Guvernul va spori controlul la persoane cu averi mari si venituri externe pentru acoperirea pierderilor generate de reducerea CAS

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 iunie 2014, 14:46 Economie | Finanţe

Impactul negativ generat asupra bugetului prin reducerea CAS, calculat la 4,8 miliarde lei pe 2015, va fi acoperit de Guvern, printre altele, din sume atrase prin controale la persoane fizice cu venituri mari, dar si cu surse din strainatate si prin recuperarea debitelor cu noua Lege a insolventei.

Pentru a obtine mai multi bani la buget, Guvernul va relansa campania de notificare prin transmiterea de scrisori catre contribuabilii ce prezentau riscul de nedepunere a declaratiei de venit din strainatate, releva proiectul de lege pentru reducerea CAS obtinut de agentia Mediafax.

Pana la ora transmiterii acestei stiri, proiectul nu este pus in dezbatere publica.

Alte surse pe care Guvernul le ia in calcul pentru a compensa, anul viitor, impactul negativ sunt imbunatatirea sistemului de colectare a impozitelor si taxelor ce vizeaza recuperarea arieratelor fiscale inregistrate de contribuabilii mijlocii, prevenirea si combaterea muncii nedeclarate si/sau subdeclarate, in scopul sprijinirii concurentei loiale in mediul de afaceri si a protejarii angajatilor prin cresterea nivelului de securitate sociala, dezvoltarea analizei de risc generalizata la nivelul intregii activitati de administrare fiscala, in baza informatiilor de natura fiscala despre contribuabili, precum si dezvoltarea aplicatiilor informatice in vederea efectuarii de analize ale rezultatelor actiunilor de inspectie fiscala, in scopul confirmarii criteriilor de risc si a furnizarii de informatii pentru analizele de risc viitoare, intarirea controlului vamal, continuarea simplificarii accesului contribuabilului la propriul dosar fiscal prin crearea posibilitatii de accesare a informatiilor privind propriile obligatii fiscale (S.M.S., e-mail) si a platii electronice a acestora ( card, S.M.S.) catre Trezorerie, continuarea simplificarii declaratiilor fiscale precum si dezvoltarea declararii electronice, implementarea procedurilor si dezvoltarea unui sistem informatic pentru realizarea schimbului automat de informatii cu statele membre UE incepand cu anul 2015 in conformitate cu prevederile Directivei 2011/16/UE.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3696 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Sigur (Luni, 16 iunie 2014, 15:00)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ce face givernul ca sa acopere gaura de la CAS?
    Trimite scrisori. Iar in urma acestor scrisori, cei cu averi mari se vor speria atit de tare, de vor sparge usa finantelor.

    Pai to'ar'shu prim plagiator, de ce nu faci matale ca in tarile cu apa calda? Adica in loc sa trimiti scrisori, sa iei bashtanu la verificat, sa-ti justifice cum a facut banii pe care-i are si ce taxe si impozite a platit pentru ei. Si ce nu poate justifica, sa se confiste. Da' dupa aia cine mai sponsorizeaza sacosa cu ilei de alegeri?
  • +2 (6 voturi)    
    nedepunerea a declaratiei de venit in strainatate (Luni, 16 iunie 2014, 16:00)

    demaGOGU [utilizator]

    e un mod alambicat de a spune ca ii vor vana pe cei 4-5 milioane de romani plecati in pribegie?
  • +8 (8 voturi)    
    De ce nu incep... (Luni, 16 iunie 2014, 16:03)

    gugurila [utilizator]

    Cu verificarea averilor ministrilor si parlamentarilor?
    Acolo e la greu de confiscat in folosul statului.
  • +9 (9 voturi)    
    Ce guvern capabil, viseaza candidatul manciurian (Luni, 16 iunie 2014, 16:11)

    Plagarus [utilizator]

    Viorele tu esti candidatul manciurian, " doctorul " hocus pocus nonguvernatus, sPONTAnus !
    Altii chiar lucreaza si chiar stiu ce fac, mai draga Viorele
    Averile nejustificate ascunse de infractori prin transferul catre rude sau cunoscuti vor putea fi confiscate si in Romania, potrivit unui proiect de directiva europeana al carui raport a fost adoptat marti de plenul Parlamentului European reunit la Strasbourg. Raportul europarlamentarului roman Monica Macovei (PDL/PPE) a fost adoptat cu 631 voturi pentru, 19 impotriva si 25 de abtineri.
    Averile au migrat în conturi bancare offshore în special din ţări bogate în petrol, în loc să fie investite local.
    Mostenirea PSD-ului de la tatuca Iliescu Ion :
    “Las cu limbă moartă, de lemn, tineretului PSD-ist următoarele: una bucată cucuvea comunistă vie şi securizată, două căşti magice de mineri cu camere video şi localizare prin GPS, una bucată telefon roşu pentru legătura directă de sabat cu KGB, o seceră pentru tăiat iarba fiarelor şi un ciocan pentru pisat mătrăgună. Măi, dragă, să le folosiţi cu spor!…
    Las cu limbă moartă, de lemn, baronilor din partid următoarele: sudoarea cu care naţiunea v-a rotunjit averile, legile care v-au permis să le păstraţi şi soluţia secretă pentru spălarea petelor de pe conştiinţă. Măi, dragă, să rămâneţi graşi, fericiţi şi fără griji, pentru că prin voi se va bucura tot poporul!"
  • +5 (5 voturi)    
    Perfect! (Luni, 16 iunie 2014, 16:16)

    ctrlm [utilizator]

    Cu care din baronii P$D incepem? Eu il propun pe Dragnea.
  • +6 (6 voturi)    
    Guvernul po(a)ntelor fasaite! (Luni, 16 iunie 2014, 16:34)

    GRANDFATHER [anonim]

    Guvernul Ponta3 isi propune sa legifereze haiducia ca modalitate de a aduna bani la buget! Urmeaza infiintarea corpului de vatafi de plai si zapcii, care sa-i jupoaie pe datornici! Se va umple lumea de "bejenarii" romani!
  • +3 (3 voturi)    
    guvernu lu peste (Luni, 16 iunie 2014, 20:12)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Va spori pe dracu, ei nu stiu cum sa faca sa-si protejeze evazionistii...Dupa asa-zisa reformare a organelor fiscale - garda financiara, inspectia fiscala, anaf, astia nici nu mai stiu ce-i de ei, multi dati afara, si spagari dar si oameni buni, pentru orice trebuie sa ia aprobari de la centru, luni de zile la Bucuresti nici nu au iesit inspectorii din birou, nu aveau voie la controale, manelistii stau bine mersi in continuare, pe cei din clanul ala carpaci de la Timisoara nu i-a intrebat nimeni de unde au banii asa ca n-am incredere ca acest guvern vrea sa faca treaba.
  • -2 (2 voturi)    
    asa da! (Marţi, 17 iunie 2014, 7:19)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    haideti baieti!
    Avem nevoie de pozitionarea voastra clara.
    • +1 (1 vot)    
      Serios? (Marţi, 17 iunie 2014, 15:42)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Pai ce pozitionare clara visezi, mai toarshu plotoner, cand astia isi dau legi sa aiba liber la furat si sa nu fie arestati, pai tu chiar crezi ca ANAF-ul va face ceva? Sancta simplicitas, cum spuneau latinii , ca noi o spunem pe-a dreapta: sfanta pro.. naivitate!!!