VIDEO Traian Basescu: Acordul cu FMI a fost negociat prost, cer guvernului sa renegocieze obligatiile asumate

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 noiembrie 2013, 18:40 Economie | Finanţe

Presedintele Traian Basescu a cerut vineri guvernului sa renegocieze obligatiile asumate in proiectul scrisorii de acord cu Fondul Monetar International afirmand ca aceasta este rezultatul unei "negocieri de proasta calitate".

"Vreau sa termin cu un semnal. Sunt in posesia proiectului de scrisoare care a rezultat in urma negocierilor cu FMI. Am spus-o cred primul, este o negociere de proasta calitate, care nu da sanse de relansare economiei, este o negociere care va face pe cei ce vor primi o bruma de bani sa piarda prin cresteri de preturi mult mai mult decat primesc", a spus seful statului, intr-o declaratie de presa sustinuta la Palatul Controceni.



Acesta a afirmat ca "cel mai grav" lucru este ca "masurile la care guvernul s-a angajat nu sunt nici in scrisoare foarte clar definite, lasa loc la mult arbitrariu si vor fi o frana pentru evolutia Romaniei".

"Public rog guvernul sa analizeze posibilitatea de a renegocia obligatiile asumate si daca au nevoie de experienta mea le-o pun la dipsozitie", a afirmat Traian Basescu, care a sustinut ca exista "solutii si sa-i ajutam pe cei cu cele mai mici venituri, si sa indexam pensiile, este prevazut in lege, dar si sa lasam economia, sa-i dam o sansa sa-si reia cresterea consistenta", in conditiile in care o crestere economica de 1-2% "seamana a stagnare".













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2765 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    Tovarsul presedinte (Vineri, 8 noiembrie 2013, 19:14)

    Gigi Kent [utilizator]

    Lucrurile au inceput si continua prost de cand cu "avem nevoie de o centura de siguranta".
    • +1 (1 vot)    
      REALITATEA (Duminică, 10 noiembrie 2013, 8:53)

      ravi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Acesta este modul de a conduce, contraproductiv, al celui Inconsecvent

      Legea lui H.L. Mencken " Cine stie, face. Cine nu stie, invata pe altii sa faca. Cine nu stie nici sa invete pe altii, conduce."
  • -1 (11 voturi)    
    Nu exista (Vineri, 8 noiembrie 2013, 19:42)

    evoque [utilizator]

    acord cu fmi negociat bine, demonstratia a fost facute chiar de dumneavoastra domnule presedinte, in schimb este bine ca pentru familie stiti sa negociati bine.
    Cum se face ca va ia gura pe dinainte, mai bine spus "gura pacatosului adevar graieste", deci cum naiba de banca a supraevaluat terenul cumparat. Pe ce criterii?
    Este legal? sau in spate se ascunde o alta potlogarie marca basescu?!!
    Orice roman care a trecut pe la banca in speranta obtinerii unui credit pentru casa sau teren sau...ceva, stie ca banca subevalueaza valoarea bunurilor cu care se vrea garantarea creditului. Dar in romania cand esti presedinte, premier, ministru, parlamentar sau faci parte din famiglia , totul este posibil.
    • -1 (1 vot)    
      Iar ai dat-o in bara! (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 8:11)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Dar iti explic eu:
      Daca pretul de piata al unui apartament este de 40000 de euro si eu vreau sa-l cumpar cu credit de la banca garantat cu imobilul respectiv, banca il evaluaza la sa zicem doar 20000 si asta e suma maxima pe care este dispusa sa mi-o imprumute.
      Daca insa eu negociez cu vanzatorul sa-mi vanda acest apartament la un pret de 10000 de euro, banca tot la 20000 de euro il evalueaza si accepta sa-mi dea cei 10000 necesari pentru a-l cumpara.
      Deci din punctul de vedere al bancii garantia ipotecara este subevaluata si banca nu risca sa nu-si recupereze creditul daca nu-mi pot plati ratele.
      Insa din punctul de vedere al cumparatorului care a platit doar 10000, garantia stabilita de banca este supraevaluata la 20000.
      Exact asta a facut Ioana Basescu: a cumparat la pret de chilipir un teren a carui garantie ipotecara subevaluata de catre banca fata de pretul real de piata este ceva mai mare decat pretul de cumparare platit vanzatorului!
      Acum ai inteles?
      • 0 (2 voturi)    
        citesti ce scrii?? (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 22:20)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        nu am nevoie de explicatii aberante pe care nici un imbecil nu le poate da crezare. Este un efort inutil de a acoperi un alt matrapazlac marca basescu. Presedintele a spus cu gura lui "banca a supraevaluat terenul", acest lucru inseamna exact ce a spus.
        O alta tampenie marca postac :"a cumparat la pret de chilipir un teren a carui garantie ipotecara subevaluata de catre banca fata de pretul real de piata este ceva mai mare decat pretul de cumparare platit vanzatorului!"
        Si inca ceva, daca apartamentul tau valoreaza 20000 si tu te intelegi cu un cumparator la 10000 miroase a ???
        Pe viitor nu mai veni cu aberatii.
        • 0 (0 voturi)    
          N-ai inteles nimic! (Duminică, 10 noiembrie 2013, 6:16)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          dar nu e de mirare, avand in vedere ca te numeri printre cei 7,4 mil de inteligenti ai tarii! Eu am exagerat cifrele si am folosit cuvantul "chilipir" ca sa intelegi mai bine ce inseamna "banca a supraevaluat terenul", dar se pare ca m-am inselat.
          Nu miroase a nimic: a cumparat de la o persoana privata, nu de la stat ca Sova sau Ponta!
          Cunosc zeci de cazuri in care persoane private au fost nevoite sa-si vanda la pret de chilipir bunurile doar pentru ca erau intr-o situatie speciala (cineva si-a vandut apartamentul la jumatate din pret pentru ca trebuia sa plece urgent si definitiv din tara si avea nevoie de cash si n-a gasit pe nimeni care sa-i dea suma corecta si cu toti banii jos - ar fi trebuit sa astepte doua luni ca ala sa obtina creditul de la banca.
          Mai documenteaza-te, mai pune mana pe carte, mai citeste!
          • 0 (0 voturi)    
            citeste (Duminică, 10 noiembrie 2013, 10:02)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            cu voce tare ce scrii si apoi reciteste, si reciteste, si reciteste, si reciteste, pana la urma poate, poate.
  • -2 (10 voturi)    
    Dar acordul negociat de tine Basescule? (Vineri, 8 noiembrie 2013, 20:34)

    alex1234 [utilizator]

    Dar acordul negociat de tine Basescule cu FMI?

    Prin care ai dat 20 de miliarde de euro la bancile straine pe nimic

    ca sa le salvezi de la faliment

    si ca pret ai taiat salariile cu 25% si ai marit TVA-ul la 24%

    privatizand pe nimic alte intreprinderi....

    Ala cum a fost negociat?


    Doi tradatori de tara se acuza intre ei...
    • +1 (3 voturi)    
      :) (Vineri, 8 noiembrie 2013, 22:56)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Vezi ca ai uitat de forfetar. Tind totusi sa cred ca pe vremea respectiva ministrii / premierul PDL au facut-o din nestiinta nu din rea vointa in schimb acum USL/Ponta o face din cauza ca a dormit pe el si nu a facut absolut nimic de cand a preluat puterea si acum incepe sa ii ajunga cutitul la os...Sau rectific, a fost prea ocupat sa gaseasca modalitati de a fura ca deh acum e putin mai complicat cand sta presa si justitia cu ochii pe tine...
  • +2 (8 voturi)    
    :) (Vineri, 8 noiembrie 2013, 22:14)

    ampersand [utilizator]

    Pentru ante-"vorbitorii" Gigi Kent, Evoque şi alex1234: citez îndemnul dintr-un film sovietic din anii 70: "Nu plângeţi, tovarăşi!" Şi acţiunea continuă: v-aţi luat-o iarăşi - a câta şi-a câta oară? - de la marinar, cu o perseverenţă demnă de nişte masochişti. Cu deosebirea c-acum s-ar putea ca "chiorul" să-şi reveleze şi nişte abilităţi de jucător de biliard: cu o singură bilă, prin ricoşee succesive, să trimită-n plase patru bile grele: roşca stănescu, crin antonescu, viorel ponta şi motanul voiculescu, başca o uşoară dezechilibrare a ministrului agriculturii.
    • -1 (5 voturi)    
      CIne rade la urma... (Vineri, 8 noiembrie 2013, 23:13)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      In Decembrie 2014 Ponta o sa mai fie Prim Ministru iar Antonescu o sa fie Presedinte. Basescu nu o sa mai fie nimic. Agricultor la Nena. Sa planteze rosii din alea mici :) Si din cand in cand chemat la parchete pentru seria de dosare pentru care a fost scuzat atat timp (cu exceptia fazei cu SRS si cu banii de la Vantu care e o facatura).
    • 0 (0 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 9:58)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Din pacate o luam cu totii pentru ambitiile unor tovarasi de la putere: Ponta/Base etc. Asa ca nu e de ras.

      PS: crezi ca incalzeste pe cineva foarte tare biliardul lui Base? Astia de care zici tu trebuiau trimisi in plase de ani buni de zile.
  • 0 (0 voturi)    
    ce acord? (Luni, 11 noiembrie 2013, 16:47)

    HoriaBradu [anonim]

    se tot lamenteaza Presedintele,dar cind au incheiat ai lui acorduri ??? nici unul nu-i pentru Tara asta