VIDEO A doua rectificare bugetara: Veniturile bugetului de stat scad cu 2,909 miliarde lei, majorari de bugete la Interne, Justitie, Externe si Camera Deputatilor. Sanatatea si Ministerul Muncii pierd bani

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 28 octombrie 2013, 17:06 Economie | Finanţe

Bugetele ministerelor Muncii, Dezvoltarii, Mediului, Transporturilor, Economiei, Agriculturii, Sanatatii, Societatii Informationale si Apararii vor fi taiate la a doua rectificare din acest an, de alocari suplimentare urmand sa beneficieze Afacerile Interne, Justitia, Externele si Camera Deputatilor.

UPDATE In cursul serii de luni, Ministerul Finantelor Publice a postat pe site proiectul celei de-a doua rectificari bugetare. Proiectele pot fi citite aici.

Cifrele sunt prezentate in proiectul de rectificare obtinut de agentia Mediafax.

Ce ministere primesc mai putini bani:
  • Ministerul Muncii (520,4 milioane lei)
  • Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice (315,1 milioane lei, diminuare datorata executiei bugetare pe primele opt luni ale anului, in principal la titlul 51 'Transferuri intre unitati ale administratiei publice' (-280,0 milioane lei), titlul 55 'Alte transferuri' (-21 milioane lei) si bunuri si titlul 20 'Bunuri si Servicii' (-6 milioane lei))
  • Ministerul Mediului (178,1 milioane lei, diminuare datorata executiei bugetare pe primele opt luni ale anului, in principal la titlul 56 'Proiecte cu finantare din fonduri externe nerambursabile (FEN) postaderare' (-200,0 milioane lei))
  • Ministerul Transporturilor (134,3 milioane lei, diminuare datorata executiei bugetare pe primele opt luni ale anului, in principal la titlul 55 'Alte transferuri' (-225,1 milioane lei). De asemenea, s-a avut in vedere asigurarea sumei de 190,0 milioane lei pentru pentru finantarea in anul 2013 a proiectelor de investitii la magistralele de metrou),
  • Ministerul Economiei: (62,2 milioane lei, diminuare datorata executiei bugetare pe primele opt luni ale anului, in principal la titlul 55 'Alte transferuri' (-42,8 milioane lei) si la titlul 71 'Active nefinanciare' (-7,3 milioane lei))
  • Ministerul Sanatatii (54,5 milioane lei)
  • Ministerul pentru Societatea Informationala (50,8 milioane lei)
  • Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale (46,9 milioane lei, diminuare datorata executiei bugetare pe primele opt luni ale anului, in principal la titlul 20 'Bunuri si servicii' (-11,8 milioane lei), titlul 56 'Proiecte cu finantare din fonduri externe nerambursabile (FEN) postaderare' (-30,0 milioane lei) si titlul 71 'Active nefinanciare (-11,4 milioane lei))
  • Ministerul Finantelor Publice (46,5 milioane lei)
  • Ministerul Apararii Nationale (33,5 milioane lei)
  • Din nou Ministerul Finantelor Publice, dar la "Actiuni Generale" (451,6 milioane lei).
Cine primeste bani in plus:
  • Ministerul Afacerilor Interne + 104 milioane lei
  • Ministerul  Justitiei + 99,2 milioane lei
  • Ministerul Afacerilor Externe + 13 milioane lei
  • Camera Deputatilor + 12 milioane lei
  • Autoritatea Nationala Sanitar-Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor + 23 milioane lei, fonduri necesare pentru asigurarea sumelor aferente 'Programului actiunilor de supraveghere, prevenire, control si eradicare a bolilor la animale, al celor transmisibile de la animale la om, protectia animalelor si protectia mediului, de identificare si inregistrare a bovinelor, suinelor, ovinelor si caprinelor, cu impact direct asupra asigurarii tinerii sub control a bolilor animalelor cu transmitere la om'.



Veniturile bugetului de stat pe anul 2013 se diminueaza, pe sold, cu 2.909,0 milioane lei si se reflecta, in principal, pe urmatoarele categorii de venituri:
  • impozitul pe profit: - 64,8 milioane lei
  • impozit pe venit si salarii: -205,9 milioane lei
  • taxa pe valoarea adaugata: -635,6 milioane lei, din care 270,6 milioane lei sume alocate unitatilor administrativ-teritoriale
  • accize: - 648,1 milioane lei,
  • alte impozite si taxe generale pe bunuri si servicii: -124,0 milioane lei
  • impozit pe comertul exterior si tranzactii internationale: -150,0 milioane lei
  • venituri nefiscale: -1.133,0 milioane lei.

Veniturile reprezentand taxe pe utilizarea bunurilor, autorizarea utilizarii bunurilor sau pe desfasurarea de activitati se majoreaza cu 92,4 milioane lei.

Cheltuielile bugetului  de stat pe anul 2013, se diminueaza, pe  sold, cu  suma  de1.635,5  milioane lei. Influentele pe principalele naturi de cheltuieli ale bugetului de stat se prezinta astfel: Cheltuielile de personal cresc cu 167,2 milioane lei, cheltuielile cu bunuri si servicii scad cu 40,8 milioane lei, cheltuielile cu dobanzile scad cu 457,1 milioane lei, cheltuielile cu subventiile se diminueaza cu 100 milioane lei, transferurile intre unitati ale administratiei publice se diminueaza cu 219,0 milioane lei, alte transferuri se diminueaza cu 515,5 milioane lei, cheltuielile cu asistenta sociala scad cu 309,8 milioane lei, fondurile de rezerva se majoreaza cu 216,8 milioane lei, cheltuielile de capital se diminueaza cu 62,7 milioane lei.

Proiectul prevede majorarea deficitului bugetului general consolidat de la 14.700 milioane, respectiv 2,3% din produsul intern brut, la 15.900 milioane lei, respectiv 2,5% din produsul intern brut, in baza cash. Suma de 1,2 miliarde lei cu care se majoreaza deficitul bugetar se aloca suplimentar pentru cofinantarea nationala aferenta proiectelor finantate din fonduri externe nerambursabile postaderare.













Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

7546 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    camera deputatilor (Luni, 28 octombrie 2013, 17:33)

    qwerasdf [utilizator]

    amaratii aia...
    • +17 (19 voturi)    
      normal (Luni, 28 octombrie 2013, 18:32)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      oamenii trebuie să-şi finalizeze sauna şi bazinul de înot, crezi că le e uşor să stea în Parlament puţind?
    • +9 (11 voturi)    
      Cum de nu ai vazut doua institutii ale aparatului (Luni, 28 octombrie 2013, 18:38)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      represiv, adica internele si justitia (ambele functionand doar la comanda politica) tot primesc mai multi bani dintr-un buget tot mai mic? E adevarat ca si Camera Zgonilor e premiata dar mult mai putin decat aparatul represiv. Probabil serviciile au deja destui bani, altfel l-ar fi premiat si pe nasul Maior. Concluzia care este? Nu cumva frica de reactia celor de care isi bat joc?
    • 0 (2 voturi)    
      Sa traiti bine cu domnia Ponta acu (Marţi, 29 octombrie 2013, 11:07)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Bine ca l-ati pedepsit pe Basescu, mergeti acu sa va rugati la totate moastele sfinte puse la dispozitie de popimea romanan, poate mai pica ceva pentru deputatii, senatorii, guvernul si primariile alese de domnia voastra , poporul suveran .

      Sunt sigur totusi ca PDL, ca partid de opozitie, o sa ia atitudine si o sa conteste majorarea bugetului camerei deputatilor, sau nu ?
  • +11 (13 voturi)    
    ce era (Luni, 28 octombrie 2013, 18:11)

    evoque [utilizator]

    asa important la camera deputatilor? dupa ce ca sunt o liota care nu produc nimic pentru tara asta le mai dai si bani in plus.
    • +4 (4 voturi)    
      ce era (Luni, 28 octombrie 2013, 21:30)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      asa important la camera deputatilor? Simplu pesedistul Zgonea. Oare cum stau cu banii saracuti de prin Senat?
    • +2 (2 voturi)    
      pai da, (Marţi, 29 octombrie 2013, 11:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      dai la politic (camera deputatilor) ca sa-ti voteze aberatiile legislative (a se citi incriminatele o.u.g.-uri din epoca boc-pdl, acum fara numar-fara numar), justitie - ca sa-i apere de atata dna, la interne si externe (cred ca mai curand ar trebui citit sri si sie) - ca sa fie cine sa le apere cuceririle spre comunism in zbor (a se citi averea personala).
  • +20 (20 voturi)    
    Semn rau (Luni, 28 octombrie 2013, 18:28)

    zapciu [utilizator]

    Bani la greu la Interne ca se anunta vremuri grele! Da-le dracu de Educatie ,Sanatate etc.
  • +14 (16 voturi)    
    Alo !! Grevista foamei !!.. (Luni, 28 octombrie 2013, 18:31)

    Nelamuritul [utilizator]

    ... parca spune-ai ca daca ...nu da guvernul la invatamant bani 6 % din PIB ....iti dai demisia ! Vad ca Ministerul Educatiei nici macar nu apare in lista !! ...Asteptam !!
  • +13 (15 voturi)    
    ... (Luni, 28 octombrie 2013, 19:43)

    JeSuisRoumain [utilizator]

    poporul si mortii au vrut USL. atat. profesori, doctori, pensionari au ales usl. acum primesc inapoi recompensa.
  • +11 (13 voturi)    
    base-i de vina cu boc (Luni, 28 octombrie 2013, 20:07)

    geocrin [utilizator]

    Pe timpul guvernarii Boc spunea poanta ca daca vin USLamistii se va traii mai bine.
    Lasati traiul prostimii care v-au votat, aveti grija de salriile voastre si de neamurile voastre.
    NU SUNT BANI.......DE CE ?
    • +1 (3 voturi)    
      nu , ideea era (Luni, 28 octombrie 2013, 21:12)

      jbstg01 [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      nu neaparat ca se va trai mai bine.Mai mult.Sau asa ni se va parea, cum spune bancul!
  • +12 (14 voturi)    
    Prin urmare taiem de la: (Luni, 28 octombrie 2013, 21:08)

    jbstg01 [utilizator]

    - munca - da-i dreacu, daca muncesc pot sa si plateasca!
    - dezvoltare : ce va trebuie atata dezvoltare?Sa va mai dechideti mintea si sa va descurcati si singuri?
    - mediu - deja deranjati cu pretentiile voastre care dauneaza afacerilor noastre.Gata, ciocu mic, noi suntem la putere, cuc bani!
    - transporturi - ce va tot plimbati?mergeti la demonstratii, da?mai stati naibii intr-un loc!
    - economie - cum, inca mai avem economie?Nu va ajung chinezismele si toate prostiile alimentare pe care importam ?Jos!
    - sanatate?Cum, sa va dam bani sa fiti sanatosi?Haidi, pa!
    - agricultura si dezvoltare rurala - glumiyti?sa va dezvoltati ca sa ce?sa creasca economia, transporturile, sa ingrijiti mediul, sa mancati sanatos?Haida, de!
    - aparare nationala, societate informationala, hai sa fim seriosi, ne credeti prosti?
    Considerati ca raspunsurile sunt date de oricare dintre ministrii celui mai ''cinstit '' guvern
    Dar daca am dreptate?
    Marim la Interne si justietie ( care pana la urma s-ar putea sa fie subjugata ) sa reprimam obraznicii care nu sunt de acord cu marele USL, la Externe, sa faca propaganda fara ( de parca aia sunt tampiti ), la drutati, ca se fac legi, si la autoritatea sanitar veterinara sa nu mai tot controleze pe cine nu trebuie!Si se leaga cu sanatatea , economia, dezvoltartea rurala, ....
    .Daca veti considera ca gresesc dati-mi cu minus fara mila!
  • +10 (12 voturi)    
    Cei care pierd acum bani, sa isi aduca aminte (Marţi, 29 octombrie 2013, 1:04)

    bigbrother [utilizator]

    Daca i-au votat cumva pe USL si cum vor vota de acum incolo. Cand Boc a taiat din salariile bugetarilor, ce vuiet, ce larma, ce scandal. Si tineti minte ca atunci era criza in toata lumea, bula imobiliara ne-a explodat tuturor in fata, oamenii au ramas datori la banci cu sume enorme.

    Este a doua oara in anul asta cand scad veniturile la buget, dupa un an si jumatate de guvernare USL, asta e tot ce poate acest guvern, cum declara si mister Ponta: luam dintr-o parte si punem in alta. Asa stie USL sa stimuleze dezvoltarea economica si rezultatul se vede.

    Sper ca la urmatoarele alegeri romanii sa inteleaga ca TOTUL se plateste, NIMIC nu este gratis. Pomana electorala, cresterile de pensii se vad acum in preturi mai mari. Au redus TVA la paine..circ avem la TV, sananate taica. De fapt, nici macar sanatate, ca nu mai sunt bani.

    Astept reactia transportatorilor, celor din sanatate, gulerelor albe, taranilor si nu in ultimul rand, reactia armatei. Daca se urnesc si ies in strada macar doua din aceste categorii de bugetari, le spunem celor de la USL: te pup pa pa.
  • +4 (6 voturi)    
    de ce, si pentru ce, camera deputatilor? (Marţi, 29 octombrie 2013, 8:49)

    Inna100 [utilizator]

    De ce nu sanatatea?
    De ce nu cei care sunt cu adevarat bugetari si nu niste trantori?
  • +1 (1 vot)    
    Taieri de fonduri la sanatate (Marţi, 29 octombrie 2013, 15:16)

    Mirobo [utilizator]

    Si uite asa incurajam medicii sa paraseasca tara. O sa fim tratati de vraci si vrajitoare .
    Aparatul represiv,reprezentat de ministerele care au primit bani, trebuie hranit. Este vadita actiunea statului ,prin Guvern (Ponta), de interventie fara scrupule in buna desfasurare a activitatii economice si sociale.