Ministrul Finantelor, Daniel Chitoiu: PNL nu sustine si nu va sustine orice masura de crestere a cotei unice de 16%

de Red. Economic     HotNews.ro
Joi, 24 octombrie 2013, 10:25 Economie | Finanţe

Partidul National Liberal nu sustine si nu va sustine "orice masura de majorare a cotei unice", a anuntat vicepresedintele PNL Daniel Chitoiu, ministru al Finantelor, intr-un comunicat de presa citat de Agerpres.

"La nivelul conducerii USL a avut loc o discutie informala, in perspectiva constructiei bugetului pe 2014, in ceea ce priveste cresterea veniturilor. Masurile invocate nu sunt cuprinse in prevederile programului de guvernare, iar PNL ramane consecvent angajamentelor facute prin acest document de baza al guvernului USL, aprobat de Parlamentul Romaniei. PNL nu sustine si nu va sustine orice masura de crestere a cotei unice de 16%", se arata intr-un comunicat de presa al PNL semnat de vicepremierul Daniel Chitoiu.

Precizarile PNL sunt facute in contextul unor informatii aparute in presa potrivit carora cota unica ar urma sa fie majorata de la 16% la 22% si iar TVA ar fi redusa de la 24% la 22%.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1521 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    1984 (Joi, 24 octombrie 2013, 10:39)

    H0mbre [utilizator]

    parca e o formulare in doublespeak.

    ...nu va sustine "orice masura de majorare a cotei unice"

    - adica nu orice masura, dar sunt unele pe care le-ar sustine.
    - sau orice masura ar fi, ea va fi respinsa.

    dl Chitoiu vorbeste ca in Caragiale. :-)
  • +2 (2 voturi)    
    pana la urma, (Joi, 24 octombrie 2013, 10:39)

    berenger [utilizator]

    omul despre ce vorbeste?
    `Partidul National Liberal nu sustine si nu va sustine ORICE masura de majorare a cotei unice` e diferit de `Partidul National Liberal nu sustine si nu va sustine NICIO masura de majorare a cotei unice`.
    ceea ce spune chitoiu e mai degraba ca din toata seria de propuneri (20, 22% etc.), peneleii nu ar aprecia unele variante, dar ca le-ar accepta pe altele. mai exista si varianta ca ministrul finantelor sa nu cunoasca limba romana, ceea ce, la politicienii romani nu e de mirare, dar totusi...
  • +2 (2 voturi)    
    din comunicat... (Joi, 24 octombrie 2013, 10:43)

    defunct [utilizator]

    "PNL nu sustine si nu va sustine orice masura de crestere a cotei unice de 16%" - asta ar insemna ca va sustine doar unele masuri
  • +2 (2 voturi)    
    nu sustin, (Joi, 24 octombrie 2013, 10:49)

    o8561 [utilizator]

    doar semneaza.
  • +5 (5 voturi)    
    Diversiune (Joi, 24 octombrie 2013, 10:51)

    Frank777 [utilizator]

    Mai intai se arunca informatia pe piata beraking news.
    Lumea se sperie.Il injura pe Ponta.
    Apoi vine dezmintirea. Lumea rasufla usurata si zice: -Hai ca nu-i chiar rau.Putea fi mai rau...
    Beneficiarii situatiei sunt in cazul asta PNL care par sa se fi opus lui Ponta la miscarea cu marirea impozit si ei prin opozitia lor "au rezolvat situatia".
    Vezi manual KGB cap III Diversiune - pag 370-420.
  • +2 (2 voturi)    
    Traducere pentru declaratii de politicieni... (Joi, 24 octombrie 2013, 11:24)

    taro [utilizator]

    O sa faca ceva = probabil ca o sa faca ceva.
    Probabil ca o sa faca ceva = nu o sa faca ce zice.
    Nu = nu mai e politician.

    PNL nu sustine.... = PNL probabil nu sustine...

    Daca o sa primeasca destul "ciolan" o sa sustina si dublarea impozitului.

    Cand incep astia de la guvern sa vorbeasca de ceva care-i util mai mult ca sigur ca nu o sa faca nimic, e doar campanie politica.

    Cand incep sa vorbeasca de majorari de taxe mai mult ca sigur ca se intampla. Cand e de platit biruri tot timpul e loc de mai mult
  • +1 (1 vot)    
    "Orice" sau "nicio"? (Joi, 24 octombrie 2013, 12:35)

    LiviuIordache [utilizator]

    Este evident, din formulare, ca PNL sustine O masura de modificare a cotei unice, dar nu "ORICE"! Desi nu-l pot suspecta pe Chitoiu de subtilitate (ar fi ca si cum ai cere unui hipopotam pitic sa danseze in Lacul lebedelor), daca ar fi vrut sa spuna ca nu accepta modificarea cotei unice ar fi scris "nicio", nu "orice". Nu este speculatie, este intelegerea faptului ca acesti domni folosesc limbajul dublu pina la voma! La o adica, cind vor creste cota unica, vor putea spune "noi nu am spus ca nu vom accepta cresterea unica, doar ca nu orice crestere". Asa ca sa va asteptati la o crestere sigura a cotei unice pentru anul viitor!
  • 0 (0 voturi)    
    Geaba domn ministru, (Joi, 24 octombrie 2013, 21:34)

    xrogo [utilizator]