Ponta: Nu mai avem, practic, acord cu FMI si CE

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 2 decembrie 2013, 19:42 Economie | Finanţe

Victor Ponta
Foto: Hotnews
Premierul Victor Ponta a comentat scurt luni seara anuntul presedintelui Traian Basescu privind neaprobarea memorandumului cu FMI, declarand pentru agentia Mediafax ca nu mai avem practic acord cu FMI si CE.

Intrebat cum comenteaza anuntul presedintelui Basescu, premierul a raspuns scurt: "Nu mai avem, practic, acord cu FMI si CE".

Victor Ponta nu a facut alte comentarii.

Presedintele Traian Basescu a anuntat, luni seara, ca a decis sa nu aprobe memorandumul cu FMI, din cauza accizei de 7 eurocenti la carburanti.

Discutarea in board-ul FMI a scrisorii de intentie si a memorandumului de politici economice incheiate cu autoritatile romane, programata pentru luna decembrie, va fi amanata intrucat documentele trebuie sa contina si semnatura presedintelui tarii.

Acordul este in vigoare, insa board-ul FMI nu va mai discuta pe 18 decembrie, asa cum era programat, scrisoarea de intentie si memorandumul cu Romania, a declarat ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea.

Voinea a afirmat, la Realitatea TV, ca o astfel de situatie poate avea ca efect cresterea costurilor de imprumut ale statului.













Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

5326 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Miau, miau pontanel (Luni, 2 decembrie 2013, 19:46)

    Wanheda [utilizator]

    Nu mai ai acorduri talharesti pentru tara. Super. Acum poti sa iti demonstrezi maiestria in artele guvernarii.
  • +7 (7 voturi)    
    Ho-ho-ho (Luni, 2 decembrie 2013, 19:49)

    rad_prostii [utilizator]

    cresterea costurilor de imprumut ale statului?
    Ati vazut usl-istilor unde ne-ati adus? La faliment. La parnaie cu voi pt sabotarea economiei.
  • +7 (7 voturi)    
    Asta este ,Viorel (Luni, 2 decembrie 2013, 19:51)

    potaissa [utilizator]

    Acum inainte de sfarsiul anului ti-o iei din nou in bot de la Base , prin Ianuarie de la FMI, in primavara de la UE si USA. Fiecare primeste in viata ce merita. In cazul tau ,in bot!
  • +7 (7 voturi)    
    Tot asa a zis (Luni, 2 decembrie 2013, 19:51)

    Un cititor [utilizator]

    ca "proiectul Rosia Montana a picat" , ca sa revina apoi si sa-l introduca pe usa din dos. Dl Ponta face spectacol fara bani.
  • +7 (7 voturi)    
    Sa vada ca nu poate insela (Luni, 2 decembrie 2013, 19:53)

    Kepler [utilizator]

    la infinit! Se stie ca a urca pretul la carburanti inseamna scumpiri pe toata linia!
  • +7 (7 voturi)    
    Doamne ajuta! (Luni, 2 decembrie 2013, 19:55)

    soundtrack [utilizator]

    Poate te ia lumea pe sus cu seceri si ciocane made in China!!!
    Frustratule!
  • +9 (9 voturi)    
    AFARA (Luni, 2 decembrie 2013, 19:56)

    Soljenitin [utilizator]

    Demisia, nastase-junior! Afara cu tine, masea stricata ce esti!
  • +9 (9 voturi)    
    Nu mai avem acord? (Luni, 2 decembrie 2013, 19:57)

    calinsab [utilizator]

    Pai , .. Ponta atunci de ce te-ai bagat in seama cu cei de la FMI si numai ca nu le pupai picioarele? si apoi ai plecat in SUA si te-ai intors victorios cu un imprumut nou de cateva miliarde?... sau alea erau miliardele personale?...
  • +43 (43 voturi)    
    Oi-oi-oi (Luni, 2 decembrie 2013, 20:07)

    rad_prostii [utilizator]

    ponta: - In acest moment nu mai avem ce sa le dam baronilor. Ne linseaza, ne pierdem scaunele de mitoman, chiulangiu si turnator
  • +41 (41 voturi)    
    Ce lovitura a dat Basescu USL-ului!!! KO!!! (Luni, 2 decembrie 2013, 20:17)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Si uite asa, prin refuzul de a semna memorandumul datorita cresterii accizei la combustibil, Traian Basescu se pozitioneaza ca aparatorul intregului popor roman in fata hotilor din USL! Practic, a ocupat el locul USL-ului in raport cu electoratul...
    • +10 (10 voturi)    
      He-he-he (Luni, 2 decembrie 2013, 20:50)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Basescu ca singurul aparator... dar populatia ce face domnule? Trebuie sa fie o doza imensa de nesimtire la mijloc, sa privesti cum un singur om se lupta pentru o tara intreaga si nimeni sa nu miste un pai. Inseamna ca toata tara-i de asistati.
      Nu-i duce capul.
    • +8 (8 voturi)    
      Acordul nu e suspendat! Ponta minte din nou! (Luni, 2 decembrie 2013, 21:37)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Acordul ramane in vigoare, doar acciza trebuie stearsa din acord.
      Ponta stie asta dar minte eroic, pe ultima suta!
  • +39 (39 voturi)    
    Parsivitatea lui Ponta (Luni, 2 decembrie 2013, 20:25)

    Cindrel [utilizator]

    Avem un Premier ce fenteaza la fiecare miscare. Se vede un mare premier, un mare procuror, un mare baschetbalist, ..., dar nu-i decat un mare smecher in toate.
    Faptul ca cineva, in speta Presedintele, ii demasca toata ziua faptele, il inebuneste. Asa incat plansetele lui in spatele usii incuiate, il face pe Tata-Socru sa faca spume la gura si sa-si verse veninul de fost activist.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai perfecta dreptate.... (Marţi, 3 decembrie 2013, 0:12)

      conul [anonim] i-a raspuns lui Cindrel

      Cata nesimtire .... Sa apara socrul la TV sa-si apere ginerele . Cata nesimtire, cata mirlanie ! Mai apare si strungarul ala , Zgonea, care se zburleste ca un natarau, ii sar vorbele ca shpanul din cutitul strungului. Ce rusine !
  • +32 (32 voturi)    
    acum multi ani (Luni, 2 decembrie 2013, 20:35)

    victor L [utilizator]

    a mai fost o faza asemanatoare: regele a refuzat sa mai contrasemneze actele guvernului; urmarea se stie.
    In seara asta socrul prim plagiatorului national a declarat: " Gestul lui Basescu este unul iresponsabil, a atins culmea dementei. Va trebui sa gasim o formula sa-l aducem la realitate"
    Adica, ori semnezi ce vrem noi ori capul jos.
    Ai dreaqului urmasi de comunisti.
  • -29 (35 voturi)    
    hehe (Luni, 2 decembrie 2013, 20:36)

    Mazeta [utilizator]

    Cine crede că Băsescu scoate vreun cuvânt fără acordul FMI crede și în Moș Crăciun.
    • +11 (11 voturi)    
      Hi-hi-hi (Luni, 2 decembrie 2013, 20:52)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Chiar vroiam sa vad si eu un veriatbil reprezentant al celor 7,4 mil. de asistati.

      Cum te cheama, asistatule?
      • +3 (3 voturi)    
        ba (Luni, 2 decembrie 2013, 23:12)

        mircearh [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

        nu mai repeta enormitatea aia cu 7.4 milioane, poate se trezeste vreunul din coma si te crede :)))
    • +9 (9 voturi)    
      He-he-he (Luni, 2 decembrie 2013, 20:53)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeto, cred ca de vreo 3 luni sapi sa-ti gasesti IQ-ul si tot nu dai de el.
    • +9 (9 voturi)    
      Pai cum asa ? (Luni, 2 decembrie 2013, 21:02)

      capsunel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sa intelegem ca FMI i-a zis lui Basescu sa-l lase pe ponta fara acord ? Asa mult incredere inspira ponta pentru FMI ?
    • +11 (11 voturi)    
      Pai... (Luni, 2 decembrie 2013, 21:09)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Voi nu aveti nevoie de nimeni!
      Dati la toti lapte si miere; nu asa mancati voi mereu in campanie?!
      Hai, sa va vad!
      Hai, ca doar erati tari in gura! Sa va vad si la punga, acum!
      Esti de acord... suzeto?!
    • +9 (9 voturi)    
      In locul tau... (Luni, 2 decembrie 2013, 21:24)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      as astepta sa vad ce se mai intampla.

      E posibil ca nenea Ponta sa faca altceva decat crezi tu.

      Campania electorala fara bani e ca... pianul fara clape.
    • -1 (3 voturi)    
      Aici n-ar strica putine detalii (Luni, 2 decembrie 2013, 22:05)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu toți cititorii sunt introduși in fineturile negocierii, așa ca logica reflectata de comentariul de mai sus s-ar putea să le scape multora.
      Mărturisesc că și mie mi-a scăpat
    • +6 (6 voturi)    
      pentru afirmatia asta afumatà (Luni, 2 decembrie 2013, 22:15)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu-ti dau nici màcar un minus ...
  • +7 (7 voturi)    
    totul pentru binele romanilor.....zice ponta (Luni, 2 decembrie 2013, 20:52)

    geocrin [utilizator]

    Adica taxe si preturi mai mari.
    Basescu e de vina ca are functie mai mare decit ponta, ca daca nu ar vedea USLaci nivel de trai de la dottore ponta.
    Ce promite baiatul romanilor daca venim NOI.....va curge lapte si miere.
  • +10 (10 voturi)    
    nu inteleg (Luni, 2 decembrie 2013, 20:58)

    ws [utilizator]

    borfasii din usl sunt ofticati ca nu mai exista acord cu fmi?

    pai nu behaiau ei inainte ca fmi-ul duce o politica criminala, ca asupreste bietul popor roman?

    acum basescu le da ocazia sa-si tina promisiunile. noi scapam de taxa pentru baroni, ei se tin de cuvant. it's a win-win situation.

    ws
  • +10 (10 voturi)    
    Foarte bine (Luni, 2 decembrie 2013, 21:05)

    Andradda [utilizator]

    Conform Constitutiei, Basescu si-a spus cuvantul.
    Plagiatorul, Guvernul si Parlamentul n-au decat sa actioneze mai departe, in cadrul legal.
    Ca doar n-o fi o catastrofa.
    Plagiatorul a vrut sa faca intr-un fel, socrul sau a iesit la rampa si a declarat ca presedintele e dement, Cacarau tace ca ala-n iarba si uite-asa trece totul.
    Plagiatorul vrea, Basescu respinge..
    Si?
    Unde e problema?
    Problema e ca Plagiatorul si socrul sau - monocoiul raspopit, nu sunt in stare sa explice care e legatura dintre acciza pe carburanti si pensiile romanilor.
    Acolo e buba.
    Pana acum, plagiatorul o tine una si buna ca acciza are doar un singur rol - acela de a dezvolta infrastructura.
    Acelasi Plagiator, declara ca daca nu e acciza nu se mai platesc pensiile.
    D-zeu sa-i mai inteleaga pe USL-amisti!
    • +4 (4 voturi)    
      War (Luni, 2 decembrie 2013, 22:46)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Socrul a iesit la ranga, nu la rampa... Si mai interesant este ca isi permite. Asa insulta pentru presedintele unei tari... mai rar. Sa vedem de ce-l tin... hm... bracinarii.
  • +11 (11 voturi)    
    Oops (Luni, 2 decembrie 2013, 21:19)

    AliB [utilizator]

    Baronii s-au inverzit. Si dupa ei, si Ponta....
  • +12 (12 voturi)    
    Ipocrizie cronica (Luni, 2 decembrie 2013, 22:04)

    EMP [utilizator]

    "Nu mai avem, practic, acord cu FMI si CE".
    Ba mai avem domnule Ponta, citeste si dumneata din cand in cand documentele care-ti ajung pe birou. Si mai termina cu manipularile acestea de prost gust.
    Daca nu te-a dus capul la alta solutie decat o noua taxa - si inca una care va produce efecte negative in lant, nu inseamna ca de vina e Traian Basescu.