​Cat castiga in mana nemtii si cat abur scoate locomotiva Europei

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Luni, 19 august 2013, 9:25 Economie | Finanţe

Nemtii castiga bine, iar cei din sudul Germaniei si mai bine. Doar ultima parte a acestui mit e adevarata, caci o demonstreaza niste cifre recente. Despre prima parte e de discutat ceva mai detaliat. E adevarat ca in Germania multi oameni iau salarii mari, iar unele dintre ele sunt enorme, in comparatie cu cele din Romania. Insa mult mai multi iau salarii mici, iar media venitului net nu e asa ridicata, precum s-ar crede. Vineri 16 august, Institutul Economiei germane din Köln (IWK) a publicat topul pe landuri, referitor la venitul net si PIB-ul pe cap de locuitor.

    Venituri

Cifrele din prima coloana se refera la venitul net din anul 2011, in timp ce PIB-ul se raporteaza la anul 2012. Primele doua in top sunt landurile din sud, Baden-Württemberg si Bavaria. Urmeaza Hamburg, pe locul al treilea. Orasul hanseatic din nordul Germaniei sta insa cel mai bine la PIB-ul pe cap de locuitor. Daca fruntasele se afla in jurul cifrei de 1.500 de euro, Berlinul se situeaza doar pe locul al unsprezecelea, cu 1.298 €/locuitor. Venitul net mediu in Germania este de 1.413 euro, iar PIB-ul 32.281 euro, dupa datele IW Köln.

  Venit net mediu/€ PIB/loc./€

1. Baden-Württemberg  1.542  36.019

2. Bayern    1.523  36.865

3. Hamburg   1.521  53.091

4. Hessen    1.495  37.656

5. Schleswig-Holstein  1.469  27.220

6. Rheinland-Pfalz   1.447  29.431

7. Niedersachsen   1.399  29.032

8. Nordrhein-Westfalen  1.388  32.631

9. Saarland   1.388  31.364

10. Brandenburg   1.324  23.179

11. Berlin    1.298  29.455

12, Bremen    1.296  41.897

13. Thüringen   1.265  22.241

14. Sachsen-Anhalt   1.237  22.933

15. Sachsen   1.226  23.400

16. Mecklenburg-Vorpommern 1.196  22.620

Germania   1.413  32.281

„Puterea economica mare nu-i de ajuns“, titreaza IWK, in comunicatul sau de presa ce cuprinde statistica de mai sus. Intr-adevar, aceste venituri nu reflecta avantul economic german devenit legendar, chiar si pe timp de criza.

    Cresteri

Dupa un inceput de an cu „hartoape”, economia germana pare sa se fi redresat din nou. „In sfarsit iarasi cifre bune”, a titrat miercuri Die Welt. „Produsul intern brut a crescut asa mult in trimestrul trecut, cum n-a mai facut-o de la inceputul lui 2012. In consecinta, statisticienii au corectat prognoza in sus”. Publicatia se refera la cifrele comunicate de Oficiul Federal de Statistica, care identifica in cresterea consumului privat si public un important factor al acestei rectificari pozitive.

Cresterea economica in 2013 ar putea ajunge la 0,5%. O cifra buna, daca ne gandim la stagnarea de anul trecut. O cifra derizorie, daca ne gandim la performantele locomotivei Europei, in general. Insa in campania electorala a partidelor de guvernamant, in vederea alegerilor parlamentare si de cancelar din septembrie, performanta economica e vitala si aduce voturi.

„Deosebit de dinamic s-a dezvoltat economia germana” scrie Handelsblatt.de, anuntand cu surle si trambite ca „tocmai cu putine saptamani inainte de alegerile parlamentare, a venit vestea pe care toti o asteapta de aproape doi ani. Prima data, de sase trimestre, Zona Euro a reusit sa iasa din criza”. Motivele mentionate de publicatia numita sunt „cresterea puternica a greilor Germania si Franta” ca si „recesiunea mai redusa in celelalte tari ale Zonei Euro”.

Economia Germaniei, spre deosebire de restul Europei, merge bine. Iar exporturile, mai ales de tehnologie, si mai bine. Locomotiva Europei scoate mult abur si se opinteste inainte, tragand vagoanele dupa ea. Cu toate acestea, exista semnale ca lucrurile nu stau peste tot pe roze. Unul dintre aceste semnale apare, cand administratorii de insolventa nu-si vad capul de treaba.

    Insolvente

La Creditreform, un grup de 130 de societati, fondat acum 130 de ani pentru a verifica si indexa bonitatea firmelor si a persoanelor fizice din Germania, se raporteaza periodic numarul insolventelor. Astfel, in prima jumatate a anului 2013, au intrat in insolventa 15.430 de firme, ceea ce reprezinta cu 3,4% mai mult decat in aceeasi perioada a anului trecut. Pagubele materiale create prin aceste insolvente au fost de 16,5 miliarde euro. Prin insolvente s-au pierdut, respectiv s-au periclitat, 148.000 de locuri de munca.

„Regresul performantei economice din iarna 2012/2013 a inrautatit cadrul economic general. Mai cu seama la intreprinderile mici si cele mijlocii s-a constatat un numar crescut de insolvente. Insolvente de firme mari au fost inregistrate mai rar”, comunica Creditreform, pe pagina sa web.

Si totusi, cateva cazuri de firme mari sau mijlocii la un pas de faliment au facut valuri. La cazurile din luna iulie ale firmelor Praktiker si Max Bahr ne-am referit pe larg in articolele „Insolventa firmei Praktiker si fatalul 20% discount” si „Max Bahr, firma-fiica a Praktiker este trasa si ea in insolventa”. Tot in luna iulie, producatorul german de televizoare si sisteme integrate de divertisment la domiciliu, Loewe, era la un pas de insolventa.

Insa nu doar retailerele de bricolaj sunt pe duca, in parte din cauza concurentei acerbe din sector. In 5 iulie, producatorul de echipamente fotovoltaice Gehrlicher Solar AG a inaintat cerere provizorie de insolventa la Tribunalul din München. De atunci, firma germana care construieste parcuri fotovolltaice si in Romania, in judetele Mures si Brasov, este in cautarea unui investitor care sa o scoata din impasul financiar. Tot in 5 iulie, s-a declarat insolventa si firma Conergy.

Anul acesta se vorbeste de „valul de falimente” din industria solara, in ciuda subventiilor importante de la stat. In acest sector economic, concurenta din Asia a dat toate planurile „verzi” peste cap.

    Datorii

Nici bransa auto n-a scapat de cifrele rosii. De curand, le trece in bilant si firma Auto-Teile Unger (ATU), care se constituie intr-o retea de 650 de service-uri si magazine de componente auto, avand peste 12.000 de angajati. 600 de milioane de euro datorii la banci si creditori are ATU, care apartine unui grup de investitori. „Acestia au dus firma la fiasco, prin politica lor”, scrie publicatia IMM-urilor germane, Deutsche Mittelstands Nachrichten. Acum, fondul private equity KKR si investitorul Doughty Hanson, care au preluat firma in 2004 cu 1,45 Milliarden Euro si au mai investit 140 de milioane pe parcurs, au o problema.

Aceeasi problema o are si cel mai mare producator de arme al Germaniei, firma Heckler & Koch, care doi ani consecutiv a acumulat datorii, ajungand la peste 119 milioane de euro. „Motivul pentru datoriile in crestere ale firmei cu o cifra de afaceri de 202,7 milioane de euro in 2012 sunt, pe langa intarzierile la livrarile de arme din 2012, dobanzile mari si rectificarile valorice de milioane, ale unor tranzactii financiare complexe”, scrie Die Welt.

Deducem ca Heckler & Koch a inghitit vreun SWAP, cum au inghitit multe alte firme, persoane private si chiar institutii de stat. O galusca cu noduri, dintre acelea care inca plutesc prin supa tulbure a finantelor „creative” din banci si care au contribuit masiv la criza de care nici nemtii nu scapa nevatamati.













Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

19507 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    PREZENTARI si PRINCIPII (Luni, 19 august 2013, 10:39)

    loony [utilizator]

    "E adevarat ca in Germania multi oameni iau salarii mari, iar unele dintre ele sunt enorme, in comparatie cu cele din Romania. Insa mult mai multi iau salarii mici, iar media venitului net nu e asa ridicata, precum s-ar crede." Inca o data un articol si o prezentare gresita a unei situatii economice a salarilor dintr-o tara, oricare ar fi ea. Se stie de mult ca cetatenii obisnuiti ai Germaniei nu castiga net prea mult din salarii. GRESEALA este ca nu se foloseste PRINCIPIUL PUTERII de CUMPARARE si sa luam ca exemplu situatia "grea" a berlinezului cu un venit de aprox. 1300 de euro lunar. Sa incepem calculul pt. un trai mai mult decat decent : chirie (garsoniera) / rata la casa 300 de euro, 300 costul mediu al utilitatilor, 320 - 350 de euro cumparaturi pe luna (80 de euro cumparaturi saptamanale, insemnand un cos de supermarket plin), 150 de euro rata la masina, inclusiv combustibilul si acum sa adunam, rezultatul este 1100 de euro, in concluzie mai raman cel putin, vreo 200 de euro, bani de buzunar. Deci ...
    • +4 (16 voturi)    
      de unde ai datele? (Luni, 19 august 2013, 12:00)

      eem [utilizator] i-a raspuns lui loony

      300 de euro chirie? 160 euro rata la masina?
      77 de euro e abonamentul pentru mijloacele de transport in comun doar in centru. pt tot berlinul e 110 euro. rata la masina e catre 400 de euro pt masina de 20k. chirie sub 500 de euro nu gasesti. Daca vrei sa iesi la restaurant dai 4 euro pe o bere. Daca vrei sa mergi cateva zile in vacanta la mare sub 100 de euro pe noapte nu gasesti hotel. Daca esti tanara dai 100 de euro pe luna doar pe rca de la masina. Daca vrei produse eco, nu dai 80 de euro pe sapt.
      • +5 (11 voturi)    
        chiria (Luni, 19 august 2013, 15:17)

        Tomis [utilizator] i-a raspuns lui eem

        Gasesti 300 euro chiria (pretul de baza), doar ca te prind la utilitati (omul a zis 300 costul mediu). Sa dai 600 euro pe o garsoniera (chirie + utilitati) nu este de negasit in Berlin, doar ca nu va fi in centru.

        Masina nu ai nevoie in Berlin decat foarte rar, si atunci poti sa inchiriezi (pentru zi cu zi poti folosi car2go sau drive now). In general transportul in comun este suficient de bun sa te duca si sa te aduca unde vrei.
        Eu n-am vazut decat cocalari romani care si-au cumparat masina desi ei erau rupti in fund si nu aveau bani de pe o zi pe alta. Cu 1300 de euro lunar masina iti trebuie?
    • -1 (9 voturi)    
      Calcul perfect ! (Luni, 19 august 2013, 12:21)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui loony

      ... si daca fumezi un pachet de tigari pe zi, din acei 200 € (bani de buzunar) mai ramai cu cca. 30 € !
      • +8 (8 voturi)    
        Concluzia? (Luni, 19 august 2013, 15:12)

        Tomis [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

        Nu fuma, ca dai banii ca prostul.
    • +7 (11 voturi)    
      chirie de 300 euro (Luni, 19 august 2013, 13:00)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui loony

      la Berlin? In vis poate

      Deci...
    • +7 (7 voturi)    
      Prezentari si principii (Luni, 19 august 2013, 13:41)

      ravasilache [utilizator] i-a raspuns lui loony

      Ma tem ca, de fapt, costul vietii este ceva mai mare in Berlin decat il prezentati. Intrati pe http://www.numbeo.com/cost-of-living si o sa vedeti o detaliere a preturilor facuta cat de cat stiintific. La 1500 EUR net (de fapt 1850 EUR net salariu mediu, conform site-ului citat, dar datele sunt mai recente decat in studiul de mai sus) nu se poate spune ca nemtii o duc chiar ca-n rai. Sigur, in comparatie cu ce e la noi...
    • +5 (9 voturi)    
      Hehe (Luni, 19 august 2013, 13:45)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui loony

      "150 de euro rata la masina, inclusiv combustibilul" :D.
      Rata:
      Cu 150 eur rata lunara, credit pe 5 ani si dobanda de doar 3%, banca iti da 8348 eur. Adica un logan cu echipare de mijloc.

      Benzina:
      Daca punem si un 30k km parcursi pe an, adica 2500 pe luna, cu un consum de 8/100, ajungem la 200 eur doar benzina.

      Daca masina aia nu-i smart luat din autohaus sau motoreta, e inposibil sa-ti ajunga 150 eur. Ca sa nu mai spun ca masina mai are nevoie si de o revizie anuala, si de o asigurare obligatorie, si de un casco, mai platesti la ea si un impozit...

      La partea cu masina adauga inca vro 300 de eur si te apropii de-un golf, astra. Nu vorbim de audi, mercedes, bmw...
      • +6 (6 voturi)    
        Nu e vorba numai de salarii, si traiul e mai scump (Luni, 19 august 2013, 15:01)

        alien_ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Masina e scumpa, dar nu prea e necesara, transportul in comun este foarte bine pus la punct(dar abonamentul costa 78€/luna) si multi oameni folosesc exclusiv bicicletele, inclusiv pentru transportul copiilor, cumparaturi, etc, iar daca chiar ai nevoie poti folosi masini inchiriate sau car sharing, care este chiar ok.

        Cheltuielile cu chiria sunt mai mari, pentru un apartament de 80mp eu platesc aprox 1000€/luna cu intretinerea inclusa, dar nu prea se mai gaseste nimic decent sub 700€, cel putin nu in zona A.

        Pe langa asta cheltuielile curente(electricitate, caldura, internet, mobil) pot ajunge inca 400€/luna pe langa ce e inclus in chirie, iar masa in oras costa de la 5€ in sus, dar media e cam 10€.

        Supermarket-urile costa cam ca si in .ro, si din asta oamenii de rand o pot duce relativ decent cu salarul mediu.
      • +2 (4 voturi)    
        Hmmm ... (Luni, 19 august 2013, 16:43)

        zwilling [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        La 30k km pe an iti iei un diesel care consuma vreo 5 la suta ;)

        In plus, nu trebuiesc uitate deducerile la impozitul pe venit in anul urmator. Daca presupunem ca vreo 4k km sunt facuti in concediu iar restul pe drumul la munca si inapoi, atunci numai pentru asta se pot deduce 26000 x 0,15 = 3900 euro.
    • +3 (3 voturi)    
      Deci.... (Luni, 19 august 2013, 13:57)

      vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui loony

      Nu e chiar asa de bine! Sunt totusi cea mai puternica economie a Europei!
      • +2 (4 voturi)    
        nu au nemtii venituri mari.... (Luni, 19 august 2013, 15:58)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

        dar statul german e puternic, are venituri,pt. ca au administratie / politica serioasa...pe cand la noi cu lichelele noastre de politruci / parlamentari si statul e slab (econ.) si cetateanul.....as prefera un cond. neamt ( un carol1 /ferdinand,nu mihai / carol2 )...dar.,totusi.poate un basescu sau un mru,papahagi,neamtu,etc ar rezolva problema ordinii si seriozitatii.in politica si economie.
        • 0 (2 voturi)    
          Statul german ... (Marţi, 20 august 2013, 5:18)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          ... e puternic pentru ca are cetateni educati, cu un nivel ridicat de cultura civica, care nu voteaza idioti in parlament si care nu uita si nu iarta tampeniile facute de politicieni de la o legislatura la alta. Panarame gen Ponta sau Antonescu n-ar avea nici o sansa in politica germana. Cata vreme respectul pentru valori la noi se traduce in ascultarea de manele, iar cultura civica nici macar sa nu lasi peturi la iarba verde nu te opreste, sa ne comparam cu nemtii imi aduce aminte de fabula cu broasca si cu boul.

          Unde vreau eu sa ajung: nu putem da vina pe politicieni. Politicienii, ca ne place sau nu, ne reprezinta, ca natie. Ii avem asa cum sunt pentru ca-i meritam. Daca vrem altii mai buni, trebuie sa ne schimbam in primul rand pe noi insine.
      • +4 (4 voturi)    
        Pai sunt (Luni, 19 august 2013, 16:27)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

        Sunt cea mai puternica economie pentru ca stiu cit sa creasca salariile incit sa ramana cei mai competitivi. Si prefera sa nu sara calul cu salariile, dar sa aiba somaj 5%.
        Salariile in germania au crescut cu ~30% in ultimii 15 ani. La fel si preturile la imobiliare.

        In concluzie, oamenii seriosi nu cresc salariile doar de dragul de a trai bine azi. se gindesc si la cit de atractive vor fi marfurile lor peste 5-10 ani.
    • +4 (6 voturi)    
      nu contest .... dar ... (Luni, 19 august 2013, 14:23)

      AnonimTM [utilizator] i-a raspuns lui loony

      In calculul tau de mai sus ai uitat un mic detaliu: Ai nevoie de un electrician sa-ti schimbe / repare ceva te costa doar manopera 60e / ora. Ai nevoie de o coroana la dinte, te costa un 600-800e ... Fa un calcul unde e banu ala de buzunar ... nu e nici asa de roz ... singurul mare avantaj al Germaniei este ca e tara din EU cu cel mai mic TVA la mancare, si cu productie majoritara proprie. Du-te in RO la Auchan / Real / Piata la bisnitarii care aduc totu din Turcia, fara nici un gust, si incearca sa umpli un cos de kaufland cu 350lei ... eu ultima data cand am fost in tara cam de 200 de lei luam 2 plasutze de mancare ... pentru ca acolo e pe produs taxa de importator, supra importator, si supervizor de importator inclusa, astfel incat pe o rosie platesti de 3-4 ori pretul ei si TVA de jde-lasuta ... Si inca o chestie, inca un avantaj la Germania e, ca e ... cum sa definesc termenu ... "normala", sau ma rog, reformulez (ca are si ea chichitzele ei) nu total absurda in ceea ce priveste "tara in sine".
      • +4 (6 voturi)    
        sau (Luni, 19 august 2013, 16:03)

        unnecunoscut [utilizator] i-a raspuns lui AnonimTM

        platesti un pachet dentar plus daca te stii cu probleme si ai si dintii asigurari, eventual cu o coplata modica.

        cu toate astea elicopterul tot se planteaza langa masina ta zob in 3 minute de cand a fost chemat si la spital tot ai parte de cel mai bun tratament posibil.

        vai saracii nemti, cum li s-a facut brusc la romani mila de ei.
    • +5 (11 voturi)    
      voi cam delirati (Luni, 19 august 2013, 15:24)

      unnecunoscut [utilizator] i-a raspuns lui loony

      Am reusit sa traim foarte bine doi oameni din sub 2000 de euro prima data cand am venit in Germania.

      Doi oameni nu au cum sa consume mai mult de 250 de euro mancare pe luna daca gatesti acasa, chire + cheltuieli gasesti la 500 600 de euro, iar transportul in comun e atat de bun incat nu-ti trebuie masina.

      Dar daca e asa de greu in Germania eu zic sa ramaneti in ROmania, ca acolo ai bani de de toate.
      • -1 (3 voturi)    
        bravo voua (Marţi, 20 august 2013, 7:46)

        hcoanda [utilizator] i-a raspuns lui unnecunoscut

        Dar mai bine ramai la nemtalai si raspunde in germana pe forumurile germane ca nu ti-a cerut nimeni parerea.Asta e un site romanesc, scris de romani pentru romani.Prajiti hamburgeri de 250 Euro pana nu mai puteti.Da sa nu va prind ca faceti dantura prin tara in concedii ca milogii...
      • 0 (2 voturi)    
        deci ... (Marţi, 20 august 2013, 8:58)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui unnecunoscut

        cu 1500, 2000 de euro pe luna ...e mai bine in romania...nu?
      • 0 (2 voturi)    
        hmm (Marţi, 20 august 2013, 9:20)

        aka_ady [utilizator] i-a raspuns lui unnecunoscut

        ati reusit nu contest asta, dar cum? daca faci economie la sange reusesti dar sa u uitam ca nemtii nu fac asta, nici macar cei foarte stramtorati....
        Eu stau 6 luni pe an in germania, singur si am nevoie de cel putin 500 de euro doar pentru hrana... la care se mai adauga cel putin 300 de euro combustibilul, chiria este in jur de 1000 de euro cu tot cu cheltuieli...daca imi mai cumpar si ceva lucruri de stricta necesitate mai cheltui 200 de euro....in concluzie...singur am nevoie de cel putin 2000 de euro pe luna ...in doi suma este semnificativ mai mare....
    • 0 (0 voturi)    
      greseala (Joi, 22 august 2013, 2:02)

      Warp33 [utilizator] i-a raspuns lui loony

      Acest comentariu este facut dupa ureche. Mai degraba ce crede romanul despre germania. In medie se dau cam 700 de euro pe casa, ce include si utilitatile, masina mananca lunar cam 400 de euro, benzina taxe asigurari, copilul mai pune 100 la cheltuieli, iar cosul plin de 80 de euro, e defapt doar jumatate.
      In principiul, o familie normala cu doi copii, ies cam pe zero in fiecare luna. Femeia in germania nu castiga la fel ca barbatii, iar joburile platite bine, se numara pe degete.
  • +4 (6 voturi)    
    asa e (Luni, 19 august 2013, 11:41)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dna Rockhoff, in capitalism se mai intimpla si falimente, ce sa-i faci, e un proces de distrugere creatoare, cum zicea dl. Joseph Schumpeter. In socialismul mult iubit e altfel, eu stiu bine cum. Dvoastra stiti?
  • +2 (4 voturi)    
    cifrele nu spun nimic (Luni, 19 august 2013, 18:22)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    e doar venit mediu net.
    de ce nu scrie clar cit cistiga un muncitor cu experienta de la WV, de exemplu ?
    impresia e ca se incearca cu acele cifre de salarii medii, sa se induca ideeea ca in Germania muncitorul neamt cistiga putin, nimic mai fals. poate cistiga mai mult sim ca un medic, tot din Germania.
  • +1 (1 vot)    
    hmmm... (Marţi, 20 august 2013, 9:05)

    aka_ady [utilizator]

    Nu mi se pare relevant... salariul mediu este doar informativ si nu are nimik de aface cu realitatea... sa nu uitam ca in DE impozitarea este un procent variabil..deinde daca estei sa nu casatorit , daca ai sau nu copii, etc.
    De regula o familie (sot si sotie), castiga in medie in jur de 4000-5000 de euro pe luna. Din aceasta suma au de platit chiria in jur de 1000-1500 de euro cu tot cu intretinere, 1000 de euro pe hrana si eventual cateva iesiri in oras ( de regula pe weekend), 1000 de euro rate auto plus combustibil...500 de euro alte cheltuieli... lunar le ramane un bonus de 500 - 1000 de euro bani pusi la ciorap...sa nu uitam de vacante...o data sau de doua ori pe an.... minim 2000 de euro / vacanta...
  • +1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 20 august 2013, 13:51)

    mmx23 [utilizator]

    Tocmai am venit din vacanta din Germania.
    Sigur stirea e facuta sa ne demoralizeze ca acusica e 1 Ianuarie si sa taie din avantul concetatenilor ce au ganduri de emigrare.

    Am fost in zona Dortmund, in Recklinghausen.
    Salarii de 1200-1500 euro au barbatii romani ce muncesc in abatoare.
    Femeile, cele ce nu au calificare, muncesc pt 6 euro pe ora la curatenie. Nu castiga f mult insa cumulat, pe cuplu, le e deajuns pt un trai decent.

    Chirii de 300-400 euro am gasit cu toate utilitatile incluse in cartierele marginase, insa cu autobuzul in 15 minute esti in centru.
    La 700 de euro ai apartament de 100 mp in apropiere de centru cu toate utilitatile incluse.
    Mancarea, atat timp cat o cumperi si gatesti tu, e mai ieftina decat in Romania.
    Ca un electrician iti ia 80 de euro sa-ti schimbe o priza e adevarat insa sa fim seriosi multi isi fac singuri lucrurile prin ograda.

    Eu unul nu am vazut cuplu mai ales in care muncesc amandoi sa se planga ca le e greu in Germania, ba din contra au reusit sa-si ia de toate si o duc f bine, mult mai bine decat in Romania si mai ales fara grija zilei de maine.

    Nemtii, cei nascuti acolo au de toate.
    Si casa si masina, si tot ce vrei. Legat de venituri, asa cat am putut afla, nu am vazut nemti cu mai putin de 2000 de euro pe luna.
    De pensionari nu mai vorbesc. Au cam 3000 de euro pensie pe luna, plus care mai aveau si pensii de urmasi.
    Erau si cu pensii mai mici, insa aceia sigur au fost pfa si au cotizat putin la stat.

    Asadar, curaj pt cei ce intentionati sa mergeti acolo insa un sfat: fiti corecti, disciplinati, altfel nu veti avea sanse prea mari acolo. Odata ce si-au schimbat parerea despre tine esti nimic. Onoarea si cuvantul dat e sfant la nemti.
  • +1 (1 vot)    
    Venituri Germania (Miercuri, 21 august 2013, 10:44)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Statistica este foarte interesanta, iar comentariile sunt la obiect.Dorim cu totii un mod de viata asemanator, in care respectul legilor,protectia sociala, respect pentru valorile nationale, protectia mediului si altele bine cunoscute sunt primordiale.Totul este legat in final de educatie, traditie, respect reciproc.Cunosc bine Germania, am avut colaborari de lunga durata si am toata admiratia pentru modul de viata din aceasta tara.