VIDEO Sova: Vom avea 240 de milioane de euro pentru astuparea gropilor in acest an

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 21:39 Economie | Finanţe

Ministrul delegat pentru proiecte de infrastructura de interes national, Dan Sova, a declarat ca bugetul din acest an pentru astuparea gropilor de catre CNADNR va ajunge la 240 milioane euro, urmand ca alte sume sa fie suportate din bugetul Ministerului de Finante, pentru reabilitari, informeaza Mediafax.

"Acum, de exemplu, avem pentru gropi, ca sa fiu foarte explicit, o alocare de 180 de milioane de euro, care probabil ca va fi suplimentata undeva la vreo 230-240 de milioane de euro si incercam sa facem ce se poate in tara. Directiile regionale de drumuri si poduri, analizand situatia infrastructurii, au facut cereri catre CNADNR de peste 4 miliarde de euro, numai pentru gropi, dar bugetul e de 200 si ceva de milioane de euro. Fireste, se poate, si cererile lor sunt exagerate. Eu din ce am vorbit la CNADNR si din informatiile pe care le-am obtinut si de la Consiliul de Administratie sunt bani suficienti pentru a acoperi gropile. Restul intra pe bugetul mare de la Finante pentru reabilitari", a declarat Sova.

Sova a facut aceste afirmatii vineri, la Palatul Parlamentului, unde a participat la lucrarile atelierelor organizate de PSD.



Citeste mai multe despre   










887 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Uau (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 22:08)

    AliKimiku [utilizator]

    Chiar ma intrebam care va fi primul proiect al Ministerului Marilor Proiecte!
    Orwell sau Kafka ar fi crapa de invidie. Ministerul Gropilor Nationale s-a nascut azi la pranz in Romania.
    • +4 (4 voturi)    
      Hai sa-l botezam, (Duminică, 21 aprilie 2013, 14:35)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      in "Groparul Romaniei".Dar ca si gropar nu adevarat in cimitir nu ar avea sansa . Acolo trebuie sa muncesti pe bune. Ar trebui sa schimbam cuvantul minciuna in cuvantul Ponta.
  • +12 (12 voturi)    
    Unul din intelligentii guvernului (Duminică, 21 aprilie 2013, 0:20)

    Emiliom [utilizator]

    De ce sa faca drumuri bune o singura data daca se pot aloca o gramada de bani pe astupat gropi in fiecare an?
  • +10 (10 voturi)    
    Asta-i minister sau un birou de reparatii ??? (Duminică, 21 aprilie 2013, 1:30)

    andreesanu [utilizator]

    Cam atit cheltuie la o revizie-reparatie Petrom or Rompetrol .
    La cite fonduri i-ati dat zic ca-i mai bine sa-l treceti cu minister cu tot in cadrul primariei generale a cpitalei ca Oprescu are mai multe parale,cel putin la dezapezire si ingrijire parcuri.
    De unde sa stie amaritul de Sova cu ce se maninca
    chestia asta de se chiama infrastructura !!!
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Duminică, 21 aprilie 2013, 8:50)

    Rudolph [utilizator]

    Mai bine ar folosi (pentru astupat gropile) cei peste douăzeci de milioane de proști. Ar fi câștig dublu.
  • +3 (3 voturi)    
    "Sova: Vom avea 240 de milioane de euro" (Duminică, 21 aprilie 2013, 12:55)

    ty [utilizator]

    Si cam cind incepeti lucrul, in decembrie?
  • +4 (4 voturi)    
    sigur, bani de gropi sunt (Duminică, 21 aprilie 2013, 13:04)

    ala_ [utilizator]

    si atunci de ce sa faci o strada calumea?
    o faci cat sa tina 2-3 ani, dupa care incepi sa iei bani in fiecare an de pe urma ei. Asa manci o paine pe termen mai lung...Doar ca trebuie s-o imparti cu mafia politica ca sa castigi licitatiile...