Masura pentru combaterea evaziunii fiscale: Romanii ar putea sa nu achite nota de plata daca nu primesc bon fiscal

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 6 iunie 2013, 13:37 Economie | Finanţe

Ministerul Finantelor va analiza posibilitatea ca romanii care merg la restaurant sau folosesc diverse tipuri de servicii sa nu achite contravaloarea acestora daca nu primesc bon fiscal, a declarat joi, la un seminar, Dan Manolescu, secretar de stat in minister, citat de agentia Mediafax.

Masura, adoptata deja in Grecia, vizeaza combaterea evaziunii fiscale in domeniul alimentatiei, in special, si in cel al serviciilor, in general.

"Era o idee ridicata spre dezbatere in sala. E o masura adoptata in Grecia, incepand cu anul trecut, prin care cetatenii au dreptul sa nu plateasca daca nu primesc un document fiscal. Masura se pare ca in Grecia se bucura de succes si este in analiza", a spus Manolescu, la un seminar pe teme de fiscalitate organizat de Asociatia Nationala a Agentiilor de Turism (ANAT).

El a afirmat ca Ministerul Finantelor va analiza daca o asemenea masura poate fi functionala si poate produce efecte in Romania.

"Este un subiect care trebuie analizat. Daca legea protejeaza cetateanul pentru a cere bonul fiscal, trebuie analizat daca o astfel de masura este fezabila si in Romania. O sa mai discutam si cu colegii din Grecia pentru a vedea care sunt efectele acestei masuri. O sa vedem ce se intampla in sezonul estival la ei, unde sunt foarte multi turisti", a adaugat Manolescu.

Secretarul de stat a spus ca in Grecia refuzul de a plati in absenta bonului fiscal nu se refera doar la turism, ci la diverse tipuri de achizitii si servicii unde exista risc de evaziune.













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6474 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    bravo (Joi, 6 iunie 2013, 13:58)

    vlad.pe [utilizator]

    Ar fi o idee foarte buna, ar creste venitul la Bugetul Local insa trebuie educata populatia sa faca diferenta intre un Bon fiscal si o banala chitanta.
  • +7 (11 voturi)    
    Cam greu o sa mearga... (Joi, 6 iunie 2013, 14:03)

    ovicash [utilizator]

    A venit un instalator la mine o data iar la final a zis

    100 fara factura/chitanta
    140 cu

    Oare ce sa alegi?
    • +16 (20 voturi)    
      depinde doar de tine (Joi, 6 iunie 2013, 14:10)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui ovicash

      1. vrei sa fii egoist si sa iti vezi doar propriul interes: platesti 100
      2. vrei sa fii cetateanul model de care toata diaspora roamneasca se plange ca disparut din Romania: platesti 140 de lei si te minti ca vei gasi in serviciile asigurate de stat banii extra pe care ii dai.
      • +2 (2 voturi)    
        e prea simplista abordarea (Vineri, 7 iunie 2013, 13:38)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        doar pentru ca e un serviciu prestat, nu inseamna ca nu-l putem trata la fel ca orice alt produs:
        1. cand chemi un instalator stii din timp tariful pe ora. daca nu stii esti fraier..
        2. daca nu-ti da factura si a doua zi se strica iar ce faci? ii mai dai 100?
    • +7 (17 voturi)    
      Alegi... (Joi, 6 iunie 2013, 14:13)

      BogdanAndrei1319180024278 [anonim] i-a raspuns lui ovicash

      Alegi 140 cu factura pentru ca te gandesti la bugetul tarii si stii ca ajuta ca pe viitor statul nu ar mai trebui sa creasca alte taxe/impozite care sa acopere diferenta de 40 ron pe care nu ai platit-o. E utopic ce zic dar daca toti ar alege 140 in loc de 100 poate ca ar fi mai bine putin.
    • +3 (9 voturi)    
      ooo (Joi, 6 iunie 2013, 14:18)

      beresanu [utilizator] i-a raspuns lui ovicash

      140 fara
    • +5 (11 voturi)    
      Mda... (Joi, 6 iunie 2013, 14:27)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui ovicash

      Alegi 100 ce e atata dubiu? Vorbim aici de banii tai... Daca ai da cei 40% in plus statului, tu vei fi mai sarac , statul oricum nu face mai nimic pt tine. Nu ai nici o garantie ca daca toti vom plati taxele statului, statul nu va mari in viitor taxele. Experienta tarilor mai bogate ca a noastra ne arata ca plata taxelor nu e o garantie ca taxele nu vor creste. La fel fac si nemtii, cand au "posibilitatea" sa aleaga.
    • +4 (6 voturi)    
      Garanție (Joi, 6 iunie 2013, 14:27)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui ovicash

      Eu zic să dai 100 de lei și după aia, dacă se sparge țeava reparată de meșter, vezi dacă ți-o repară în garanție...
    • +3 (7 voturi)    
      Doar asa mica diferenta? (Joi, 6 iunie 2013, 14:38)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui ovicash

      Instalatorul ala habar nu are despre economie; din 140 de lei plateste vreo 30 TVA, iar din restul de 110 se duc vreo 60 la stat ca impozit, el ramane cu cel mult 50 de lei. Daca cere 100 fara chitanta inseamna ca vrea dublu, nu merita.
    • +1 (1 vot)    
      100 fara (Joi, 6 iunie 2013, 18:50)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui ovicash

      Daca vrei sa sustii asistatii sociali, plateste in continuare statului roman pentru a te viola in continuare.

      Gandeste-te asa: cei 40 de lei pe care nu ii dau statului, ii voi da ORICUM pe pansament, algocalmin si alte rahaturi, ca in spital nu au asa ceva.

      Si mai gandeste-te asa: cu cat mai putini bani au de cheltuit hotii astia, cu atat ne va fi mai bine.
      • 0 (0 voturi)    
        bre (Vineri, 7 iunie 2013, 11:14)

        get-beget [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

        asta-i subversiv rau. Adica tu instigi la evaziune?
  • +5 (13 voturi)    
    Bravos, natiune! (Joi, 6 iunie 2013, 14:33)

    rakkone [utilizator]

    Adica statu', in impotenta lui, lasa in seama mea sa ma bat cu proprietarii sa imi dea chitanta. Adica daca la sfarsitul mesei la restaurant aia nu dau chitanta, eu ma ridic sa plec si proprietarul sta cu mana in san, nu pune badigarzii sa imi umfle mufa. Ca de-aia platesc eu impozite la stat, din care impozite sunt platiti garda financiara, fiscul etc, indivizii aia care ar trebui sa verifice la corectitudinea agentilor comerciali. Gata, statul se spala pe maini, aia iau salariu gratis, clar or sa explodeze incasarile la buget. Tara de handicapati (nu ma refer la persoanele cu dizabilitati).
  • +1 (3 voturi)    
    Model de combatere (Joi, 6 iunie 2013, 17:19)

    BimbiBimbi [anonim]

    N-ar fi oare mai bine ca autoritatile care sunt platite sa supravegheze activitatikle fiscale sa-si faca treaba? Pe la sfarsitul anilor 90 in Italia fugeau cei de la barul la care bausesi o cafea cu bonul dupa tine!!! Erau unii, civil imbracati, care urmareau, si cereau bonurile clientilor care consumasera/cumparasera ceva. De n-aveai bonul amenda era ceva de genul: 50000 de lire pt client (ca era obligatia lui cetateneasca, prin lege, sa-l ceara) si 100.000 de lire pt comerciant ca nu dadusera bonul. In acest fel chiar daca uitai tu sa ceri bonul, vanzatorii te alergau pana la usa sa-ti indese bonul in buzunar. La noi in schimb...
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Vineri, 7 iunie 2013, 8:58)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui BimbiBimbi

      Mie mi s-a intamplat acum 2 ani. Am iesit din magazin, am facut 3 pasi si mi-a aparut in fata o legitimatie de la garda financiara. Bonul fiscal, va rog ? ... mare noroc ca l-am avut.
  • +1 (1 vot)    
    mancare (Joi, 6 iunie 2013, 19:06)

    bedexe [utilizator]

    Cum sa iei mancare fara bon? Daca ti se face rau cum dovedesti????
  • +3 (5 voturi)    
    Modelul grecesc (Vineri, 7 iunie 2013, 8:33)

    soringrand [utilizator]

    Am fost inGrecia de curand, am mancat in 5 locuri diferite, nu am primit nicaieri bon fiscal, aveau un banal carnetel pe care scriau ce ai consumat ( unii cu linii alti cu patratele ) , inclusiv la hotelul unde am stat , la plecare mi-au spus ca e stricata priza unde e bagata casa de marcat si daca astept vreo doua ore se rezolva.Asa ca ,sa ma lase Chitoiu cu modelul Grecesc si sa se apuce de treaba, ca vine pe la 11 la birou cel mai devreme dupa modelul Cacarau
  • 0 (0 voturi)    
    oricum unii romani nu achita deloc (Vineri, 7 iunie 2013, 11:23)

    bogdanlungu [utilizator]

    oricum unii romani iti dau tepe chiar daca le-ai dat documente fiscale. iar unii sunt chiar politicieni. asa ca....
  • 0 (0 voturi)    
    DE-ABIA ASTEPT!!! (Vineri, 7 iunie 2013, 15:59)

    dbdb [utilizator]

    Majoritatea restaurantelor in care am mancat in ultima vreme, mai bune, mai medii, din Buc. sau aiurea nu mi-au dat BF si a trebuit sa insist sa-l primesc. Daca ar fi fost sa-mi propuna macar targul sa imi dea inapoi tva-ul cuprins in pret, cred ca m-as fi gandit un pic, macar pret de vreo 20 sec. Dar asa, vine un ospatar cu o hartie cu un calcul, asa, ca din partea lui sau a patronului lui, pe hartie apare pretul cu tva, deci e cum s-ar spune, colector de tva de la populatie, fireste nu-l da la stat dar nici n-are creanta catre stat la valoarea respectiva si ii mai las si tips, cum vine?
  • -1 (1 vot)    
    noi finantam mafia economica si politica .... (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 6:29)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Acceptand lipsa bonului fiscal, noi cetatenii (si eu adeseori), contribuim la "finantarea netransparenta" a partidelor (rezultand un parlament cum avem azi) la proliferarea clanurilor si finalmente a mafiei. Politicienii nu fac nimic sa combata "fenomenul" pentru ca sunt beneficiari directi.Asta cu neplata in lipsa bonului e o gluma, un simulacru de masura. Magazinul de pe strada mea (unde e si un sediu al politiei) de 20 de ani nu are casa de marcat ...Ce sa cer ?Sigur, incerc sa evit sa cumpar de la ei.Atat.
  • 0 (0 voturi)    
    merita ? (Luni, 10 iunie 2013, 18:03)

    Cipi2000 [utilizator]

    Cei care nu dau bon fiscal, nici nu vor da. Iar daca ai curaj sa pleci fara sa platesti, este posibil sa pleci schilodit. nu stiu daca merita sa ai parte de scandal si amenintari pentru statul roman. Eu cel putin nu sunt dispus.