VIDEO Raport Economist Intelligence Unit: Romania va inregistra o crestere economica de 2,4% in 2013

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 21 iulie 2013, 19:49 Economie | Finanţe

Economia romaneasca va inregistra in 2013 o crestere de 2,4%, stimulata de o recolta buna si cresterea exporturilor spre tarile care nu sunt membre UE, urmand ca ritmul de crestere sa se accelereze in perioada 2014-2017, la o rata medie anuala de sub 4%, arata un raport al Economist Intelligence Unit, citat de Agerpres. EIU avertizeaza insa ca prognozele sale pentru 2013 ar putea fi afectate in mod negativ de un nou soc extern sau de o recesiune mai ampla in zona euro.



Analistii EIU considera ca exista sanse minime ca Investitiile Straine Directe sa-si revina pana la finele lui 2017. In schimb, imbunatatirea absorbtiei fondurilor europene ar contribui la investitiile in infrastructura, ceea ce ar stimula potentialul de export pe termen lung. Romania a obtinut de la bugetul UE fonduri structural in valoare de 22 miliarde de euro pentru perioada 2014-2020, comparativ cu 20 de miliarde de euro in perioada 2007-2013. De asemenea, Romania a obtinut prin Politica Agricola Comuna fonduri de 17,5 miliarde de euro pentru 2014-2020, fata de 13,8 miliarde de euro in perioada 2007-2013.

De asemenea, EIU sustine ca in urmatorii ani rata de absorbtie a fondurilor structurale ar putea sa fie mai mare decat cea de 12% inregistrata in perioada 2007-2013, insa deficientele administrative si nevoia ca guvernul sa cofinanteze proiectele vor limita perspectivele unei cresteri semnificative a ratei de absorbtie.













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2824 vizualizari

  • -18 (20 voturi)    
    deci (Duminică, 21 iulie 2013, 20:11)

    antitot [utilizator]

    Guvernarea Ponta este buna,mancatorilor de ........
    • +9 (9 voturi)    
      Da ma bucifalus, asa-i (Duminică, 21 iulie 2013, 20:40)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Pui crestere de 2.4% datorata lui Boc, si apoi adaugi inflatia de 5,4% si vezi ce bine o duce puporul, guvernat de Plagiattore. Mie imi da cu minus...tie?
    • +8 (8 voturi)    
      haha (Duminică, 21 iulie 2013, 22:16)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      care guvernare Ponta ma? nu exista ma guvernare la Ponta, el sta la TV sau viziteaza China si Spania.

      ba, tu habar n-ai pe ce lume traiesti, hai sa-ti explic ce e cu cifrele alea. Du-te pe situl ala de unde vine cifra asta de 2.4% si ai sa vezi ca de fapt nu e 2.4% in 2013 ci 1.7
      "We forecast real GDP growth of 1.7% in 2013"

      Mai mult, daca te uiti la tarile din jur:
      Bulgaria: +2.9%
      Poland : 3.5%
      Serbia: 3.6 % (si astia nu sunt in EU,nu primesc miliarde!)
      Ungaria: 1.7% (da, astia nu ne-au depasit pt ca erau in mare rahat acu un an, mare de tot)

      Asa ca nu te mai umfla in pene cu cresterea aia, era de asteptat, fireasca, toate tarile din jur cresc, e pe trend ascendent toata europa, asa cum in 2009 a fost pe trend descendent, cand ati sarit sa-i imputati lui Boc criza.

      Iar la Romania uite de ce e cresterea aia, pt ca "Continuing fiscal consolidation and progress on structural reform ". Cine a facut ma reforma structurala? Ce continua USL? Nu cumva ce-a inceput Boc?
    • +8 (8 voturi)    
      Si in China (Duminică, 21 iulie 2013, 22:20)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      e crestere economica an de an de 7-8% si totusi 90% din populatie traieste tot cu un blid de orez pe zi.
      Ai idee ca in Romania jumatate din populatia e sub limita saraciei??? 2% ala e nimic pt Romania, e super pt o tara de G7, dar pt romani e doar statistica.
      La cata saracie e....fa un calcul sumar, doar.
    • +6 (6 voturi)    
      esti pe langa (Luni, 22 iulie 2013, 0:08)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Recolta si exportul o face guvernul? guvernul ponta incearca sa sugrume si mai mult privatii prin marirea taxelor, sa vedem cati o sa mai reziste ca sa faca posibila previziuna de 2,4% realitate.
    • +6 (6 voturi)    
      mda (Luni, 22 iulie 2013, 0:36)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      intotdeauna am spus ca a3 prajeste neuronii privitorului.

      primo: deci guvernarea penalilor este buna doar pentru ca un raport spune ca economia romaniei ar putea creste cu 2.4%.restul nu prea conteaza, asa-i? twisted logic.

      secundo: si anul trecut cresterea prognozata era in jur de 2%. si am ramas cu un 0.7%, si ala facut din condei, fara o baza reala.

      terzo: cum sa spun, chiar daca ar fi asa, borfasii nu au niciun merit. ar trebui sa-i laudam pentru faptul ca nu au facut nimic din ce au promis. masurile lor economice ar fi pus romania pe butuci.

      ws
    • +5 (5 voturi)    
      Ohooo... (Luni, 22 iulie 2013, 1:11)

      Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Curg lapte si miere.

      Sunt prognoze. Adica, pe limbajul politicienilor, promitem 100 de lucruri, dar nu facem decat 5.
      De cele mai multe ori, socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ.

      -"şanse minime ca Investiţiile Străine Directe să-şi revină până la finele lui 2017". Alea 10 miliarde de euro ale lui Ponta, desi cred ca adauga si fondurile europene in suma asta si ii va da 10 miliarde. Deci e buna guvernarea Ponta?

      -"ritmul de crestere sa se accelereze in perioada 2014-2017, la o rata medie anuala de sub 4%." Sub 4% inseamna si 0,2% sau, mai rau, -x%. Cand procentul ala va fi mic, Guvernarea Ponta va fi tot buna?

      -"îmbunătăţirea absorbţiei fondurilor europene ar contribui la investiţiile în infrastructură, ceea ce ar stimula potenţialul de export pe termen lung." Asta o stie orice copil de clasa a 3-a. Mai degraba va fi inventat noul tampon cu grad de absorbtie cu 70% mai mare, decat sa absoarba mai mult Romania din fondurile UE.

      - crestere fonduri europene alocate fata de perioada 2007-2013. Mda...Guvernul Ponta ar fi obtinut mai mult. De pe margine este usor sa comentezi.

      Si partea cea mai importanta - "în următorii ani rata de absorbţie a fondurilor structurale AR PUTEA (!) să fie mai mare decât cea de 12% înregistrată în perioada 2007-2013, ÎNSĂ (!) DEFICIENȚELE ADMINISTRATIVE (!) şi nevoia ca guvernul să cofinanţeze proiectele vor limita perspectivele unei creşteri semnificative a ratei de absorbţie (!)." Mai mult de 12% inseamna si 15%. Asta inseamna ca Guvernarea Ponta este buna?

      Ce este bun in Guvernarea USL? 2,4% ala?
      Eu astept finalul Guvernarii USL, cand se va trage linie. Daca va fi de bine, veti spune ca USL-ul a guvernat bine. Daca va fi de rau, Basescu e de vina. Sa-mi spui tu mie ca nu va fi asa!
      • 0 (2 voturi)    
        nu va fi mai buna (Luni, 22 iulie 2013, 1:55)

        was [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

        Nici acum nu e buna guvernarea Ponta, cum am stiut dinaintem dar trebuie sa te contazic la o afirmatie:

        @Jimmy Hoffa: "-"ritmul de crestere sa se accelereze in perioada 2014-2017, la o rata medie anuala de sub 4%." Sub 4% inseamna si 0,2% sau, mai rau, -x%. Cand procentul ala va fi mic, Guvernarea Ponta va fi tot buna?:

        Daca se accelereaza, de la 1, 7 sau 2,4, cu vrem sa socotim, fara a atinge mai mult de 4 (%), atunci nu poate fi sub valoarea initiala, 1,7/2,4 vs 0,2% sau, mai rau, -x%.
        Asta pur teoretic, ca practica romaneasca ne va omorii.
  • +3 (3 voturi)    
    Mari riscuri !!! (Duminică, 21 iulie 2013, 20:59)

    SRA [utilizator]

    Daca ROMANIA nu accede fondurile europene cresterea va fi negativa !!! Ocrestere negativa din 2013 va entrena 2014 la mari riscuri !!!
  • +5 (5 voturi)    
    RAPORT ECONOMIST (Duminică, 21 iulie 2013, 21:25)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Interesant!Am urmarit analize similare, problema este de fond:cum sa acceleram gradul de absorbtie e fondurilor europene, cum de au reusit Polonezii si noi NU.Cred totusi ca o anumita legislatie punitiva pentru deturnari de fonduri ar fi eficace.Era totusi clar ca avantajele meteo din acest an ,vor duce la recolte bogate, implicit la exporturi profitabile.Din nefericire exista o tendinta accentuata de instrainare sau de parasire a unor terenuri agricole foarte profitabile, cu efecte devastatoare pe termen lung.Cresterea economica, probabil se datoreaza si aparitiei unor conjuncturi favorabile de exploatare a unor materii prime, insa poate si unele investitii timide in sfera productiei de bunuri, ar fi de dorit.
    • 0 (0 voturi)    
      accesarea fondurilor (Luni, 22 iulie 2013, 1:57)

      was [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      As fi dorit sa accesez fonduri europene pentro o noua afacere, dar clauzele sunt facute in asa fel, incat mai bine ma bag fara cu fonduri proprii + altele.
  • +5 (5 voturi)    
    si ce treaba are (Duminică, 21 iulie 2013, 21:34)

    DePourcelis [utilizator]

    guvernarea Ponta cu recolta buna si exporturile?
    Recolta e facuta de stat? Exporturile sunt facute de regiile statului? Nu cumva Oltchimul? sau chefereu`?!
    Netot-antitot!!!!!
    Ai batut ”frodata” un cui intr-o ulucă?
  • +1 (1 vot)    
    ha ! (Duminică, 21 iulie 2013, 23:02)

    Teri [utilizator]

    dar cine mai are timp sa creada ??
  • +1 (5 voturi)    
    MA INTREB DACA... (Luni, 22 iulie 2013, 1:01)

    father nicky [utilizator]

    ... domnii economist-analisti de la Economist Intelligence Unit(o firma londoneza apatinand trustului international media "The Economist Group")nu produc si prognoze optimiste, la cerere si contra cost, pentru "clientii" interesati si dispusi sa plateasca o astfel de "publicitate"?!
    Cresterea economica de 2,4% ca sa fie credibila(si reala) trebuie analizata in context si cu toate "cartile" pe masa(la vedere)!
    Suntem la mijlocul anului si se pare ca se prefigureaza o "toamna ferbinte" din punct de vedere social, categorii semnifictive de angajati publici(medici, profesor, functionari) demarand deja procedurile legale in vederea declansarii actiunilor de protest!
    La urma-urmei domnii de la EIU au produs doar o previziune, care se va indeplini sau nu! Mai vedem!
  • +3 (3 voturi)    
    Prognozele (Luni, 22 iulie 2013, 1:59)

    nano2k [utilizator]

    Prognozele sunt in asa fel facute sa inspire optimism, optimism pe care realitatea sa-l infulece felie cu felie si sa nu ne mai lase noua nimic.

    Eu nu am vazut prognoza data publicului care sa fi fost depasita in bine, asa ca eu cand vad prognozele astea, ele imi spun un singur lucru: asta e MAXIMUL posibil. De la cifrele astea se poate numai in jos. Depinde de fiecare tara ce si cat va realiza din aceste prognoze.