VIDEO Studiile invocate de ministrul Finantelor, Ioana Petrescu, pentru reducerea CAS nu au convins FMI: Trebuie sa intelegem cum intentioneaza guvernul sa compenseze lipsa de venituri - Gerry Rice, director de comunicare al Fondului

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 17 iulie 2014, 8:04 Economie | Finanţe

Spusele lui Gerry Rice contrazic guvernantii romani
Foto: Colaj foto
Studiile invocate de ministrul Finantelor, Ioana Petrescu, pentru fundamentarea sustenabilitatii reducerii CAS cu 5 puncte procentuale, care ar fi fost prezentate FMI inca de acum o luna, nu par sa fi convins Fondul, care a precizat clar ca "fara masuri de compensare" aceasta masura "va creste deficitul bugetar".

Ioana Petrescu a fost intrebata joi, la Antena 3, de ce nu i-a prezentat presedintelui Traian Basescu, in intalnirea de la Palatul Cotroceni, care a avut ca tema reducerea CAS, studiile care fundamenteaza aceasta masura.

"Nu i-am dat studiile. Nu sunt publice. Însă, FMI le-a avut înainte cu o lună", a spus Petrescu, citata de Mediafax.

Insa, intr-o conferinta de presa sustinuta in urma cu o saptamana la Wasington, Gerry Rice, director de comunicare al Fondului Monetar International, afirma ca asteapta de la guvernul Romaniei masuri pentru a compensa lipsa de venituri generata de reducerea CAS.

"FMI impartaseste obiectivul de a reduce taxele mari pe forta de munca in efortul de a stimula angajarile. Trebuie sa intelegem cum intentioneaza guvernul sa compenseze lipsa de venituri. Fara masuri de compensare, reducerea CAS cu 5 puncte procentuale va creste deficitul bugetar", a declarat, Gerry Rice, la Washington.

Aceeasi idee a fost sustinuta si de consilierul pe probleme economice al presedintelui Traian Basescu, Bogdan Dragoi.

"Misiunea FMI nu s-a incheiat cu un acord. Masura CAS a fost ridicata (in cadrul discutiilor de la Bucuresti) dar, din lipsa de argumente, FMI a decis sa nu inchida masura si sa revina in noiembrie", a declarat acesta, pentru HotNews.ro.

In interviul acordat Antenei 3, Ioana Petrescu a sustinut ca a prezentat "cifrele" delegatiei FMI, in cadrul negocierilor de la Bucuresti.

"Daca veneam cu cifre, cu care am venit in fata FMI, cu care am discutat in fata mediului de afaceri, nu era practic mediul si discutia neceara de a pune aceste cifre pentru ca pe urma sa fie preluate politic.

Este vorba de o masura care este sustinuta de Banca Mondiala, de UE, exista o multime de documentatie din partea UE care spune ca exista o problema cu taxarea prea mare a muncii in UE si trebuie redusa, sustinuta de Banca Mondiala prin studiile pe care le avem de la BM, este sustinuta de dreapta, de stanga, a trecut prin parlament.

Dansul cred ca astepta sa sun eu ca voi creste niste taxe, ceea ce nu o voi spune, va spun foarte clar si nu o voi face, si asta pentru ca am o viziune foarte clara ca voi folosi politica fiscala ca sa cresc economic aceasta economie.

Credti-ma ca ar fi fost foarte usor sa dau duin cap si sa fiu de acord cu orice masura se pune pe masa de crestere a taxelor, cand am discutat cu FMI, discutiile cu FMI au fost extrem de lungi si au durat pana la 12 noaptea timp de doua saptmanai pentru ca eu nu am fost de acord sa crestem taxe asupra mediului de afaceri si sa-i impovaram in acelasi moment in care reducem fiscalitatea pe CAS", a spus Ioana Petrescu.

Presedintele Traian Basescu i-a cerut ministrului Finantelor, in discutiile de la Palatul Cotroceni, sa-i prezinte studii care sa arate ca reducerea CAS este sustenabila si nu afecteaza veniturile bugetului de stat. 

La un moment dat, Ioana Petrescu precizeaza ca au fost facute studii. Cand Traian Basescu ii cere acest studiu, iar Ioana Petrescu se uita la Victor Ponta.

"Mai oameni buni, discutam intre oameni care stiu ce vorbesc sau ...", comenteaza Traian Basescu.

Vezi declaratia lui Gerry Rice la minutul 19















Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

17782 vizualizari

  • +65 (71 voturi)    
    Hopaa (Joi, 17 iulie 2014, 9:04)

    AK-47 [utilizator]

    Pai ce spunea madam HarDvard aseara la balaria 3?
    Nu spunea ea, ca studiile lor au dat cu cracii-n sus FMI-ul, in discutiile lor de pana noaptea tarziu ?

    Da, stim, si FMI-ul e basist, fir-ar al dracu' !! Sau mai rau, FMI-ul a fost atat de naiv inca nu si-a dat seama ca a picat intr-o capcana politica.
    • +42 (46 voturi)    
      eu nu inteleg (Joi, 17 iulie 2014, 9:57)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

      chiar nu exista un om cat de cat normal in guvernul ala?
      toti mint cu nerusinare desi stiu ca sunt prinsi cu minciuna?
      eu unul cred ca nici iei nu si-a aratat studiile de impact. :)))
      dumnezeule mare astia or sa ne conduca de la anu? aceste nulitati, impostori si mincinosi?
      fa ioano... lasa-neeee
      • +27 (29 voturi)    
        studiul nu e public! (Joi, 17 iulie 2014, 13:30)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        asta inseamna ca PRESEDINTELE nu are acces la el?
        Demisia Petreasco, pentru ........ manifesta!
        • +21 (23 voturi)    
          tare, nu ?! (Joi, 17 iulie 2014, 14:08)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          base e...public ! :)

          in timpul scenetei, fata de la MTO, cand base a insistat sa vada niscai cifre, studiu de impact, ceva, dna. menistra a dat sa scoata o hartie, dar, din stanga sa a venit o uitatura mustratoare si o clatinare din cap a sefului.

          deci, in concluzie, daca dottore a dat din cap, a negatie, nu inseamna musai ca ar avea cap....
          • +7 (7 voturi)    
            ... unde a terminat ??? (Joi, 17 iulie 2014, 20:13)

            mc4slindrhm [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            ....
            "Doamna, unde spuneati ca ati terminat, la Harvard, la Oxford?", o intreaba Basescu.
            "La Harvard", raspunde ministrul Finantelor.
            ...
            acuma ajutati-ma sa inteleg: "terminat" inseamna absolvire, sau luarea doctoratului? Cred ca la intrebare ar fi trebuit sa raspunda: Wellesley !!
    • +28 (34 voturi)    
      Madam Wellesley mai degraba (Joi, 17 iulie 2014, 11:08)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

      Ca nu a facut Harvard ci Wellesley College. La Harvard a facut un doctorat. Care doctorat nu presupune o interventie atat de mare a universitatii in educatia ta, ci este mai degraba munca individuala a doctorandului sub coordonarea profesorului care conduce lucrarea.

      Ma intreb daca demoazela a semnat codul de conduita personala de la Harvard.

      http://www.hks.harvard.edu/degrees/registrar/procedures/conduct

      Caci te obligi la niste lucruri interesante acolo, cum ar fi "Professionalism in all things" si "Members of the community have a personal responsibility to integrate this code into all aspects of their experience" deci nu doar cand esti in cadrul universitatii.

      Si daca nu faci ceea ce semnezi atunci ti se aplica "Individual accountability for actions inconsistent with this Code of Conduct."
      • -26 (28 voturi)    
        ete aci (Joi, 17 iulie 2014, 12:24)

        LaurentiuCatrina [anonim] i-a raspuns lui CristiC.

        are eba asa ceva sau madam udrea? http://faculty.publicpolicy.umd.edu/petrescu/files/cv_6.pdf
        cred ca nu. deci mucles!
        • +32 (32 voturi)    
          ete nu-i (Joi, 17 iulie 2014, 12:59)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuCatrina

          Din pacate, nimeni nu s-a indoit vreodata de inteligenta lui Adrian Nastase si totusi stim cu totii ce a facut si ce n-a facut cand a ajuns la putere.

          Don'shoara Petrescu e ministrul in guvernul Ponta si iese seara la Antena 3 sa explice ca are cifrele, dar nu le da. Spune tot despre caracterul si intentiile ei. Asta imi aduce aminte de Dan Sova cu contractul ala cu Bechtel, care public, dar nu e public... Penibilitati specific PSD.

          Este totusi greu de inteles de ce a renuntat la cariera universitara... Probabil ca peste cativa ani vom afla de o oarecare familie Petrescu din arhivele securitatii. A declarat singura ca a copilarit la Cornu... pura coincidenta???
          • -4 (12 voturi)    
            Este posibil! (Joi, 17 iulie 2014, 17:01)

            GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Revenirea, dupa 14 ani, a domnisoarei Ioana Petrescu in patria natala, s-a datorat, poate, domnului Michael Rogers, directorul NSA, care la rugat pe domnul Teodor Melescanu sa-si mai "roteasca" rezidentii din SUA! Asa ca Ms Ioana Petrescu s-a intors si a "cazut" direct pe fotoliul de consilier personal al primului ministru, iar la prima remaniere a fost "unsa" Ministru al Finantelor!
            Evolutia ei fulminanta seamana izbitor cu cea a "omului de stiinta" Daniel Funeriu, revenit in tara dupa 18 ani, care a "aterizat" direct pe fotoliul de ministru al educatiei, iar dupa caderea guvernului MRU a fost "salvat", primind o sinecura de tuter la Administratia Prezidentiala!
            Dupa incheierea mandatului ministerial, oare unde va "esua" domnisoara Ioana Petrescu?! Se va intoarce la Hardvard unde va preda studentilor cursul: "Cum sa ratezi din suflet un mandat de ministru de finante" sau va accepta o sinecura pe langa viitorul presedinte?! Sau..."scapa cine poate!"
            • +12 (12 voturi)    
              ar fi niste mici diferente.. (Joi, 17 iulie 2014, 19:46)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

              1. 'omul de stiinta' Daniel Funeriu chiar este om de stiinta.. dovedit in practica de premii si grant-uri de cercetare.
              2. 'omul de stiinta' a fugit din tara singur inainte de revolutie, a trait prin internate si a castigat olimpiade.. nu a copilarit la Cornu, nu i-a platit nimeni studiile la universitati scumpe din afara..
              3. 'omul de stiinta' are niste ani in plus de experienta, folositi fix in domeniul in care a fost ministru.. a coordonat echipe de cercetare si a predat in mediul universitar... si a venit sa fie ministru al educatiei si cercetarii.

              pct 3 este, cred eu, cea mai importanta diferenta. Ioana Petrescu are un doctorat pe tema taxelor, dar pana sa ajunga ministru, experienta sa era sublima, dar lipsea cu desavarsire.. nici macar nu predase pe subiectul pe care si-a scris teza de doctorat. ar fi fost in cel mai fericit caz un candidat pentru un post de consilier al unui secretar de stat.
              • -8 (8 voturi)    
                Am citit CV omului de stiinta! (Joi, 17 iulie 2014, 22:05)

                GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui pehash

                Si nici una din competentele academice inscrise acolo nu-i certificau vreo specializare in managementul educational! De altfel nici competentele cu adevarat importante nu au fost "demonstrate" in Romania! Domnul om de stiinta a refuzat cu opstinatie sa-si echivaleze/acrediteze studiile facute in strainatate si a refuzat sa predea la vreo universitate din Romania, unde ar fi putut transmite tinerilor studenti romani(din tara natala!) cate ceva din vastele sale cunostinte!
                In ceea ce priveste "cariera ministeriala" a omului de stiinta, a fost un fiasco total! Principala "realizare" a omului de stiinta a fost Legea Nr.1/2011, care a fost un avorton(scuze pentru duritatea termenului!), pe care el insusi a suspendat-o de la aplicare, dupa ce o trecuse "pe sub masa", adica prin "asumarea raspunderii"! A avut o revelatie groznica! Uitase(?!) sa elaboreze metodologiile de aolicare sectoriala, ceea ce facut legea neaplicabila! Ar mai fi fost necesare 40-50 de HG-uri! Nu a mai avut timp pentru ca guvernul Boc a "cazut", iar guvernul MRU a durat, doar, 76 de zile! "Epigonii" omului de stiinta au "macelarit" ce a mai din zisa lege, ingropand-o in OUG-uri aiuritoare cu prevederi absurde! Dar..."De mortuis nihil nisi bene!"....
                • +8 (8 voturi)    
                  obstinatie.. (Joi, 17 iulie 2014, 23:22)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

                  nu folosi cuvinte prea complicate pe care nu le-ai vazut scrise niciodata.. s-ar putea sa afli prea tarziu ce ai vrut sa spui. e o diferenta semnificativa intre indarjire si nepasare. trebuia sa-si echivaleze studiile, altfel amaratii care nu stiu sa scrie romaneste nu ii recunosc valoarea?..
                  singura vina a lui Funeriu este ca nu a evaluat corect mocirla in care se afla educatia romaneasca. a crezut ca poate reforma sistemul fara sa schimbe oamenii. solutia de fapt trebuia sa fie mult mai drastica... trebuia sa-i dea pe toti afara, cum a facut Saakashvili in Georgia cu politistii.
                  • -6 (6 voturi)    
                    Obstinatia "intelectualului"?! (Vineri, 18 iulie 2014, 9:30)

                    GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui pehash

                    " încăpățânare, îndărătnicie, îndârjire, înverșunare!"
                    Cand stai comod in fotoliul ministerial, in spatele somtuosului birou ministerial, relaxat in papucii de casa si "filtrezi"(poate si "flirtezi") realitatea prin ochiii, urechile si gura "translatorei&purtatoarei de vorbe" O. Badea, "demontrezi" cat de prost ministru(al educatiei) esti! Atat!
                    Este posibil ca in zilele urmatoare, DNA-ul, care are pe rol o ancheta "in rem", sa probeze cu dovezi irefutabile(vezi DEX) prostia omului de stiinta, precum si a altor utilizatori temporari ai fotoliului&biroului (nu stiu daca si a papucilor) din zisul minister! Mai vorbim! Bye!
                    • +3 (3 voturi)    
                      somptuos (Vineri, 18 iulie 2014, 15:34)

                      pehash [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

                      dupa cum spuneam.. renunta sa mai folosesti cuvinte pe care doar le-ai auzit..
                      noi, muritori de rand care mai punem mana pe o carte din cand in cand, nu am vazut biroul ministerial pana acum, deci nu te putem contrazice pe tema asta.
                      • -2 (2 voturi)    
                        ADDÉNDA (Sâmbătă, 19 iulie 2014, 2:36)

                        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui pehash

                        Recunosc! Am gresit! Varianta "corecta", in context, trebuia sa fie: "somNtuos", biroul respectiv fiind locul unde a dormit in papuci, pe banii patriei, celebrul om de stiinta!
                        Constat ca nu aveti capacitatea si nici argumentele sa ma combateti "pe fond", limitandu-va doar la aspectele ortografice!
                        Hai, uimiti--ma! Faceti-i o laudátio credibila ex-ministrului educatiei si poate reusiti sa ma convingeti ca pixelul era albastu!
                        • +2 (2 voturi)    
                          ce sa combat? (Sâmbătă, 19 iulie 2014, 11:16)

                          pehash [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

                          cand numesti o lege 'avorton' fara sa explici ce era gresit in ea, nu avem ce sa dezbatem. ar trebui sa ma cobor la un nivel la care nu ma simt deloc confortabil. nu faci altceva decat sa arunci cu noroi si nu meriti mai mult decat bobarnacele date mai sus.
                          • -2 (2 voturi)    
                            AVORTÓN (Sâmbătă, 19 iulie 2014, 16:51)

                            GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui pehash

                            1) Fiinta născuta înainte de termen. 2) fig. Ființă insuficient dezvoltată din punct de vedere fizic; stârpitură; Opera literara, artistica, LEGISLATIVA, RATATA!
                            <<In ceea ce priveste "cariera ministeriala" a omului de stiinta, a fost un fiasco total! Principala "realizare" a omului de stiinta a fost Legea Nr.1/2011, care a fost un avorton(scuze pentru duritatea termenului!), pe care el insusi a suspendat-o de la aplicare, dupa ce o trecuse "pe sub masa", adica prin "asumarea raspunderii"! A avut o revelatie groznica! Uitase(?!) sa elaboreze metodologiile de aolicare sectoriala, ceea ce facut legea neaplicabila! Ar mai fi fost necesare 40-50 de HG-uri! Nu a mai avut timp pentru ca guvernul Boc a "cazut", iar guvernul MRU a durat, doar, 76 de zile! >>
                            Crezi ca iti este mai clar acum "pehash"?! Sau ai un "pehash" atat de scazut incat ai probleme serioase cu perceptia si intelegerea realitatilor din RO?!
                            Pot sa inteleg ca traind in "coconul" autosuficientei tale superioritati, incerci sa te protejezi, dar in acelasi timp pierzi savoarea&inefabilul vietii traite la firul ierbii!
                            PAX VOBISCUM! OVER!
        • +13 (13 voturi)    
          aham, acum inteleg (Joi, 17 iulie 2014, 13:42)

          SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuCatrina

          deci nu a facut harvard, a facut doar un master acolo... ce inseamna PR-ul azi..
        • +18 (20 voturi)    
          eba (Joi, 17 iulie 2014, 14:13)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuCatrina

          nu conduce finantele romaniei.
          si nici nu cred ca va ajunge vreodata sa conduca un minister.

          dna udrea a fost avocet, a intrat in politica si a ocupat fotoliul de menistra, politic.
          nu a fost promovata drept tehnocrata, produs al unei scoli de gandire economica, sau politica.
          dna udrea a recunoscut ea insasi ca este produsul scolii politice a lui base.

          dna udrea nu s'a facut niciodata de ras, in public, pe timpul cat a fost menistra.
          frunza dnei udrea, inca mai este brandul de tzara in turismul romanesc.
        • +22 (22 voturi)    
          nu (Joi, 17 iulie 2014, 15:59)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuCatrina

          dar MRU doctorat la Oxford.
          Papahagi doctorat la Sorbona.
          Funeriu doctorat coordonat de un laureat Nobel.
          si mai sunt.
          toti enumerati au practicat dupa doctorat fiind profesori prin diverse tari la facultati redutabile.
          fatuca cu care va laudati voi a fost un fel de asistenta la facultate.
          Nici un om normal cu o situatie buna la o facultate de renume nu pleaca sa-si terfeleasca numele pe langa un plagiator.
          in cateva zile aflam ce hram poarta aceasta fatuca. stai linistit :)
        • +12 (12 voturi)    
          Ha! Ha! Ce legatura are asta?? (Joi, 17 iulie 2014, 16:02)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuCatrina

          E vreo una din ele ministru de finante si nu am aflat eu? Si apoi, poate fi absolvent al Harvard, Oxford, MIT si multe altele, toate la un loc, dar caca nu stie nimic practic, degeaba... Asta e valabil nu numai pentru ea, ci pentru oricine, deci chiar si EBA sau Udrea, dar NUMAI daca sunt ministri. Daca sunt altceva, e treaba lor atat cat nu ma afecteaza pe mine.
        • +2 (2 voturi)    
          e ministru de finante? (Vineri, 18 iulie 2014, 0:11)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuCatrina

          e autoare de studii mirobolante dar SECRETE?

          PS. Pe tine te-a intrebat careva ce studii ai?
      • +18 (18 voturi)    
        intrebati la Harvard (Joi, 17 iulie 2014, 13:14)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

        Mie mi se pare ca singurul mod de a lamuri toata lumea in privinta studiilor este ca HotNews saceara official prin scrisoare Universitatii Harvard sa comunice ce facultate a absolvit doamna Petrescu la ei si care est statutul studiilor respective.

        Nu pot sa pricep cum de toata lumea e crezuta pe cuvant cand declara studii in trainatate.

        Ayu fost cel putin trei cazuri de oameni politician spaiul public care au studii obscure, pezentate drept studii la uiversitat de prestigiu. Intrebate, acele au raspuns ca "studiile".erau de fapt seminarii de catea sapatamani, un fel de facultative deschise.

        Nu mai credeti, intrebati!!!!
      • +14 (14 voturi)    
        corect (Joi, 17 iulie 2014, 14:18)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

        doctoratul este un studiu aplicat, de adancime,
        este o superspecializare,

        ar fi interesant sa stim care a fost tema tezei de doctorat, daca are vreo legatura si aplicatie in economia romaneasca.
        • +8 (8 voturi)    
          necredinciosu' (Joi, 17 iulie 2014, 15:39)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Asta tot intreb: chiar are doctorat?

          As vrea o confirmare de la Harvard.
          • 0 (0 voturi)    
            irelevant (Luni, 21 iulie 2014, 0:07)

            hatru [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

            Are sau n-are doctorat nu conteaza, tot aceeasi tuta ramane. Problema e: daca-l are, multa lume isi va schimba parerea despre Harvard.
        • +8 (8 voturi)    
          Essays in taxation and international relations (Joi, 17 iulie 2014, 15:53)

          CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Are o legatura foarte stransa, dupa ce titlu are. Primul eseu este despre legatura existenta intre cresterea taxelor, evaziune si mita.

          Conform CV-ului a luat doctoratul fix la 1 an dupa ce a luat masterul. Ceea ce e un pic ciudat, asa ceva nu vezi nici la noi, la ASE. Si nu pentru ca sunt oamenii retardati ci pentru ca e foarte mult de lucru.

          Graduate Studies:
          Ph.D. (Economics), Harvard University, 2008, thesis: “Essays in Taxation and International Relations” (Adviser: Martin Feldstein)
          M.A. (Economics), Harvard University, 2007

          Si alt lucru dubios. In CV-ul propriu, Ioana Maria Petrescu il trece coordonator pe Martin Feldstein. Dar in lucrarea de doctorat publicata apare alt coordonator, David Cutler, care nu e profesor ci assistant professor.

          http://scholar.harvard.edu/cutler/home

          Aici se pot vedea detalii despre teza de doctorat:
          http://gradworks.umi.com/33/12/3312487.html
          http://search.proquest.com/docview/304602099

          Aparent lucrarea ei a fost buna, inca apare pe pagina de la Harvard la exemple de teze de doctorat:
          http://www.gsas.harvard.edu/programs_of_study/economics.php
          • +8 (8 voturi)    
            m'ai luminat (Joi, 17 iulie 2014, 17:31)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

            in ce priveste cresterea impozitelor si taxelor in Romania.
            asta e marele merit pt. care a fost angajata de guvernul romaniei.
            cresterea taxelor este unul din ...dezideratele socealistilor de pretutindinea, cum zicea un mare inaintas al dlui dr. tonta.

            chestia cu masterul se explica.
            multe scoli americane, admit studentii meritosi, absolventi cu merite de la scoli bune, in program de master si doctorat, un fel de doi in unu.
            adica, faci masterat si lucrezi la teza de doctorat.

            iar, faptul ca pe lucrare figureaza un asistent prof. nu e mare bai.
            probabil un asistent din stafful profesorului amintit.
            nu se ocupa profesorul personal de intocmirea lucrarii, el se ocupa de coordonara grupei de doctoranzi, aprobarea temelor de teza. sunt sigur ca, undeva, acel professor a cantarit'o pe doamna.

            sa nu'i negam meritele, dar nici sa nu le slavim.

            n'are practica, si cum zice romanul, tioria ca tioria, da praftica te haleste.

            o cariera universitara, in sua, facea mai mult decat una de menistra la ordin, chiar daca a fost vrajita de arhitectura palatului lui viktor. :))
            de acolo avea o cale de viitor.
            viktoria lui viktor nu duce nicaieri.

            sau, poate, a vrut sa'si treaca pe rezumeul viitor, ca a fost menistra, pe bune, verificabil.
            asta i'ar o sansa in plus, pt un job banos, la una din firmele americane specializate in taxation.
      • +9 (9 voturi)    
        ce fece politica dintr-un om :-( (Joi, 17 iulie 2014, 17:28)

        andix [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

        pai atunci ce mai bine ar fi sa se faca o scrisoare in limba engleza catre universitate in care sa se aduca argumentele de tipul interviurilor cu TB (cu subtitrearea corespunzatoare), cel de la A3 idem si adaugate pe un mail catre universitate si catre profu conducator de doctorat.

        iar face mare rau, insa din pacare e proasta rau - imi pare rau sa zic acest lucru despre un om si poate ca nu merita, insa din punctul meu de vedere tocmai ce si-a distrus intreaga cariera. s-ar putea, daca cineva ar trimite acele inregistrari subtitrate catre univ, ea sa isi piarda statutul de assist prof. si chiar mai rau cei de la H sa ii retraga intreg sprijinul (nu stiu daca sunt temeiuri pt retragerea titlului dar cu siguranta teza ei va fi reanalizata).

        eu sa fiu student nu cred ca as merge la cursurile sustinute de doamna respectiva :-(
        • +3 (3 voturi)    
          corectare (Joi, 17 iulie 2014, 18:08)

          andix [utilizator] i-a raspuns lui andix

          i-ar face mare rau in loc de "iar"

          mea culpa :-) graba
      • +1 (7 voturi)    
        Și Obama a terminat la Harvard (Joi, 17 iulie 2014, 17:59)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

        Dacă cel mai incompetent președinte din istoria USA a absolvit Harvard, nu cred că Ioana Petrescu are mari motive de mândrie.

        Oricum, Ioana Petrescu îi poate da oricând mulatrului de la Casa Albă meditații în economie. Se pare însă că nu și lui Băs.
        • +3 (3 voturi)    
          Barack Hussein Obama al II-lea (Vineri, 18 iulie 2014, 12:27)

          GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

          Este absolvent al Universității Columbia și al Facultății de Drept de la Harvard(Harvard Law School), înainte de a candida pentru intrarea în administrația publică și de a deveni membru al Senatului statului Illinois între 1997 și 2004, Obama a lucrat ca mobilizator comunitar, docent universitar și ca avocat specializat în apărarea drepturilor civile.
          "Se pare" ca Ms Ioana Petrescu nu o sa aiba sansa sa-i dea lectii de economie "mulatrului de la Casa Alba"! "Mulatrul" a vazut filmul intalnirii de la Cotroceni si s-a lamurit cate parale face!
    • +20 (20 voturi)    
      Harvardista noastra de la MF (Joi, 17 iulie 2014, 11:57)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

      poate rezolva foarte simplu problema. Potrivit teoriei enuntate la intalnirea cu presedintele Basescu: scaderea taxelor determina cresterea incasarilor bugetare. Marirea accizei la benzina a dus la scaderea incasarilor bugetare. Scaderea accizei cu 20 eurocenti va aduce bani garla la buget.
    • +19 (19 voturi)    
      pai e o nuanta (Joi, 17 iulie 2014, 12:03)

      SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

      Probabil proiectul cu cresterea taxelor a convins FMI. Dar poate au omis sa le spuna ca-l vor pune in practica abia dupa alegeri.

      Pe de alta parte, poate cineva sa explice, (pentru ca dna ministru am vazut ca nu poate) cum ajuta reducerea CAS la angajator la scaderea impozitului pe munca??

      Cum se asigura ca patronii nu vor lua banii si vor pleca cu ei acasa, fara sa faca noi angajari, cresteri salariale, sau investitii?
      • +1 (1 vot)    
        de ce esti rau? (Luni, 21 iulie 2014, 6:57)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui SergiuAnghel000

        De ce pui intrebari d'astea complicate, cand s-a vazut din filmuletz ca "nu raspund la provocari", nici PM-ul, nici ministra?
    • -9 (11 voturi)    
      asa lucreaza FMI-ul (Joi, 17 iulie 2014, 14:26)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

      el se are prost cu toate guvernele....ca doar nu credem ca s-a avut pe bune cu guvernul Boc, si apoi, brusc, se are la cutite cu guvernul Ponta.
      Aminititi-va ca au fost perioade in care nu am avut deloc acord cu FMI, ca Basescu spunea sus si tare ,,ca Romania nu are nevoie de acord cu FMI'...
      Acum brusc, cum a spus FMI-ul ceva contra guvernului Ponta, cum brusc ne devine simpatic.
      Of, in tara asta totul se leaga de disputa Ponta-Basescu
    • +9 (9 voturi)    
      Da, e o chestiune politica (Joi, 17 iulie 2014, 15:21)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

      Daca planurile de compensare a CAS nu au trecut verificarea financiara a FMI, atunci ele sunt planuri politice. Faptul ca guvernul prefera sa le tina mai degraba secrete decat sa le faca publice, arata ca ele sunt de o calitate care nu poate convinge pe nimeni.
      De, avem si noi HarDvard-ul Dambovitean - ca de acolo vine D-ul - care e notoriu in minciuni. Ministrul de finante a decis sa se alature nulitatilor de Dambovita - ca e mai usor asa.
    • +10 (10 voturi)    
      Nu sunt publice? (Joi, 17 iulie 2014, 16:58)

      mionut [anonim] i-a raspuns lui AK-47

      Cum sa nu fie "cifrele" publice? Nu e vorba de bani publici?

      Istoria se repeta. Mai intai Tariceanu in 2008 (si inaintea lui cati oare?), acum Ponta in 2014. Ne asteapta vremuri grele.

      Tutea spunea "Cu stanga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara.".

      I rest my case. New Zeeland, here I come! :\
  • +34 (38 voturi)    
    studii de unde nu-s (Joi, 17 iulie 2014, 9:13)

    Joiner [utilizator]

    Studiile lor de la Harvard poate... ca in tara e nevoie decat de vorbe... pai Ponta cum a ajuns atat de sus???
    ... ma rog e vorba cam de toti... Ei stiu de studii doar copy paste pt diplome :)) dobitocii
  • +49 (53 voturi)    
    Pha Ioano,,,,, (Joi, 17 iulie 2014, 9:19)

    CetateanulRoman [utilizator]

    cum adica nu sint publice? Datele erau solicitate de PRESEDINTE! Adica erau atit de secrete incit PRESEDINTELE nu are voie sa le vada dar le trimiti la FMI? nu suna a tradare? La Harvard aveai si ore de Logica? Sau numai de slugarnicie? E pacat sa iti faci praf cariera. Lasa jocul de-a ministresa ca te faci de ris rau de tot. Si dupa cum vad, tonta e gata sa te sacrifice daca si badea te-a luat la misto!
    • +17 (17 voturi)    
      h (Joi, 17 iulie 2014, 11:44)

      MihailNica [anonim] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Ca nu a facut Harvard ci Wellesley College. La Harvard a facut un doctorat. Care doctorat nu presupune o interventie atat de mare a universitatii in educatia ta, ci este mai degraba munca individuala a doctorandului sub coordonarea profesorului care conduce lucrarea.
  • +41 (45 voturi)    
    Acum e clar (Joi, 17 iulie 2014, 9:19)

    bogdan1477 [utilizator]

    Madama asta e la Finante, desi a facut Harvardu' tot de nivelul lui Ponta a ramas. Degreaba au cheltuit babacii jde mii de euroi pe ea, ca tot scoala minciunii ieftine si de scurta durata gen Ponta si-a insusit-o. Se vede de aici ca scoala iti da, da' nu-ti pune-n traista.

    La o zi dupa ce n-ai fost in stare sa-i prezinti presedintelui nici o cifra, jnici o predictie, nici un plan, sa vii sa spui ca tu aveai de fapt cifrele da' nu i le-ai dat ca sa nu fie deturnate politic, asta e argument slab pina si pentru cei 7.4 mil de votaci uslamisti cu care va laudati. Pina si aia au vazut un presedinte care intreaba si 2 ministri care o dau din colt in colt precum repetentu la examenul de corijenta.
  • +39 (43 voturi)    
    Eh, Pe$eDeilor, pe romani ii prostiti (Joi, 17 iulie 2014, 9:34)

    Matrafirefox [utilizator]

    dar pe straini nu-i mai prostiti, fiindca nu sunt susceptibili la mita de 1 litru de ulei si posturile de manipulare numite Antene nu emit in restul Europei.

    Sunteti cam mancati, Pe$eDeilor.
  • +33 (37 voturi)    
    mincinoasa mica (Joi, 17 iulie 2014, 9:36)

    Gelu83 [utilizator]

    Domnisoara draga deja ai invatat cum sta treaba cu politica. Vezi trebuia sa fii atenta la ce a spus seful tau, vvp, ca daca te duci in cocina te mananca porci. Sa tragi invataminte.
  • +35 (37 voturi)    
    Mda (Joi, 17 iulie 2014, 9:52)

    electron [utilizator]

    "Nu i-am dat studiile. Nu sunt publice. Însă, FMI le-a avut înainte cu o lună"
    Minunea asta a nascocit-o singura sau Ponta i-a zis-o. Pai Basescu este publicul larg? Adica mergi la presedintele statului care zice arata-mi studiile ca altfel nu promulg legea, si tu vii si zici pai stiiti nu sunt publice. A venit Popescu Gheorghe de pe strada si a zis "Hei ministro imi dai si mie studiul?" Nu a venit seful statului. Daca el cere ceva ii dai, vrei nu vrei, mai ales cand conditioneaza promulgarea legii de ce argumente ii aduci.
    O domnisoara tanara care speram sa aduca ceva nou in politica romaneasca se scufunda incet incet in aceeasi mocirla,
    • +17 (19 voturi)    
      .. (Joi, 17 iulie 2014, 11:01)

      Va_ly [utilizator] i-a raspuns lui electron

      Nu avea ce sa aduca nou... faptul ca s-a alaturat unui plagiator, ea, care a invatat ca sa termine Harvard-ul, spune tot despre ce fel de persoana este.

      Ca ca ilustrez mai bine am sa-l citez pe poanta:
      "daca intri in cocina, te mananca porcii" ....
      in cazul Ioanei se poate continua cu:
      "dar nu are cum sa te manance daca esti unul dintre ei".

      Asta e, mai da si Harvard-ul chix din cand in cand.
    • +12 (12 voturi)    
      Putea sa i le ceara CSAT daca nu sint publice (Joi, 17 iulie 2014, 11:56)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui electron

      ce enormitate! una dupa alta.
  • +25 (27 voturi)    
    ? (Joi, 17 iulie 2014, 10:22)

    VirgilGeorgescu [anonim]

    "Nu i-am dat studiile. Nu sunt publice." Doamna ministru considera institutia prezidentiala ca avand un statut inferior din punct de vedere al accesului la informatii. Daca e influentata de seful ei si face confuzie intre functie si persoana poate ar trebui sa-si caute serviciu.
  • +22 (24 voturi)    
    dsoara se adapteaza repede la cocina politicii (Joi, 17 iulie 2014, 10:26)

    SergiuAnghel000 [utilizator]

    am crezut-o bine educata si bine intentionata, dar se pare ca s-a adaptat rapid la realitatatile mioritice.

    Vorba aia "spune-mi cu cine te aduni ca sa-ti spun cine esti", se pare ca nu da niciodata gres.

    Scutim firmele de niste taxe, si ne imprumutam mai mult, sa acoperim golurile. Mai devreme sau mai tarziu tot vor trebui crescute taxele, doar ca, mai tarziu cresterea va fi mult mai abrupta. Dar ce mai conteaza, daca asta se intampla dupa alegeri, cand suntem deja cu voturile in buzunar?

    Desi pare ca FMI e de partea noastra macar de aceasta data, nu e asa. FMI vor si ei scaderea CAS, doar ca vor si cresterea taxelor.
    Scaderea CAS nu e o scadere a taxarii muncii. Sunt niste bani in plus pt angajatori, atat. Parte pentru campanie, parte pentru propriile buzunare.

    Unde e reducerea impozitului pe munca ??? Nu, e reducerea impozitului pe munca RELATIV la impozitul pe proprietate (pentru ca acesta din urma va creste).
  • +24 (26 voturi)    
    Ministreasa lui Pontaminte... (Joi, 17 iulie 2014, 10:48)

    triciupa [utilizator]

    ... face si ea ce face sefu': minte pe rupte. Sigur, nu se compara cu maestrul pentru ca Pontaminte are centura neagra 15 dan la baliverne dar se straduieste si ea cat poate...
    Problema harwardistei este ca vrea din rasputeri sa se pesedizeze dar nu prea ii iese. Minte prost, fara talent si asta ii caroteaza sansele sa devina o pesedista sadea.
    • +20 (22 voturi)    
      Imi pare rau sa o spun dar ESTE (Joi, 17 iulie 2014, 11:18)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      deja psd-ista sadea. Minciuna nu e mai buna sau mai rea; E MINCIUNA . Si aici deja este membra cu drepturi depline la psd, unde (nici nu stiu daca mai are rost sa continui) MINCIUNA ESTE LA EA ACASA.
      (scuzati sublinierile cu majuscule dar nu stiam cum sa scot in evidenta aceste lucruri)
  • +22 (24 voturi)    
    E buna fata (Joi, 17 iulie 2014, 10:51)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Se descurca cu minciuna dar inca nu e atat de spontana precum seful ei. Bagati-o repede in PSD. Dupa ce expira pontanacu' ar putea deveni o ponta2 in spatele careia s-ar ascunde generatia a doua de beizadele psd-iste harvard-isti, yale-isti, oxford-isti si damboviteni.
  • +32 (34 voturi)    
    Ioana Petrescu.. (Joi, 17 iulie 2014, 10:54)

    Va_ly [utilizator]

    .. o sa aiba o cariera impresionanta in politica.
    Cu ajutorul mentorului ei VV ponta a invatat la perfectie abecedarul politicii romanesti:
    1. obrazul mai gros decat soriciul de porc
    2. sa minti cu aceasi usurinta cu care respiri
    3. sa ii dai cu tifla lui Darwin si sa te transformi dintr-o vertebrata intr-o persoana fara coloana vertebrala intr-un timp record. Proces denumit in literatura de specialitate: pupincurism.
    • +16 (16 voturi)    
      Pacat ca nu pot sa dau decit un plus (Joi, 17 iulie 2014, 11:57)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Va_ly

      o postare de 10, mai bine zis de Yale...
  • +20 (22 voturi)    
    SA FIM RATIONALI: (Joi, 17 iulie 2014, 11:06)

    ofCAER [utilizator]

    Ce le trebe lu' I PETRESCU & W PONTA & Co sa convinga FMI-ul atita timp cit pot convinge publicul antena3 si restu' de votanti pesedei?! Nu trebe decit sa-i minta pa astia de la urma ca au convins FMI-u', si gata!
  • -14 (20 voturi)    
    hehe (Joi, 17 iulie 2014, 11:16)

    Mazeta [utilizator]

    Ponta propune, Băsescu se opune, FMI dispune.
    • +18 (18 voturi)    
      FMI isi ia jucariile si pleaca (Joi, 17 iulie 2014, 11:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si-l lasa pe vvp cu a lui harvardista si pe noi cu ei. Doar nu o sa-si risipeasca banii cu acesti ilustrii reprezentanti.
      • +7 (7 voturi)    
        ADENDA! (Joi, 17 iulie 2014, 14:03)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui ty

        "ilustrii reprezentanti" = se va citi: "mincinosi"!
  • +14 (14 voturi)    
    Diplome (Joi, 17 iulie 2014, 12:02)

    a7064303 [utilizator]

    Diploma este egala cu zero daca nu reusesti sa pui in practica cunostintele acumulate. Intamplare personala Facultatea de Informatia. Colega/Studenta cu foarte muuulti de 10 la materii, dar zero barar la implementarea unui program intr-un limbaj de programare. "Daca stiu teorie cand de greu poate sa fie sa scriun program!?" si-a spus. Rezultatul a fost ca nu a reusit sa scrie aplicatia. Asa ca mai usor cu diplomele si studiile.
  • -15 (15 voturi)    
    te crucesti (Joi, 17 iulie 2014, 12:25)

    LaurentiuCatrina [anonim]

    nici harvardu nu mai e ce-a fost ...dupa astia portocalii la cap.
    • +9 (9 voturi)    
      pai sa stii.. (Joi, 17 iulie 2014, 14:00)

      SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuCatrina

      ca nu mai e decat un.. bastion socialist. Asta nu e neaparat rau.. se adapteaza si ei dupa cum evolueaza societatea.
    • +5 (5 voturi)    
      NOI N-AVEM NIMIC CU HARVARD, (Joi, 17 iulie 2014, 20:10)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuCatrina

      Decit ca nu oricine intra in mare, cind iese stie sa inoate!
  • +16 (16 voturi)    
    bunul simt (Joi, 17 iulie 2014, 13:26)

    Dedalus [utilizator]

    Am impresia unui vis urat.

    Daca reunti la o taxa, pentru echilibrare te atepti:
    a) Sa creasc a baza de clcul
    b) Sa cresti alte taxe

    A creste baza de calcul inseamna mai multe locuri de munca in acest caz.

    OK, eu sunt patron sa spunem. Am 10 strungari la lucru. Scade CAS cu 5 procente.

    DE CE as angaja un al 11-lea strungar?

    a) Sa am mai multe comenzi - DAR as putea avea mai multe comenzi si cu 10 strungari, penru ca oricum pretul unitat e tot ala

    b) sa patrund pe o piata unde scderea pretului din scaderea costului cu forta de munca mi-ar acorda un avantaj competitive- dar daca TOTI patronii au aceeeasi redcere de CAS, acest avantaj oricum dispare

    c) sa stimulez forta de munca, marind partea ce ramane la angajat, inclusive pentru al 11-lea Asta ar merge, dar ar fi emnificativ pentru angajat?

    Una peste alta, fara a fi macar amator in ale economiei, mie bunul simt imi spune ca scaderea CAS nu conduce la mai multe locuri de munca, c doar la cresterea masei de bani in circulatie

    Sigur creste deficitul, sigur creste masa de bani in circulatie. Deficitul il coperi prin alte taxe sau prin inflatie. masa de bani mai mare nu te ajuta decat daca ai masri structural de acompaniere- pe care eu nu le vad nicaieri.
    • +12 (12 voturi)    
      cresterea masei de bani in circulatie (Joi, 17 iulie 2014, 13:57)

      SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      ...catre partide, acum, inainte de campanie. Si restul catre buzunarele patronilor. Toata aceasta circulatie, dinspre... cei multi. Dar, de la anul, sa nu afectam votul.
      • +6 (6 voturi)    
        chiar si asa (Joi, 17 iulie 2014, 15:37)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui SergiuAnghel000

        Fara a fi cinic: chiar si daca merge la Campania electorala masa aia de bani, ea trebuie totusi sa fie investita in ceva, altfel daca merge la constructii inutile si consum privat, e inefficient....
  • +15 (15 voturi)    
    WOW! Now we have two liars! (Joi, 17 iulie 2014, 14:06)

    GRANDFATHER [anonim]

    Ne-am pricopsit! Acum avem in Guvernul Romaniei 2(doi) mincinosi dovediti! Ce/cine(mai) urmeaza?!
  • +15 (15 voturi)    
    Harvardu de Jos (Joi, 17 iulie 2014, 14:41)

    krampus [utilizator]

    Cred ca trebuie sa uitam diploma dnei. Petrescu, nu e relevanta. Ministra in cauza e pesedista si actioneaza in stilul binecunoscut al partidului, nu in stil Harvard. A impresionat la inceput prin tinerete si studii dar in scurt timp ne-a aratat ca toate astea nu conteaza, conteaza doar partidul, disciplina de partid si obedienta fata de sef - Ponta, cel cu doctoratul fals.
  • +13 (13 voturi)    
    chiar daca (Joi, 17 iulie 2014, 14:47)

    manoman [utilizator]

    ar fi adevarat ca a invatat la scoala inalta, si a avut rezultate bune, asta nu inseamna ca si stie management.
    pentru a ajunge in fruntea unui astfel de minister trebuie sa ai practica in economie, sa lucrezi cativa ani in mai multe firme private (iar aceste firme sa nu aiba afaceri cu statul) cu diverse domenii de activitate.
    si abia atunci ai putea fi performant.
  • -9 (11 voturi)    
    MTO si...RESTUL (Joi, 17 iulie 2014, 15:22)

    CiobanuVasile [anonim]

    Mare noroc cu Presedintele si mana cereasca pentru presa.
    Acum au parut o multime de arheologi care sapa, sapa, poate descopera groapa GLINA.
    Pana la celebra piesa de la Cotroceni-Studio, numeni nu stia, habar nu avea si acum: toata lumea se pricepe, toata lumea stie, toata lumea aduce argumente, toata lumea arata cu degetelul.
    Mai sa fie, am devenit o poulatie sapatori, detractori,carcotasi si cu formitabile cunostinte economice, ne pricepem la bugete pe termen scurt si lung, in stilul neaos romanesc, la toate si la nimic.
    La bulvar Birjar.
  • +14 (14 voturi)    
    Che MhTO,a contaminat-o pe fatuca din Cornu (Joi, 17 iulie 2014, 16:19)

    Plagarus [utilizator]

    Ioana Petrescu, despre discutiile de Cotroceni: "Imi trecea prin cap sa iau proiectul de CAS(A) si sa plec"
    mda sa da-i sa fugi sau sa te faci mica, mica chiar invizibila .....cunosc senzatia inca din generala.(A ce)
    IP : "Am o viziune foarte clară că voi folosi politica fiscală că să cresc economic"
    Cum frate sa cresca doar ea economic si noi sa stagnam?
    TB: Doamnă, daţi-mi şi mie studiul care spuneţi că s-a făcut.
    MhTO Ponta: Vă dăm tot ce avem.
    T.B.: Măi, oameni buni, am zis că discutăm. (...) Arătaţi-mi din ce se compune structura de venituri suplimentare.
    Icoana P.: În momentul în care vom elabora bugetul pe 2015 sursele vor fi foarte clare.
    T.B.: Doamnă, dar eu trebuie să o promulg acum. Eu aş vrea să o promulg şi aş vrea să o promulg credibil.

    Dar ...... asa-i in tenis :
    Ponta le-a transmis românilor că este “profund mâhnit şi dezamăgit” că aceştia au fluierat-o pe Simona Halep. “Sunt şi mai trist că acest gest foarte urât a avut loc chiar când se rostea numele meu. Rog publicul să nu mă implice în conflictul său cu Simona. Orice ar fi făcut Simona, nu e vina mea. Eu doar am crescut-o de mică, intocmai ca pe Icoana Petrescu şi am învăţat-o să joace tenis”, a adăugat pionierul Che MhTO.
  • +8 (8 voturi)    
    teza Doamnei Petrescu (Joi, 17 iulie 2014, 17:39)

    andix [utilizator]

    daca cineva e interesat sa lase un mesaj aici si o modalitate de contac si pot sa trimit lucrarea dansei.

    \pare ok la prima vedere, insa nu stiu cat de incantati ar fi conducatorii lucrarii, de ceea ce a facut dansa in ultima vreme
  • +6 (6 voturi)    
    terenurile si padurile Harvard (Joi, 17 iulie 2014, 18:46)

    sascha [utilizator]

    Din cunostintele mele, Harvard (uzniversitatea), cumparase niste proprietati, respectiv pamanturi.
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16588350-universitatea-harvard-vinde-urgenta-padurile-din-romania.htm

    Surprinzator , pentru mine, e ca in februarie 2014, a si inceput scandalul cu padurile.
  • +6 (6 voturi)    
    Petreasco tu ai intrat in cocina lui Ponta (Joi, 17 iulie 2014, 22:51)

    andreesanu [utilizator]

    Petreasco ai intrat intr-o hora ce te-a desfiintat si ca finantist si ca om politic .
    Iati catrafusele si dute pina nu te umpli de dispret ,de mizerii ,daca mai ai ceva mindrie si demnitate.
  • +3 (3 voturi)    
    SECRET DE STAT (Vineri, 18 iulie 2014, 3:06)

    dan_costea [utilizator]

    Gerry Rice: ce dracu, nu pricepi ca cifrele ESTE secret de stat? Boule!
  • +5 (5 voturi)    
    LA 34 DE ANI SAVANTA SE DOVEDESTE (Vineri, 18 iulie 2014, 9:45)

    fosta zoezoe [utilizator]

    dpdv practic demna de partidul care dupa cum vedem nu i-a dat pe nimic increderea. Am vazut ca are tupeu, ca stie sa minta, ca stie sa se cocoseze, ca stie sa ascunda ce stie, ca stie cine e stapanul !Toate astea le are probabil in ADN caci in mod normal un tanar super performant , un meserias nu se supune decat cunostintelor dobandite si are constiinta valorii de sine cat sa-i dea si curajul sa afirme acele lucruri !