Seful Bisericii Ortodoxe din Cipru: punem averea bisericii la dispozitia statului pentru iesirea din criza

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 20 martie 2013, 11:44 Economie | Finanţe

Chrysostomos II
Foto: churchofcyprus.org
Seful Bisericii Ortodoxe din Cipru, o institutie extrem de influenta, a declarat miercuri ca e gata sa puna averea considerabila a institutiei la dispozitia statului pentru a ajuta la iesirea din criza. Chrysostomos al II-lea i-a propus presedintelui tarii ca Biserica Ortodoxa sa-si ipotecheze bunurile pentru a cumpara obligatiuni ale statului, transmite AFP. Biserica Ortodoxa din Cipru este cel mai mare proprietar de terenuri din tara si are participatiuni la numeroase firme, fiind si actionar al bancii Hellenic Bank.

  • La fel ca si in Grecia sau Romania, si biserica ortodoxa din Cipru este extrem de influenta pe scena politica.

"Tot patrimoniul Bisericii este la dispozitia tarii pentru a impiedica scufundarea", a declarat seful bisericii, adaugind ca situatia tarii poate fi "gestionata".

Chrysostomos al II-lea a refuzat sa dea cifre precise, dar a estimat ca averea institutiei se ridica la zeci de milioane de euro.

Reamintim ca Parlamentul cipriot a respins marti seara planul european de salvare cu 36 de voturi "impotriva", 19 abtineri si niciun vot "pentru", informeaza AFP. Presedintele Parlamentului de la Nicosia, Yiannakis Omiru a anuntat ca "proiectul a fost respins", vestea fiind primita cu urale de miile de manifestanti adunati in fata sediului Parlamentului.

In contrapartida unui ajutor international de 10 miliarde de euro pentru insula mediteraneana aflata in pragul falimentului, Nicosia s-a angajat sa introduca o taxa exceptionala asupra depozitelor bancare si sa restructureze sectorul bancar al tarii, supradimensionat in raport cu economia reala.

Proiectul de lege revizuit supus marti aprobarii Parlamentului prevede exonerarea de la plata taxelor a depozitelor sub 20.000 de euro, mentinand taxarea de 6,75% a depozitelor intre 20.000 si 100.000 de euro si de 9,9% pentru valori superioare, potrivit unui corespondent AFP care a consultat acest text.












Iohannis a declarat "Luptator pentru Victoria Revolutiei" un ofiter care a intrat cu TAB-ul in manifestantii din decembrie 89

Fostul sef SPP Dumitru Venicius Iliescu, adus cu mandat la DNA acum nici 2 ani, a primit de la presedintele Klaus Iohannis titlul de "Luptator cu Rol Determinant" in 1989, alaturi de alte 545 de persoane.
19654 vizualizari
  • +47 (49 voturi)    
    !!! (Miercuri, 20 martie 2013, 11:45)

    CMD [utilizator]

    Cind vom vedea o solidaritate asemanatoare si in RO?
    • -14 (18 voturi)    
      solidaritate.. (Miercuri, 20 martie 2013, 12:09)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      adica sa puna BOR averea bisericii la dispozitia statului cipriot? :))
      • +18 (18 voturi)    
        Cersetorie cu tupeu (Miercuri, 20 martie 2013, 13:17)

        Kap [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        La noi mai au putin si baga cadelnita in coastele primarilor ca sa sponsorizeze catedrala neamului prost.
        Oparescu le-a si dat din cite stiu un mizilic de 4 milioane de euro.
        • +5 (7 voturi)    
          nici Cipru nu este mai breaza ! (Joi, 21 martie 2013, 8:56)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Kap

          biserica din Cipru este asa "marinimoasa" pentru ca detin sume considerabile in banci cipriote, si care daca falimenteaza, falimenteaza si biserica din Cipru !!

          nu mai credeti ca sunt asa bine-voitori inaltii prelati ciprioti !

          Cel mai mare proprietar de terenuri sa ajunga o biserica intr-o tara (biserica nu prea plateste taxa si impozite la anumite capitole nu??? nici impozite si TVA nu plateste pe veniturile din donatii, nu???), atunci va dati seama de buba imensa care este acolo !

          Ce ma face sa rad, este idiotenia cipriotilor de a crede ca Rusia ii poate ajuta, sau ca vrea sa ii ajute !
          Promisiuni de ajutor de 500 milioane de euro au fost si pentru Rep.Moldova de acum deja MULTI ANI DE ZILE promisiune minciuna, tipica ruseasca, care binenteles ca nu s-a realizat nici pana astazi !

          Cipru de ani de zile, tot spera la bani care sa vina din Federatia Rusa, dar sunt atat de idioti ca au refuzat oferta UE, pentru ca inca mai cred minciunile RUsiei !

          Rusia tot timpul minte, nu si-a onorat niciodata nici-o promisiune, si abia asteapta mereu ca cei din jurul sau sa isi mai rupa gatul !
    • +20 (24 voturi)    
      s-a creat un precedent (Miercuri, 20 martie 2013, 12:20)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      si tot respectul pt seful bisericii ortodoxe din Cipru.
      asta trebuie sa faca biserica!
      sper ca dupa acest gest sa urmeze si altii.
    • +11 (11 voturi)    
      Cum adica ??!! (Miercuri, 20 martie 2013, 12:29)

      Dmmn [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      Pai draga domnule nu va pot spune decat sa sunteti orb, cum adica nu vedeti deja? aaa, scuze la noi e invers posibil asta sa va fi incurcat.
    • +14 (14 voturi)    
      vise ... (Miercuri, 20 martie 2013, 12:37)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      la noi fac revolutie daca nu mai primesc bani de la stat.
    • +17 (17 voturi)    
      Niciodata! (Miercuri, 20 martie 2013, 13:02)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      BORul nu are decat un tel! Sa construiasca o mrga-catedrala, monument exponent al trufiei si lacomiei capilor bisericii ortodoxe! Nu sunt bani pentru bolnavi, pentru scoli, pentru infrastructura, dar tartorii BOR solicita guvernului marirea fondurilor alocate de la buget pt constructia faraonica!
      • +7 (9 voturi)    
        becali (Miercuri, 20 martie 2013, 13:41)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

        si cand l-am auzit si pe Becali ca da 1 mil de euro imi venea sa il musc de jugulara....atatia copii si tineri din tara asta mor cu zile bolnavi de maladii care se pot trata infara tarii si amaratii nu isi permit sa isi plateasca tratamentele...la aia nu da....bine ca da la biserica....
        • 0 (0 voturi)    
          constiinta lui jiji (Miercuri, 20 martie 2013, 19:28)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui manon

          trebuie sa fie tare incarcata daca donatia e de un milion de euro.
    • 0 (0 voturi)    
      chiar asa (Joi, 21 martie 2013, 1:56)

      vulpescu [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      Cind or sa va cumpere rusii prin biserica ortodoxa asa cum ii cumpara si pe ciprioti..
      Nu vedeti ca BOR e impotriva oricarei sincronizari cu Europa? Saracia, delicventa deruta nu-i deranjeaza - au pozitii oficiale numai cind este cazul sa intirzie Romania pe drumul spre Europa.
  • +37 (39 voturi)    
    BRAVO (Miercuri, 20 martie 2013, 11:49)

    rozbo [utilizator]

    mai mult decit onorabil !!!
    la noi cind?
  • +33 (35 voturi)    
    bravo (Miercuri, 20 martie 2013, 11:49)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Nu-s eu mare fan al bisericii, dar initiativa e laudabila.
    • +15 (15 voturi)    
      Sigur (Miercuri, 20 martie 2013, 12:35)

      baibars [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Sunt de acord insa asi mai adauga un mic amanunt. Un tunami rusesc peste Cipru ar matura si independenta bisericii cipriote cu Patriarh cu tot. Se pare ca aici e problema si e clar ca trebuie o mobilizare generala. Sincer daca s-ar petrece asa ceva in Romania nu cred ca BOR ar misca vreun deget ci in dulcea traditie ar bate palma cu muscalii.
      • +5 (5 voturi)    
        hm (Miercuri, 20 martie 2013, 13:42)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui baibars

        sa fii sigur de asta....
      • +1 (1 vot)    
        Tsunami rusesc? (Miercuri, 20 martie 2013, 14:16)

        LaurentiuNed [anonim] i-a raspuns lui baibars

        Ce tsunami rusesc? Poporul rus e unul dintre cei mai buni prieteni ai poporului cipriot, atat oficial cat si neoficial, traiesc aici de mult timp asa ca stiu ce vorbesc.

        Sentimentul general este in general mai favorabil pentru Rusia decat UE.
  • +13 (13 voturi)    
    Daniel in schimb cerseste pentru Catedrala. (Miercuri, 20 martie 2013, 12:01)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    (...)
  • +12 (12 voturi)    
    pare a fi cel mai breaking news! (Miercuri, 20 martie 2013, 12:03)

    CMXI [utilizator]

    din ultimii 2000 de ani!
  • +9 (9 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 20 martie 2013, 12:05)

    Berzelius [utilizator]

    Initiativa e laudabila.

    Dar
    "a estimat ca averea institutiei se ridica la zeci de milioane de euro."
    vs
    "ajutor international de 10 miliarde de euro pentru insula mediteraneana aflata in pragul falimentului"

    Nici a zecea parte din cat e nevoie...
    • +6 (6 voturi)    
      Cat au... (Miercuri, 20 martie 2013, 13:33)

      Adi_ro [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      ...atata dau.

      E laudabila intentia si e mai mult decat ar fi putut sa contribuie un simplu cetatean.
      Nu are nimeni 10 miliarde de euro sa-i scoata din buzunare, poate doar o firma gen Apple.

      Eu vreau sa vad ceva de genul din partea BOR, care cu milogeala lor si fara sa dea nimic in schimb, in urmatorii 10 ani s-ar putea sa nu mai aiba deloc adepti in Ro.
    • 0 (0 voturi)    
      calcul (Joi, 21 martie 2013, 10:02)

      ArbaitArbaits [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

      1 miliard = 1000 de milioane
      10 miliarde = 10000 de milioane
      "a estimat ca averea institutiei se ridica la zeci de milioane de euro." - sa zicem 100 de milioane.
      Deci 1%...
  • +1 (11 voturi)    
    gratis? (Miercuri, 20 martie 2013, 12:06)

    ala_ [utilizator]

    nu prea cred...contra dobanda ceva...
    biserica nu poate exista fara stat. E si normal sa incerce sa ajute statul...De fapt se ajuta pe ea insasi. Si cred ca vrea sa scoata si ceva profit din asta.
    Nu va lasati pacaliti de dracii in sutana ;)
  • 0 (8 voturi)    
    povesti (Miercuri, 20 martie 2013, 12:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    praf in ochii lumii! cine pune botu-i fraier , biserica asta se trage din aia greceasca cu aceleasi metehne ca si bor care la randul ei a avut tot bisericile grecesti ca inaintasi si care la un moment dat pe vremea lu cuza aveau cam 50% din tara noastra, banuiesc ca e o propunere inaplicabila tehnic si de asta isi permit sa rada cinic in nasul populatiei.
  • -19 (19 voturi)    
    La noi, statul a luat deja totul de la biserica (Miercuri, 20 martie 2013, 12:12)

    Metec [utilizator]

    Pentru necunoscatorii in ale istoriei romanilor, averile manastiresti au fost secularizate (adica nationalizate) de marele domnitor si mason Al.I.Cuza, in 1863. Asta inseamna ca biserica romaneasca a ajuns la mana statului si a milei publice. In schimb, citez din articol: "Biserica Ortodoxa din Cipru este cel mai mare proprietar de terenuri din tara si are participatiuni la numeroase firme, fiind si actionar al bancii Hellenic Bank." Adica, un fel de Culita Tarata, Becali si Negoita la un loc. Sa-i punem pe astia sa plateasca datoriile statului roman, nu Biserica!
    • +6 (6 voturi)    
      "averile bisricii" (Miercuri, 20 martie 2013, 13:36)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      pai cum are averi pe pamint si nu in ceruri? Isi cam da cu singu-n-dretu' la faza asta, nu crezi?
    • +7 (9 voturi)    
      eronat (Miercuri, 20 martie 2013, 13:47)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      azi biserica si-a recuperat inzecit tot ce sustine ca i-a fost luat....a mai luat si mintile unor enoriasi saraci cu duhul care au donat tot ce aveau la biserica...drept urmare a aparut si legea conform careia odata ce ai incheiat un act de vanzare sau donatie catre biserica este anulat orice drept al oricaror potential mostenitori de a ataca acest act. Adica daca ai dat bisericii e dat de suflet ca familia nu mai poate recupera inapoi in veci....asa ca nu le mai plange tu de mila popilor ca le-a luat Cuza averea....si care e povestea ca era Cuza mason? nu are nici o relevanta in discutie....
      • -4 (8 voturi)    
        Poti dovedi cu cifre, te rog? (Miercuri, 20 martie 2013, 14:41)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui manon

        Spui ca BOR a recuperat inzecit tot ce sustine ca i-a fost luat de Cuza. Ai dovezi, cifre in acest sens? Eu stiu ca a mai recuperat, cu chiu, cu vai, ceea ce i-au luat comunistii, insa nu si ce i-a luat Cuza, pentru ca acele proprietati nu se mai restituie, in veci. Un exemplu e parcul Carol din Bucuresti, creat pe fostele terenuri ale Mitropoliei. Ai auzit, cumva, sa se fi retrocedat catre BOR?!
        • 0 (0 voturi)    
          banul ochiul dracului?? (Joi, 21 martie 2013, 13:59)

          manon [utilizator] i-a raspuns lui Metec

          atata vreme cat biserica sustine ca banul e ochiul dracului si propovaduieste viata simpla si modesta de ce a facut din asta o afacere extrem de profitabila financiar DOAR pentru ea? pentru biserica banul se tranforma din ochiul dracului in altceva benefic ei si slujitorilor ei?? Du-te in tara si vezi cu ochii tai averile fiecarei biserici si manastiri si vino sa vorbim dupa aia....
    • +4 (4 voturi)    
      intrebari (Miercuri, 20 martie 2013, 15:36)

      break_noon [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      1. oare de unde au avut bisericile acele terenuri care au fost secularizate? au muncit preotii pentru ele?
      banuiesc ca mare parte au fost "donate" intr-un fel sau altul de diversi domnitori. dar asta nu cred ca le face de drept ale lor.
      2. sa zicem ca isi recupereaza toate terenurile. bun. ce face bor cu ele? agricultura? imobiliare? vor plati impozit pe profitul obtinuit? daca da, atunci nu ma deranjeaza sa si le recupereze.
    • +2 (2 voturi)    
      de ce? (Miercuri, 20 martie 2013, 18:46)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      de ce-i trebuie bisesricii avere?
      pai averea bisericii nu e pe munca lor, ci din prostirea fraierilor credinciosi dar mai ales prin manevrele politice---pentru ca biserica aduce voturi, spala politicienii (de 2 lei) de pacate si este scutita de impozite, ajutata de buget si donatii direct de la guvern si primarii...In timp ce intreaga societate saraceste, biserica se imbogateste.
      DE CE are biserica nevoie de bani? Proprietatea bisericii este dobandita in mod imoral, daca ilegal nu se poate spune (asa cum a fost inainte de cuza) din cz ca acum au avut suficienta putere si sustinere incat sa primeasca legi favorabile care sa le asigure imbogatirea lor si a smekerilor din politic cu care colaboreaza...
  • +3 (5 voturi)    
    oferta inutila (Miercuri, 20 martie 2013, 12:13)

    costache2 [utilizator]

    Daca e vorba doar de "zeci de milioane", e frectie la picior de lemn. Insa puncteaza la capitolul imagine...
  • +12 (12 voturi)    
    un comentariu (Miercuri, 20 martie 2013, 12:31)

    ampersand [utilizator]

    Ieri am incasat la un comentariu 'jde minusuri (exagerez) cand, prin experienta mea de capsunar cipriot, am laudat solidaritatea cipriotilor - poate calitatea care m-a impresionat cel mai mult la ei. Initial o exemplificasem prin incredibilul spirit familist al lor (spuneam ca in absolut fiecare weekend se strang trei generatii, bunici, parinti, nepoti, sa fie si sa sarbatoreasca impreuna) dar imediat venise un alt exemplu care sa sublinieze "teoria" mea: la votul de ieri din parlament nu a fost niciun vot impotriva! Adica au fost in stare sa-si lase adversitatile politice deoparte si sa se solidarizeze.

    In aceeasi nota, strict la articolul de fata: in vara lui 2008, a existat un clinci serios intre Biserica si Stat: presedintele Christofias si partidul sau de guvernamant, de orientare comunista, AKEL, au cerut impozitarea (suplimentara) a Bisericii. Arhiepiscopul a ripostat extrem de dur, spunand ca Biserica nu va plati nici macar un euro (in plus) impozit. Surprinzator, cei care i-au luat apararea lui Christofias au fost chiar membrii partidului de opozitie, DISY. Trebuie stiut ca aici, in Cipru, oamenii sunt foarte apropiati de Biserica iar cuvantul ei are o foarte mare greutate, si trebuie sa fii extrem de...temerar sa te iei in gura cu ea. Si, revenind la articol, iata ca dupa acea contra, acum Biserica se solidarizeaza cu Statul.
    • +4 (4 voturi)    
      OR FI LĂSAT ENGLEZII CEVA URME (Miercuri, 20 martie 2013, 13:12)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      (ȘI) prin insula Afroditei.
  • +14 (14 voturi)    
    BOR (Miercuri, 20 martie 2013, 12:32)

    vax [utilizator]

    In timpul asta BOR-ul e preocupat de Catedrala Mantuirii Neamului (prost)
  • +11 (13 voturi)    
    2,5 milioane de euro cu dedicatie (Miercuri, 20 martie 2013, 12:52)

    vlad.pe [utilizator]

    Consiliul General al Municipiului Bucureşti a aprobat in 2012 alocarea a 2,5 milioane de euro pentru Catedrala Mântuirii Neamului şi alte 4 milioane de euro pentru 47 de biserici şi parohii din Bucureşti.

    - In schimb, primarul Sorin Oprescu spune ca nu sunt bani cand vine vorba de strangerea maidanezilor de pe strazile capitalei unde doar in luna ianuarie au fost muscati cel putin 1053 de cetateni conform informatiilor de pe site-ul Insitutului national de boli Infectioase Prof. dr. Matei Bals - http://www.mateibals.ro/html/docBals/antirabic/s8.pdf

    Primăria Sectorului 6 a alocat, anul trecut, 3 milioane de lei exclusiv pentru lucrările de construire a Catedralei Mântuirii Neamului iar primarul Rares Manescu nu ia nici o masura impotriva maidanezilor din Militari, cartierul cu cei mai multi maidanezi \ km patrat.
    • +3 (3 voturi)    
      nesatui (Miercuri, 20 martie 2013, 13:51)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      si tot nu le-a ajuns? Pai probabil ca face si buncar sa dainuiasca si familiile alesilor din BOR dupa nucleara precum cele ale presedentiei ameicane....e oare intamplator locul unde este amplasata? sub acel deal sunt toate catacombele facute de Ceausescu care duc catre Casa Poporului si Ministerul Apararii....
  • +11 (11 voturi)    
    Mda.... (Miercuri, 20 martie 2013, 12:57)

    cmg_george [utilizator]

    Multumim pe aceasta cale bisericii romane pentru:

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14455077-biserica-ortodoxa-cauta-stat-banii-necesari-pentru-catedrala-mantuirii-neamului-autoritatile-locale-centrale-trebuie-sustina-financiar-catedrala.htm
  • +7 (7 voturi)    
    Extraordinara Decizie (Miercuri, 20 martie 2013, 13:08)

    alex1234 [utilizator]

    Extraordinara Decizie...

    Asta inseamna ca o tara sa fie unita si sa lupte sa nu fie spoliata !

    Unde sunt oamenii ca Patriarhul Ciprului, la noi in Tara?

    De asemenea oameni avem nevoie sa ne conduca.

    In ce hal am putut sa ajungem!

    O tara mare de 20 de milioane, putem lua lectii de demnitate de la una de 1 milion de locuitori!
  • +4 (4 voturi)    
    eh (Miercuri, 20 martie 2013, 13:13)

    Mazeta [utilizator]

    Chrysostomos a cerut în primul rând revenirea la liră, dar deh, știrea asta nu face senzație.
  • +3 (3 voturi)    
    Valoare (Miercuri, 20 martie 2013, 14:13)

    LaurentiuNed [anonim]

    nu stiu de unde a luat reporterul datele dar ca si valoare, biserica ortodoxa din Cipru , are cel putin 2-3 miliarde, daca nu mai mult
    • +1 (1 vot)    
      Surse, ceva? (Miercuri, 20 martie 2013, 18:58)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuNed

      că m-ai făcut curios.