Ministrul Cotovelea: Serviciile ANAF furnizate cetatenilor sunt mizerabile si primitive. Am asteptat 45 de minute sa platesc taxele

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 martie 2014, 15:39 Economie | Finanţe

Ministrul pentru Societatea Informationala, Razvan Cotovelea, a calificat serviciile furnizate populatiei de Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) ca fiind mizerabile si primitive, dupa ce in calitate de contribuabil a asteptat 45 de minute sa plateasca taxele datorate de familie statului, relateaza agentia Mediafax.

"Stiu in detaliu situatia de la ANAF pentru ca si eu, la fel ca si alti cetateni ai Romaniei, am fost in situatia sa achit anumite contributii ale familiei si, dupa 45 de minute, nu am inteles deloc, sincer vorbind, cum este organizata aceasta institutie a statului. Este o mizerie ce se intampla acolo. Sunt nevoi mari, investitii financiare care trebuiau realizate pana acum, erau angajamente pe care Romania le-a luat in 2010, lucruri care inca nu functioneaza (...) Ceea ce se intampla acum la toate sediile ANAF este un privitimism daca ne comparam situatia cu alte state europene, cum ar fi Germania sau Austria, unde peste 99% din plati se fac online", a afirmat Cotovelea, la conferinta internationala "Mediafax Talks about Digital Europe".

El a adaugat ca situatia de la ANAF poate fi schimbata prin utilizarea fondurilor europene care vor fi alocate Romaniei in perioada 2014-2020 pentru informatizarea administratiei publice.

"In plus, Ministerul Finantelor Publice si ANAF au un acord cu Banca Mondiala pentru un imprumut care poate ajunge pana la 100 milioane de euro pentru informatizarea institutiei, care trebuie sa fie o prioritate", a afirmat ministrul.

El a aratat ca Romania este o tara a paradoxurilor, unde exista o elita la nivel de productie software, care realizeaza niste aplicatii extraordinare, dar, in acelasi timp, exista si o populatie, in special zona de mijloc si varsta inaintata, care nu este deloc familiarizata cu domeniul IT&C.

"Este foarte greu si costisitor de schimbat pe termen scurt aceasta stare de fapt. Trebuie sa insistam pe training, pe comunicare si pe informare, iar in acest moment aceste tipuri de proiecte pot fi finantate nu pe o scara foarte mare din fondurile strucuturale programate pentru 2014-2020. Pe noi, ca stat, ne intereseaza in special sa ajutam infrastructura IT&C sa se dezvolte cu fonduri europene, sa incurajam sectorul IT&C sa fie la fel de performant si competitiv ca si pana acum, sa incurajam exporturile, mai ales cele legate de proprietate intelectuala, care vor aduce bani la buget",a spus Cotovelea.

Potrivit statisticilor europene, doar 5% dintre romani au interactionat in 2013 cu autoritatile statului prin intermediul internetului, de 6 ori mai putini fata de anul precedent.

De asemenea, numai 4% dintre romani au accesat informatii de pe pagini web oficiale si doar 2% au depus online formulare, de aproape 10 ori mai putin comparativ cu media europeana si mult mai putin decat in 2012.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6459 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Daca si la noi s-ar moderniza... (Marţi, 25 martie 2014, 15:44)

    ribelalu [utilizator]

    zeci de mii de bugetari (votanti de stanga majoritatea!) si-ar pierde locul de munca.
  • +30 (30 voturi)    
    Si uite-asa ... (Marţi, 25 martie 2014, 15:48)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    domnii care conduc destinele tarii descopera roata!
    Stimate domnule ministru, bine ati venit in lumea noastra!
  • +16 (16 voturi)    
    buni la vorbe (Marţi, 25 martie 2014, 15:50)

    Snitzelvienez [utilizator]

    ia incearca dumneata d-le ministru sa misti ceva ..sa va vedeti cum se va cere imediat demisia dvs..
  • -8 (12 voturi)    
    pupilul lui felix (Marţi, 25 martie 2014, 15:50)

    un domn [utilizator]

    nu a auzit de ghiseul.ro, chiar ca primitiv acest ministru !
    • +5 (5 voturi)    
      probabil a auzit (Marţi, 25 martie 2014, 19:00)

      Asgardi Metrovich [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      dar se încadrează tot la categoria ”servicii mizerabile si primitive”
      • +3 (3 voturi)    
        fara sa fiu rau (Marţi, 25 martie 2014, 19:17)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Asgardi Metrovich

        dar de doi ani cel putin platesc prin ghiseul.ro..eu am alta explicatie..lui Cotove..cum ii spune..ii place inca sa stea la coada..da..asta e explicatia
  • +5 (9 voturi)    
    Cotovelea si prazul (Marţi, 25 martie 2014, 15:53)

    soundtrack [utilizator]

    societatii informationale!!! Alt ministru, alt portofoliu pe o perioada de furat.
  • +20 (22 voturi)    
    Well... (Marţi, 25 martie 2014, 15:54)

    CosminMaricari [utilizator]

    ...niciodată în istoria umanității politice mioritico-danubiano-pontice nu s-a potrivit mai bine expresia:

    ”- No shit, Sherlock?!?”
  • +11 (11 voturi)    
    cass din chirii (Marţi, 25 martie 2014, 16:03)

    pontescu [utilizator]

    Asa cum este organizat acum ANAF-ul pare ca, dupa marea reorganizare, nu au mai ramas decat cei mai incompetenti oameni.
    Ganditi-va ca ei nu au stiut, pana ieri, cum sa incaseze cei 5.5%, contributia la CASS din chirii, desi legea este data inca de anul trecut. Ba mai mult, aplica chiar si penalitati de intarziere pentru cei care platesc dupa data de 25 martie aceasta contributie.
    Pana si un ministru din actualul guvern nu a mai rezistat incompetentei crase din structurile ministerului de finante, minister care nu stie altceva decat sa mareasca taxele si impozitele cetatenilor.
  • +13 (13 voturi)    
    Aha (Marţi, 25 martie 2014, 16:03)

    un dac [utilizator]

    Sa inteleg ca pe la posta nu ati avut treaba...
    • +4 (4 voturi)    
      posta (Marţi, 25 martie 2014, 18:18)

      was [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Acolo a trimis pe soferul personal.
  • +22 (22 voturi)    
    tovarase ministru, se poate (Marţi, 25 martie 2014, 16:06)

    timp tamp [utilizator]

    PĂI NU AŢI REORGANIZAT VOI anaf, Ai utat ce mândru era PM(plagiatorul minciunos) de isprava sa? cine cotcodacea precum găina din poveste cu margeaua sclipitoare?
    Cine urla că sunt prea multi bani pentru proiectele de e Guvernare_
    cine ne- a intors la softurile din 2002+2003?
    cine ne aduce hooa..wei pe cap...
    raspunsul e unul: netotii din guvernul TONT
  • +6 (6 voturi)    
    tovarase ministru, se poate (Marţi, 25 martie 2014, 16:06)

    timp tamp [utilizator]

    PĂI NU AŢI REORGANIZAT VOI anaf, Ai utat ce mândru era PM(plagiatorul minciunos) de isprava sa? cine cotcodacea precum găina din poveste cu margeaua sclipitoare?
    Cine urla că sunt prea multi bani pentru proiectele de e Guvernare_
    cine ne- a intors la softurile din 2002+2003?
    cine ne aduce hooa..wei pe cap...
    raspunsul e unul: netotii din guvernul TONT
  • +10 (10 voturi)    
    daa (Marţi, 25 martie 2014, 16:15)

    SergiuAnghel000 [utilizator]

    visul meu si al oricarui roman este sa plateasca taxe. va rugam, construiti o infrastructura eficienta prin care sa platim taxe.
  • +2 (4 voturi)    
    trebuie luati.. (Marţi, 25 martie 2014, 16:27)

    Capatu` satului [utilizator]

    cat mai multi bani in cel mai scurt timp;

    despre cea mai buna vaca de muls pt. guvernanti s-a scris de multe ori in ultimu` timp; informatizarea administratiei de stat a supt si suge in continuare sume imense - curtea de conturi a dat publicitatii doar varfu` aisbergului: cateva licente de XP platite si nefolosite: este vorba de multe mld. de euro, in timp ce nu exista inca apa curenta in scoli si locuinte, 10 lei pt. medicamente de maxima urgenta iar bolile incurabile au devenit pe timpu` lui nicolaescu simple afectiuni tratate in ambulator, lipsa autostrazilor (in afara de cea spre alexandria)iar armata in care populatia tarii are foarte mare incredere are tehnica la nivelu` anilor 1950;

    asa ca io zik ca informatizarea mai poate astepta, intai sa rezolvam cu educatia, sanatatea, drumurile si armata;

    in anaf s-au operat restructurari majore anu` trecut - acestea au vizat doar linia a II-a (directiile judetene)totusi acestea nu se percep inca la nivelul fostelor administratii orasenesti, unde trebui sa stai in continuare la rand la 3 ghisee ca sa platesti o taxa: la primul ghiseu spui ce vrei sa platesti si ti se iau datele; la al II-lea ghiseu platesti, iar la la III-lea primesti chitanta - curat finantz balcanic.
    • +4 (6 voturi)    
      ANAF (Marţi, 25 martie 2014, 18:30)

      Regateanu [utilizator] i-a raspuns lui Capatu` satului

      Plimbandu-ma de la un ghiseu la altul (de altfel alaturate) am intrebat de ce e nevoie sa duc o hartie de colo colo cand de fapt toate terminalele ar trebui sa fie in acelasi server, deci informatia poate ajunge in format electronic. Raspuns: pai daca se transfera electronic colega mea ce ar mai face? Concluzia: Inventam hartii ca sa avem cum sa tocam banii contribuabilului. Si asta e doar un exemplu
      • +1 (3 voturi)    
        Nu pot crede (Marţi, 25 martie 2014, 20:01)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui Regateanu

        că ați primit un astfel de răspuns.
        Dacă ați pățit așa, ați reacționat?
        Sunteți cetățean european.
        PS
        Multă lume confundă Trezoreria statului cu ANAF.
        Sunt instituții diferite.
        La Trezorerie e ca la bancă.
        Ați văzut că,și la bănci ( care sunt private) o persoană emite chitanța și alta încasează banii?
        E o chestie de securitate, cred.
  • +6 (6 voturi)    
    nu stiu... (Marţi, 25 martie 2014, 16:59)

    Kevi [utilizator]

    Sa rad sau sa plang?

    "Trebuie sa insistam pe training, pe comunicare si pe informare, iar in acest moment aceste tipuri de proiecte pot fi finantate nu pe o scara foarte mare [...]"

    Nu poti insista pe training la o persoana care nu are niciun fel de pregatire in ceea ce face (ie. "pile"), nu poti cere comunicare de la cineva care nu stie sa iti raspunda la o intrebare, nu poti cere informare de la o institutie care se asteapta ca tu sa te informezi despre legi din Monitorul Oficial.

    In ANAF (ca si in alte institutii publice) e necesara o evaluare obiectiva (ca evaluare se face) a competentelor si performantelor angajatilor, ca sa nu mai vorbim de "orientare catre client" si alte concepte "abstracte"... ca ziceti ca dau in balarii corporatiste...
  • +8 (8 voturi)    
    Cum?!?!?! Nu s-au investit bani la ANAF?!? (Marţi, 25 martie 2014, 17:33)

    Va_ly [utilizator]

    Nu se poate!!!
    Pai dl. ministru, cele 7 milioane de lei (1,5 milioane de euro) dati pentru modificarea siglei ANAF la ce categorie intra daca nu la investitii ?
    De aici trag concluzia ca TOT ANAF-ul functioneaza brici, doar sigla aia avea nevoie de imbunatatire.

    Ca fapt divers, Pepsi a cheltuit doar 1 milion de dolari (adica sub 1 mil de euro) pentru rebranding. Dar nah!....., se compara anaf-ul cu amaratii aia zgarciti de la Pepsi.
  • +3 (3 voturi)    
    propunere pentru ministrii (Marţi, 25 martie 2014, 17:35)

    BME [utilizator]

    sa coboare domnii ministrii din fotoliile lor si sa merga o data la cateva luni , fara suita, incognito, prin toate institutiile statului, fiecare in domeniul de care raspunde , sa vada ce patesc muritorii de rand,stand la cozi la administratiile fiscale,la politie, la spitale. De multe ori cand intrebam ceva la administratiile fiscale, raspunsul lor este- nu stiu, cititi legea. Pai daca ei, care lucreaza in sistem,nu stiu, de unde sa stim noi?
  • +3 (3 voturi)    
    Ce sa mai zic, decit... (Marţi, 25 martie 2014, 17:36)

    ac [utilizator]

    atexit(system("foxpro 2.6"));

    Ca asta ati facut.
  • +6 (6 voturi)    
    Alt politruc, aceeasi placa. (Marţi, 25 martie 2014, 18:06)

    un-buburuz [utilizator]

    Ce previzibili sunt politrucii astia! Da' si destepti, dom'le, ia uite cum descopera ei rahatul ingropat de predecesori. De 25 de ani se intampla la fel: la instalarea in functie, politrucul e voios, orice discurs il incepe cu "a sosit vremea sa...". In fine, mi-e sila sa mai dezvolt, asa ca trec la concluzie:
    Razvanele, peste 2 ani, succesorul va constata (evident, la fel de scarbit) ca e tot mai greu de trait in Romania. Mersi, la fel si tie!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu stii cum se numeste principiul? (Marţi, 25 martie 2014, 20:19)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui un-buburuz

      Acest principiu a fost enuntat dupa ce PCR/FSN/PSDR a revenit la guvernare in 2000 - se numeste principiul "grelei mosteniri" - asa de grea ca atunci cand au plecat in 1996 de la guvernare, in Trezorerie erau 50 milioane de dolari, iar cand au revenit, erau 6, 5 miliarde de dolari in pusculita, dar mosternirea era grea oricum. La fel si Ponta, Boc a stabilizat situatia, a luat suturile de rigoare(exact ca CDR) si acum Ponta se impauneaza cu crestere economica, pensii marite, etc. ...
  • +6 (6 voturi)    
    maxim 30 de secunde imi ia (Marţi, 25 martie 2014, 18:22)

    Wanheda [utilizator]

    sa platesc business taxes de acasa, ba nu...20 secunde, 30 de secunde daca platesc si pe alea personale, si pt nevasta-mea.
    Votati Dottoru Presedinte....ca sa curga lapte si miere pe dambovita, lapte de orez...chinezesc.
  • +1 (1 vot)    
    E jalnic faptul că (Marţi, 25 martie 2014, 19:53)

    ionv [utilizator]

    domnul ministru nu știe că poate plăti comod, de acasă, impozitele la fisc sau că declarațiile se sepun online.
    Că nu vrea să aibă semnătură digitală, că nu are încredere să facă operațiunile on line, că nu are cont la bancă, e posibil.
    Dar, la ANAF se pot depune declarațiile on line( pentru unele chiar e obligatoriu acest lucru) și, de asemenea, plățile se pot face prin bancă, prin mandat poștal, etc, nefiind nevoie să te prezinți la ghișeu. Dacă nu știi conturile în care trebue făcute plățile, le afli de pe site, le soliciți telefonic sau prin poșta electronică.
    Este drept că, în general, persoanele fizice preferă să se deplaseze la ghișeu din motive cum ar fi:
    - nu știu să folosească mijloacele electronice de plată sau de depunere a declarațiilor;
    - nu au acces la internet ( sunt destui);
    - nu au conturi bancare sau, dacă au, nu au bani de comisioane bancare;
    - nu au încredere în mijloacele electronice;
    - mai au și alte probleme de rezolvat la ANAF sau la alte instituții.
    PS
    Sunt conștient de faptul că mulți mă vor contrazice , în termeni mai mult sau mai puțin ireverențioși, dar faceți o încercare să vedeți dacă am mințit.
    _______________________________________
    Dacă domnul ministru ar fi zis că a mers la Direcțiile de impozite și taxe locale l-aș fi crezut mai mult.
  • +1 (1 vot)    
    Automatizarea este o idee foarte buna (Marţi, 25 martie 2014, 22:53)

    bigbrother [utilizator]

    Ramane de vazut daca se va intampla in deceniul asta, pentru ca acei bugetari reprezinta in primul rand votanti. Intentiile ministrului s-ar putea sa dea bine in presa, dar in realitate va mai curge multa apa pe Dambovita pana cand vom putea rezolva solicitarile online (solicitari care la randul lor trebuie diminuate drastic, este ingrozitor cum orice solicitare cat de mica e insotita de o gramada de hartii, stampile, drumuri, nervi si timp pierdut).

    Informatizarea presupune simplitate si rapiditate, si cum internetul este disponibil oriunde si oricand, (aproape) totul ar trebui sa se petreaca online. Lipseste insa vointa politica, solutii exista cu duiumul.

    Apreciez ca s-a sesizat si domnia sa ca lucrurile sunt ca in epoca de piatra acolo..oricine are de a face cu serviciile de stat pleaca de acolo cu nervii in batista, cand totul s-ar putea rezolva in cateva minute. Astept cu foarte mare interes urmarea acestui demers facut de ministru, dar cred ca totul e o furtuna intr-un pahar cu apa.