VIDEO Victor Ponta: Legea amnistiei fiscale vizeaza persoanele obligate sa restituie bani din erori administrative

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 1 august 2014, 13:21 Economie | Finanţe

Legea privind amnistia fiscale va fi aplicata pentru acele persoane care au beneficiat de diverse forme de sprijin, fie ca vorbim de pensii sau de indemnizatii pentru mame, si sunt obligate acum, din cauza unor erori administrative, sa restituie bani, a declarat premierul Ponta vineri.

"M-a informat dna ministru Plumb. Curtea de Conturi, nu guvernul, nu noi, nu altcineva, s-a trezit acum ca 12 mii de mame de acum 5 ani, 4, 6 trebuie sa dea niste bani inapoi. Mie mi se pare ca este o interpretare gresita a Curtii de Conturi, dar nu am voie, nu sunt in subordinea mea. Ca si in cazul pensionarilor care sunt chemati acum sa dea niste bani inapoi pentru greseli pe care nu le-au facut ei, ci le-au facut niste functionari, si in cazul acesta dna Plumb pregateste proiectul de lege in care sa spunem foarte clar: ce nereguli s-au facut pana la ziua adoptarii legii sa intre sub aministie, cine greseste de acum incolo plateste", a declarat premierul Ponta.

Intrebat cine v-a intra sub incidenta legii, Ponta a precizat ca este vorba despre "toate acele persoane care au beneficiat de diverse forme de sprijin - fie pensii, fie cum au fost indemnizatiile pentru mame - in care, din erori - vorbesc de partea administrativa, partea penala nu intra la Guvern - trebuie sa dea niste bani inapoi. Mi se pare incorect ca dupa 5 ani sa ii ceri unei mame sa dea inapoi niste bani pe care i-a primit, nu i-a furat, nu i-a luat cu forta din casieria agentiei, i-au fost dati", a spus seful guvernului.




Citeste mai multe despre   










1837 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    /// (Vineri, 1 august 2014, 13:29)

    hmara [utilizator]

    Derbedeule, spaga la medic pt pensionarea pe caz de boala inchipuita, nu este eroare administrativa.
    Ci de mentalitate.
    Multi pensionari au facut acest magarii.

    Sunt preponderent electoratul tau, de aceea vrei sa-i scapi nu ???
    • +6 (6 voturi)    
      minciuni (Vineri, 1 august 2014, 14:08)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Intii ati spus ca restituiti bani cam la toti care au datorii... apoi ca doar la aia mai amariti, mame cu copii, etc, apoi ministresa plumb a yis ca nu sint amnistiati rauplatnicii, cecit cei nevoiasi, apoi 'Ponta zice ca se referea la erori administrative. Sa fiu sincer am mult mai multa incredere intr-un bordel adevarat decit in acest bordel ordinar ca se intitulaza Guvernul Romaniei
  • +7 (7 voturi)    
    a intors-o ca la Ploiesti (Vineri, 1 august 2014, 13:51)

    mos ion roata [utilizator]

    Ieri era zmeu ca sa faca acte normative ca sa-i ierte pe cei care au gresit,azi e pisicut si toarce alte bazaconii. M-am convins inca odata ca w p este paralel cu orice notiune de drept.
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta da vina pe altii pentru prostia lui (Vineri, 1 august 2014, 13:55)

    Matrafirefox [utilizator]

    Acum da vina pe Curtea de Conturi, strategie tipic pontista, nu-si asuma vina pentru nimic.

    Si deputatul Ponta ce zice? Ca stiu ca Ponta sufera de personalitati multiple, care toate ar trebui trimise la Balaceanca in camasa de forta.
  • +5 (5 voturi)    
    Totusi (Vineri, 1 august 2014, 13:56)

    EW [utilizator]

    Bun, nu le cerem banii inapoi, desi cred ca exista exceptii - sunt cazuri unde mamele au facut copiii doar pentru ajutoarele sociale primite.

    Cei care au primit mai multi bani, nu si-au dat seama ca sumele respective nu li se cuvin? Aici in functie de cat de discrepante au fost sumele, poate ar trebui sa se explice metoda de calcul mai bine, poate au fost situatii in care sumele au fost mai mici si sunt oameni care trebuie sa recupereze bani. De multe ori algoritmii lor de calcul sunt atat de incalcit formulati...

    Si totusi s-a produs o greseala, niste muncitori de la stat nu si-au facut treaba. Nu ar trebui sa facem investigatii sa aflam si noi cine sunt incompetentii respectivi si cum au ajuns pe posturile alea sau nici asta nu tine de guvern? Se fac greseli si in mediul privat si exista provizioane pentru acest scop, dar si greselile sunt vazute la cateva zile de la producere si sunt rectificate. In cel mai rau caz, auditul anual descopera aceste greseli, dar nu la 5 ani dupa producerea lor.
    • +1 (1 vot)    
      Dl. premier s-a grăbit să se arate de partea... (Vineri, 1 august 2014, 23:32)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui EW

      ...poporului.
      Sigur că ar fi trebuit să se documenteze întâi, dar sub presiunea Antenei 3 trebuia să declare ceva. Acum se poate scuza că deh, el a vrut, dar nu-l lasă băsiștii.

      D-na ministru a fost pusă în situația de a-și contrazice șeful, ori de a încălca legea. A ieșit de aici printr-o soluție de mijloc.

      Ceea ce nu știu este: cum ia Curtea de Conturi banii înapoi pensionarilor? Are această putere? Apoi, dacă dumnealui nu are răspunderi în această arie, care este motivul implicării primului ministru în cauză?

      Poate că gafa are un motiv scuzabil }-?
  • +1 (1 vot)    
    in loc de amnistie.. (Sâmbătă, 2 august 2014, 12:31)

    akillies [utilizator]

    ..eu as fi facut o lege prin care functionarii publici, sefii lor, sua oricine se face vinovat de producerea unor tulburari sociale de o asemenea amploare mai ales cei care lucreaza in domeniul fiscal, sau economic, sa plateasca ccu inchisoare de la 5 ani minimum, pana la inchisaore prin munca silnica...
  • +1 (1 vot)    
    Ponta Mondialul, ne da in cap cu " doctoratul"! (Sâmbătă, 2 august 2014, 19:07)

    Plagarus [utilizator]

    Viorele nu uita ca mai ai resurse electorale cu legea amnistiei si gratierii al initiatoarului doamnei invatatoare-senatoare ot A3 ca se poate trece cu pedeapsele pana la 10 ani. Multumim ,BAHTALO !

    Efortul colegilor politici merita continuat " doctore" /deputat / premier / sef de PSD-ei : Culisele loviturii de stat. Sedinta de luni a Comisiei juridice a fost organizata de omul lui Dan Voiculescu, Bogdan Ciuca (PC), presedintele comisiei. Acesta a facut tot posibilul sa-i determine pe Valeria Schelean (PDL) si Danut Culetu (Forta Civica) sa plece acasa. Pe ordinea de zi erau trecute niste proiecte banale. Se lua pauza la fiecare jumatate de ora. Mai mult, Ciuca ar fi spus ca nu se va discuta legea amnistiei. In consecinta, in prima parte a sedintei, cea nesecreta, s-au dat doar avize [...] Dupa acest spectacol, s-au reunit intr-o sala doar deputatii de incredere: Bogdan Ciuca - PC, Dan Ciprian Nica - PSD, Catalina Stefanescu - PSD, Marius Manolache - PSD, Daniel Florea - PSD, Alina Gorghiu - PNL, Catalin Nicolescu - PNL, Steluta Cataniciu - PNL, Mate Andras - UDMR. In noapte, acestia au pregatit legea amnistiei, pe care apoi au impus-o pe ordinea de zi a sedintei de plen
  • 0 (0 voturi)    
    Si, totusi, cineva sa plateasca! (Miercuri, 6 august 2014, 7:58)

    BEDE [utilizator]

    Adica, daca i s-a calculat gresit pensia, atunci nu e normal ca el sa plateasca retroactiv, mai ales ca nu prea ar avea de unde? Dar atunci sa plateasca aceia care au calculat gresit!
    Sau, asa, hai ca face unul o "eroare" si ii da cuiva o pensie de vreo 20000RON/luna timp de 2 ani, si dupa ce se descopera nimeni nu mai acopera gaura facuta in buget si toti sunt fericiti, inclusiv fraierii care au platit impozite si contributii la pensie pt a acoperi "eroarea"...