FMI cere Guvernului sa acopere efectul reducerii TVA la paine; trebuie redistribuite 250 milioane lei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 13 mai 2013, 20:03 Economie | Finanţe

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, ca pentru proiectul de reducere a TVA la paine va trebui sa se aloce 250 de milioane de lei, Fondul Monetar International transmitand Guvernului sa aloce acesti bani din alta parte si sa nu mearga doar pe ideea ca ii va recupera din evaziunea fiscala, transmite Mediafax.

Ponta a spus ca reducerea TVA la paine nu se poate face decat pe tot lantul si ca proiectul poate debuta dupa rectificarea bugetara din luna iulie.

"Nu se poate decat pe tot lantul, asta stiu sigur, ca asta am discutat. (Va fi, n.r.) numai de la rectificare, pentru ca trebuie sa alocam - cred ca e vreo 250 de milioane de lei - din alta parte, in functie de cum stam cu ... Dar eu vreau sa incercam acest experiment, i-am anuntat pe cei de la FMI si au spus: alocati banii din alta parte, nu mergeti doar pe ideea ca veti recupera banii din evaziune fiscala", a spus Ponta.

Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a declarat ca reducerea TVA la panificatie va aduce venituri mai mari la bugetul de stat, va combate evaziunea fiscala si, daca nu va scadea pretul painii, il va plafona pentru multa vreme.













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2035 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    faptul că pâinea se va ieftini cu 15% (Luni, 13 mai 2013, 21:59)

    visio [utilizator]

    este o treabă bună...oare în ce buzunare va intra acest procent? eeeee, dacă știam că se trăiește așa bine, mă făceam sufleor...
    așa cum sunt acum, sperii numai păpădiile...
    • +3 (3 voturi)    
      In Canada TVA la piine este 0 (Zero) (Marţi, 14 mai 2013, 2:14)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui visio

      La majoritatea lucrurilor care se pot cumpara in Canada TVA-ul este 15%. Totusi, la mincarea de stricta necesitate printre care si piinea, TVA-ul este zero.

      La mincare mai de lux cum ar fi ciocolata cu alune, cozonaci, etc., este TVA 15% dar la piine taxa pe valoarea adaugata este zero.
      • +1 (1 vot)    
        VTA (Marţi, 14 mai 2013, 10:58)

        titburi [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        TVA nu numai in Canada este zero la alimente;
    • +1 (1 vot)    
      Dar de ce trebuie redus TVA la piine? (Marţi, 14 mai 2013, 2:30)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Este prea scumpa? Lumea nu isi mai poate permite sa cumpere o piine?
      • +2 (2 voturi)    
        De ce. (Marţi, 14 mai 2013, 10:24)

        IonFromRaion [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        TVA-ul trebuie redus deoarece evaziunea este imensa in domeniu. Sa bagi 24% in buzunar in loc sa ii dai la stat este foarte tentant.

        Reducerea TVA-ului nu inseamna neaparat mai putine incasari la buget, dimpotriva.
  • +7 (7 voturi)    
    Urmeaza taxa pe fum (Luni, 13 mai 2013, 22:12)

    ipolitic [utilizator]

    Pai simplu.
    Mai creste niște taxe, niște impozite și
    poate acoperi cele 250 milioane.
    Dintr-un buzunar în altul.
    Mai bine zis, din buzunarul nostru
    în buzunarul lor.
    Cu pâinea am rezolvat, circ avem tot timpul,
    ce ne mai trebuie?
    Poate un Nero?
  • +5 (7 voturi)    
    ce prostie! (Luni, 13 mai 2013, 23:34)

    un dac [utilizator]

    ce dracu treaba are FMI-ul cu tva-ul la paine? Bai, dar chiar suntem tampiti cu totii si ne-am facut sclavi la FMI? Repet a mia oara, oamenii astia trebuie DOAR sa-si primeasca banii inapoi. ATAT. Restul este treaba guvernului, din pacate plin de prosti. Pai daca tai evaziunea fiscala la paine (pe tot lantul), pretul devine ridicol. Nici nu mai trebuie redus tva-ul.
    Ce tara de cretini, Doamne ajuta!
    • +3 (3 voturi)    
      nu te pricepi, nu comenta (Marţi, 14 mai 2013, 9:42)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      FMI are treaba cu ce face guvernul pt ca guvernul inca are nevoie de bani de la FMI. FMI nu iti da bani daca vede ca tu nu folosesti banii aia ca sa investesti, ca sa faci ceva pozitiv in economia ta ci doar ca sa platesti pensii si salarii. Evident, e de discutat despre ce anume trebuie facut dar, principial, nu ai voie sa imprumuti bani ca sa platesti salarii, este evident ca nu vei mai da banii aia inapoi.
    • 0 (0 voturi)    
      pai daca tai... (Marţi, 14 mai 2013, 22:00)

      dorian65 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      evaziunea fiscala pe tot lantul pretul la paine creste amice ca este incorsetat de taxe.Mai bine reduce TVA si pretul se mentine.
  • +3 (3 voturi)    
    250 milioane ?? (Marţi, 14 mai 2013, 8:23)

    durnea [utilizator]

    Desfintati vreo 5 ministere si puteti da painea gratis
    • 0 (0 voturi)    
      Da sunt de acord (Marţi, 14 mai 2013, 22:02)

      dorian65 [utilizator] i-a raspuns lui durnea

      cu tine .O precizare sa mai dea si afara vreo 300 de parlamentari.Multi mai sunt pentru o tara asa de mica.
  • -3 (3 voturi)    
    normal ca FMI (Marţi, 14 mai 2013, 9:57)

    antitot [utilizator]

    E cu ochii pe noi la cat a furat Boc si compania.
    Habar nu aveti cati sarmani nu au bani sa cumpere o paine ,da e foarte binevenita reducerea TVA la paine ar trebui si la lapte,oua.
    • +2 (2 voturi)    
      Boc (Marţi, 14 mai 2013, 11:13)

      deer [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Ce a furat Boc. Dati-ne un exemplu.
  • +2 (2 voturi)    
    FMI (Marţi, 14 mai 2013, 10:56)

    deer [utilizator]

    E anormal faptul ca trebuie sa ceara FMI-ul asta. Guvernul trebuia sa cunoasca acest fapt, sau e atat de prost incat nu are niciun fel de cunostinte economice.
    E la mintea cocosului ca daca diminuezi un venit al statului (asta inseamna reducere de TVA), pentru a pastra aceeasi structura de cheltuieli bugetare, trebuie sa compensezi gasind venituri din alte surse.