Victor Ponta, intrebat de unde va acoperi banii pierduti prin amanarea majorarii accizei: De la Presedintie

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 23 decembrie 2013, 11:25 Economie | Finanţe

Veniturile pierdute prin amanarea cresterii accizei la carburanti vor fi acoperite din bugetul Administratiei Prezidentiale, potrivit premierului Victor Ponta, care argumenteaza masura prin faptul ca presedintele Traian Basescu a afirmat ca exista bani prin care amanarea accizei sa fie compensata.

Intrebat de jurnalisti cum va acoperi golul de venituri rezultat din amanarea majorarii accizei la carburanti, conform recomandarii Fondului Monetar International, premierul a raspuns: "De la Administratia Prezidentiala, ca domnul presedinte a spus ca sunt bani", relateaza Mediafax.

Presedintele Traian Basescu a anuntat in cateva randuri ca nu va promulga Legea bugetului de stat daca acciza la carburant va fi majorata, premierul Victor Ponta precizand insa ca negociaza cu Fondul Monetar International si Comisia Europeana amanarea cu trei luni a datei de majorare a accizei la motorina, folosita de catre transportatorii de marfa, si aplicarea acesteia doar la benzina.

Saptamana trecuta, dupa o discutie cu presedintele Basescu, premierul a anuntat ca va amana cu trei luni majorarea accizei si la benzina, nu doar la motorina, iar seful statului a precizat ca in aceste conditii poate promulga bugetul.

 "Am facut acest lucru pentru ca Guvernul a fost de acord sa amane cu trei luni intrarea in vigoare a accizei pe carburant, motorina si benzina. Fata de 2,4 miliarde, cat era prevazut in bugetul de stat venituri din aceasta taxa, suspendarea aplicarii pe trei luni insemana 600 de milioane de lei mai putin in bugetul de stat, foarte mica in raport cu excesele din buget, si care pot fi ajustate in foarte multe zone din buget unde sunt bani in exces, fie ca vorbim de banii de la Ministerul domnului Dragnea, de la serviciul datoriei externe, de la minimalizarea unor incasari, cum e taxa pe stalp", a spus Basescu, miercuri, la Cotroceni.

Luni, Fondul Monetar International a transmis o declaratie in care considera ca sunt necesare masuri care sa compenseze veniturile pierdute de stat prin amanarea cresterii accizei la carburanti, iar o misiune a Fondului se va afla la Bucuresti in luna ianuarie pentru discutii cu autoritatile, vizand combinarea primelor doua evaluari ale acordului stand-by.

 "Pentru a asigura atingerea tintei de deficit bugetar de 2,2% din PIB, va fi necesara adoptarea unor masuri care sa compenseze veniturile pierdute in urma amanarii cu trei luni a majorarii accizei la carburanti. Autoritatile au cerut discutarea unor astfel de masuri in luna ianuarie cu echipa FMI, fiind vizata combinarea primelor doua evaluari ale programului economic sustinut prin acordul stand-by. O misiune FMI a planificat o vizita la Bucuresti in luna ianuarie", potrivit unei declaratii de presa transmisa luni de reprezentantul rezident al FMI in Romania si Bulgaria, Guillermo Tolosa.

FMI a salutat, de asemenea, promulgarea bugetului de stat pe 2014 de catre presedintele Traian Basescu, considerata "un pas binevenit".













Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3730 vizualizari

  • +44 (48 voturi)    
    (Luni, 23 decembrie 2013, 11:31)

    schroedinger [utilizator]

    DEMSIA obraznicatura bolsevica!
    • +34 (38 voturi)    
      Raspuns de.... (Luni, 23 decembrie 2013, 11:50)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      ,..... derbedeu USL-ist.....!!!
      • +4 (8 voturi)    
        Ieuropa (Luni, 23 decembrie 2013, 14:18)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        DIn pacate, nu cred ca va fi foarte apreciata gluma PM la ieuropa. Chiar si Ghevara s-ar rasuci auzindu-l si vazandu-l.
        • +6 (10 voturi)    
          Semi-PM (Luni, 23 decembrie 2013, 14:32)

          sebagain [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          Mai bine s-ar duce la presedintie sa-si ia notite.
      • +4 (8 voturi)    
        Golan USL-ist... (Luni, 23 decembrie 2013, 14:41)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Progenitura "carpei KGB-iste", ca tot vorbea "carpa" de "golani"!
  • +42 (46 voturi)    
    Sunt mandru (Luni, 23 decembrie 2013, 11:33)

    potaissa [utilizator]

    cu un asa PM. Ce simt finut al umorului ,cat de bine crescut ,ce caracter de exceptie ,doamne ,chiar mai sunt oameni adevarati pe pamant....

    Si-acum pe bune. De unde are sa ia animalul si banii pentru sanatate , spunea doar c-a dat tot ce-a avut in buget ministerului sanatatii ,urmarile le-am vazut dupa doua saptamani....

    Nu-ti doresc nimic bun de craciun si nici de anul nou ,mitomanule!!! Sa ai parte doar de ceea ce ramane de la amaratii de pensionari!!!!
    • +35 (41 voturi)    
      Ponta e imaginea poporului (Luni, 23 decembrie 2013, 11:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Nu degeaba e cel mai de incredere politician roman. Inglobeaza toate caracteristicile votantului USL, mojoritar in romania: plagiator, mitoman, infantil, neserios, mitocan, badaran. Cinzaca de dimineata ii mai trebuie si are toate calitatile.
  • +32 (36 voturi)    
    obraznicie (Luni, 23 decembrie 2013, 11:37)

    puicaiotu421284528240537 [utilizator]

    la asta asa zis premier, obraznicia nu are limite. in spun eu de unde sa taie din bani: dela asf, dela plimbarile sale in toata lumea,din banii la dispozitia primului ministru etc. el are cred buget personal cat tot bugetul de stat si face ce vrea cu el.cum se poate asa ceva. a spus ca acesti bani vor merge numai pentru situatii de urgenta, dar putem noi sa-l mai credem?
  • +30 (34 voturi)    
    Aha (Luni, 23 decembrie 2013, 11:43)

    OmulNou [utilizator]

    Deci nu de la Dragnea?
    • +26 (30 voturi)    
      Cum sa ia de acolo?! (Luni, 23 decembrie 2013, 11:49)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Neamul prost, este stapan pe tot ce este al altora.
      De ceea ce este al lor, nu se atinge nimeni!
      Cretin popor!
      Idiotul rosu a omorat oameni acum 24 de ani, iar nepota/su este votat! Ce popor de idioti!
    • -26 (32 voturi)    
      Hmmm (Luni, 23 decembrie 2013, 11:53)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Trolule portocali, nu Dragna ia banii ci sunt pentru ministerul pe care momentan il conduce.
      Cand lua miliarde coana udrea (dupa teoria ta) in plina criza ca sa-si bata joc de iei in timp ce se taiau salariile, crestea TVA, etc atunci era bine, nu?
      • +13 (17 voturi)    
        si acasa (Luni, 23 decembrie 2013, 13:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        vorbesti neintrebat ? doar hormonal tastezi ? la voi la USLam a facut ceva/cineva vreodata in 20 de ani ? da...Infractorul Adrian Nastase, el Insusi fost prim ministru a manarit niste bani si niste termopane..pa asta l ai uitat ?
        • -11 (15 voturi)    
          Hmmm (Luni, 23 decembrie 2013, 13:39)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Ce mai face dosarul Ritzi?
          Dar miliardele consumate de udrea pe =terenuri de sport=?
          Aaaaaa.....basecu nostru stapanu" nostru!:))
          • +4 (8 voturi)    
            terenuri de sport? (Luni, 23 decembrie 2013, 14:32)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

            adica Udrea nu a platit ce au cerut PRIMARII PSD?
            si de cand esti tu autoritatea suprema care decide ce trebuie sa se faca si unde?
            nu vrei sa dai o tura (cu nadragi de tabla) prin comunele in cauza si sa zbieri in piata publica ca nu trebuia sa li se dea bani?
            dar de ce nu zbieri ca Oprescu face o noua sala polivalenta cu bani de la Ponta?
            • 0 (2 voturi)    
              Hmmm (Luni, 23 decembrie 2013, 22:01)

              MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui cinic

              Esti pudelul de seviciu?:))
              Uitasem ca toti =inteligentii= sunt portocalii iar ceilati nu au voie sa-i intrebe ce au facut cu banii...
              Bine ca =autoritatea suprema= udrea+bese a hotarat totul spre binele Romaniei...de aceea a ""crescut"" nivelul de trai in epoca lor.
              Baga trolule, baga!!!:))
      • +8 (12 voturi)    
        Hmmm.. portocali, banai, smochini.. (Luni, 23 decembrie 2013, 13:44)

        czr [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Desi nu transmiti nimic, practic despre tine ne spui totul..
        Parca te vad.. Cu transpiratia siroind pe frunte, cu ochii bulbucati, si mintea obosita, torturand limba romana si agresandu-ne inteligenta..


        Trolule
        portocali
        Dragna
        bata joc de iei

        In doar cateva randuri, nu crezi ca-i suficient?
        Nu realizezi ca suntem azi unde suntem, datorita tie si altora ca tine?

        Oare sunt doar greseli de gramatica, sau asta e bonusul de la eroarea naturii?

        PS
        Mergeti la vot oameni buni! Astfel de specimene exista printre noi! Ei voteaza.. si din pacate ne decid viitorul!!
        • 0 (2 voturi)    
          Hmmm (Luni, 23 decembrie 2013, 22:58)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui czr

          Oooooo...cat de destept esti.:))
          Cred ca poti vedea chiar si tu ca sunt doar greseli de tastatura, ce sa-i faci te-ai invatat cu greseli de vorbire de la eba.
          Erata trolule: =Trolule portocaliu, nu Dragnea ia banii ci sunt pentru ministerul pe care momentan il conduce.Cand lua miliarde coana udrea (dupa teoria ta) in plina criza ca sa-si bata joc de ei in timp ce se taiau salariile, crestea TVA, etc atunci era bine, nu?=
          Acum poti fi fericit...cultura ta de nivel eba poate intelege mai usor greselile de tastaura combinate cu ochi mai slabuti.:))

          PS.Citat:=Nu realizezi ca suntem azi unde suntem, DATORITA tie si altora ca tine?=....""cultule"" incearca, te rog sa intelegi ca ar fi bine/util sa studiezi diferenta dintre =datorita= si =din cauza=...
          Daca nu ai inteles ce vreau sa spun, intreaba un elev de clasa 1-a.
        • 0 (2 voturi)    
          Hmmm (Marţi, 24 decembrie 2013, 2:00)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui czr

          PS.Te rog sa-ti recitesti si titlul...daca tot te uiti in farfuria altora.:))
          Ce inseamna=banai=?!
  • +23 (27 voturi)    
    obraznic (Luni, 23 decembrie 2013, 11:44)

    easy [utilizator]

    si fara fond, copiatorul nu inceteaza sa isi dea in stamba de fiecare data cand are ocazia, coerenta asta de scara de bloc o sa-l coste cat de curand
  • +23 (27 voturi)    
    Mai bine faci ecomomie la spaga electorala (Luni, 23 decembrie 2013, 11:48)

    rov [utilizator]

    Este imposibil la nivelul de informatii de care dispune un PM, sa nu poti calcula cati bani au dat interlopii pentru cei ce au votat la referendumul de demitere...

    In schimb tu ataci o institutie, mai a'iliescule!!!
  • +22 (26 voturi)    
    Sa ia banii (Luni, 23 decembrie 2013, 11:53)

    Gabi M [utilizator]

    de la Dragnea.
  • -25 (31 voturi)    
    nu tin cu Ponta (Luni, 23 decembrie 2013, 11:53)

    radiola [utilizator]

    Dar daca taxa a fost introdusa la cererea FMI si presedintele s-a opus peste capul lui Ponta atunci sa dea si solutia.
    • +12 (18 voturi)    
      Nici eu nu tin cu Basescu, (Luni, 23 decembrie 2013, 12:24)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      dar poti tu dai un exemplu ,UNUL , cu ceea ce-a facut Ponta cu cap de cand este la butoane ( si te rog ,fara propaganda ,fara antenisme si glumite ieftine de cartierist , astea le stim deja de la Viorel). In rest este oricum totul spus. Cine-l mai crede pe Victoras crede si-n aterizarea americanilor pe luna....
      • -7 (13 voturi)    
        daca-mi citeai comentariile (Luni, 23 decembrie 2013, 12:50)

        radiola [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Vedeai ca niciodata nu am postat pozitiv la adresa USL,cat priveste haznaua 3 nu sunt genul care sa puna botul la propaganda desantata de securisti.
        Am sugerat doar ca obraznicul de Ponta nu face totul chiar de capul lui.
        • +10 (16 voturi)    
          banii din taxa (Luni, 23 decembrie 2013, 13:00)

          Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui radiola

          trebuiau sa se duca intr-un fond special pentru autostrazi, cel putin asta a zis PrimulMincinos al tarii. Acum de ce FMI spune ca ei au vrut taxa. Cineva ne minte rau...
          • +5 (9 voturi)    
            Nu cred ca FMI a vrut taxa (Luni, 23 decembrie 2013, 13:51)

            CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

            Dar asa s-a stabilit in acordul cu ei. Pontalaul a venit si a zis ca pune taxa si atunci ei nu au zis nu.
            Ideea Presedintelui era ca putea sa-si mai micsoreze niste cheltuieli ca sa se mentina deficitul, ca pe FMI asta ii intereseaza, nu de unde ia Pontalaul bani.
            Raspunsul lui e o obraznicie si o rautate la adresa Presedintelui care l-a fortat sa amane introducerea taxei.
            Raspunsul lui este cel al unui om cu suflet mic, care se vede intr-o functie importanta. E o exemplificare a zicalei :"S-a urcat scroafa in copac"
        • -1 (3 voturi)    
          Ai sugerat gresit! (Luni, 23 decembrie 2013, 14:48)

          Herodot [utilizator] i-a raspuns lui radiola

          Nu FMI-ul iti cere sa faci ceva, ci FMI-ul doar este sau nu este de acord cu ceea ce propui tu, guvern al Romaniei! Asa ca nu este cazul sa dam vina pe FMI pentru incompetenta guvernantilor nostri...
    • +12 (16 voturi)    
      nu prea e corect ce zici (Luni, 23 decembrie 2013, 12:34)

      kata_m [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      Presedintele l-a numit pe Ponta sa fie PM si sa imparta banii.... Constitutional, Basescu poate sa se opuna la o prima sugestie iar Ponta e responsabil pentru a gasi noi solutii... Faptul ca Ponta a venit de la negocierile FMI cu o noua suprataxa nu cred ca ar trebui automat sa fie pusa in aplicare de Presedinte. Eu personal, daca toti acei bani stransi ar fi transparent adunati si folositi pentru autostrada Sibiu - Pitesti as da de placere... insa pentru o autostrada spre Alexandria, nu merci... prefer versiunea fara suprataxa
    • +3 (7 voturi)    
      FMI nu cere! (Luni, 23 decembrie 2013, 14:34)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      EL pretinde sa se acopere cheltuieilile. Daca Ponta cheltuie prea mult e obligatoriu sa introduca noi taxe? Asa faci si tu acasa?
  • +20 (24 voturi)    
    obraznic, (Luni, 23 decembrie 2013, 11:59)

    mos ion roata [utilizator]

    ca intotdeauna.
  • +2 (8 voturi)    
    taxa FMI (Luni, 23 decembrie 2013, 12:06)

    Mazeta [utilizator]

    Eu propun să se mărească impozitele pe proprietate, ca în Grecia, așa încât să fie acoperit deficitul lăsat de nemajorarea accizei. Apoi, peste 2-3 luni, să se majoreze și acciza.
  • +8 (12 voturi)    
    N-a pierdut niciun ban... (Luni, 23 decembrie 2013, 12:27)

    PopaPius [anonim]

    ...pentru ca nu i-a avut. Iar cind ii va avea, vor fi furati de famigliile guvernantilor.
  • +13 (17 voturi)    
    Reactie normala marca V V P (Luni, 23 decembrie 2013, 12:37)

    1NL [utilizator]

    Exprimarea Dlui Victor Viorel Ponta este cea a unui copil razgaiat, care face necazuri profesorilor si care fumeaza la WC in timpul recreatiilor, din teribilism si pentru ca parintii/socrii sunt " full" de bani.
    Mergand pe aceeasi linie va deveni un cocalar adevarat.
    Hai Romania!
  • +8 (14 voturi)    
    poantă proastă de.. (Luni, 23 decembrie 2013, 12:47)

    gabbi [utilizator]

    premier şmecher
  • +10 (14 voturi)    
    Victor Ponta de Craciun...este porcul...! (Luni, 23 decembrie 2013, 12:56)

    Nicumi [utilizator]

    Ala care a inaugurat refrenul asta,nici nu stia ce dreptate avea!
    Asa ca, Victoras, tine-o tot asa, cu cat maresti valul obrazniciilor, cu atat mai repede te apropii de final!
  • +6 (10 voturi)    
    propunere! (Luni, 23 decembrie 2013, 13:01)

    pita [utilizator]

    dar, de ce na-i lua banii de la prietenii tai , avutii, vrei ex., voiculescu, bombo, socru mic, franachiu, becali etc.
    ar putea sa te ajute la nevoie! ce a vrut presedintele sa-ti demonstreze este faptul ca esti superficial, nepriceput in ale bugetului ,cu toata aroganta si golanismele tale , pana-n primavara te vei trezii cu 15-20% credibilitate dintre USL-amisti, atunci sa te vad !
  • +2 (4 voturi)    
    Ia de la Basescu (Luni, 23 decembrie 2013, 14:10)

    benpersona [utilizator]

    https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDYQtwIwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DzzGy0VUxLF0&ei=yye4UrGDAqbqywPJ54GYAw&usg=AFQjCNHjKNULy8aD3_XoNeYClKYBg312Sg&bvm=bv.58187178,d.bGQ
    • 0 (2 voturi)    
      asa sa fie (Luni, 23 decembrie 2013, 15:36)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui benpersona

      sa nu ia de la basescu nici cainii, nici interlopii, nici hotii...ca-i plezneste peste bot pe urma...:)))
  • +5 (9 voturi)    
    Accize, taxe si amnistii! (Luni, 23 decembrie 2013, 14:16)

    Ricochet [utilizator]

    Mincinosului ii trebuie memorie lunga.
    Ponta a uitat ca ne vorbea despre fond special, autostrazi si alte asemenea, cand a hotarat aceasta noua japca pe capetele noastre.
    Azi admite ca ea trebuia sa umple sacul fara fund al bugetului risipit si jefuit cu o nesimtire demna de un urmas al Bombonelui si matusii Tamara.
    "Accize, taxe si amnistii, pe ei si pe mama lor!" aceasta e de fapt platforma politica a useleilor.