Proiect de lege ce prevede pedepse mai mari pentru evaziunea fiscala, adoptat de Camera Deputatilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 19 februarie 2013, 15:44 Economie | Finanţe

Plenul Camerei Deputatilor a adoptat marti proiectul de lege care modifica legea pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale, stabilind pedepse cu inchisoare de la un an la sase ani pentru retinerea si nevarsarea, cu intentie, in cel mult 30 de zile de la scadenta, a sumelor reprezentand impozite sau contributii cu retinere la sursa, anunta Agerpres.

Potrivit proiectului de lege, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 5 ani fapta contribuabilului care nu reface, cu intentie sau din culpa, documentele de evidenta contabila distruse, in termenul inscris in documentele de control.

Constituie de asemenea infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la un an la 6 ani refuzul nejustificat al unei persoane de a prezenta organelor competente documentele legale si bunurile din patrimoniu, in scopul impiedicarii verificarilor financiare, fiscale sau vamale, in termen de cel mult 15 zile de la somatie.

Potrivit aceluiasi proiect, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la un an la 6 ani impiedicarea, sub orice forma, a organelor competente de a intra, in conditiile prevazute de lege, in sedii, incinte ori pe terenuri, cu scopul efectuarii verificarilor financiare, fiscale sau vamale.

Proiectul de lege, initiat de senatorii Dan Voiculescu, Vasile Nistor si Ioan Ghise, a fost respins de Senat iar Camera Deputatilor este for decizional.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3751 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    asta e legea lui D.Voiculescu? (Marţi, 19 februarie 2013, 16:28)

    MPatrick [utilizator]

    inseamna ca isi retrage demisia si se intoarce in parlament, si dosarul lui se intoarce pe unde a mai fost...
  • +4 (4 voturi)    
    pedeapsa? (Marţi, 19 februarie 2013, 17:05)

    rubini [utilizator]

    Singura pedeapsa care ar putea stopa evaziunea fiscala este confiscarea averii ce nu poate fi justificata,
    in paralel cu privatiunea de libertate si nu pedeapsa cu suspendare.
    In cazul in care acuzatul nu are avere se va proceda la verificarea averii rudelor de grad 1, 2 si 3.
    Nu ar fi decat dictatura legii care se aplica in toate democratiile.
  • -3 (3 voturi)    
    ar fi mai bine (Marţi, 19 februarie 2013, 18:08)

    terka [utilizator]

    Sa bagati in puscarie pe toti care au firme !
  • +3 (3 voturi)    
    Nobil...DAR? ... (Marţi, 19 februarie 2013, 18:22)

    calinsab [utilizator]

    Ei politicienii se incadreaza la aceasta lege sau ei sunt mai presus de lege?

    De ce nu incep cu ei..cu imunitatile lor parlamentare si apoi sa coboare la micul evazionist fie el frizer sau mecanic auto... si asa o sa intelegem daca o sa aibe si ei pedepse aspre...
  • +1 (1 vot)    
    :| (Marţi, 19 februarie 2013, 19:41)

    calin22 [utilizator]

    Se pare ca nimeni nu intelege ca doar cu bota nu se poate stopa evaziunea... Atunci cand din ceea ce produci dai Statului intr-un fel sau altul cam 75-80% cum sa nu faci evaziune???
  • 0 (0 voturi)    
    si ce daca? (Marţi, 19 februarie 2013, 21:02)

    elwis [utilizator]

    si ce daca ? vedeti inchisorile pline cu conducerile intreprinderilor de stat (Compania Naţională a Huilei Petroşani,Galaxy Tobacco.CFR Marfă,CFR SA,European Food , Rompetrol Downstream/grupul Rompetrol, controlat de KazMunaiGaz
    SNIF etc)?sau se aplica numai la 'catei '?mai exista si activitati al caror ciclu de ' reproducere' e mai mare de o luna , dar astia n-au de unde sa stie ! ii vedeti pe marii agricultori facind imprumuturi bancare pentru a-si plati , primavara devreme , inainte de a infiinta cultura , datoriile la stat ?
  • 0 (0 voturi)    
    aplicarea legii vs marirea pedepsei (Marţi, 19 februarie 2013, 21:27)

    MirceaIo [utilizator]

    Eu daca as fi parlamentar corupt as alege varianta a doua: marirea pedepsei. Oare din cauza pedepselor mici s-a furat atat in tara asta????"Baietii destepti" s-ar speria si de o zi de puscarie daca PROCURORII si-ar face treaba. Ei stiu cu cat pedepsele sunt mai mari se sperie tot oameni cinstiti - si au ei loc mai mult de furat. Ei au imunitate, ii doare in spate. Sa se voteze simplificare procedurilor prin care: Miron Mitrea, Dan Ioan Popescu, Sorin Rosca Stanescu etc. intra la "brutarie".