VIDEO Ce schimbari intervin in finantele romanilor de la 1 februarie: Cresc salariul minim si punctul de pensie, dar platim taxe si impozite mai mari odata cu intrarea in vigoare a noului Cod Fiscal

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 februarie 2013, 13:16 Economie | Finanţe

​1 februarie 2013 a adus modificari in finantele romanilor. De la aceasta data, salariul minim brut pe economie a fost majorat de la 700 la 750 de lei, iar valoarea punctului de pensie a crescut cu 4 procente, de la 732,8 lei la 762,1 lei. Tot de la 1 februarie platim insa si taxe si impozite mai mari, odata cu intrarea in vigoare a noului Cod Fiscal, care aduce modificari la cele mai importante taxe si impozite - impozitul pe venit, impozitul pe profit, accize, TVA sau CAS.

Noul Cod Fiscal vine cu schimbari in impozitarea microintreprinderilor si a micilor agricultori.

Modificarea Codului Fiscal aduce si o taxa speciala pentru companiile din domeniul energetic, care s-ar putea regasi si in tarifele finale pentru consumatori.

Nu in ultimul rand, Guvernul a dat unda verde administratiilor locale pentru a creste taxele si impozitele locale tot incepand de la 1 februarie, odata cu modificarea Codului Fiscal.















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7666 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    rentabil (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:00)

    Trebonius [utilizator]

    Va dam 50 lei in plus dar va trebui sa platiti cu 100 lei mai mult in fiecare luna.
    • +2 (16 voturi)    
      e buna observatia (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:41)

      Catch 22 [utilizator] i-a raspuns lui Trebonius

      Nu stiu daca e si reala. Ar trebui ca o institutie abilitata sa "masoare" puterea de cumparare a romanului cu venit diminuat de Boc si puterea de cumparare a romanului taxat de Ponta. Ar trebui sa existe un chestionar-tip cu ajutorul caruia sa-ti poti aproxima nivelul de trai la un moment dat (nu media pe care ti-o comunica guvernul) astfel incat sa stii daca ti-e mai bine sau mai rau decat ieri.
      • +11 (13 voturi)    
        eh (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 19:30)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Catch 22

        comparam ce, scaderile datorate unei crize mondiale care a afectat intreaga lume cu scaderile date de incompetenta unor oameni politici? nu mai suport sa aud aberatii cum ca ar fi scazut Boc salariile si ca e el vinovat, astea numai un uslamist spalat pe creier mai poate sustine, a fost o criza, au fost evenimente globale carora Romania a trebuit sa le faca fata. In primavara lui 2012 Romania era pe crestere fata de 2011, deci era pe plus, sens pozitiv. Acum avem crestere ZERO, marirea taxelor si lista poate continua. Intre timp nu s-a intamplat nimic la nivel mondial, totul a fost stabil deci acum chiar poti inputa TOTUL guvernului USL.
      • +13 (13 voturi)    
        una si mai buna (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 19:36)

        max# [utilizator] i-a raspuns lui Catch 22

        ii convinge Antena 3 ca numai Boc le-a "taiat", doar ei judeca in "numerar"..
      • 0 (0 voturi)    
        pai... (Duminică, 3 februarie 2013, 8:35)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Catch 22

        visezi bade....asta intr-o democratie adevarata!
    • +4 (6 voturi)    
      Miscarea Antitaxe (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 19:22)

      valepopa [utilizator] i-a raspuns lui Trebonius

      Daca nu va convine situația din România aderați la Mișcarea Antitaxe. Vezi detalii aici http://capitalismpepaine.wordpress.com/2013/01/31/miscarea-antitaxe/
      • 0 (0 voturi)    
        Usurel (Duminică, 3 februarie 2013, 10:27)

        stancualexro [utilizator] i-a raspuns lui valepopa

        http://www.logosfera.ro/2012/03/ipocrizie-pe-paine/
  • +21 (23 voturi)    
    adica iti da cu o mina (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:19)

    gopo111 [utilizator]

    si iti ia cu doua, sa nu zic trei :), deci pina la urma totul e facut ca sa puna impozite si taxe mai mari , au ajuns usl-isti pe fundul sacului nu mai au ce fura si trebuie sa fac si ei un ban de suc acolo
    • +2 (2 voturi)    
      pai... (Duminică, 3 februarie 2013, 9:37)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      un fel de Andri Popa contemporan, dar cu legea-n mana!
  • +18 (20 voturi)    
    Creca votacii se uita-n galeata (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:21)

    Wanheda [utilizator]

    Si nu le vine a crede, mai degraba is inmarmuriti.
    • +13 (19 voturi)    
      nu numai votacii se uita-n galeata (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 17:10)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      si nu le vine a crede, dar si cei 58 % care n-au mers la vot si i-au lasat pe votaci sa decoida pentru ei. Macar votacii au o galeata in care sa se uite, dar abstentionistii n-au nici atat. Le ramane doar oglinda in care sa se uite.
      • +15 (17 voturi)    
        Au ramas doar cu galeata (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 17:23)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        Ca au terminat repede uleiul si zaharul din ea. La fel de repede s-au terminat si visurile cu lapte si miere ce avea sa curga dupa instalarea Uslamului.
        Cei care au stat acasa n-au decat sa stranga din dinti 4 ani, poate trec peste spalarea intensiva de creier care-i asteapta.
        • 0 (0 voturi)    
          pai... (Duminică, 3 februarie 2013, 9:43)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          vine vara, vreme buna, frumos afara... care-i baiu'?
      • 0 (0 voturi)    
        pai... (Duminică, 3 februarie 2013, 9:42)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        galeata aia e goala, si asa o sa ramana... daca nu cumva va trebui s-o dea si p-aia! Oglinda de car zici n-are zile multe!
  • +15 (19 voturi)    
    salmin (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 17:46)

    Katalin505 [utilizator]

    Cresterea salarului minim aduce bani numai statului si omoara intreprinedile mici si mijlocii. Si punctul de pensie este impozitat, deci praf in ochi.
    • +2 (2 voturi)    
      un guvern de asasini.. (Duminică, 3 februarie 2013, 11:00)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Katalin505

      Aceste supra-impozitari, sunt noile biruri impuse de acesti dinu paturica ai Romaniei asupra celor deja saraciti, dar care inca mai muncesc, biruri care ii vor sugrugruma definitiv.
      Acest guvern abject, chiar fura cu japca de la cei cinstiti ca sa .. ca sa ce?? Ca sa risipeasca, sa construiasca 1km de cale ferata, cu bani cu care altii din jurul nostru construiesc 100 de km, cu diferenta ca al nostru nu functioneaza, si al lor da.. ca sa construiasca scoli, care raman fara acoperis, dupa prima ploaie.. ca sa... stim cu totii ca acesti bani ajung nu in economia statului , ajung in buzunarele lor
      A adormit imensa gloata de pensionari ipocriti egoisti si leneshi ( tot respectul pentru cei 10-15% dintre pensionari care sunt niste oameni de exceptie) cu 50 de lei, si pentru asta au marit taxele si impozitele la toata populatia, cu o nesimtire si o perfidie .. demna de filmele cu mafioti.
      Oare chiar nu vad votantii lor... ce se intampla?? De ce nu ies in strada si sa urle mai ceva decat haitele flamande ..slogane de genul "marsh afara .. javra ordinara"" asa cum urlau anul trecut..
  • +10 (10 voturi)    
    Diurna Bucuresti (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 20:49)

    AnCojo [utilizator]

    Nu stiu cine a decis ca la firmele de stat diurna pentru deplasari in Bucuresti este de 13 lei pe zi, mi se pare o provocare sa mananci la pranz si seara in Bucuresti cu 13 lei (presupunand ca ai cazare cu mic dejun inclus). O fi posibil doar la cantina Parlamentului?!
    • 0 (0 voturi)    
      pai... (Duminică, 3 februarie 2013, 9:47)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui AnCojo

      si cu diurna de strainatate cum e?
      • 0 (0 voturi)    
        Ex. diurna maxima (euro) pe zi (Luni, 4 februarie 2013, 12:18)

        AnCojo [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

        Cea mai mica e de 24,4 (Vietnam);
        Cea mai mare e de 90,8 (Afganistan);
        alte exemple:
        40 (USA, Japonia) ; 38 (Elvetia); 35,6 (Rusia);
        35,2 (Olanda, Germania, Franta);
        28,8 (China, Canada)

        Ce depaseste se impoziteaza cu 16% impozit, 5,5% sanatate, 10,5%pensie, 0,5%somaj
    • 0 (0 voturi)    
      asta e nimic (Duminică, 3 februarie 2013, 11:56)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui AnCojo

      daca la firmele de stat mai poti avea o explicatie, ca patronul e statul si-si gestioneaza banii, de ce firmele private nu pot da diurna mai mare de 35 usd pt deplasarile in strainatate? in europa nu prea iei masa cu mai putin de 20 de euro, transportul e si ala vreo 4-5 euro (asta daca mergi cu transportul in comun,un taxi te rupe). Asadar, concluzia este una singura: luni am plecat in Bulgaria.
      • 0 (0 voturi)    
        Impozit pe diurna...de fapt dubla impozitare (Marţi, 5 februarie 2013, 13:28)

        De_departe [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Nu pot sa descriu ce inseamna impozitarea diurnei pentru tarile africane, unde costul de viata pentru un expat este mult mai ridicat decat la Paris sau la Londra, din motive de securitate. De fapt , impozitul pe diurna ( ma rog, diferenta intre diurna oferita de companie si cea stabilita de stat) va depasi netul salariului din Romania...chiar nu stiu cum se va proceda in aceste cazuri. Romania va ajunge sa nu mai poata exporta materie cenusie... sau o va exporta de tot, si atunci oricum vor pierde pentru ca nu vor mai avea pe cine sa impoziteze. Personal, renunt la salariul din tara ( e care platesc impozit) si trec pe contract local...asa ca nu voi mai plati impozit statului roman, ci statului tarii in care ma aflu...din pacate. Altfel, risc sa ma trezesc data in urmarire pentru neplata darilor catre stat :) Ma intreb daca masura se aplica si parlamentarilor.....
  • 0 (0 voturi)    
    Astept un analist de specialitate, (Duminică, 3 februarie 2013, 10:51)

    ioil [utilizator]

    din partea USL,sa ne dea relatii exacte despre cum si cat va creste nivelul de trai a pensionarilor si bugetarilor de la 1 februarie dupa cresterea pensiilor si salariilor,avand in vedere cresterera acestora prin comparatie cu guvernul Boc care a :taiat: 5.5% din acestea.Acest analist va putea demonstra celor 70% de alegatori despre bineficiile guvernarii Ponta-Antonescu.As prefera pe cel mai bun analist USL,dl.Ciuvica sau Badea!