Franta trebuie sa renunte la programul de lucru de 35 de ore si sa majoreze varsta de pensionare  - lider CDU (Germania)

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 februarie 2013, 19:03 Economie | Finanţe

Franta trebuie sa renunte la programul de lucru de 35 de ore si sa majoreze varsta de pensionare, a afirmat vineri unul dintre liderii partidului conservator al cancelarului german Angela Merkel, intr-un interviu in care a calificat Franta drepte "copilul cu probleme" al Zonei Euro, scrie AFP.

"Francezii trebuie sa faca economii pentru a castiga marja de manevra. Ei trebuie, evident, sa faca reforme economice", a declarat la postul public de radio Deutschlandfunk Michael Fuchs, vicepresedinte al grupului CDU (Uniunea Crestin-Democrata) din Bundestag (camera inferioara a Parlamentului).

El a facut aceste declaratii inainte de publicarea de catre Bruxelles a previziunilor pentru 2013 care oficializeaza un derapaj al deficitului public francez dincolo de limita de 3% din Produsul Intern Brut.

Francezii "trebuie sa modifice timpul de munca. Stiti ca francezii lucreaza inca 35 de ore (pe saptamana). Acest lucru nu poate functiona cand se muncesc 42 de ore in Elvetia si 40 de ore in Germania", a avertizat acesta.

"In materie de pensii, in Franta totul este gresit. Nu poti sa iesi la pensie la 60 de ani. Acest lucru nu functioneaza. Francezii trebuie sa reflecteze", a adaugat acesta.

"Din pacate, Franta este un copil cu probleme in euro, deoarece alte tari si-au indeplinit obligatiile de o maniera mult mai intensiva, cum este Spania si Italia sub Monti", a criticat Fuchs. "Francezii au crezut ca pot scapa. Acest lucru nu functioneaza".

"Este necesar ca francezii sa intre din nou pe calea virtutii. Tot ceea ce noi am indeplinit cu agenda  2010 - (reforma sistemului social si a pietei muncii aplicate intre 2003 si 2005 de cancelarul Gerhard Schroder, nr) - francezii trebuie sa puna in practica. Sper ca Hollande a inteles asta", a adaugat acesta.













Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

6517 vizualizari

  • -15 (23 voturi)    
    "Tot ceea ce noi am indeplinit cu agenda 2010" (Vineri, 22 februarie 2013, 20:55)

    alex1234 [utilizator]

    "Tot ceea ce a stabilit Germania cu agenda 2010"

    asa numita "reforma a sistemului social si a pietei muncii"

    Basescu a indeplinit-o fara cracnire ...a fost chiar elevul silitor al Germanilor....care a implementat-o mai repede si mai dur decat s-a implementat in alte tari Europene....

    Rezultatul:
    - puterea de cumparare a oamenilor celei mai Sarace Tari din Europa s-a redus cu peste 30% intr=o singura noapte prin cresaterea tva-ului cu 5% si taierea salariilor cu 25%
    - tara supraindatorata cu 20 de miliarde de euro doar pentru sustinerea bancilor straine...
    - zeci de spitale au fost inchise,
    - mii de scoli au fost inchise,
    - mii de paturi de spital taiate,
    - mii de locuri de munca au disparut
    - sistemul de asistenta sociala redus la minim
    - sistemul de incurajare al natalitatii nenorocit...
    - sistemul de sanatate ruinat ...urmand sa fie si privatizat, ca cei saraci sa moara linistiti cu zile...
    - ultimele active ale Statului programate sa fie vandute pe nimic...hidrocentrale, aur, eletrica, romgaz, nuclearelectrica, rosia montana
    - protectia mediului si a sanatatii oamenilor ignorata complet : vor urma exploatari cu cianuri si gaze de sist
    - codul muncii schimbat in defavoarea celor ce muncesc (dati afara la orice ora si in orice numar)
    - varsta de pensionare crescuta ca si in Vest sau aproape desi speranta de viata din Romania e cu 8-10 mai mica ca dincolo....

    Repet, toate aceste masuri aplicate in cea mai saraca Tara a Uniunii Europene , tara in care din contra ar fi trebuit facute toate eforturile pentru

    Toate aceste masuri fixate de Germania si aplicate de n-ori "mai silitor" decat cereau Germanii (care conduc UE)

    Toate aceste masuri sant continuate acum de Ponta, neschimbate in forma, doar cu o retorica diferita si invelite mai smecher...

    Din pacate asta e adevarul...toate acestea se numesc in Germania

    "Tot ceea ce noi am indeplinit cu agenda 2010"
    • +15 (17 voturi)    
      Asa si? (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 2:42)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      25% s-au taiat salariile la bugetari. Nu avea grija intre timp au mai crescut. Astia care la noi au program ca si la francezi, ore fixe, mai joaca un Solitaire, se fac ca muncesc...La pensionari le-a mai dat o indexare doua.
      Pe angajatii la privat nu-i plange nimeni, vad.

      Varsta de pensionare o sa mai creasca. Altfel sistemul nu mai e sustenabil. Mai bne pui bani la ciorap decat sa-ti faci grija la ce varsta iesi la pensie ar trebui sa te intrebi CATA pensie vei lua.
    • +3 (3 voturi)    
      Z-ar mutra ta de Intactist (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 9:38)

      hotar [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Idoit esti amice! Esti unul dintre Romanii pe care cu placere i-as trimite la canal, numai ca vremea parintelui tau spiritual a trecut! Fa-ne placerea si da portia ta de oxigen unuia care il merita si vrea sa imigreze in Romania, iar tu du-te in tara lui Voiculescu.
    • +4 (4 voturi)    
      . (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 10:50)

      Numele [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Se cunoaste ca sunteti scolit la Antena 3...
    • +1 (1 vot)    
      mai draga (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 16:34)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      mai usor cu pianul pe scari.
      mata ai inceput sa citezi din programul usl'amului fara sa'ti dai seama,

      da, poate ca ai dreptate, base l'a fortat pe dottore tonta sa nu redeschida zecile de spitale, scoli, ba sa inceapa sa lucreze si la otravirea tzarii cu gaze de sist, pe shistache.

      hai, mai usor.

      era vorba de franta, pe care madam merkel si nemtzoteii sunt invidiosi ca frantzujii muncesc mai cu spor si traiesc mai bine.
      cea mai buna productivitate a muncii s'a descoperit la paris, dupa cum sustineau unii colegi de postacit, la un alt articol.

      merkel sa'si vada de criza ei !
      las' ca vine herr schlitz la cantzilarie la berlin si se ocupa de un trai mai bun, pentru fiecare niamtz.
      ciolanis al nostru va intari legaturile cu socealistii democrat liberali din germania, pentru propasirea uniunii ioropene pe calea neabatuta a socealismului.

      vive la france !
      haleluia !
  • -11 (25 voturi)    
    UE (Vineri, 22 februarie 2013, 23:20)

    ChavaLito [utilizator]

    mi-as dori din tot sufletul ca sa iesim din Mizeria asta numita UE ca ne-a distrus drepturile si ne exploateaza resursele naturale si umane ca pe niste sclavi.
    • +3 (5 voturi)    
      te cred cat se poate de sincer (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 7:40)

      eclaireur [utilizator] i-a raspuns lui ChavaLito

      te cred cat se poate de sincer atunci cand afirmi asta. UE a adus posibilitatea celor care muncesc si inoveaza sa plece inspre alte zari si i-a lipsit, astfel, pe cei ca tine de niste spinari pe care sa se catere si pe seama carora sa paraziteze.

      sunt convins ca tristetea ta este cat se poate de sincera. un parazit care plange de ciuda ca i-a fost luata sursa de hrana. atata ca la biata sursa de hrana nu mai stai sa te gandesti, daca ei i-o fi fost usor sa te suporte. nu, nu conteaza altceva decat gura ta, sa fie ea satula.

      adu-ti aminte ca noi, cei care am plecat din Ro, nu am plecat de acolo din cauza strainilor, ci din cauza romanilor.

      nu a tuturor romanilor. ci a celor ca tine.
      • -5 (5 voturi)    
        bine ca ai plecat.... (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 16:13)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui eclaireur

        daca luai si toti tiganii cu tine, era si mai bine........traiam si noi mai bine ca resurse avem
        • +1 (1 vot)    
          aveti resurse (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 22:49)

          eclaireur [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          aveti resurse, dar la ce oameni sunteti voi, praful se alege. ti se pare ca Ro e pe primul loc in Europa?

          nu... Ro este pe ultimul loc din Europa. si cauzele pentru acest lucru sunt multe, mai precis, cam 22 de milioane de cauze: romanii.

          altceva decat sa va balaciti in propria voastra trufie si sa credeti ca mereu e vina altora pentru propria voastra ineptie, nu stiti.

          dar, cum bine zice vorba, daca nu sunteti si fuduli, parca va lipseste ceva...
  • -2 (4 voturi)    
    Nevoie Politica (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 9:06)

    Viam_Veritatis [utilizator]

    Romania are nevoie de o noua forta politica , nationalista moderna adaptata realitatilor inconjuratoare . O forta politica care sa puna accent pe interesele Romaniei si poporului Roman , in colaborare cu EU si resul lumii de pe o pozitie de egalitate . O forta politica care sa aduca constiinta Romaniei acolo unde este normalitatea , nu un popor de cersetori sau hoti dar nici un popor de buricul pamantului ci o natie cu traditii , cu un sistem de valori adevarat care este mindra sa se numeasca Roman !
  • 0 (6 voturi)    
    Domnul Vuple (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 9:32)

    hotar [utilizator]

    vorbeste si bune si rele. Are dreptate cu Franta ca a reglementat gresit piata muncii. Practic, un angajat nu poate fi concediat decat daca vrea el. Incoreect este sa reglementezi piata privata unde angajatii au mai multe drepturi decat angajatorii. Franta este un stat social si nu cred ca va ceda in fata presiunilor Germaniei.

    In Elvetia nu se lucreaza 42 de ore cum zice domnu' Vulpe ci intre 38,5 si 42,5 in functie de bransa si tipul de contract.

    Vulpe n-are ce se amsteca in treburile interne ale Frantei, dar cum ne-am obinuit de la nemti ei isi cam dau cu parerea despre orice si oricine. Vorba este de argint si tacearea de aur, dom' Vulpe!
  • +1 (5 voturi)    
    Este un calcul la mijloc (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 10:36)

    finutza [utilizator]

    Germania nu poate duce singura povara modelului numit "Uniunea Europeana". Cei patru mari contribuabili (Germania, Franta, Marea Britanie si Italia), iata, au problemele lor: Italia o duce din greu in mai greu, Marea Britanie ameninta ca se retrage... mai raman Franta si Germania. Daca francezii s-au cam saturat sa sustina restul statelor europene, procedand in consecinta (de ce sa le fie bine altora pe banii nostri si nu noua in mod direct?), germanii staruiesc in nazuinta istorica lor de a domina toata Europa. Dar se pare ca e din ce in ce mai greu, iar "dezertarea" Frantei ii deranjeaza. Mai nou, si germanii de rand se pare ca s-au cam saturat sa intretina pe unii ca grecii, spaniolii, etc.
  • -3 (5 voturi)    
    Pensionare (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 12:12)

    szadi62 [utilizator]

    pentru antrax

    Si vrei sa spui ca la privat nu exista "Solitaire"?Plimbatul cu masina firmei,mai o benzin ,mai o motorina,vorbitul in interes personal pe telefonul de firma,etc.etc. tot un fel de Solitaire sunt.Si fii convins ca nici la privati nu se lucreaza opt ore din opt,cu cateva exceptii, evident.

    Si inca ceva.Spune-mi te rog ce-ai zice sa intri intr-o reprezentanta Mercedes si sa nu poti sa stai de vorba cu cel din fata ta pentru ca exact in acel moment trebuie sa-si schimbe perfuziile.Sau cum te-ai simti daca ai citi pe usa unui magazin n-ar fi anuntul bine cunoscut cu "vin imediat" sau "plecat in concediu" ci unul de genul "deschid in cinci minute ca tre'sa-mi schimb pampersul".
    Conform regulilor de protectia muncii dupa 50 de ani sunt o gramada de restrictii.Si acum la modul cel mai serios,ce asteptari poti sa ai de la o persoana de 65 de ani,fie ea si neamt,sau american?
    Il vezi conducand ca nebunul TIR-uri ore in sir?Il vezi capabil sa fie agent de vanzari?Il vezi agent la firma de curierat? Poate face fata intr-o firma de paza?

    Si in fond,oare oamenii astia nu au dreptul sa traiasca si ei cativa ani in liniste?Are chiar trebuie sa lucrezi pana mori?
    • +4 (6 voturi)    
      Formidabil (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 16:33)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui szadi62

      "chiar trebuie sa lucrezi pana mori?"

      Te obligă cineva să lucrezi măcar un minut?
    • +1 (1 vot)    
      doar propria ta lacomie (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 22:52)

      eclaireur [utilizator] i-a raspuns lui szadi62

      si dorinta de confort te impinge sa lucrezi. poti merge sa iti sapi un bordei in padure si sa traiesti exact asa cum au trait stra-stra-bunicii tai. fara griji si fara bani.

      dar matale nu te multumesti cu asta: vrei si ifon, vrei si ipad. e OK ca le vrei, dar de ce ar fi altii obligati sa munceasca sa le creeze si sa ti le dea dumitale degeaba? nu ti se pare ca si dumneata ar trebui sa contribui cu ceva in schimb?

      da? ei, acea contributie poarta denumirea de MUNCA. scrie definitia pe perete, ca sa nu o mai uiti.
  • 0 (2 voturi)    
    bine ca (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 12:54)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    stii matale cit se lucreaza in elvetia mai bine decit fuchs, esti alt expert roman priceput la ceausisme de doi bani, cum ar fi ''suvieranitatea si neamestecu in treburli intierne ale altor state'''. Ai grija cind mergi pe strada sa nu te-mpiedici, ca stii prea multe, ma baiatule.
  • +2 (6 voturi)    
    Festung Europa (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 17:13)

    Landser [utilizator]

    Germania ar trebui sa sa se impuna cu ceva mai multa forta in Europa pentru a pune lucruirle la punct!In ceea ce priveste Franta ..ciocu' mic si sa si vada de magrebienii ei!
  • 0 (0 voturi)    
    dilema (Duminică, 24 februarie 2013, 13:32)

    hamangiu [utilizator]

    Comunismul estic a fost clocit in vest ,daca de gandesti ,vei vedea ca dupa cel de al doilea razboi mondial estici au fost lasati prada dictaturilor comuniste ca sa ramana ca rezerva pentru perioada de criza a capitalismului( care se stia ca va veni odata si o data).Popoarelor din vest li se arata ce rau se poate trai in Europa estica.Acum se pregateste o zona de rezerva musulmana....Popoarele nordice au fost todeauna mai harnice ,iernile friguroase si lungi presupun case mai trainice ,hrana pusa deoparte ..altfel nu mai apucai iarna urmatoare.Latini au avut sau au cautat areale de locuire mai blande..munca mai putina ,recolte mai bune.Probabil nordicii au fost mai incapatinati iar latinii mai destepti.Nemtii sunt un popor organizat ,istoria a aratat ce organizat foceau exterminarile ...francezul a fost de cand se stie unul care stie sa isi traiasca viata.Berea nemteasca contra vinului rosu francez..Mare dilema pentru manelistul roman.