​Marea Britanie va deveni prima economie europeana la orizontul anilor 2030, daca Germania nu revine la Deutsche Mark

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 decembrie 2013, 10:02 Economie | Finanţe

Marea Britanie va depasi Franta si Germania si va deveni prima putere economica a Europei la orizontul anului 2030, potrivit unui studiu al Centrului de cercetari economice si comerciale (CEBR) publicat joi de Daily Telegraph si preluat de AFP.

Potrivit acestui Think Tank, Marea Britanie va depasi Franta in 2018 si Germania in jurul anului 2030, dar, la nivel mondial, va fi depasita la randul ei de India si Brazilia in acelasi moment.

"Se prevede ca Germania va pierde locul de prima economie a Europei de Vest in beneficiul Marii Britanii in jurul anului 2030 din cauza dezvoltarii mai importante a populatiei si a dependentei mai reduse fata de alte economii europene", afirma acest studiu.

"Daca euro va cadea, perspectivele Germaniei devin sensibil mai bune", se arata in acest studiu. "O Germanie bazata pe Deutsche Mark nu va fi cu siguranta prinsa de Marea Britanie in ani de zile", sustine studiul.

Presedintele CEBR, Douglas McWilliams, afirma ca economia Marii Britanii se va dezvolta si mai repede daca regatul ar parasi Uniunea Europeana.

"Pe termen scurt, impactul (unei iesiri din UE) va fi fara indoiala negativ" intr-o prima etapa, "dar sentimentul meu este ca, dupa trecerea a 15 ani, va deveni probabil pozitiv", a spus McWilliams, pentru Daily Telegraph.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4759 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    pai (Vineri, 27 decembrie 2013, 10:25)

    Alex S [utilizator]

    eu cred ca Germania beneficiaza enorm de pe urma monedei euro, pt ca vecinii lor au o putere de cumparare falsa din cauza euro, si de aceea exporta.
  • +12 (24 voturi)    
    Britanici (Vineri, 27 decembrie 2013, 10:31)

    spysoby [utilizator]

    Sunt jenanti.au ajuns primul wc al europei.
  • +18 (22 voturi)    
    se merge pe sentimente? (Vineri, 27 decembrie 2013, 10:44)

    adrian_rolland [utilizator]

    Presedintele CEBR, Douglas McWilliams, afirma ca economia Marii Britanii se va dezvolta si mai repede daca regatul ar parasi Uniunea Europeana.

    "Pe termen scurt, impactul (unei iesiri din UE) va fi fara indoiala negativ" intr-o prima etapa, "dar sentimentul meu este ca, dupa trecerea a 15 ani, va deveni probabil pozitiv", a spus McWilliams, pentru Daily Telegraph.


    Deci, presedintele CEBR nu da niste date si motive foarte clare...el are DOAR sentimentul ca dupa o perioada de timp, MB va deveni superputere europeana....
  • +20 (22 voturi)    
    ha ha ha (Vineri, 27 decembrie 2013, 10:50)

    petrol_head [utilizator]

    "Expertii" si "analistii" nu sunt in stare sa faca prognoze corecte de la o luna la alta, iar taman studiul lor merge pana in 2030 si se asteapta ca oamenii sa ii creada. Si eu pot sa fac studii de-astea, cu daca si cu parca..."jenibil" :))
    • +7 (7 voturi)    
      Ce-mi place! (Vineri, 27 decembrie 2013, 13:04)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui petrol_head

      Minunate prognoze.
      Ia sa vedem prin arhive ce prognoze faceau acesti experti prin 2006, cu un an inainte de declansarea crizei. Cati dintre acesti mari experti au prognozat criza?
      Si, daca nu au reusit sa prognozeze criza cu un an inainte, atunci in ce masura sa te increzi in niste prognoze pe 20 de ani/
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 27 decembrie 2013, 22:28)

        Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Aceiaşi experţi spuneau pe vremea duduielii economiei că până în 2020 România va depăşi la PIB Austria... :(
  • +8 (14 voturi)    
    Festung Europa (Vineri, 27 decembrie 2013, 10:55)

    Landser [utilizator]

    'aide bre ca UK nu mai face doua parale de ani buni si n'ar face nici daca Germania ar mai pierde inca doua razboaie!
  • +5 (5 voturi)    
    Marea Britanie (Vineri, 27 decembrie 2013, 10:58)

    CristiRu [utilizator]

    Ar dori acest lucru ... cateodata motivatia la acesti oameni e fara limite.Ei doresc asta dar nu se va intmpla in curand va conduce UKIP SI TOATE SE VOR SCHIMBA! Mqi vedem ....2030 e departe.
  • +8 (12 voturi)    
    background CBER (Vineri, 27 decembrie 2013, 11:04)

    skb [utilizator]

    Un think-tank din statul Indiana, SUA, care se ocupa cu previziuni ale economiei locale. Lucruri gen ce impact are pretul benzinei asupra numarului de calatori cu autobuzul. Acum s-au trezit sa-si dea cu parerea legat de economia mondiala, ca asa a simtit gigel in urina trendul economiei britanice.
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Vineri, 27 decembrie 2013, 16:40)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui skb

      nu sunt din Indiana, sunt din UK. http://www.cebr.com/about-cebr/
  • +4 (4 voturi)    
    vrabia malai viseaza (Vineri, 27 decembrie 2013, 13:26)

    Rhadoo [utilizator]

    Englezii vor depasi Germania si Franta cu industria lor care duduie...
    • +1 (1 vot)    
      pai... (Vineri, 27 decembrie 2013, 14:04)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Rhadoo

      marea britanie joaca la pacanele in city ... iar germania fara dobanzile mici decare beneficiaza si fara piata comuna care-i cumpara grosul produselor o sa fie un fel de elvetie fara bancile acesteia...
  • +2 (2 voturi)    
    Cine sponsorizeaza ? (Vineri, 27 decembrie 2013, 14:33)

    OmulNou [utilizator]

    As vrea sa stiu cine finanteaza acest "think tank", pentru ca n-am intalnit un think tank pana acum care sa nu lucreze pentru o factiune politico-economica sau alta. Niciun think-tank nu lucreaza doar pentru "binele omenirii", cu totii au interese bine definite.
  • +3 (5 voturi)    
    sunt convins! (Vineri, 27 decembrie 2013, 15:33)

    corvus coraX [utilizator]

    Cu câteva condiții, cea principală să importe vreo douăzeci de milioane de germani și să renunțe la băutură, alcoolismul fiind endemic în UK. Britanicii sunt printre cei mai puturoși și lipsiți de organizare oameni pe care i-am cunoscut! Noroc cu străinii care le fac muncile esențiale și cu speculanții din City...
  • 0 (0 voturi)    
    reversul medaliei (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 0:29)

    Vlad-I [utilizator]

    Nici o tara din lume sau imperiu nu abandoneaza teritorii sau reguni sarace si sa ramana doar cu cele bogate.

    Marea Britanie nu a dat independenta Irlandei prea usor, desi aceasta era o regiune mai saraca, la el Franta algeriei, desi acolo avea 3 milioane de francezi.