VIDEO Ponta: Acciza pe carburanti ramane sa se aplice de la 1 aprilie

de Red. Economic     HotNews.ro
Luni, 13 ianuarie 2014, 10:09 Economie | Finanţe

Premierul Victor Ponta a declarat duminica la Antena 3 ca acciza de 7 eurocenti pe litrul de carburant ar ramane sa se aplice de la 1 aprilie, spunind ca altfel guvernul trebuie sa renunte la unele investitii sau la scaderea CAS.

"Cred ca ramane sa se aplice de la 1 aprilie pentru ca daca nu se aplica, atunci trebuie sa renuntam la ceva. Trebuie sa renuntam la reducerea CAS-urilor", a spus premierul Ponta.

"Cred ca acciza e o solutie care afecteaza destul de putini oameni, pe care o putem folosi pentru a face bine in sanatate, educatie, autostrazi, care sunt importante pentru noi toti", a mai spus Ponta.

Reamintim ca Executivul a aminat pina la 1 aprilie, prin ordonanta de urgenta, aplicarea supra-accizei, dupa ce presedintele a anuntat ca nu va promulga bugetul pentru 2014.














Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4035 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    ... (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:14)

    Red.Scarlet [utilizator]

    Eu cred ca nu.
    • +11 (11 voturi)    
      baaaaa, cap de pm...... (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:39)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Red.Scarlet

      pe toti ii afecteaza, acciza, direct sau indirect.................deja s-au scumpit carburantii numai din modificarea calc . de aplicare a accizei dela 1. ianuarie......iti inchipui ca benzinarii vor sta asa cu buzele umflate ca vrei tu sa le iei 7 eurocenti/litru....he,he,... vor baga ei mana in buzunarele noastre.............daca vrei investitii, fa proiecte si ia dela coana europa....daca ai competenta.
  • +25 (25 voturi)    
    ??? (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:30)

    JG [utilizator]

    Bai, Ponto!
    Pai te laudai ca Romania era a doua din Europa la cresterea cresterea economica din 2013!???
    Celelalte de sub noi ... au cescut si ele preturile, taxele, impozitele, accizele?
    • +21 (21 voturi)    
      Nu bre, n-ai inteles (Luni, 13 ianuarie 2014, 13:03)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Ponta mai baga taxe ca sa mai tempereze cresterea economica. Ca laasha guvern competent ... da' acush le-o luam inainte astora din UE.
  • +43 (43 voturi)    
    da, nu, ba da, ba nu .. (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:55)

    timur [utilizator]

    in primul rand bine v-ati reintors in tara. in timpul absentei dumneavoastra nu s-a intamplat nimic. au fost doua zile de nastere, Titus si Mihai, dar ne-am ocupat noi si am strans bani de cadou.
    acum la taxa, ne spune-ti si noua la ce folositi pina la urma taxa asta. ba e la educatie, ba e la pensii, ba e la CAS, ba e la autostrazi.
    deci?
    • +12 (12 voturi)    
      +1 (Luni, 13 ianuarie 2014, 14:16)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui timur

      la comentariu :)
  • +41 (41 voturi)    
    Cum naiba? (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:11)

    cmg_george [utilizator]

    "Cred ca acciza e o solutie care afecteaza destul de putini oameni..."

    Pai 20milioane de oameni sunt putini?
    Domnule Ponta nu vreti sa ne explicati cum si cine sunt acesti putini oameni? Ca eu aveam impresia ca painea pe care o cumpar ii transportata cu masina... care consuma benzina/motorina.m ca autobuzul cu care circula si bunicii nostri... consuma benzina/motorina/!

    Astia nu inceteaza sa ne socheze prin cretinismul de care dau dovada?
    • 0 (0 voturi)    
      Te obosesti fara rost (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cmg_george

      uslasi vor bani. Au stiut migratori de ce li s-au alaturat.
  • +38 (38 voturi)    
    Evremea sa-l dam jos pe Ponta (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:12)

    Cristiann80 [utilizator]

    Ponta mincinosul se contrazice. Spunea ca este pe crestere economica, ca are bani la buget, ca totul e pe plus si acum ne spune ca daca nu pune supraacciza nu are bani si trebuie sa ia din alta parte!!! Cand spunea adevarul? Iata cum se autodeconspira, aflam direct ca de fapt stam foarte prost si ca bani nu sunt.
    Trebuie sa ne trezim sa iesim din lancezeala si sa luam masuri pana nu-i prea tarziu. Vremea e buna de rasturat guverne..........
    • +31 (31 voturi)    
      Vremea e buna ... (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:37)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      dar poporu e prost . Fiecare popor are conducători pe care ii merita, noi ii avem pe cei 582 de penali în frunte cu plagiatorul șef "Poantă" .

      Am votat pentru maxim 300 de hoți, a fost vot valid. De când se aplica ? Doar pentru nerespectarea acestui vot deja trebuiau demise 4 guverne care nu au făcut nimic pentru al pune în aplicare , hoți se apară intre ei. De ăștia nu mai scăpam decât dacă le dam foc.

      Votul iese cum vor ei , a se vedea ce au pățit cei care au avut prezenta de 120% la ultimele alegeri ( au fost felicitați de partid în loc sa ajungă la pușcărie). România nu mai este stat de drept , de fapt nu a fost nici odată. Au existat câțiva ani în care ne-am mințit frumos ca ar fi dar nu era. E un stat fără justiție unde sunt pedepsiți doar fraieri care nu îs în partid și 1,2 de ochii lumii din greșeala din cei care îs . USL=PCR , diferența îs copii și nepoții nu bunici din tați mai îs încă destui.
      • +6 (6 voturi)    
        normal .......opozitia politica..... (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:48)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

        ar trebui sa initieze, miscarea de masa, dar astea dormiteaza, analizeaza ce sanse au....unii inca nu vor sa se trezeasca din "binemeritata"vacanta postguvernare......etc.

        p.s. cred ca trage la aghioase buldogul....de se scutura casa.
  • +25 (25 voturi)    
    jaful continua (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:01)

    yellowdog [utilizator]

    prostimea tace si plateste...
  • +20 (20 voturi)    
    Mai Tonta-Ponta! (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:07)

    EkoPatrobas [anonim]

    Daca tu ca Prim Ministru esti in stare sa spui ca "de unde bani la buget daca nu marim taxele" cand tu nu esti in stare sa le colectezi in totalitate pe cele curente, atunci mariti pretul la benzina la15 lei litrul si nu ne mai luati nici impozit nici TVA ci adunatii doar banii din acciza, ca atat suntei capabili ... Tontolicilor!
  • +22 (22 voturi)    
    Premier cu 2 fetze (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:32)

    OmulNou [utilizator]

    Asta e Ponta, incearca sa faca un shmen, nu merge, da inapoi, dar peste cateva luni incearca din nou.
  • +23 (23 voturi)    
    "acciza nu afecteaza foarte multi oameni" (Luni, 13 ianuarie 2014, 13:01)

    Andy.tm [utilizator]

    Cat de incapabil, incompetent poate sa fie acest prim -ministru?
    Cum poti sa faci o astfel de declaratie?
    Combustibilul se regaseste in orice acitivitate economica. Crescand pretul combustibilului cresc toate preturile! Asta stie orice om cu putina logica, nu trebuie sa ai studii foarte inalte ca sa iti dai seama.
    Se pare ca primul ministru a plagiat toata viata sa, nu doar teza de doctorat, de habar nu are de nimic.
    Inclusiv pe votanti USL, de pe marginea drumului si din fata carciumii ii va afecta cresterea accizei: va fi vodca, romul, berea...mai scumpa. Orice produs sa ajunga de la producator la clientul final presupune TRANSPORT.

    Halal Natiune!
    • +6 (6 voturi)    
      cred ca aici... (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:36)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Andy.tm

      e mai putin vorba de incompetenta aceluia (verificata, de altfel), ci de cit de dobitoc isi stie el a-i fi poporul.
      aici e-aici...
  • +15 (15 voturi)    
    Taxa taxelor (Luni, 13 ianuarie 2014, 13:56)

    catalin72 [utilizator]

    Sint convins ca taxa asta va rezolva toate problemele tarii ,nu inteleg de ce basistii aia de la FMI se laudau ca ei au cerut-o .... :)
  • +11 (11 voturi)    
    micinosul ponta (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:07)

    geocrin [utilizator]

    Pai, nu spuneai ca vii ca sa dai romanilor, NU sa le iei cum a facut Boc.
    Are dreptate Basescu, cind spune ca minti de dimineata pina seara.
    Ipozite marite si preturi marite sunt argumente, a ceea ce spun.
    Una ai promis si alta faci.
    Ipocritul ponta.
  • +7 (7 voturi)    
    PERVERSERRENZA (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:09)

    periscop [utilizator]

    Perseverența-i mama mamii pierzaniei !
  • +13 (13 voturi)    
    Intrebare (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:19)

    zapciu [utilizator]

    A zis ca mareste redeventa , aia de 5 dolari pe tona de petrol extras- cea mai mica din lume, nu ca ne mareste noua pretul la pompa!Cum e posibil ca in Romania, tara unde de bine de rau se mai extrag 3-4 milioane de tone de petrol pe an,benzina sa ajunga la pret ca in Germania sau Franta tari care nu au o galeata de petrol in sol. Au vandut Petromul ,cu tot cu petrolul din sol,la OMW cu 300 milioane de euro,adica fix profitul Petrom pe un an. Peste 3 ani OMW a vrut sa cumpere si MOL si a oferit 20.000 de milioane de euro (20 de miliarde) dar ungurii au refuzat.!!!! Vreu sa stiu cine e in puscarie pentru crima asta impotriva poporului roman!
    • +8 (8 voturi)    
      autorul moral-nastase.... (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:54)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui zapciu

      pt. vanzarea Petrom,ar trebui sa stea in puscarie ,efectiv, el si toate neamurile lui, toata viata.
  • +9 (9 voturi)    
    NU O SA TE LASAM ! (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:24)

    fosta zoezoe [utilizator]

    CE ZICETI ? Ne miscam si noi cu putin talent ca avem o lista intreaga de nu ?!
  • +9 (9 voturi)    
    cum sa faci un primat PM (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:27)

    liviusmaximus [utilizator]

    Alegi un primat oarecare, il pui sa invete 10 expresii cum ar fi "am marit", "am dat", "vom analiza", " lucruri bune si importante", "sa scapam de basescu", "speram sa putem plati", " eu sunt obligat sa va spun adevarul" etc, ii dai libertatea de a folosi doar aceste expresii in orice fraza, indiferent de subiect, ii aranjezi doar aparitii in mass media in configuratii familiare (preferabil cu alte primate) si asta-i tot. Solutie garantata pt a castiga puterea. Daca scapa alte expresii sau fraze, il pui sa retracteze sau sa conteste insistent faptul ca ar fi spus acel lucru. "Declaratie scoasa din context" este intotdeauna o scuza foarte buna, indiferent de marimea pagubelor produse.
  • +10 (10 voturi)    
    Paradox (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:29)

    craciunovi [utilizator]

    Oricat ar fi de idiot ce spun acum, eu sper sa traim mult mai prost si asta cat mai repede cu putinta. Majoritatea tembela a acestei tari reactioneaza numai la lipsa mijloacelor primare si primitive de trai.
  • +8 (8 voturi)    
    pana la urma taxa asta pentru ce e? (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:32)

    Yeah_Right [utilizator]

    "Cred ca acciza e o solutie care afecteaza destul de putini oameni, pe care o putem folosi pentru a face bine in sanatate, educatie, autostrazi, care sunt importante pentru noi toti",

    acum vin si eu si intreb ca omul nestiutor e la tara: taxa asta initial nu era exclusiv pentru maretele planuri de constructie de autostrazi?
    • +4 (4 voturi)    
      Premierul are dreptate... (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:16)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Yeah_Right

      "afecteaza destul de putini oameni" - ii afecteaza pe astia care fac afaceri, mari sau mici, care se misca, care creaza locuri de munca si platesc impozite. Daca nu absorb taxa si o dau mai departe in preturile finale punem minia proletara pe ei, ca aveau de unde, ca de aia fac afaceri. Nu afecteaza electoratul PSD ca ei nu dau, ci primesc, iar acum o sa fie un pic mai mult de unde sa dea, mai ales ca vin acum alegerile, trece iarna, se uita lucrurile...
  • +8 (8 voturi)    
    pt a face bine :) (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:02)

    liviusmaximus [utilizator]

    "pt a face bine", pt "lucruri bune si importante". In functie de zi, acciza e buna "exclusiv pt autostrazi", "nu-i trecuta in buget", "e trecuta in buget", "pt reducerea cas", "pt reducerea tva", chiar si pt "cofinantarea proiectelor importante", "pt cresterea consumului", "pt reducerea poluarii", etc, etc. Este asadar o taxa foarte indicat a fi introdusa pe 1 APRILIE :)
  • +6 (6 voturi)    
    WTF!? (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:03)

    gechi [utilizator]

    huh? taxa asta ii va afecta pe putini dintre romani? Pai daca se scumpetse motorina, se scumpeste tot ce e transportat cu motorina. Mda, are dreptate, putini romani sunt afectati, ca cei din parlament primesc totul de pomana. Restul, pulimea vorba condamnatului, nu mai conteaza.
  • +1 (1 vot)    
    nu va bateti capul psd,fsn,usl vegheaza ... (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:52)

    IuliusHutuleac [anonim]

    asa au facut mereu ... de unde atata inflatie inainte de 2000.

    partea de est a romaniei psd-ul mereu o sugruma, taie orice mijloc de transport din zona (ca doar industrie e zero aproape doar turism e un pic in bucovina) si au 30% bazin electoral, flamand si gata sa isi vanda votul pe o paine. au scos orice tren aproape, orice avion si ce au lasat au avut grija sa nu poata fi folosit, conexiuni zero,