​Articol actualizat

Victor Ponta - Fondul Monetar International a amanat evaluarea acordului cu Romania pentru noiembrie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 iunie 2014, 14:17 Economie | Finanţe

Fondul Monetar International a amanat evaluarea acordului cu Romania pana in luna noiembrie, a anuntat joi premierul Victor Ponta, intr-un interviu acordat Bloomberg.

Obligatiile asumate de Romania prin actualul acord raman in vigoare, a precizat Ponta, care a subliniat ca tara noastra va continua sa vanda actiuni in companiile de stat si este posibil sa-si reduca participatia chiar si sub 50% in unele cazuri.

Potrivit primului ministru, Romania nu va ma avea nevoie de un nou acord cu FMI dupa expirarea actualului acord, in 2015.

Romania ar putea scoate la vanzare actiuni Transelectrica, Romgaz, Transgaz.

Pe de alta parte, agentia Mediafax transmite, citand surse oficiale, ca Guvernul si FMI nu au ajuns la un acord pentru reducerea CAS de la 1 iulie, discutiile pe aceasta tema urmand sa continue la urmatoarea vizita la Bucuresti a Fondului, probabil in iulie sau august.

Potrivit surselor citate, board-ul FMI se va reuni abia in toamna pentru a analiza rezultatele misiunii de evaluare.

Sursele citate au mai precizat ca, potrivit datelor actuale, misiunea FMI ar urma sa plece de la Bucuresti fara o scrisoare de intentie inmanata de catre autoritatile romane, iar la board-ul din toamna, cel mai probabil in luna noiembrie, vor fi astfel analizate atat rezultatele acestei misiuni de evaluare, cat si cele ale misiunii programate pentru iulie-august.

O misiune a Fondului Monetar International a venit la Bucuresti la inceputul lunii iunie pentru a treia evaluare a acordului stand-by, cea mai importanta tema de pe agenda discutiilor cu autoritatiile vizand posibilitatea reducerii CAS cu 5 puncte procentuale de la jumatatea anului.

Misiunea a analizat in principal executia bugetara din primele cinci luni ale anului, precum si perspectivele privind cresterea economica si incasarile la bugetul de stat.

In ultima scrisoare de intentie, Guvernul s-a angajat ca va "incerca" sa implementeze, in a doua parte a acestui an, o reducere semnificativa a cotei contributiilor sociale, intr-o maniera "neutra din punct de vedere bugetar", cu accentul pe masuri de largire a bazei de impozitare.

Presedintele Consiliului Fiscal, Ionut Dumitru, a aratat insa ca reducerea CAS cu 5 puncte procentuale va fi foarte greu de realizat, daca nu se imbunatateste colectarea incasarilor, in conditiile in care in primul trimestru nerealizarile la buget au fost de peste un miliard de lei din taxe si impozite.

La finele lunii martie, Consiliul Director al FMI a aprobat prima si a doua evaluare a acordului preventiv incheiat anul trecut cu Romania, punand la dispozitia statului doua transe cumuland 436,3 milioane de euro (389,4 milioane DST).

Suma totala disponibila Romaniei prin acordul de imprumut a urcat astfel la 654,4 milioane de euro (584,1 milioane DST).

Romania are in derulare un acord in valoare de 4 miliarde de euro cu FMI si Uniunea Europeana, din care nu intentioneaza insa sa acceseze fonduri. Scopul acordului este de a proteja Romania de eventuale socuri pe pietele financiare si de a ajuta la reducerea costurilor de finantare.












6897 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    ca sa vezi surpriza (Joi, 12 iunie 2014, 14:19)

    snowflake [utilizator]

    .
  • +17 (19 voturi)    
    Oare de ce?! (Joi, 12 iunie 2014, 14:24)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Nu cumva nu au fost oarece... minciunele, gogosi?!
  • +16 (16 voturi)    
    vai saracutzul (Joi, 12 iunie 2014, 14:39)

    rrat [utilizator]

    si nu a dormit o noapte degeaba...groaznic
    • +5 (5 voturi)    
      Noroc cu FMI-ul... (Joi, 12 iunie 2014, 17:10)

      trigger [utilizator] i-a raspuns lui rrat

      Ce se făcea Ponta dacă trebuia sa reducă CAS-ul din vara si trebuia sa acopere gaura din buget cu banii pregătiți pentru pomenile electorale?
      Tot raul spre bine, fa tonta!
  • +20 (20 voturi)    
    ADICA Dupa Prezidentiale (Joi, 12 iunie 2014, 14:42)

    alex4321 [utilizator]

    ADICA Dupa Prezidentiale
    Ca Plagiatorul sa nu fie tras la raspundere
    de populatie pentru conditiile impuse

    EXACT asa a procedat Plagiatorul si cu ANUNTAREA
    REDEVENTELOR - pe care a amanat-o pana DUPA
    Prezidentiale

    Ca si nu stie VOTANTII cum isi bate joc Plagoiatorul de tara asta.

    Dar vine ea mania populara Plagiatorule
    Tertipurile astea se vor termina in NOIEMBRIE
    • +13 (13 voturi)    
      Si in decembrie (Joi, 12 iunie 2014, 15:12)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      a mai fost omorat un communist! Pe 25!
      De catre un altul, dar asta nu conteaza!
    • +8 (8 voturi)    
      si pana in prezidentiale... (Joi, 12 iunie 2014, 16:40)

      darkdragon [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      ...catre mediul de afaceri: "ia uitati ce de lucruri marete am vrut sa va fac eu, sa va reduc cota CAS si FMI-ul nu ma lasa!".

      "Acesti basisti neneorciti de la FMI in frunte cu basistulor lor suprem, Zeus insusi, care a inglodat tara in datorii, doar el e de vina pentru nenorocirea din (de) economie!"
  • +17 (19 voturi)    
    Doamne...... (Joi, 12 iunie 2014, 14:49)

    polonyca [utilizator]

    ..... FMI asta.....niste basisti ordinary !!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Nu sunt mirat (Joi, 12 iunie 2014, 14:49)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    .
  • +14 (14 voturi)    
    Basescu (Joi, 12 iunie 2014, 14:55)

    Adrian1 [utilizator]

    Basescu e de vina =))
  • +9 (9 voturi)    
    Asa cuma facut si cu Rosia Montana !!! (Joi, 12 iunie 2014, 15:04)

    ggjupanu [utilizator]

    Asa cuma facut si cu Rosia Montana !!!
  • +12 (12 voturi)    
    sa ne fereasca dzeu (Joi, 12 iunie 2014, 15:51)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    daca ajunge asta presedinte....aia suntem
  • -1 (1 vot)    
    They don't care about us ! (Joi, 12 iunie 2014, 16:21)

    ggjupanu [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=Mp6fKjYn7m0
  • +6 (6 voturi)    
    nu bolsevismului (Joi, 12 iunie 2014, 16:28)

    timp tamp [utilizator]

    America i-a zis PA
    FMI a zis PA
    DD SI ELODIA au zis PA
    Draqnea ii zice PA
    Prostanacu ii zice PA PA
    ///
  • +8 (8 voturi)    
    adio presedentie! (Joi, 12 iunie 2014, 16:31)

    timp tamp [utilizator]

    Adio plagistorule. Pleaca in koreea de nord
  • +5 (5 voturi)    
    Votat-l pe Ponta ,el stie tot !!! (Joi, 12 iunie 2014, 16:37)

    andreesanu [utilizator]

    Dumnezeu cind vrea sa-l piarda pe careva intii ii ia mintile ,restul vine de la sine.
    S-au saturat toti de mincinosi ,de hoti ,de neispraviti,de iresponsabili ,pe cind se revarsa naduful ,scirba din voi ???,cind scapati de jegul politic ???
  • +4 (4 voturi)    
    Спасибо (Spasiba) Viorele & Da svidan’ia (Joi, 12 iunie 2014, 17:20)

    Plagarus [utilizator]

    Guvernul şi FMI nu au ajuns la un acord pentru reducerea CAS din iulie, board doar în toamnă !
    ///
    Credite proaste de cel puţin 10 miliarde de lei ar urma să fie trecute în conturi extrabilanţiere până la toamnă.
    Credite neperformante de 6 mld. lei (1,3 mld. euro) care au fost integral provizionate şi de la care nu mai există aşteptări rezonabile de recuperare vor putea fi scoase în ur­mătoarele luni din bilanţurile băn­cilor în urma declanşării de către BNR a planului de acţiuni pentru reducerea pon­derii neperformantelor din sistemul bancar, agreat cu FMI şi Comisia Europeană....??!!
    Vreti sa scadeti CAS_ul?bun,masura care incurajeaza angajarile,blablabla....ia sa socotim cat pierdeti...pai 1,5 mld lei(3,5 sau 9,5 ...nu conteaza suma)...faceti rost din alta parte de banii aia.
    Monitorizarea FMI nu dureaza la nesfarsit si dupa cum arata lucrurile nici nu mai sperie pe cineva. Asa ca ne intoarcem la vechile obiceiuri. ultima decizie spune totul.