , dor o dam pe mana hotilor!
  • -4 (18 voturi)    
    ok (Luni, 15 octombrie 2012, 14:08)

    Xorciser [utilizator]

    Foarte bine, perfect de acord!
  • +6 (12 voturi)    
    mi se pare corect (Luni, 15 octombrie 2012, 14:18)

    jescu [utilizator]

    Arabii sau rusii au bani sa cumpere de 1000 de ori intreaga Romanie. Daca vor sa faca rau e doar o chestiune de cum se trezesc dimineata. Si in alte tari exista limitari asemanatoare, in materie de ce terenuri sau companii pot cumpara strainii.
    • +3 (3 voturi)    
      ...pai ... (Luni, 15 octombrie 2012, 15:47)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      ...daca imperiul otoman nu ne-a putut transforma in pasalic...nu e vremea trecuta ...oare de aceea o fi fost Dan Nica insotit de un staff de 20-40(?) in ...Qatar ??!
  • +8 (10 voturi)    
    Pana atunci (Luni, 15 octombrie 2012, 14:31)

    Captain Obvious [utilizator]

    Sa se cumpere la greu in 2013 sa fie bani de comisioane
    • +5 (5 voturi)    
      nu e asa (Luni, 15 octombrie 2012, 15:21)

      un.Dac [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      nu sunt nici macar cat negrul sub unghii de stanga, dar stiu ca exista o lege care iti da dreptul sa cumperi doar daca ai domiciliat in Ro cel putin un an, sau ceva de genu.

      10% din terenul arabil il lucreaza strainii? e enorm.
  • +11 (13 voturi)    
    :)))) (Luni, 15 octombrie 2012, 14:36)

    skanda7 [utilizator]

    Initiativa e "plagiat" de la unguri. Asta nu inseamna ca e o idee rea.
  • +5 (11 voturi)    
    Limitati, baieti, nu "vindeti tara" (Luni, 15 octombrie 2012, 14:38)

    smc [utilizator]

    Ca trebuie sa ramana pentru Voiculescu la pret bun. Iar unde nu are el nevoie, decat sa vina strainii sa faca agricultura ca la ei acasa, mai bine cresc scaieti neaosi. Ca oricum nu a mai ramas aproape nimeni sa cultive ceva.
    • 0 (6 voturi)    
      exact (Luni, 15 octombrie 2012, 15:30)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui smc

      nu vindem pamintul, il dam gratis lui voiciorescu.
  • +8 (10 voturi)    
    omu lu felix (Luni, 15 octombrie 2012, 14:43)

    un domn [utilizator]

    cand a fost vazut pe la minister ? daca e cineva din interiorul insititurie s ane spuna..eu nu cred ca dupa investire a petrecut mai mult de cateva ceasuri..in rest..scrie pe net la comanda lui felix..
  • +5 (5 voturi)    
    ...sunt... (Luni, 15 octombrie 2012, 15:33)

    ALTAN [utilizator]

    ...doua aspecte :
    1.-acest ''discret'' ministru vorbeste de 2014,ca si cum se vede guvernind si atunci ! ha !
    2.-daca doar de atunci va fi interdctie pt straini,pt cumparat pamint,acest anunt este o ''invitatie discreta'' la cumparat cit se mai poate ,cu spagile aferente ,desigur...pt cel mai cinstt si capabil guvern...
    ...si i-as spune d-lui ministru un banc ce circula prin dobrogea in timpul colectivizarii(stiti ca aici colectivizarea s-a facut cu armata) ...'' era in toiul verii,la caminul cultural sedinta cu reprezentantul ministerului agriculturii care cu glas mare spunea-''dragi tovarasi vom face...'' in acel moment ,vinzatorul ambulant,turc,trcea prin fata usii deschise strigind ''rahat cu apa rece''...
    ...cam asa ceve auzim ,noi de fapt, d-le ministru,din partea domniei voastre si a intregului guvern...
    ..
  • +7 (7 voturi)    
    Sugestie (Luni, 15 octombrie 2012, 16:04)

    KostasP [utilizator]

    Luati pamintul de la cei care nu-l muncesc si dati-l la cei care-l muncesc (cetateni romani bineinteles) subventii de la stat pentru inceput. Restul pamintului, pina se gasesc cumparatori din interior, sa fie administrat (adica folosit, cultivat) de ministerul agriculturii. Grine, culturi de porumb, sfecla sint cautate la greu pe pietele mondiale. Da, stiu, e greu in agricultura, nu se inghesuie multa lume. Deh, pina la urma insa foamea invinge intotdeauna.
  • +4 (4 voturi)    
    Acum se trezesc astia. (Luni, 15 octombrie 2012, 17:51)

    taro [utilizator]

    E tarziu. De exemplu prin Arad si Timis sunt o gramada de staini care au cumparat pamant arabil pe nimic si nu-l lucreaza

    I-au luat doar ca sa incaseze subventia de la UE pentru agricultura si la sfarsit zica ca nu ai iesit recolta.