Traian Basescu, dupa summitul UE: Deductibilitatea TVA, una dintre cele mai importante facilitati obtinute

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 februarie 2013, 23:26 Economie | Finanţe

Una dintre cele mai importante facilitati obtinute in urma negocierilor de la Consiliul European este aceea ca TVA-ul este eligibil, evaluarea fiind ca deductibilitatea TVA aduce in bugetul de stat al Romaniei circa doua miliarde de euro, a declarat presedintele Traian Basescu, vineri seara, la Bruxelles, la finalul summitului UE.

"S-a obtinut pentru diverse sisteme de plati o serie de facilitati de interes pentru Romania. Unele dintre ele au fost si in propunerea initiala din noiembrie, altele au fost imbunatatite prin negociere, altele nu au existat deloc si au aparut dupa negocieri. Una dintre cele mai importante facilitati e aceea ca TVA e eligibil. Deci cu cit Romania va avea un TVA mai mare, cu atit va aduce mai mult din banii europeni in bugetul de stat. Deci pe fondurile de coeziune - atit pentru proiecte pe scara mare, cit si cele utilizate de administratiile locale - TVA este deductibil, ceea ce e o facilitate extraordinara", a spus seful statului.

"Evaluarea e ca deductibilitatea TVA aduce in bugetul de stat al Romaniei circa doua miliarde de euro in tot exercitiul 2007-2014", a precizat Basescu.











2454 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Pentru accesarea fondurilor europene... (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 0:03)

    lucky luck [utilizator]

    TVA-ul trebuia sa fie 0!
    Fondurile europene nu sunt destinate imgrosarii bugetului d-nilor Boc sau Ponta. Ci crearii unei dinamici pozitive, europene, occidentale...
    Basescu (ca si Ponta) gandeste precum taranul lui Moromete (un Moromete corupt, de fapt un pseudo taran): "Dar mie ce-mi iese?"
    Filozofie perdanta. Precum tara. Vai noua!
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca faceti o eroare (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 8:07)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      1. La achizitii intrcomunitare, firma furnizoare are TVA zero, acesta fiind platit in Romania de catre firma care acceseaza fonduri UE;
      2. La achizitii din tara, firma furnizoare are TVA 24%, acesta fiind platit in Romania de catre firma care acceseaza fonduri UE;
      3. Daca firma care acceseaza fonduri UE ar avea TVA zero la ce plateste din fondurile UE, atunci furnizorii din Romania ar avea preturi cu 24% mai mari decat cei din alte tari UE; deci TVA o ar duce la cheltuirea banilor UE in alte tari UE, nu in Romania !
      • +1 (3 voturi)    
        Draga... (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 23:19)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        Imi pare aberant ca finantarile UE sa se duca in (pentru o patrime!) taxe la stat. Nu cred cas acesta este scopul lor primar. Nu cred ca pentru asta a fost creata UE si mecanismul finantarilor europene. Aceste finantari ar trebui sa ajute Romania prin beneficiile rezultate din implementarea proiectelor (despre implementare, gestiune, grad de absorbtie... alta data!), nu din taxarea sumelor care, vor ajunge astfel sa-i serveasca D-lui Ponta, guvernului si parlamentului in acoperirea gaurilor negre (firmelor de stat cu pierderi), echilibrarea balantei de plati, etc. In fapt, e vorba de o deturnare de fonduri, caci o patrime din sumele destinate unui scop ajung intr-un fond de care dispune statul roman si-l orienteaza catre alt scop. Dupa parerea mea de nefinantist, bazata doar pe simtul comun, aici rezida cacealmaua...
        • 0 (2 voturi)    
          Statul (Duminică, 10 februarie 2013, 8:17)

          NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

          Statul oricum lua cei 24% si pana acum de la amaratul care accesa fonduri UE dar ecest TVA nu era eligibil; acum, cel care acceseaza fonduri UE poate baga in decont si TVA-ul, deci nu mai umbla la banii proprii. Statul nici nu pierde, nici nu castiga ! Castiga amaratul, ceea ce este bine !
    • +2 (2 voturi)    
      Ceea ce inteleg din declaratie, (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 8:27)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      ...simplificat, este ca TVA va fi taxat ca pentru orice alte proiecte, dar ca investitorul isi va primi banii inapoi de la UE, taxa achitata ramanand in pusculita Finantelor.
      Asta ar trebui sa aduca la buget un plus de 24%din valoarea proiectelor sau a cofinantarii, ceea ce incurajeaza si absorbtia de fonduri europene. Presupunand un grad ridicat de absorbtie (greu de crezut, dar de ce sa nu gratulam guvernul cu incredere), suma va fi de ordinul miliardelor
    • +2 (4 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 11:47)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      Tu judeci putin cu capul tau sau cu capul celor de la Antene?
      Deci daca eu ca si inreprinzator accesez un fond european ca sa fac o uzina sa zicem, nu trebuie sa platesc alte companii ca sa-mi construiasca uzina si asa mai departe? Pot acele companii sa-mi dea factura fara TVA doar pentru ca eu le dau bani care vin de la UE?
      • +1 (3 voturi)    
        Nu, iubitule, (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 23:22)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        Nu firma, ci statul roman ar trebui sa faca TVA 0 pt achizitiile realizate din bani europeni. Pt ca acei bani sa fie destinati doar scopului pt care au fost alocati de UE, si nu scopului decis de guvernul Ponta, Boc sau Icsulescu.
      • 0 (0 voturi)    
        de fapt, DA! (Duminică, 10 februarie 2013, 20:32)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        Cred ca habar n-ai ce inseamna sa lucrezi in "proiecte europene"!
        In cazul unui furnizor platitor de TVA, se face un contract intre acest furnizor si beneficiarul proiectului, cf. caruia, in factura, TVA poate fi = 0. Contractul se duce la Fisc impreuna cu copia contractului pentru proiectul respectiv (din care reiese ca beneficiarul nu plateste TVA); daca beneficiarul e ONG mai trebuie si copia certificatului CUI din care reiese ca nu este platitor de TVA.
        Fiscul poate sa aprobe sau nu - daca nu aproba inseamna ca doar vor sa faca sicane.
        Deci, daca totul decurge normal, pentru ACEL produs sau servicu beneficiarul are TVA = 0 iar furnizorul NU va mai varsa TVA la Fisc.
  • -2 (6 voturi)    
    ce sa spun! (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 7:47)

    Codruta N [utilizator]

    "Deductibilitatea TVA" este valabila pentru TOATE statele, nu doar pt. Romania - iar acest lucru se stia din noiembrie!!!
    Fie ca Basescu n-are habar, fie ca se impauneaza cu ceva pentru care nu are ABSOLUT nici un merit!
    Iar daca isi inchipuie ca Romania poate sa-si bage TVA 50%, numai ca sa ii poata fenta pe cei de la CE ca sa fie mai bine hranite capushele "de stat", sa stie ca nici cei de la CE nu sunt prosti si ca in NICI un caz n-or sa accepte smechereala!
  • +1 (1 vot)    
    dilema (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 11:12)

    Gustav666 [utilizator]

    Se vorbeste de deductibilitate si eligibilitate. Care este termenul cel corect in acest caz? Ca mi se pare ca cineva le cam incurca.
    • 0 (0 voturi)    
      nuantze (Duminică, 10 februarie 2013, 20:43)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Intrebare corecta! Pana acum, TVA nu era "eligibil" - deci nu puteai sa il decontezi in proiect. Puteai, in schimb, cu sprijinul Statului (Fiscul) sa faci un contract cu furnizorul cf. caruia TVA = 0. Daca Statul aproba, tu, furnizor, puteai sa nu versi TVA la Stat iar beneficiarul putea sa nu il plateasca (primea produsul / serviciul mai ieftin, adica fara TVA). Mai exista o schema: tu, beneficiar, plateai factura cu TVA cu tot si, la sfaristul trimiestrului, puteai sa faci un ditamai dosaroiul, sa mergi cu el la Fisc si sa ceri rambursarea TVA cheltuit. Fiscul poate ti-l rambursa (uneori dupa multe luni) poate nu, dupa cum considera ca solicitarea ta era justificata (bineinteles, pe vremurile alea "de criza", Fiscul tzepuia cat mai multi beneficiari). Asta se numea "deductibilitate", adica TVA nu era "eligibil" dar puteai sa-l recuperezi.
      Ideea de baza era ca UE NU dadea bani pentru TVA in proiecte iar datoria Statului era sa acopere EL acel TVA (existau acorduri semnate in acest sens, inca dinainte de a fi noi membri, de pe vremea cand functionau programele PHARE).
      Diferenta, acum, este ca UE DA bani si pentru acest TVA - deci tu, "beneficiar", NU mai esti "la mana Statului" ;)
      Adica TVA a devenit "eligibil", adica se accepta drept "cheltuiala necesara in proiect" si e decontat de UE.

      Asta e FOARTE bine si te scuteste de mult stress si de multa munca, birocratie, alergatura samd...

      Chestia e ca treaba cu TVA-ul este valabila pentru TOATE statele care beneficiaza de fonduri UE, adica in NICI un caz nu e meritul vreunui Basescu pentru asta! Si nici nu e adevarat ca s-a obtinut acest lucru acum, s-a obtinut de asta-toamna si asta dupa FOARTE multe discutii, nu dupa ce s-a hlizit acu' Base la Orban sau la nu-stiu-cine >:)
  • -2 (6 voturi)    
    Este valabil ce spune d-l Basescu daca... (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 11:51)

    finutza [utilizator]

    ... fondurile europene sunt accesate integral. Cum pana acum s-au utilizat cam 15%, se pare ca ne imbatam cu apa chioara...
    Dar trebuie sa mai tinem cont si de alte amanunte. Aceasta suma (TVA-ul incasat de stat) este puternic compensata de cresterea contributiei Romaniei la UE (cca 1,5 miliarde euro anual), si de cresterea contributiei statului roman in proiectele care utilizeaza fonduri europene... asa ca, pe total, s-ar putea ca statul sa iasa pe minus. De fapt, nu "poate", ci "sigur".