UPDATE Victor Ponta: ANAF ramane la Finante. Eu voi coordona activitatea de combatere a evaziunii

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2013, 13:58 Economie | Finanţe

Premierul Victor Ponta a declarat ca ANAF va ramane la Ministerul de Finante, precizand ca, in calitate de prim-ministru, va coordona activitatea de evaziune fiscala nu doar prin ANAF, ci si prin celelalte institutii, avand posibilitatea de a cere informatii de la DGIPI, SRI si SIE, scrie Mediafax.

"ANAF e la Ministerul de Finante. Nu pleaca in alta parte. Facem o alta structura din cadrul ANAF, cum de altfel v-a spus si domnul Chitoiu de fiecare data, in sensul in care Garda Financiara, Controlul vamal, celelalte, sa fie unite intr-o directie antifrauda care sa nu mai aiba ca obiect verificarea tuturor firmelor mici, buticuri si firme care isi platesc taxe si sa se duca, asa cum e in tarile din Occident, exact pe zonele de evaziune fiscala, deci sa fie mult mai eficienta in combaterea evaziunii", a spus Ponta.

El a precizat ca, in calitate de premier, are posibilitatea sa coordoneze nu doar activitatea de combatere a evaziunii fiscale prin ANAF, ci si prin celelalte institutii.

"Primul-ministru are ca atributii si posibilitatea sa coordoneze nu doar activitatea de combatere a evaziunii fiscale prin ANAF, ANAF fiind la Finante, dar si coordonarea cu celelalte institutii, fie ca e vorba de Politie, de serviciile de informatii, care sprijina combaterea evaziunii fiscale, pentru ca e foarte important sa ai informatii si de la DGIPI si de la SRI si de la SIE cand e vorba de spalare de bani si evaziune fiscala trasnfrontaliera. Acest lucru nu-l poate face seful ANAF, ci pot sa-l fac doar eu, pentru ca am aceasta autoritate de a coordona si de a cere informatii de la toate institutiile", a spus Ponta.

Acesta a aratat ca asteapta de la ministrul de Finante, Daniel Chitoiu, propunerile in sensul conturarii acestei structuri, aratand ca multe dintre idei ii sunt deja cunoscute si este de acord cu ele.

Daniel Chitoiu: Guvernul va adopta in maximum doua saptamani actul normativ privind infiintarea structurii de Antifrauda vamala si fiscala


Ministrul de Finante, Daniel Chitoiu, a anuntat luni ca Guvernul va adopta in maximum doua saptamani actul normativ privind infiintarea structurii de Antifrauda fiscala si vamala, care va functiona in cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF).

"Niciodata nu s-a pus in discutie ca ANAF sau structura de control sa treaca in subordinea Guvernului, ci structura nou-formata prin preluarea atributiilor de la Garda Financiara, Directia de Supraveghere si Control Vamal si Directia de Inspectie Fiscala din cadrul ANAF vor fi preluate de aceasta noua structura de Antifrauda fiscala si vamala. (...) In maximum doua saptamani vom da actul normativ, care este un act normativ cu putere de lege, pentru ca va reorganiza trei institutii ale statului, urmand ca in termen de maximum 45-60 de zile sa putem sa constituim noua structura, care se va constitui la nivel national si regional", a declarat Chitoiu la sfarsitul sedintei USL de la Palatul Parlamentului, citat de Agerpres.

El a subliniat ca noua structura nu va fi trecuta in subordinea premierului, ci va functiona tot in cadrul ANAF.

Chitoiu a mai aratat ca noua structura va avea rolul de a combate si de a reduce semnificativ evaziunea fiscala.


Saptamana trecuta, Ponta a afirmat ca ANAF, Garda Financiara si Directia de Control Vamal vor fi reorganizate intr-o Directie Antifrauda, care se va ocupa tintit de combaterea evaziunii fiscale la accize, legume-fructe si alte produse, nu de "buticul din colt".

"Impreuna cu ministrul Chitoiu am discutat ca actuala formula a ANAF va suferi modificari - Garda Financiara, Controlul Vamal vor fi reorganizate in ceea ce functioneaza deja in majoritatea tarilor europene, si anume o Directie Antifrauda care sa nu mai stea toata ziua sa controleze pe buticul din colt si firma care isi plateste impozitele, ci sa mearga tintit acolo unde avem probleme de evaziune fiscala: accize, combustibil, legume-fructe si alte produse", a spus miercuri Ponta.

El a raspuns astfel intrebat de jurnalisti cum comenteaza o declaratie recenta a vicepremierului Liviu Dragnea, conform caruia, daca ANAF nu prezinta rapid un plan pentru combaterea evaziunii, va fi infiintata o structura in subordinea Guvernului.

Chitoiu a declarat recent ca vor fi restructurate "din temelii" structurile de control pe evaziune si frauda fiscala, fiind dati afara oamenii din aceste institutii si angajati cei "competenti si integri".

La sfarsitul anului trecut, in contextul negocierilor pentru formarea noului Guvern, Ponta a declarat ca ANAF nu trece in subordinea sa si ca va ramane la Finante.

Surse din USL au declarat insa atunci ca, in pofida acestei declaratii, Ponta ar fi intentionat sa treaca, prin ordonanta de urgenta, ANAF in subordinea sa, ceea ce l-ar fi lasat pe ministrul de Finante, liberalul Daniel Chitoiu, fara o parte din portofoliu.











3857 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    pazea ! (Luni, 18 februarie 2013, 14:02)

    nash pandelica [utilizator]

    Victor Ponta: ANAF ramane la Finante. Eu voi coordona activitatea de combatere a evaziunii
    ...........................
    regina e moarta, traiasca regina !

    sau, pe urmele lui el insusi, adica bonbonel, parintele spagii moderne.>)
    • -1 (9 voturi)    
      Bombonel! (Luni, 18 februarie 2013, 14:23)

      tedycv [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Inainte de b se pune m, adica boMbonel. Despre regi si regine altadata!
      • +5 (5 voturi)    
        mbonbonel, cu m inainte de b (Luni, 18 februarie 2013, 15:08)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

        BONBÓN s.n. v. bomboană.
        din dex.

        el e prea dulce pentru o bomboana simpla.
        el este un bonbon de ciucalata.
        si le lipseste mult la baieti, cum s'a exprimat, deunazi, dragnea.
        sa nu mai vorbim de dottore, al carui mentor, in toate, el este !

        El Insusi !
      • 0 (0 voturi)    
        corect e cu "n":-) (Luni, 18 februarie 2013, 16:35)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

        de la celebra reclama a lui dubonnet....dubo dubon dubonnet, asa e si la el: bon bonbon bonbonel.
        oricum, nu gasesti "M" in cuvantul fund oricat ai cauta, ca porecla chiar daca vine de la fondant, nu se refera la cookies.
  • +29 (33 voturi)    
    ******** (Luni, 18 februarie 2013, 14:04)

    Andradda [utilizator]

    Perfect!
    Un premier plagiator care a numit in cabinet cel putin 2 ministri acuzati penal, declara ca EL insusi va gestiona problemele de coruptie.
    Bravo Ponta!
    Esti mare!
    )))))
    • +3 (3 voturi)    
      si care a umflat guvernul (Luni, 18 februarie 2013, 18:17)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      cu 4 ministere si nu stiu cati consilieri, secretari, care umfla aparatul diplomatic dar si ... TAXELE romanilor !
  • +19 (23 voturi)    
    lupii paznici la stana (Luni, 18 februarie 2013, 14:06)

    razek [utilizator]

    Bai, e clar deja ca tu si cu Dragnea vreti sa le comasati in mana voastra ca sa patronati hotia in folosul PDSR. Aveti profesori buni, ramane de vazut daca noi, astilaltii, va vom lasa in pace.
  • +19 (19 voturi)    
    stupid (Luni, 18 februarie 2013, 14:07)

    pewpew [utilizator]

    Treaba asta cu "EU voi face x si y este penibila"

    Rolul tau Mr. Ponta este sa creezi un sistem care sa functioneze, nu sa desemnezi o persoana care va coordona ceva dupa cum o taie capul...

    Asa functionau lucrurile inainte de 89 ...
  • +14 (16 voturi)    
    Ohoooo (Luni, 18 februarie 2013, 14:12)

    Zummm [utilizator]

    O sa dorm linistit la noapte
  • +13 (13 voturi)    
    mda (Luni, 18 februarie 2013, 14:14)

    damenvals [utilizator]

    Tarzan tare....
  • +17 (19 voturi)    
    toata lumea rasufla usurata acum (Luni, 18 februarie 2013, 14:20)

    ampersand [utilizator]

    "Eu voi coordona activitatea de combatere a evaziunii!"

    Cu alte cuvinte, "lasati banul sa vina la mine"
    • +1 (1 vot)    
      delicventii rasufla usurati (Luni, 18 februarie 2013, 18:19)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      USL i-a aparat si ii apara.
  • +10 (10 voturi)    
    Acum este ocazia (Luni, 18 februarie 2013, 14:27)

    copitoi [utilizator]

    Acum este ocazia sa faceti din ANAF ceea ce trebuia sa fie :
    O institutie de profesionisti, interconectata la bazele de date privind contribuabilii si, mai ales, UNICA institutie a statului care gestioneaza si incaseaza creantele datorate bugetului consolidat.
    Altfel, vom continua cu bulibaseala care, vrem sau nu sa o recunoastem, exista la ora actuala in recuperarea creantelor statului.
  • +15 (17 voturi)    
    Ha, ha, cool! (Luni, 18 februarie 2013, 14:30)

    AliB [utilizator]

    Hotul combate evaziunea!!
  • +14 (18 voturi)    
    de azi inainte (Luni, 18 februarie 2013, 14:33)

    Gobelin [utilizator]

    avem o noua Regina !
    cine are urechi de auzit, sa auda ...
    • +1 (1 vot)    
      Poate aceeasi (Luni, 18 februarie 2013, 17:08)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      Coroana ase poate tine si in sertar.
      Nu e obligatoriu ca cel care o detine sa o si poarte.
  • +9 (11 voturi)    
    ===================== (Luni, 18 februarie 2013, 15:13)

    Zede [utilizator]

    Ei, acum ca Ponta va combate evaziunea, m-am linistit.

    Cu cinstea sa ireprosabila, cu impartialitatea sa, cu neplagiatul sau, de-acum totul va fi bine si toate firmele vor fi egale in fata legii.

    Si marmota transpira de cat invelea ciocolata in staniol...
    • +3 (3 voturi)    
      cum zice fabula : (Luni, 18 februarie 2013, 18:22)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Zede

      "Cand mantaua domneasca este din piei de oaie
      Atunci, judecatorii, fiti siguri ca despoaie".

      Hotul intelectual va coordona totul !
  • +6 (8 voturi)    
    Praf in ochii... (Luni, 18 februarie 2013, 15:20)

    Rollo [utilizator]

    ...electoratului sau si al acolitilor. L-a depasit in infatuare pe Nastase si crede ca poate aplica modelul Putin si la noi. Vedem la urma daca a avut dreptate. Eu spun ca nu. Suntem cam greu de pacalit...
  • +12 (14 voturi)    
    de ras (Luni, 18 februarie 2013, 15:55)

    asada [utilizator]

    Competentul,exigentul ,cinstitul ,inteligentul si ce mai vreati voi ,va rezolva toate problemele!!! Sa-mi spuna si mie cineva care au fost ispravile lui ca procuror,sef al corpului de control al hotului Nastase si acum ca prim ministru??!!! Aud??!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Doar a nenorocit oameni (Luni, 18 februarie 2013, 17:14)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui asada

      Aste-a relizarile plagiatorului prim, mai nou transformat in soldatul universal.
  • +6 (6 voturi)    
    ANAFura doamnei Ponta mama (Luni, 18 februarie 2013, 16:37)

    un dac [utilizator]

    altfel, ce sa zic, multa vorbaraie goala.
    mai bine ii amintesti dlui dragnea ce datorii are nevasta mnealui la stat. hotilor.
  • +6 (6 voturi)    
    de ce... (Luni, 18 februarie 2013, 17:17)

    serbancc [utilizator]

    trebuie sa conduca personal primul ministru lupta impotriva evaziuni fiscale ? nu avem inspectori anaf, politisti , procurori ? M-am prins :) e o alta gargara comunistoida
    • +1 (1 vot)    
      e chestie de tensiuni si santaje interne ... (Luni, 18 februarie 2013, 18:23)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui serbancc

      de-aia : sa aiba toate sforile in mana.
  • +3 (3 voturi)    
    sigur ? (Luni, 18 februarie 2013, 19:22)

    liviusmaximus [utilizator]

    si pnl-ul ce zice ? marile proiecte la ponta, administratia regionala la ponta, marii corupti la ponta...Industriile si grevele la pnl. si constitutia pe care n-o va vota nimeni. ha! ha! ha! incepe iuresul :)
  • 0 (0 voturi)    
    Si marmota ... (Marţi, 19 februarie 2013, 10:26)

    Eu the first [utilizator]

    Adica Ponta, hot dovedit, cu acte-n regula, care-n orice tara civilizata isi pierdea de mult titlul de doctor, va fi seful unei institutii de control financiar. Si noi o sa dormim linistiti ca nu ne mai fura nimeni. Ma repet: si marmota ...
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 19 februarie 2013, 14:41)

    nycman91 [utilizator]

    Asta e rupt de realitate! Bai pinocchio iesi si tu pe strada, intra prin piete,magazine,restaurante,spalatorii si vezi daca cineva mai face plati! ? Nu se misca nimic.si atunci evaziune fara bani cum se poate face doctore,explica-ne si noua, prostilor? ! Singurii bani care se misca in tara asta, sunt cei din bugetul de stat, spre buzunarul talharilor care ne conduc. Exista un oarecare echilibru prin somnul natiunii,dar ce va ve-ti face in momentul cand natiunea se va trezii? Si-n antarctica va vom cauta!