Victor Ponta: Am discutat cu Barroso despre posibilitatea obtinerii unei clauze de investitii la deficitul acceptat de UE

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 noiembrie 2013, 17:45 Economie | Finanţe

Premierul Victor Ponta a declarat vineri, la Bruxelles, ca a folosit "vestile extraordinar de bune" anuntate de Eurostat, potrivit carora Romania a avut cea mai mare crestere economica din UE in trimestrul 3, pentru a invoca in discutiile avute cu presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, posibilitatea obtinerii unei clauze de investitii la deficitul acceptat de UE.

Intrebat daca i-a comunicat presedintelui CE ultimele date publicate de Eurostat, Ponta a declarat: "Da, folosit acest lucru si aceste vesti extraordinar de bune de la Eurostat tocmai pentru a discuta despre posibilitatea de a obtine o clauza de investitii la deficitul acceptat de UE, clauza pe care s-o folosim, iata, pentru proiectele de infrastructura cu Moldova".

"Noi terminam gazoductul Iasi-Ungheni, ne trebuie insa bani pentru celelalte proiecte, si una din variante era tocmai aceea de a accepta (o crestere a deficitului) - noi avem anul viitor 2,2% deficitul bugetar - daca se inregistreaza o crestere chiar si de 0,1% pentru investitii, asta ar insemna 150 de milioane de euro, mai mult decat ne-ar trebui pentru proiectele de anul asta cu Moldova", a explicat Victor Ponta.

Premierul Victor Ponta a anuntat joi, cand a prezentat proiectul de buget pentru 2014, ca deficitul bugetar a scazut la 2,6% si va scadea anul care vine la 2,2%.

La inceputul acestei luni, in discutiile purtate cu misiunea FMI-CE, Guvernul a negociat un deficit intre 2,2-2,3% din PIB, cuprinzand si clauza de investitii aferente co-finantarii fondurilor UE, potrivit unor surse oficiale.

In urma negocierilor cu FMI, Guvernul a obtinut o majorare a deficitului la 2,2% din PIB.

"Guvernul trebuie sa ia masuri pentru a respecta tinta de deficit bugetar convenita pentru anul viitor, de 2,2% in termeni cash, cu 0,2 puncte procentuale mai mult decat anticipasem in luna iulie", a anuntat Andrea Schaechter, sefa misiunii FMI pentru Romania, cu ocazia prezentarii la BNR a rezultatelor primei evaluari a acordului preventiv si concluziile negocierilor cu autoritatile romane.

"Principalul motiv pentru acest deficit usor mai mare pentru anul viitor este angajamentul puternic de a accelera atragerea fondurilor europene, ceea ce inseamna ca trebuie sa cream mai mult spatiu pentru cheltuielile de co-finantare necesare si noua tinta de deficit acomodeaza acest imperativ", a mai spus sefa misiunii FMI.

Ulterior, premierul Victor Ponta l-a acuzat pe presedintele Traian Basescu ca a vandut interesele Romaniei la Bruxelles, in 2012, atunci cand a negociat, "fara niciun mandat", Tratatul european de guvernanta fiscala, care limiteaza deficitul bugetar la 3% din PIB. Insa, pe 8 mai 2012, cu ocazia votului in Camera Deputatilor pe tratatul fiscal, premierul a votat in favoarea reglementarilor.

Romania a avut cea mai mare crestere economica procentuala din Uniunea Europeana in trimestrul al treila al anului 2013, 1,6% fata de trimestrul II al aceluiasi an si 4,1% fata de trimestrul III al anului 2012, au relevat datele publicate, joi, de Oficiul European de Statistica Eurostat.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1908 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Adica imprumuturi (Vineri, 15 noiembrie 2013, 17:49)

    LoveRomania [utilizator]

    Adica vrea sa faca mai multe imprumuturi sa dea la Baroni, sa impovareze inutil tara cu mai multe datorii
    • -6 (14 voturi)    
      Confuzie (Vineri, 15 noiembrie 2013, 18:13)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

      Ala care a facut imprumuturi ca sa faca madam nutzi parcuri in padure si terenuri de fotbal in panta a fost bas.
      • -1 (1 vot)    
        Chiar daca nu a vazut nimeni (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:34)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

        nici parcul din padure si nici terenul in panta macar sustineti ca s-a construit ceva. Pe cand uslasi asa cum au facut de cand ii stiu doar risipesc banii. Cum au nevoie mereu de mai multi banii cocoseaza lumea cu alte taxe marite.
      • 0 (0 voturi)    
        gogomanition, va! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:40)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

        citat din "Chirita".
        Stadionul in panta este al unui primar PSD, aprobat de CJ [tot PSD]. Parc in padure - primar PNL.
        Pana in 2012, 66% dintre primari erau PSD+PNL. Ia ghici in ce proportie s-au facut " porcisme"!
  • +5 (9 voturi)    
    buget ? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 18:13)

    elwis [utilizator]

    '150 de milioane de euro, chiar mai mult decat ne trebuie acum pentru proiectele de infrastructura" ce-o fi asta ? despre ce vorbeste 'intiiul economist ' al tarii ? o fi ca 0.7 sau 7 eurocenti ? noroc cu acordul asta , ca ne vedeam 'intii' din EU cu deficit de 8%!
    • 0 (0 voturi)    
      discutie? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:42)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      Ponta putea sa discute si despre genul ingerilor, dar asta nu inseamna aprobare.
      In plus, ce nu vrea sa spuna primul min... al tari este ca deficitul STRUCTURAL nu trebuie depasit, ori deficitul de la pensii e deja 0,86% fata de o limita de 1%.
  • 0 (2 voturi)    
    elevul submediocru (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:35)

    elwis [utilizator]

    il si vad pe asta cerindu-i lui Barosso sa faca o exceptie pentru el , ca are crestere ec. de 2% ! asa se iau hotaririle in UE : tete-a-tete , pe moment ! nu de altceva, dar ...putea sa fie si scadere, ca un guvern de asta e pus : sa dea cu o tara de pamint si sa fie felicitat cind nu o face ! vorba nu stiu cui : ' tehnica de a se autopupa in fund !" dar despre faptul ca avem cea mai mare cresteri de preturi , in octombrie, i-o fi spus ?
  • 0 (2 voturi)    
    Lista (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:29)

    max# [utilizator]

    Dar oare despre lista aia cu 11 puncte a mai discutat?
  • +2 (2 voturi)    
    Sarmana tara, guvernata de un fanfaron! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 8:44)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ponta este un fanfaron, un instabil, un arogant caraghios, un mincinos infect, un neserios, un iresponsabil, un profitor impertinent, un necopt la minte, un parvenit care nu a facut nimic util (palpabil) pentru altii, pentru societate, un bascalios, un ingrat parsiv- instinctiv. Acesta este "omul-flasnetar" care vorbeste doar dupa ureche, si in cazul bugetului national, despre care nu intelege nimic altceva decat ca "este cel mai bun buget facut acum si oricand, in Romania, din care va da el bani, din functia de 'casier general' al tarii, cui va vrea, cat va vrea, cand va vrea. Iliescu i-a zis 'carlan', Felix il considera un terchea-berchea care nu-i iese din vorba, un maimutoi, un titirez bun sa-l joci pe degete.
    • +2 (2 voturi)    
      maimutoi ? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 22:09)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Asa este --un maimutoi , un laptici plagiator crescut in puf care nu a avut ocazia sa cunoasca castigul prin munca adevarata si cum e sa traiesti printre oamenii de rand si normali la cap
      Auzi tu --- prim ministrru -- : aceasta este o functie pentru oameni cu experienta vasta in mersul lucrurilor la nivel mondial si care pot controla diplomatia prin care trebuie sa castigi pentru tara ta din orice intalnire cu demnitari din alte tari . Ce mai ...nu ma lasati sa mai zic si altceva ...