Ioana Petrescu, ministrul Finantelor, prima reactie dupa discutiile de la Palatul Cotroceni: Un razboi politic in care CAS a intrat la mijloc. Am refuzat sa ma implic

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 iulie 2014, 19:57 Economie | Finanţe

Ioana Petrescu
Foto: HotNews / DP
Ministrul Finantelor, Ioana Petrescu, a facut miercuri primele declaratii publice dupa ce presedintia a difuzat inregistrarea discutiilor de la Palatul Cotroceni pe tema reducerii CAS, afirmand ca "era clar de la inceput" ca a fost vorba de "un razboi politic" in care a refuzat sa se implice.

"Am fost destul de surprinsa ca a existat atat interes mediatic pentru 15-20 de minute in care am refuzat sa fiu implicata intr-un razboi politic, pentru ca despre asta este vorba. Era clar de la inceput ca aceasta era o intalnire politica de fapt, este vorba de un razboi politic in care CAS a intrat la mijloc. Deci nu m-am dus acolo sa vorbesc despre cifre sau sa argumentez o teorie economica", a spus Ioana Petrescu, invitata la Antena 3.

Ministrul Finantelor a sustinut ca nu a venit cu cifre pentru a-si sutine proiectul deoarece "nu era practic mediul si discutia necesara de a pune aceste cifre pentru ca pe urma sa fie preluate politic"

Ioana Petrescu a afirmat ca "impresia" sa este ca presedintele Basescu "sustine aceasta masura".

"Este clar ca este vorba de un razboi politic, am refuzat sa ma implic in aceasta discutie care era de fapt politica dar se folosea CAS-ul pentru aceasta discutie politica si atunci practic si tendinta mea a fost sa stau practic departe de acest lucru si mai ales sa tin departe CAS-ul de aceasta disputa politica pentru ca, credeti-ma, ceea ce imi trecea prin cap in momentul respectiv era - clar este o disputa politica, practic o sa-mi distruga proiectul de CAS-ul, voiam sa-l iau si sa plec, ceva de genul asta, asta imi trecea mie prin cap", a povestita aceasta, inainte de a adauga:

"Eu nu cred ca dl Basescu astepta neaparat acele cifre, dl Traian Basescu astepta sa spun eu ca voi creste niste taxe, ceea ce nu voi spune, va spun foarte clar si nu o voi face, si asta pentru ca am o viziune foarte clara ca voi folosi politica fiscala ca sa cresc economic aceasta economie".

Ioana Petrescu a sustinut ca nu a fost deranjata de atacurile care au aparut in mass-media in urma acestei intalniri, care i s-au parut mai degraba "amuzante".

In ceea ce priveste discutia despre de acum celebrul "MTO", moment in care premierul Ponta a parut vizibil incurcat, ministrul Finantelor a precizat ca nu avea cum sa estimeze la acel moment care va fi impactul ajustarii de dificit.

"Acest deficit e calculat pe un PIB potential, datele nu le avem inca, am si zambit acolo, dar am fost politicoasa, nu am replicat. Nu pot sa spun acum pe picior cum o sa se faca bugetul pe 2015", a argumentat aceasta, subliniind: "Chiar nu am simitit nevoia sa imi dovedesc diploma de la Harvard intr-o intalnire la Cotroceni".

Inregistrarea video poate fi urmarita aici.












19628 vizualizari

  • +90 (100 voturi)    
    dar unde simte nevoia (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:07)

    __alex__ [utilizator]

    sa isi dovedeasca diploma Harvard? La Cotroceni nu, in fruntea ministerului nu... Probabil la coafor si cind e singura cu microfonul.

    Daca avea un pic de caracter sau macar o farima de istetime nu se compromitea alaturindu-i-se unui mitoman penibil si iresponsabil.
    • +28 (38 voturi)    
      De dovedit, (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:09)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      a dovedit cu vârf şi-ndesat şi din tot sufletu' lu' Avram Iancu. Acum, dacă-şi închipuie cineva că din aproape 2000 de absolvenţi pe an câţi produce Harvardul, majoritatea nu sunt mediocrităţi şi prostăvani cu diplomă, e victima unui mit. (Nu pot să nu mă întreb cine a suportat cheltuielile duducăi pentru toate cele la Harvard în ditamai America.) Şi preşedintele era să cadă pradă mitului, dar s-a trezit instantaneu când a primit "răspunsuri" de la Nouriella Rubinescu.
      • -5 (9 voturi)    
        ... (Joi, 17 iulie 2014, 10:53)

        hotnewsucks [utilizator] i-a raspuns lui Kute

        harvard e de tot rahatu' ... in schimb spiru haret produce genii si toti sunt inscrisi in pedele in peempe ... inteleg.
        toti, dar absolut toti suntem idioti, tampiti, cretini ... si voi, astia basisti, pedelici si peempisti sunteti geniile lu' avram peste. se vede ...
        dupa chipul si sufletelu' lu' clanu' basescu sunteti toti facuti. se vede ...
        ma distreaza faptul ca daca esti bine crescut, ai bun simt si te comporti civilizat esti vazut pisic, fraiera, proasta etc. in schimb daca esti badaran, incult, smecher si nesimtit esti de prima clasa ...
        • +8 (10 voturi)    
          minciuna are picioare scurte (Joi, 17 iulie 2014, 11:17)

          snowflake [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsucks

          Minciuna are picioare scurte si nu se poate acoperi decat printro alta minciuna. Cu alte Ioana incearca sa faca acelasi lucru si acum, sa minta la fel cum a facut si la Cotroceni.
          La Cotroceni a mintit cand a spus ca masura este sustenabila economic iar daca a avut vre-un studiu acesta cu siguranta nu a fost unul temeinic sau unul care ar fi putut indeparta fara niciun dubiu modul in care se va acoperi deficitul bugetar creat de scaderea cas. Acum ne minte cand spune ca nu a vrut sa se implice intro disputa politica cand de fapt ea a executat tot timpul ordine politice. Nu a prezentat studiile de fundamentare a reducerii cas pentru ca ponta nu ia dat voie iar ponta nu ia dat voie cel mai probabil pentru ca acestea sunt foarte subrde daca chiar exista.
          Daca Ioana dorea sa ne arate impartialitate atunci ar fi lucrat cu cifre si ar fi lamurit in mod clar problema. Domnisoarei ministru trebuie sa ii fie clar ca atata timp cat nu va prezenta cifrele care sustin reducerea cas fara cresterea deficitului bugetar afirmatiile sale nu sunt credibile.
    • -39 (43 voturi)    
      La capitanie... (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:11)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Nu sunt fire de par.Cate carti a citit. Marinarul,desigur....balantyines,curvoiser,heneseii,etc..si cu gheatza..
      • +13 (17 voturi)    
        Poate (Joi, 17 iulie 2014, 9:13)

        ctrlm [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Insa Domnishoara Fatz a citit o gramada de Danielle Steel ca sa se pregateasca pentru reducerea CAS. Plus ca la WP i s-au inmuiat MTOuale cand l-a vazut pe Marinar.
      • +12 (14 voturi)    
        Un barbat adevarat nu acuza (Joi, 17 iulie 2014, 9:46)

        ViorelLazar [anonim] i-a raspuns lui cristian_n

        Cristian n un barbata adevarat nu face asemenea acuze fara temei .Si daca ai fi baut vreodata cu marinarul nu ai voie ca barbat sa faci asemenea acuze ! Ar fi bine sa mai cresti sa te mai maturizezi si sa nu mai pui botul la haznaua 3 !
      • +9 (13 voturi)    
        Mai postacescule (Joi, 17 iulie 2014, 10:37)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Ca sa-i raspund voi parafraza o zicere populara care spune asha: "Betivul din betie se trezeste, urita tot urita-mbatrineste".
        Modificat: " betivul din betie se trezeste, prosta tot proasta-mabtrineste"

        Chiar de-ar trage dictatorul betie dupa betie la cotroceni, problema ar fi a lui si a ficatului lui. Problema mea e ca guvernul care te plateste pe tine sa postacesti ia masuri economice majore fara sa aiba habar care-s efectele la care expun tara. Si riscam sa ne trezim iar cu deficit de 4-5% si cu masuri de corectie dure, care il vor afecta tot pe amarasteanul care voteaza pentru un kil de ulei.
      • +7 (9 voturi)    
        in schimb (Joi, 17 iulie 2014, 10:39)

        za_omu [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Tu nu esti in stare nici sa le scrii corect :)))
        • +1 (1 vot)    
          Nu sunt... (Joi, 17 iulie 2014, 18:09)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui za_omu

          Consumator.
          Poate de lectura.
    • +30 (34 voturi)    
      Las/o! (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:28)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      E nevinovata!
      A sa/i dovedeasca utilitatea diplomei... din suflet!
      Curios!
      Scolita in SUA, economista,... si are suflet, frate!
      Eu stiam ca economistii sunt mai taiosi decat chirurgii! Ea are... suflet!
      Gargara!
      Poate va dovedi candva ca are diploma aia prion cunostinte; acum e 0 barat! NIMIC! Asta esti cucoana, NIMIC! Aaaaa, un nimic rosu! Asta, da!
      • +8 (10 voturi)    
        pai (Joi, 17 iulie 2014, 10:40)

        za_omu [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Probabil ca interviul pentru postul pe care-l ocupa tot cu sufletul l-a dat :))
      • +7 (9 voturi)    
        pai (Joi, 17 iulie 2014, 11:24)

        SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        spunea cineva intr-nu alt articol, ca la harvard se invata politici economice de stanga. Deci, e pe cale sa dovedeasca utilitatea diplomei prin cresterile de taxe.

        Cu gandul asta de stanga a venit in tara, remember faza cu usturoiul?
        Acum, e adevarat ca sunt multe anomalii in societatea asta pseudo-capitalista de jungla, care tinde mai mult spre india ca si impartire a avutului, dar cum e vorba aia, sa vedem unde dai si unde crapa.
        Eu as fi de acord cu cresterea taxelor, dar nu ca sa le bag tot lor bani in buzunar, ci sa-i investeasca in servicii publice.
        Dar nu, ei vor sa scada taxele la patroni, si sa le creasca la prostime. Si uite asa avem o masura de dreapta-stanga. OK, macar cum te asiguri ca patronii nu-si baga banii in buzunar si pleaca cu ei acasa, si nu ai nici investitii nici locuri de munca?
    • +21 (23 voturi)    
      pai pentru una care zice aPciza (Joi, 17 iulie 2014, 5:13)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      ce pretentii ai?
    • +15 (17 voturi)    
      din pacate...... (Joi, 17 iulie 2014, 7:11)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      ....."concita" usturoi s-a lasat foarte usor sa fie pervertita de plagiatorul mincinos si s-a pliat rapid pe stilul de minciuni al acestuia.

      Oare cu ce a momito mitomanul si cum este posibil ca o asemenea "capacitate" sa intre de buna voie in mocirla ?

      Sa fie vorba de "cine se aseamana se aduna" sau de ceva si mai "deochiat" ?
      Oricum, "sufletista de la harvard" s-a compromis si va ramane cu tinicheaua de coada pentru tot restul vietii ei.
      • +12 (12 voturi)    
        eu tot (Joi, 17 iulie 2014, 11:18)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        nu m-am prins unde e disputa politica in solicitarea pertinenta de a prezenta masurile cu care va contracara pierderile cauzate de scaderea CAS?
        asta pe de o parte.
        pe de alta parte, sustine duduia ca respectivele masuri nu sunt de domeniul public si d-aia nu i le-a prezentat presedintelui.
        curat pristanda.
    • +7 (13 voturi)    
      Diploma de Harward sau Harvart ? (Joi, 17 iulie 2014, 10:24)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Sunt curios ce au fost parintii. Aratati-mi un roman care poate scoate pentru copilul lui 200.000 sa platasca 6 ani taxele, intretinerea si deplasarile la Harvard.
      • +6 (8 voturi)    
        cica (Joi, 17 iulie 2014, 11:15)

        SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        ar fi ingineri. Si am mai citit ca a copilarit la bunicii ei, la Cornu. Hmm, ciudata coincidenta.
      • -3 (7 voturi)    
        Si mai e ceva (Joi, 17 iulie 2014, 11:46)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Oare a mancat salam cu soia, ca noi, ceilalti? Si sunt tare curios ce a facut in ultimii 5 ani, ca de agenturi straine suntem satui.
      • +4 (4 voturi)    
        CV extraordinar, caracterul nu! (Joi, 17 iulie 2014, 15:01)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui cartofil

        Universitatea Harvard este o universitate privată, aflată în orașul Cambridge, statul Massachusetts, Statele Unite.
        Procent de admitere: 5,9% (2014)
        Număr de studenți: 28.147 (2012)
        Înființare: 8 septembrie 1636
        "Ioana Petrescu a făcut liceul Mihai Viteazul, cei doi părinţi ai ei fiind ingineri. Spune în The One că a copilărit la Cornu, lângă bunica ei, într-o ”comună care pe vremea aceea, când eram eu copil, nu era aşa faimoasă ca acum”. După liceu, a plecat în America, la universitatea Wellesley, unde a fost acceptată cu o bursă aproape integrală, şi nu a avut de plătit decât o sumă simbolică de 500 de dolari pe an. După patru ani de economie, a decis să aplice pentru doctorat şi a ales Harvard-ul, pentru că acolo erau cei mai buni profesori în specializarea aleasă: finanţe publice, conform interviului din The One." Interviu realizat de Andreea Esca.
        BREAKINK NEWS: Studiile invocate de ministrul Finantelor, Ioana Petrescu, pentru reducerea CAS nu au convins FMI: "Trebuie sa intelegem cum intentioneaza guvernul sa compenseze lipsa de venituri" - Gerry Rice, director de comunicare al Fondului
        SURSA: HotNews.ro
        Acum avem in guvernul Romaniei soi mincinosi licentiati !
  • +70 (70 voturi)    
    . (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:11)

    radukku [utilizator]

    Bine, bine! Hai s-o lasam balta! Ne-am lamurit cu totii ce si cum. Dupa razboi multi viteji se arata. Acum mai putem doar sa stam picior peste picior si sa ne uitam plictisiti in tavan.
  • +82 (84 voturi)    
    Draga mea (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:12)

    Orpheus [utilizator]

    Din pacate te-ai comportat penibil la Cotroceni. Economia se realizeaza cu cifre - sau asta nu se spune la Harvard.

    Si mai din pacate, ai devenit si mai penibila dupa aceasta reactie. Americanii au o vorba despre genul asta de raspunsuri: "bull...".
    • +30 (30 voturi)    
      economia (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:46)

      MihailNica [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      e cazul sa speli putina, pana n-o sa-ti scrie in cv " demisa"
    • +26 (30 voturi)    
      din pacate.... (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:30)

      bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      .. in romania economia se realizeaza pe interese politice si electrorale. asta nu se invata la harvard.
  • +76 (76 voturi)    
    Politica sau nu, ce importanta are? (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:13)

    LiviuX [utilizator]

    De acord, politica sau nepolitica discutia, intrebarea mea e: de ce s-a dus acolo, daca nu sa prezinte niste date concrete? Sa spui doar ca sper ca, vom incerca sa, mai lucram... Asta e absurd. Asa prezinti solutii la probleme si raspunsuri la intrebari? Pana si un elev de scoala primara stie ca nu asa se prezinta o solutie. Aveam alte asteptari de la un absolvent de Harvard.
  • +66 (70 voturi)    
    Înduioșător (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:15)

    un-buburuz [utilizator]

    I-a luat 2 zile să găsească o justificare. Să lucrăm cu materialul clientului.
    Ne-a explicat ce nu a avut de gând să facă: să vorbească despre cifre.
    Bun, fără riscul de a mă înșela, mai adaug și eu:
    nici să gătească, să spele, să cânte, să danseze, să se scobească în nas, să-și taie unghiile...etc.

    Și atunci, de ce s-a mai dus?
    "Deci", fa, Petreasco?
  • +32 (34 voturi)    
    Minti (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:15)

    vasile-roaita [utilizator]

    Minti si tu cu nerusinare la fel ca si sefu tau plagiatoru. Se pare ca te si amuza ca nu esti in stare sa-i dai un raspuns concret presedintelui, te amuza faptul ca va bateti joc de economia si viata romanilor.
  • -46 (60 voturi)    
    Nu sunteti tinighicioaca... (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:20)

    cristian_n [utilizator]

    Va multumesc ca ati revenit acasa.
    Aici sunt radacinile,mosii si stramosii dvs.
    Faptul ca ati studiat in zone inaccesibile d.p.v al mentalului lipsa la plozii buzati/tunati/europarlamentati, va fac oricand o "tinta"...
    In rest...politicienii...vin...se..duc...cine mai stie azi de G.Apostol sau Chivu Stoica, fara "goagal"?
    Desi au facut un mare rau tarii...
    • +24 (28 voturi)    
      da (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:06)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      ma, stii cine mai stie de apostol sau chivu stoica, iti spun eu, ministresa stie, ca probabil parintii ei erau nomenclaturisti, sobolani rosii la fel ca astia..
      Altfel, nu mai bine cinti ltu a masa fixata cu suruburi de 10 de la latrina trei?
    • +7 (9 voturi)    
      Pentru ea o fi bine pentru noi e rau (Joi, 17 iulie 2014, 10:35)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      un astfel de om intr-un astfel de post. In loc de logica si rigoare a adus sentimente si credinte ce nu tin loc de analiza economica. pentru Romania era mai bine sa fi ramas acolo - sau poate au trimis-o cei de acolo sa "cante la alta masa" ?
    • +4 (6 voturi)    
      wow !!! (Joi, 17 iulie 2014, 11:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      esti mult prea profund pentru noi astia, "buzati/tunati/europarlamentati".
      • -1 (3 voturi)    
        Harvard e diferit de... (Joi, 17 iulie 2014, 17:09)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Bercea Mondial,ce sa facem...
  • +49 (53 voturi)    
    a invatat (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:21)

    xanti [utilizator]

    Sa minta ,a avut profesor bun
  • +59 (65 voturi)    
    Harvardista lui VeVe. Veve Ponta. (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:26)

    XtrO [utilizator]

    Sincer, o credem mai isteata si mai ales mai demna, pe aceasta doamna harvardista (sau, mai bine spus, habarnista). Imi era intr-un fel mila de ea, considerand ca e o valoare, care a cazut in capcana mitomanului plagiator VeVe. Dar... cand domnia sa zice: "Deci nu m-am dus acolo sa vorbesc despre cifre sau sa argumentez o teorie economica" sau: "Ministrul Finantelor a sustinut ca nu a venit cu cifre pentru a-si sutine proiectul deoarece nu era practic mediul si discutia necesara de a pune aceste cifre pentru ca pe urma sa fie preluate politic", nu pot decat sa ma intreb: pai bine cucoana, atunci la ce ai mers la Cotroceni de manuta cu VeVe? In fapt, expozeul de mai sus reflecta o balmajeala de idei expuse á la A3, care imbina aiurea politicul cu ceea ce domnia sa ar vrea sa fie economie. Discurs a carui calitate (daca poate fi vorba de asa ceva in randurile de mai sus), nu ii face de loc cinste unui ministru de finante. Ministru de finante real, competent, nu unul manarit politic.
  • +59 (63 voturi)    
    părere (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:28)

    Arl [utilizator]

    Și dacă știa că e o chestie politică, de ce s-a mai dus?
    • +22 (24 voturi)    
      Of, nu te-ai prins: (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:44)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      a vrut duduia sa-l "cintareasca" pe Base, de aia...
      • +8 (10 voturi)    
        Ponta a luat-o (Joi, 17 iulie 2014, 9:58)

        ViorelLazar [anonim] i-a raspuns lui ofCAER

        Ponta a luat-o cu el si pentru ca este femeie si cred ca i-a spus sa se imbrace astfel incat sa i se vada si chilotii cand schimba picior peste picior. Au crezut ,ea si ponta, ca avand trei femei acasa presedintele o sa fie dat pe spate si nu ii va mai cere cifrele. Eu credeam ca la Harvard te invata si sa ai coloana vertebrala si ea fiind singura economista trebuia sa ii spulbere pe interlocutori.
        Personal am vazut o prostuta ,putin insolenta si pe deasupra care nu stie nimic despre tinutele pe care trebuie sa le imbrace in diferite situatii !
    • +29 (29 voturi)    
      .... (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:46)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      Dar ce, e dupa ea? S-a dus ca asa a zis seful. Pana si declaratia asta sigur nu e facuta de capul ei, a fost aprobata (daca n-o fi fost direct dictata).
    • +37 (37 voturi)    
      De acord (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:52)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      Daca stia ca e o chestiune politica, de ce a acceptat sa fie ministru? Basescu ia cerut cifre care sa le poata arata tuturor. A nu le arata, e tot o chestiune politica - de speta mai joasa. Daca ministrul nu vrea sa faca politica, ar trebui sa demisioneze.
      • +28 (28 voturi)    
        Excelent punctat! (Miercuri, 16 iulie 2014, 23:54)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Doar polictic a fost numita, de catre niste membri ai unui partid politic, si sustinuta ca sa fie numita de niste partide politice, prin reprezentantii lor. Nu au venit niste extraterestri si au pus-o acolo ca ministru! Iar intalnirea a fost tot impreuna cu un om politic si cu un alt om ales presedinte, dar propus si sustinut tot politic. Cum sa spui in aceste conditii ca era o intalnire politica si ca nu erai de acord cu asta? Ce-ai fi vrut sa fie ca sa vii cu date concrete pentru a-ti sustine proiectul? O intalnire cu extraterestrii de care vorbeam?
    • +27 (27 voturi)    
      Aici (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:57)

      Xorxe [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      e toata smecheria. Fie de fraiera, fie pentru ca vrea sa faca un joc politic, dar nu si-a gasit cu cine.
    • +24 (24 voturi)    
      Daca tot s-a dus si a vazut ce a iesit (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:33)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      de ce nu demisioneaza? ii garantez ca se va simti cu mult mai bine.
  • +25 (27 voturi)    
    naiva (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:31)

    gigi1 [utilizator]

    Nu are datele dar stie ea ca o sa fie bine, se bazeaza pe renumitul instinct feminim si asta de la cineva care teoretic mesteca cifre, un economist care culmea e ministrul finantelor ori ea ori mama omida nu ar fi mare diferenta.

    Si e atata de naiva incat crede ca ea a inceput un razboi politic, nu ca e marioneta lui viorel scaoasa in fata pentru niste masuri sinucigase luate inainte de alegeri.
  • +27 (27 voturi)    
    jenant compromisul cu politica (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:33)

    iondelaafumati [utilizator]

    limba de lemn si lipsa de verticalitate nu cred sa se uite foarte usor! generatia tanara de politicieni si tehnocrati o sa arunce in ridicol orice initiativa a Romaniei de a ridica fruntea.Intr-o companie privata dna ministru zbura instantaneu
  • +23 (27 voturi)    
    oh dear (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:33)

    demaGOGU [utilizator]

    cineva ar trebui sa o opreasca pana nu discrediteaza iremediabil absolventii harvard in ochii bizonului mioritic!
  • +39 (39 voturi)    
    Ministra precoce (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:38)

    behemot [utilizator]

    Faptul ca te plimbi la brat cu Ponta si te duci la Antena 3 inseamna ca esti deja bagata in politica. Si ai ales politica minciunii, incompetentei si a infractorilor.
    Presedintele ti-a facut un mare serviciu tocmai cerandu-ti cifre - nici pomeneala de discutie politica, ci pe specialitatea ta (presupusa...). Cerere mai de bun simt nici nu se putea. Nota 2!
  • +30 (30 voturi)    
    . (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:45)

    yonyon [utilizator]

    oricum, daca mai incolo o sa aplice pentru vreo slujba mai acatarii, trebuie sa-si stearga din CV perioada cat a facut parte din guvernul Romaniei, altfel se face de ras. fata e aeriana. pare ca si acest raspuns i-a fost compus de aparatul de propaganda, care, mai intai, s-a concentrat sa-l scoata pe premier din galeata de ridicol.
  • +36 (36 voturi)    
    Logica a la HARVARD (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:07)

    ofCAER [utilizator]

    I. "... am refuzat sa fiu implicata intr-un razboi politic, pentru ca despre asta este vorba" versus "Deci nu m-am dus acolo sa vorbesc despre cifre sau sa argumentez o teorie economica" (citatele sunt plagiate 100 % dupa Ioana PETRESCU, sa va fie clar la toti!).
    Stimabila-tinara-domnita-cu-viitorul-in-fata-si-(in-consecinta)-cu-trecutul-(HARVARDu')-in-spate, in manualul de Logica dupa care invata elevii de cls. IX in Romania, se gasesc scrise citeva principii dupa care se construieste stiinta asta numita LOGICA (de vreu 2500 de ani, si sunt atit de putine...). Unul dintre astea, se cheama "al noncontradictiei", ne zice ca o propozitie nu poate fi, in acelasi timp si sub acelasi raport, simultan si "A"si "F". Matale ai refuzat sa "te implici intr-un razboi politic" da' nici nu te-ai dus acolo ca "sa vorbesti despre cifre sau sa argumentez o teorie economica"; asa incit io zic ca matale esti "F" peste tot...
    II. "... am o viziune foarte clara ca voi folosi politica fiscala ca sa cresc economic aceasta economie" (idem).
    Si LOGICA si GRAMATICA ne invata ca "aceasta" nu este un termen definitoriu si, prin urmare, il putem elimina fara a altera (0%!) intelesul frazei.
    Sa recitim dara: "... sa cresc economic economia". Vedti, fratilor, ce "viziune clara" are harvardista lu PONTA vardistu?!
    Scuze, trebuie sa plec, ca-mi vine sa vomit...
  • +29 (29 voturi)    
    la harvard intri daca ai... (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:17)

    exilatul [utilizator]

    f.mult creier sau....bani....asa ca tanti asta nu cred ca a indeplinit prima conditie...si pe urma daca ar fi avut ceva materie cenusie ar fi cunoscut ce zice seful de guvern : "cind te bagi in cocina , te maninca plagiatorii...pardon ...porcii..".asa ca sa se intoarca pe unde a studiat , ca nu a venit ca sa ajute tara ci escrocii...
  • +30 (30 voturi)    
    Ai... ai... (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:24)

    falcoind [utilizator]

    Trebuia sa taci, uitate la inregistrare si fa abstractie ca esti tu si spune cinstit ce vezi. Eu vad o persoana care habar nu are despre problema ridicata, dar mitemi sa aiba solutii la ea. Cine vede altceva scuze, da e un dobitoc.
  • +34 (34 voturi)    
    hai, mai mergi! (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:25)

    Reshape [utilizator]

    Hai ca ai invatat ceva si de la Ponta: fofilarea si prostirea in fata. Noi vedem ceva, tu ne spui ca n-am vazut bine.
    Asta cu "ala ne cerea cifre si noi ne-am pregatit de o discutie politica" e ca si cum ai zice: "eu m-am dus sa dau bac-ul la sport si cind am ajuns la liceu am aflat ca era proba de chimie".
  • +29 (29 voturi)    
    piatra din casa (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:29)

    anaana [utilizator]

    Tovarasi raminem cu harvard-ista pe cap ! Dupa filmul de la Coroceni si explicatiile de acum - NU va mai gasi nici un job !
  • +30 (30 voturi)    
    railor... (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:37)

    miniME_ [utilizator]

    lasati fata in pace, nu vedeti ce privire tampa are ? Nici acum nu-i vine sa creada ca a ajuns Ministru de Finante.

    In alta ordinei de idei, e tragica situatia....nici nu vreau sa ma gandesc ceva urma dupa alegeri !

    Eu sigur o sa merge la vot !
  • +28 (28 voturi)    
    Legatura cu A. Nastase. si PSD ... (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:51)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    ..sunt parintii si bunicii lui Ioana Petrescu ,care sunt din comuna Cornu.
    Adrian Nastase a recomandat-o , in camarila PSD,pe Ioana Petrescu,din moment ce ii cunoastea familia din Cornu....
  • +27 (27 voturi)    
    harvard (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:10)

    trandafil [utilizator]

    Profesorii aceia de la Harvard nu pot sa faca minuni. Fac si ei ce pot. Lucreaza doar cu materialul clientului. Vorba vrajitorului din Oz catre Omul de tinichea: Nu pot sa-ti dau creier, in schimb pot sa-ti dau o diploma. Oricum, doamna are potential. ati vazut ce repede a prins fitzosagurile lui vio? Eu in locul ei m-as intoarce rapid in Tara Maritisului, sau ce naiba-i Marylandu ala.
  • +31 (31 voturi)    
    Mafalda (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:10)

    boogiewoogie [utilizator]

    Cum stia ea ca e vorba despre o confruntare politica... mai mai mai.

    Pai si chiar si asa, la prost, daca te duci cu argumente, chiar daca e prost si nu pricepe, cand altii vad discutia, isi dau seama ca tu ai incercat sa explici si sa demonstrezi anumite lucruri, si atunci tu o sa fii in lumina buna...

    dar ati facut un circ de doi bani, ca asa a zis plagiatorul, mincinosul si schizoidul de Ponta


    fetito, te-ai bagat in cocina, te mananca porcii (il plagiez pe Ponta acum), dar vezi ca erai deja in cocina, inainte de Cotroceni ;)
  • +32 (32 voturi)    
    VRA-JEA-LA (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:15)

    naenae [utilizator]

    Amandoi s-au dus ca niste floricele, habar n-am la ce s-au asteptat... la cafele si caterinca?
    Deci poate sa zica madam asta ORICE DORESTE dumneai, sa te blochezi si sa balbai si sa nu poti scoate cateva idei la obiect este dezolant. Bai nene, mai lasati-ma cu politica asta, una-doua, cand nu stii ce sa zici, cand te prinde unu cu minciunea, cu vrajeala, hop e vorba de politica. Cand il ia pe unu DNA-ul, hop e politica.
    Fratilor asta parca e PIUA noastra din copilarie, hop cand nu mai poti intru in PIUA (zic ca e politica).

    Ministru scos de pe bancile scolii, habar nu a avut sa ii zica astuia, presedintele, 3 chestii concrete pe care cred ca ORICINE s-a ocupat efectic de buget si de masurile astea ar fi putut: uite putem taia o investie, putem compensa cu asta sau cu cealalta. NIMIC fratilor, NIMIC. Astia sunt pusi de fatada si tot secretarii de stat si functionarii de pe acolo probabil ca fac treaba.

    SI nu au avut niciunul tupeul, cum dsra Ministru acum lasa sa se inteleaga vag, ca ei doar SPERA ca aceasta masura nu va genera gaura in buget. Daca se va intampla asta este absolut clar ca se vor MARI DIN NOU TAXELE. De asta dadeaua astia din gard in colt si nu aveau ce sa zica.
  • +29 (29 voturi)    
    Damage control (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:19)

    Razvan_M [utilizator]

    Sfatuita de consilierii de imagine ai lui Ponta iese dupa ce s-au mai asezat apele sa spuna ceva cu care sa aiba ultimul cuvant. In traditia plagiatorului marlan.
  • +31 (31 voturi)    
    Trista explicatie a gasit. (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:26)

    Alius [utilizator]

    Prin minciuna pe care scos-o acum, nu se mai deosebeste cu nimic de ceilalti politicieni de la noi.

    Daca "era clar de la inceput" ca a fost vorba de "un razboi politic" in care a refuzat sa se implice.", de ce s-a mai dus? Putea sa refuze, putea sa-i spuna lui Poanta ca ea nu accepta sa fie folosita in aceasta batalie. Daca totusi a acceptat sa se duca, de ce nu avenit sa-i bage in fata niste cifre, niste "strategii" ceva? Ca doar stia de la TV ce a vrut Basescu atunci cand a spus ca vrea sa se consulte pe tema reducerii CAS-ului.

    Trist. S-a infundat si mai mult in mocirla politicii de la noi si o sa ramana cu aceasta imagine negativa mult tmp.
  • +28 (28 voturi)    
    De la o harvard-ista (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:27)

    lumira [utilizator]

    Dezamagire totala...
    Pe deasupra....se mai duce si la A3...asta este suficient.....
  • +22 (22 voturi)    
    penibil (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:57)

    Dedalus [utilizator]

    E, hai sa o lasam...

    E un motiv infantil.
  • +28 (28 voturi)    
    Domnișoara (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:59)

    NikosGalis [utilizator]

    Cred ca de cit sa mai faceți comentarii, ar fi mai decent sa demisionati. Aveam pretenții de la Dvs.
  • +29 (29 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 iulie 2014, 23:03)

    uzu [utilizator]

    e vorba aia ca "daca taceai filosof ramaneai".
    penibila justificare.
    hai ca n-am terminat la Harvard dar nici noi nu suntem chiar tampiti sa vina fufa asta sa ne faca prosti sa ne spuna ca ea de fapt stia dar n-a vrut sa spuna.
  • +30 (30 voturi)    
    Numai cei incapabili pot spune asta! (Miercuri, 16 iulie 2014, 23:08)

    MAROM [utilizator]

    Cel mai bine este sa te duci inapoi la Maryland si sa ramai Professor Assistent (adica gen Asistent Universitar sau Lector). Asta ca sa nu mai incerci sa-i pacalesti pe romani cu practica ta din USA. OK! Ai facut cursuri la Harvard, dar poate inveti si tu ca practica te omoara. Si nu as vrea ca noi sa fim aia oropsiti ca tu sa inveti cum merge o economie reala. Pur si simplu nu ai fost capabila sa emiti nici o teorie in timp real (asta ca sa nu spun ca trebuia sa ai multe argumente deja pregatite). Nu ma intereseaza ca presedintele ti-a tras-o. Pur si simplu nu ai fost capabila sa emiti nici macar teorii. Punct.
  • +28 (28 voturi)    
    daca esti proasta mai bine taci (Miercuri, 16 iulie 2014, 23:09)

    mnicku [utilizator]

    pt ca altfel le confirmi tuturor "calitatile " tale
  • +29 (29 voturi)    
    Lipsa publica de fair-play = pontism cronic (Miercuri, 16 iulie 2014, 23:17)

    Clop [utilizator]

    Dna Petrescu, prin prestatia dovedita in fata camerelor de luat vederi de la Cotroceni, sunteti doar o gutiera de campanie, pentru bruxismul politic al sefului Dvs., aflat in campanie pentru alegerile prezidentiale.

    Sunteti capabila sa intelegeti asta? Daca da, demisia.
  • +19 (19 voturi)    
    CAS (Miercuri, 16 iulie 2014, 23:55)

    maxi lopez [utilizator]

    CAS trebuie redus insa 5% e foarte putin, efectul va fi minimal - ar trebui redus mai drastic - culmea ar fi fost sa-i spuna lui Base - vom avea bani pentru ca se va fura mai putin.

    insa cand e vorba de taiat banii de bunuri si servicii guvernele n-au reusit niciodata lucrul asta - nici cand s-au taiat banii de salarii nu s-a redus furtul national, dimpotriva, tot timpul indiferent de situatia economica au crescut bugetele de achizitii de servicii, panselute, etc.
  • +30 (30 voturi)    
    Fata draga aispus ca n-ai cifre ca "nu stii bugetu (Joi, 17 iulie 2014, 0:16)

    alex4321 [utilizator]

    Fata draga ai spus la A3
    ca n-ai ce cifre sa arati si nu poti sa calculezi
    pentru ca
    "nu stii PIB-ul si bugetul pe 2015 ca sa faci calculele etc."

    TRIST RASPUNS !

    Uite cum se face "de obicei" o previziune bugetara
    'in acest caz':

    - se iau mai multe cazuri 'ce-ar fi daca' ('WHAT-IF )
    -
    a) Scenariul -" neutru sau zero"
    se iau cifrele complete de pe anul curent (2014)
    si se face simularea ca si cum am avea aceleasi cifre si pe 2015 (crestere economica si a PIB-ului ZERO)

    b) Scenariul - pesimist
    se iau cifrele complete de pe anul curent (2014)
    si se presupune o scadere a PIB-ului cu 3%
    dupa care se face simularea

    - in plus, se poate face si o simulare
    cu un procent de scadere ca cel din anul curent daca in anul curent am avut o scadere economica

    c) Scenariul - cel mai pesimist (worst case scenario)
    se iau cifrele complete de pe anul curent (2014)
    si se presupune o cadere a PIB-ului cu 5-8%
    (scadere similara cu ultima mare scadere care s-a-ntamplat) dupa care se face simularea

    d) Scenariul - optimist
    se iau cifrele complete de pe anul curent (2014)
    si se presupune o crestere a PIB-ului cu 3%
    dupa care se face simularea
    - in plus, se poate face si o simulare
    cu un procent de crestere ca cel din anul curent daca in anul curent am avut o crestere economica (adica prevazand o evolutie liniara a economiei)

    e) Scenariul - cel mai optimist (best case scenario)
    se iau cifrele complete de pe anul curent (2014)
    si se presupune o crestere a PIB-ului cu 5%-7%
    (mai exact se ia cea mai mare crestere intalnita in ultimii ani) dupa care se face simularea

    In fiecare simulare se iau un set de factori
    (direct sau indirecti)
    Fiecare factor are un impact financiar
    care acopera sau nu banii care nu mai vin la buget

    Factorilor indirecti li se aplica intotdeauna o plaja mult mai mare de variatie.
    -
    s-a terminat spatiul pe HotNews dar ideea e ca apar subcazuri care trebuie simulate pentru variatia fiecarui factor de mai sus etc.
    • +22 (22 voturi)    
      Sigur ca da... (Joi, 17 iulie 2014, 4:35)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      ...trebuia facuta simularea. Dar ea nici nu s-a gandit ca Ministrul de Finante trebuie sa verifice daca reducerea CAS-ului este oportuna sau in ce conditii. Ea s-a gandit, ca toata chestia cu CAS este o chestiune politica si nu pentru ca ar fi avut aceasta viziune ci pentru ca Ponta i-a spus: "nu-ti pierde timpul cu CAS-ul, este doar o stratagema ce va fi folosita in alegerea mea ca Presedinte"...
      Fatuca este o simpla oportunista cu talent dovedit in demagogism, minciuni, fite ceea ce-i completeaza perfect profilul de ministru in guvernul Ponta, "cel mai cinstit si competent Guvern".
      Un comentator spunea mai sus ca ministreasa are o privire tampa. Concur la comentariu adaugand, tampa si impertinenta.
      • +6 (6 voturi)    
        Exact ca SAVANTA, coana leana (Joi, 17 iulie 2014, 9:54)

        fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        care banuiesc ca a avut si ea candva 34 de ani ! Dupa ce a dat-o in gard spunand ca raspunsurile constituiau secret (ceeace poate fi adevarat dar numai pe parcursul negocierii si nu cand treci prevederea intr-o lege) acum o da cu jocul politic !
    • -3 (7 voturi)    
      D-le alex4321, (Joi, 17 iulie 2014, 9:46)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      precis a fi facut ASE-u' pe vremea lu' nea Nicu, ca, zau asa, prea esti bine pregatit!
      Pe bune ti-o zic!
      • +2 (2 voturi)    
        N-a spus nimic despre suflet? (Joi, 17 iulie 2014, 14:15)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Pai ce facultate de rahat e aia in care faci simulari in loc de rugaciuni?
  • +26 (26 voturi)    
    Buget si melodrama (Joi, 17 iulie 2014, 0:32)

    n.dumiritu [utilizator]

    Nu pot intelege argumentul ca o atmosfera ostila (ipotetica) ar demobiliza pe cineva sa-si exprime punctul de vedere (avem ex. discursul lui Coposu la Alba Iulia din 1 dec.1990, cind era huiduiut copios spre satisfactia lui Roman). Cind crezi intr-un proiect, te blindezi cu argumente (mai ales tehnice) si pornesti sa le verifici pe cei mai inversunati critici. Nu te plingi cum ca cineva are ceva personal cu tine, ca mai stiu eu ce batalie te foloseste etc. Doamna ministru ar trebui sa-si ia in serios rolul de expert tehnic, sa foloseasca argumentele tehnice imbatabile si taioase (pe care inca nu le-a oferit) si sa renunte la "impresii". Melodrama nu-si are locul in fiscalitatea bugetara.
  • +22 (22 voturi)    
    Pay and go la Cornu,contabila la oauale Adelului (Joi, 17 iulie 2014, 2:42)

    Plagarus [utilizator]

    O biata pausa-asistenta, pe langa MhTO Viorel, premierul ventriloc !
  • +24 (24 voturi)    
    Cum adica (Joi, 17 iulie 2014, 4:19)

    Humpty Dumpty [anonim]

    Te-am inteles ca nu ai vrut sa te implici, apreciem asta.

    Dar intrebarile la care trebuia sa raspunzi erau pur tehnice: de unde? cum? astea ne interesa si pe noi si pe base.

    Oricum nu mai conteaza, deja am auzit ca se creste impozitul la masini deci avem explicatie, desi tardiva.
  • +18 (18 voturi)    
    Logica!!!!!!!!!! (Joi, 17 iulie 2014, 6:49)

    Dana Bob [anonim]

    Imi pare rau dar trebuie sa spun!
    D-na Petrescu nu a raspuns la examenul de la Cotroceni dar acasa stie tot!!!!!!!!!!!!!!!
    In fata " parintilor" raspunde la toate intrebarile!
    Jalnic!
  • +21 (21 voturi)    
    You're fired ! (Joi, 17 iulie 2014, 6:59)

    Buerebista [utilizator]

    A fi un profesionist adevărat, nu înseamnă a ști doar buchea cărții.
    Mai rău este că, deși prestația madamei a fost dezastroasă, nu-și reproșează nimic.
    Caracter zero. Habar n-are ce scrie în fișa postului.

    Păi de a-l de ăștia avem în politica noastră cu tonele.
    Se vede clar ca diploma e necesară dar, nici pe departe, suficientă.
    E depășită la toate capitolele.


    Ce-ar fi spus Donald Trump dacă te-ai fi prezentat în fața lui ca la Cotroceni?
    Desigur : You're fired !
  • +7 (9 voturi)    
    pleaca (Joi, 17 iulie 2014, 7:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    un sfat , du-te inapoi la facultate ca aici intre un impostor si un grobian siret nu are de ce sa-ti fie bine!
  • +16 (16 voturi)    
    Duduca a terminat colegiul de arte liberale... (Joi, 17 iulie 2014, 7:50)

    Lucky1 [utilizator]

    ...probabil cu accent pe stiinte sociale sau umaniste, in nici un caz o disciplina profesionala, cu un curriculum tehnic. De altfel, Wellesley College (spre diferenta de vecinul sau de gard - Babson College - care este in topul Universitatilor de business) este specializat in Arte liberale, asa cum Harvard University ofera un Master in Arte Liberale care acopera stiinte Sociale precum si Umaniste. Inclin sa cred ca duduca a fost trimisa cu dedicatie in SUA, probabil de PSD spre specializare in stiinte sociale mai degraba decat in finante.
    Cunosc foarte bine cazul a doua surori, una a terminat cu "Summa cum Laude" Babson Business School si ulterior obtinand un Master la University of Chicago (clasata intre primele 5 Univers. din lume) iar alta, Scoala Iezuita de Afaceri Externe la Georgetown University (aceeasi scoala absolvita de Bill Clinton) iar cand au incercat sa lucreze pentru Guvernul Roman au fost respinse probabil din lipsa de incredere. Sigur ca acum ele sunt mai bine in SUA avand slujbe platite cu sute de mii de dolari pe an dar ar fi trebuit ca Romania sa profite de cunostintele si profesionalismul lor astazi.
  • +15 (15 voturi)    
    demisia ... (Joi, 17 iulie 2014, 8:11)

    pita [utilizator]

    ar fi un gest care v-ar dezincrimina ! ca de implicat va-ti implicat , s-au a-ti fost implicata suficient , ca sa ne dam seama ca nu sunteti pregatita pentru functie , va-ti facut de ras , sunteti o unealta in mana Plagiatorului mincinos si de curand al psd -ului , sa fiti iubita!
  • +11 (11 voturi)    
    S-au dus la Cotroceni pentru ca asta cerea (Joi, 17 iulie 2014, 8:59)

    fosta zoezoe [utilizator]

    echipa de imagine (pe baza sondajelor) care asista vedeta psd&haita.Initial savanta a spus ca datele, sursele solicitate de Presedinte, nu sunt publice.Acum spune ca nu a vrut sa intre in jocul politic desi este in el de cand este subalterna (si nu colaboratoarea) dottorelui .Ce este cert este ca patronul ei i-a topit coloana vertebrala (daca a avut-o) si i-a imprumutat si din tupeul lui de repetent !
  • +15 (15 voturi)    
    OH. (Joi, 17 iulie 2014, 9:16)

    letsoc [utilizator]

    Numai Romania poate produce asa ceva : o tovarase capitalista ce aplica economia socialista intr-o tara in care au loc lovituri de stat democratice ( din gandirea domnului tovaras Sova ). Cu stima , NC .
  • +13 (13 voturi)    
    stai jos fatuco!! ai nota 2 si pentru aceasta .. (Joi, 17 iulie 2014, 9:27)

    Inna100 [utilizator]

    .. reactie ( sa-l citez pe autorul articolului)
    Pai daca ai avea minima inteligenta sa taci, macar acum dupa ce ne-ai aratat ce poti ( adica nimic), exista minima sansa ca naivii ca mine sa isi mai confectioneze vreun scenariu pozitiv si optimist despre tine, si doamne fereste sa iti mai dea o sansa!
    Dar mataluta .. cu aceste afirmatii nu faci decat sa confirmi ceva deja ce ai demonstrat cu cateva zile in urma.. si inca ceva in plus: si anume ca te suspectez si de ipocrizie crasa
    Pai mai copila in momentul in care ai acceptat aceasta functie grea, nu stiai ca seful tau care este simbolul cinismului si a minciunii, inafara de a copia si a-si umfla cv-uri,..etc, etc, este si un .generator de conflicte politice??
  • +12 (12 voturi)    
    Da stiu c-ai refuzat sa te implici, Ioana, (Joi, 17 iulie 2014, 9:36)

    Matrafirefox [utilizator]

    nu ti-ai facut datoria, cum nu ti-ai facut-o nici pana acum.

    De ce mai esti ministru? De ce n-ai fost concediata? La privat nu rezisti nici 3 luni cat e perioada de proba, asa ca tine cu dintii de postul de la stat, ca e tot ce are o incompetenta ca tine.
  • +9 (9 voturi)    
    ADEVARUL, ALA NEROSTIT DE Ioana PETRESCU (Joi, 17 iulie 2014, 10:06)

    ofCAER [utilizator]

    Nu trebuie sa uitati esentialul: Ioana PETRESCU este ministru de finante!
    Ca ministru de finante, duduia nu face numai bugete ci are si preocupari in domeniul colectarii de taxe/impozite/alte venituri ce se cuvin STATULUI.
    Asa incit ministra s-a dus la Cotroceni sa verifice daca portaru' de la Muzeu' Cotroceni taie bilete la intrare, vizitatorilor, si nu care cumva baga banii statului in buzunarul personal...
    Cum adica cum de-a nimerit la Base?! Eiii, da' stii ca esti bine?! Pai lunea muzeu' e inchis!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Ioana (Joi, 17 iulie 2014, 10:17)

    sunrise111 [utilizator]

    Din pacate esti incapabila sa te implici profesional, ca de politic ce sa mai spunem....rusine sa-ti fie!!!
  • +11 (11 voturi)    
    A gresit emisiunea (Joi, 17 iulie 2014, 10:38)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Unde trebuia sa ne vorbeasca de simtirile si credintele sale economice. Locul potrivit pentru ea ar fi fost la Capatos acolo se "destainuie" asistentele, economice sau nu, cu Har(d)vard sau fara.
  • +9 (9 voturi)    
    credeam (Joi, 17 iulie 2014, 10:43)

    Nevermind [utilizator]

    ca te-ai implicat cu sufletul, ca asa am inteles ca stii si poti...
  • +12 (12 voturi)    
    Nici usturoi n-a mancat... (Joi, 17 iulie 2014, 10:46)

    benicio [utilizator]

    Spune ca refuza sa intre in lupta politica, dar tocmai asta face. Si mai face si afirmatii nesustenabile. Spune ca nu va creste nici o taxa. Oare? Eu zic sa nu spui hop pana nu sari parleazul. Companiile de stat produc pierderi. Deci la capitolul venituri, ramane o singura categorie: taxe/acize/impozite/redevente. Daca nu le creste, atunci pentru reducerea deficitelor va trebui sa reduca drastic cheltuielile guvernamentale. Ceea ce adanceste criza. Ca sa nu mai vorbim ca o reducere a cheltuielilor bugetare nu va fi deloc pe placul baronilor. pai ei din ce sa traiasca, din salariu ca toti prostii?
  • +10 (10 voturi)    
    Analogie (Joi, 17 iulie 2014, 11:21)

    epishebe [utilizator]

    Profesorul: Bun, am inteles care este ideea proiectului tau. Acum te-as ruga sa imi explici si mie la ce este folositor. Pana la urma, aceleasi rezultate le poti obtine si cu ..X..
    Elevul: Pai daca puneti problema asa nici nu va mai raspund, este clar ca nu va place proiectul meu, orice v-as raspunde. Ce sens are sa ma bag intr-un razboi aici?

    Ma intreb cu toata sinceritatea cum a absolvit fata asta Harvardul. Ca nu ar da pe dinafara de inteligenta as putea accepta mai usor decat ca nu e in stare sa-si apere proiectul. Asta cu siguranta ti se cere la orice universitate serioasa.
  • +12 (12 voturi)    
    Ioana Petrescu = o RUSINE pentru HARVARD! (Joi, 17 iulie 2014, 12:11)

    neagoe [utilizator]

    Cateva diplome la Harvard nu te scot din categoria habarnistilor. Trebuie si verticalitate, respect fata de adevar, fata de munca.

    In semn de respect fata de scoala urmata, se impunea demisia !

    Incercarile ulterioare de acoperire a gafei de la Cotroceni nu fac decat sa dovedeasca ca INCOMPETENTA Ioanei Petrescu se incadreaza in media guvernului Ponta, adica la maxim!
  • +10 (10 voturi)    
    "Datele nu sunt publice" (Joi, 17 iulie 2014, 14:09)

    Alui [utilizator]

    1. Pai presedintele are drept de access la cele mai mari secrete nationale, nu are drept de access la niste calcule economice?
    2. De ce nu sunt publice, ca doar sunt "de interes public", pentru ca ne afecteaza pe noi, publicul.
    Tipa e o mincinoasa fara rusine!
  • +8 (8 voturi)    
    cine se scuza... (Joi, 17 iulie 2014, 14:21)

    revo [utilizator]

    O mie de vorbe, doi bani nu mai fac!
    Inteleg ca te amuza reactia oamenilor fata de prestatia penibila pe care ai facut-o, fara sa stii ce urmeaza, desigur. Asta dovedeste ca suferi de un handicap mintal si afectiv din nastere, ca si seful tau. Ar fi trebuit sa te arda incompetenta de care ai dat dovada si toate hohotele de ras si bascalia pe care singura le-ai provocat. Pentru ca, draguta, vestile rele circula repede si s-ar putea sa ai surpiza sa nu te mai poti intoarce nici macar la catedra la care ai renuntat.
    Ai dovedit cu brio ca: nu stii sa intocmesti un plan sustenabil de reducere a impozitului pe munca desi ai un doctorat in taxe si impozite (n-o zic eu, o zice FMI), nu ai diplomatia necesara sa gestionezi o situatie de criza, nu ai prestanta necesara unei functii de conducere, nu ai siguranta omului bine pregatit, nu ai eleganta unei femei de elita, nu ai nici macar intuitia unei femei simple care stie cum sa manevreze doi barbati caposi.
    • +8 (8 voturi)    
      continuare (Joi, 17 iulie 2014, 15:05)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Ai spus ca n-ai vrut sa te implici in conflict. Foarte rau, doar erai in fata lui Base, maestrul conflictelor provocate si infruntate cu brio. De ce te-ai mai dus daca stiai ca nu poti, nu ca nu vrei, sa-i faci fata?
      Zici ca ai zambit politicos (si superior) pt. ca nu aveai cifrele referitoare la PIB si la buget? ATUNCI, CUM AI INTOCMIT O LEGE (ca este a ta, nu a zamislit-o Sf.Duh), CARE IMPLICA BUGETUL?!? Lege care trebuie promulgata inainte de intocmirea si aprobarea bugetului???!!!
      Era clar ca era un razboi politic? De ce nu ai deturnat tu intalnirea catre o discutie mai tehnica, pe cifre sau legi economice, pe care sa o fi dus de la egal la egal cu consilierii presedentiei, ca doar te-ai format intr-o scoala specializata in gestionarea conflictelor de catre feme si esti doctor in taxe, nu? Ce-ai demonstrat?
      Ca ai ramas o biata femeie obidita si terorizata, basmaluta si mainile rupte de munca iti lipseau, ghebosata si tacuta in fata stapanului (maretul Ponta).
      Ai trecut pe langa un moment in care puteai sa-ti deschizi drumul catre varf, daca demonstrai ca stii meserie, ca esti diplomata, ca ai curajul opiniei, ca esti ferma pe pozitie, ca stii sa te impui macar in fata unor neprofesionisti (ca Base si tontul), ca esti sef si nu-ti inchide nimeni gura si nu te calca nimeni pe coada.
      Cariera ta, ca specialist in economie, consultant, chiar si ca profesor formator, ca potential lider economic/ politic sau doar curea de transmisie, este incheiata. Daca cineva de aici sau din SUA a crezut in tine, acum s-a terminat.
      Ai demonstrat tot ce era nevoie pt. ca factorii de decizie sa ia hotararea corecta. Probabil ca PSD te va mai folosi pe post de paratraznet si ciuca bataii, dar cei din SUA, care eventual te-au sustinut, s-au lamurit. Se spune ca succesul este 1% talent si 99% transpiratie. Da, dar fara acel 1% nu ajungi in top. Nu ai ce-ti trebuie pt. o cariera la nive inalt, retrage-te pana nu este prea tarziu.
      • +3 (3 voturi)    
        Excelent (Joi, 17 iulie 2014, 18:26)

        William [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Excelent comentariu.
  • +7 (7 voturi)    
    eu sunt consternat de... (Joi, 17 iulie 2014, 17:03)

    akillies [utilizator]

    ..motivarea adusa de Irina Petrescu: "Nu i-am dat studiile. Nu sunt publice. Însă, FMI le-a avut înainte cu o lună".

    Poate sa imi explice si mie daca Presedintele unei tari este o persona publica? sau daca nu avea voie sa vada datele din acel studiu?
    Ma gandesc asa..toti reprezentantii puterilor legislative si executive sunt parlamentari: deputati, senatori, presedintii celor doua camere (Deputatilor si Senatului - vicepresedintele), ministrii, primul ministru si presedintele...toti sunt parlamentari unii cu mai multe drepturi ca altii.. In ce conditii Presedintele nu are acces la studii efectuate pentru a se sustine o lege dezbatuta intr-o comisie parlamentara si aprobata de o comisie parlamentara pe baza unor studii?
  • +3 (3 voturi)    
    AM CITIT CV-ul.... (Joi, 17 iulie 2014, 21:05)

    schroedinger [utilizator]

    Ministeresei.
    Am o intrebare tehnica, De unde atatia bani sa se scoleasca acolo? DE UNDE? Ce sunt parintii matale domnisoara? USD 45.000 taxe scolare + 15.000 masa si casa + altele (ca se mai spala si imbraca omu')!!