Liviu Voinea. Nu suntem in recesiune. Ne aflam in marja de eroare a INS, de 0,3%

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 august 2014, 16:27 Economie | Finanţe

Liviu Voinea
Foto: Agerpres
Ministrul pentru Buget nu crede ca sunt indeplinite conditiile pentru a considera ca Romania a intrat in recesiune, a spus ministrul delegat pentru Buget Liviu Voinea, la Digi24. El e explicat ca datele se afla in marja de eroare de 0,3% iar cifrele INS ar putea sa fie reanalizate. 

"Nu este recesiune, nu sunt indeplinite conditiile. Trebuie reanalizata, trebuie sa aiba scadere de PIB anualizate. Adica datele trimestriale! Pot fi reanalizate din nou, sunt medii mobile ale INS, este in interiorul marjei de eroare de 0,3%, se pot revizui in fiecare trimestru. Nu trebuie sa ne uitam la datele trimestru la trimestru ci la datele anualizate. Avem cresterea productiei industriale 8%, cresterea consumului populatiei 8%, avem o scadere pe agricultura si una pe constructii, pe date anualizate, economia a crescut cu 2,9%", a argumentat Voinea.

El e precizat ca este vorba doar de o incetinire a cresterii economice si si-a exprimat increderea ca Romania va termina anul pe o crestere de 2,8%.

"Cifra de crestere economica este in linie cu cifra cu care s-a construit bugetul. Suntem in grafic pentru 2,8% pana la sfarsitul anului. Este o incetinire a ritmului de crestere. S-a scos impozitul pe profitul reivestit, au fost masuri de stimulare economica. Ar trebui ca rezultatele sa se vada in interval de maxim un trimestru. Romania va termina anul pe crestere, 2,8%, nu putem vorbi de recesiune", a sustinut Voinea.

Reactia sa vine dupa ce datele publicate de Eurostat au aratat ca economia Romaniei a intrat in recesiune, dupa ce doua trimestre consecutive (Trimestrul 1 si Trimestrul 2 din 2014) au inregistrat contractie economica.

Economia Romaniei a scazut in trimestrul 2 cu 1% fata de trimestrul 1, si cu 0,2% in trimestrul 1 2014 fata de trimestrul 4 din 2013.

Recesiunea tehnica este definita prin doua trimestre consecutive de contractare a PIB-ului.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1637 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Alo, mestere! Mai stai? (Joi, 14 august 2014, 16:37)

    Johanis [utilizator]

    Bai, omule, chiar aveti impresia ca in tara au ramas numai prostii?! Chiar am luat-o razna toti?! Voi mai stiti ca tara asta e locuita??????
    • 0 (0 voturi)    
      incopetenta de care vom suferii cu totii in viitor (Joi, 14 august 2014, 17:27)

      a4 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Din pacate isi va continua cariera in calitate de viceguvernator la BNR.
      Sa presupunem ca a fost o declaratie politica, dar sa te ascunzi in spatele unor presupuse erori statistice si sa nu recunosti si sa incerci sa explici situatia scaderii economice, inclusiv promovarea de solutii pentru a iesi din aceasta stare, denota incopetenta.
      Sa speram la un an agricol mai bun (agricultura ne ajuta deseori).
      Alaturi de ceilalti colegi de stanga din cadrul Consiliului de administratie al BNR (cel mai de stanga consiliu - hotnews 16.06.2014) vom asista in viitor la pomparea de bani in economie, la diminuarea puterii de cumparare a leului, la deprecierea cursului de schimb.

      P.S. Saraca tara bogata!
  • +7 (7 voturi)    
    :))))))))))))))) (Joi, 14 august 2014, 16:38)

    artistul000 [utilizator]

    Vezi un bec aprins noaptea....ei iti spun ca e zi si lumina e stinsa;
    Vezi un cal pe strada ... ei spun ca printr-o minune un Pegas (pt matzete ... goagle Pegasus) a zburat deasupra autostrazii si e un mare semn de noroc;
    Vezi ca nu ai ce manca ... ei spun ca esti satul;

    Romania in Recesiune??? urmeaza o Ordonanta de Urgenta care va mari marja de eroare de la 0,3% la 50% si ... problema rezolvata
  • +3 (3 voturi)    
    Corect (Joi, 14 august 2014, 16:40)

    falcoind [utilizator]

    si "poanta" nu a plagiat a refacut doar lucrarea altuia.

    Iar idiotii va cred pe cuvant.
  • +3 (3 voturi)    
    un lucru e cert (Joi, 14 august 2014, 16:46)

    thebblack [utilizator]

    tu habar nu ai ce vorbesti. s-ar putea insa sa ai habar cam ce productii record la hectar mai avem.
  • +4 (4 voturi)    
    avem crestere scazatoare (Joi, 14 august 2014, 16:48)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai in marja INS eram acu 3 luni cind s-a zis ca in T1 a fost + 1%. Acu au recalculat si le-a iesit -0.2%. Marja aia s-a consumat, din pacate, si am ajuns in recesiune tehnica, dupa definitia clara agreata in toata lumea.
    Deocamdata recesiunea e doar tehnica, adica an/an nu avem recesiune.

    Ce e ingrijorator e ca desi industria a ajutat cu crestere de 8%, consumul a ajutat si el cu 8%, am ajuns la scadere t1/t2 de 1% si crestere T2/T2 de 1.4%!!! Adica desi economia privata baga mare, economia nu creste.
    Iar motivele se vad usor in executia bugetara pe 2014, de pe site-un mfinante.ro. Scadere la fonduri europene de 13% si la investitii publice de 46%. Coroborat cu acciza pe carburanti, cu taxa pe stilp, cu modificarea modului de calcul a accizelor, etc,etc am ajuns ca economia privata sa nu mai poata suplini incompetenta si hotia de la guvern.

    Iar influenta agriculturii o veti vedea in T3 si T4, cind dupa un an excelent 2013, in 2014 agricultura a suferit la greu.
    • 0 (0 voturi)    
      avem (Joi, 14 august 2014, 17:30)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      avem crestera scazatoare si autostrada suspendata din tunel.
  • +3 (3 voturi)    
    marja de oroare.. (Joi, 14 august 2014, 16:48)

    pehash [utilizator]

    cum sa fie recesiune!? cand toata lumea vede cum economia infloreste, investitorii se inghesuie, autostrazile se sunt pline de turisti straini..
  • +8 (8 voturi)    
    asa-i cand o tara ajunge sa fie condusa (Joi, 14 august 2014, 16:49)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    de d-astia nascuti din marja de eroare a succesului prezervativului.
    • 0 (0 voturi)    
      genial ! (Joi, 14 august 2014, 17:48)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      pacat ca-ti pot da "decat" un plus.
      da' nu-i vina mea, se "datoreaza" HN :)
  • +2 (2 voturi)    
    nu stiu de unde scoate cifrele (Joi, 14 august 2014, 16:54)

    AliKimiku [utilizator]

    Dar aia cu cresterea consumului populatiei cu 8% mi se pare o gogonata rau de tot. Retailul pe toate ramurile este in scadere , zeci de magazine se inchid si sute de oameni sunt pe drumuri. Poate consumul populatiei a crescut(ca valoare) la energie electrica, gaz si combustibil.
    Una peste alta dl. Voinescu, care se pare a fost autorul moral al taxelor nou impuse, vine si ne spune ca negrul e alb si albul e negru.
    • 0 (0 voturi)    
      pssssssss !!! (Joi, 14 august 2014, 17:52)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      pardon, il cheama Voinea, e ala care s-a tot luptat cu deflatia pan' a dat bot in bot cu recesiunea.
      bine, nu s-au intalnit direct asa, ci intr-o marja de eroare.
      da' ia zi, nu-i asa ca erai cu gandul tot la Voiculescu?
      puslama mica si basista ce esti :)
  • +4 (4 voturi)    
    Trebuie... (Joi, 14 august 2014, 16:59)

    aiureantramvai [utilizator]

    ...sa mintim poporul
    ...sa manarim facturi pe ultimele luni
    ...sa mintim poporul
    ...sa analizam ce da cu minus, incat sa le eliminam
    ...sa mintim poporul
    ...sa zugravim gardul, cat sta inauntru leopardul
  • +5 (5 voturi)    
    Obi Wan Voinea (Joi, 14 august 2014, 17:00)

    omidius [utilizator]

    These are not the droids you're looking for!
  • +3 (3 voturi)    
    Sintem in arja de prostie nu de eroare. (Joi, 14 august 2014, 17:01)

    bogdan1477 [utilizator]

    In marja de prostie a guvernului
  • +1 (1 vot)    
    horror! (Joi, 14 august 2014, 17:12)

    torna_fratre [utilizator]

    E nasoala rau!!!!!!!!!!!!
    Fugiti ,oameni buni,din Romania!!!!!!
    Auzi la el...marja de eroare.
    Asta e ca in filmul ala"2012",cand Swarzty spunea sa nu intre lumea in panica ,ca e doar un cutremur mic,ca totul este sub control...si replica era :
    Daca un politican iti spune ca este Ok,atunci fugi...ca este super nasol.
    Asa si cu VarzaVerde asta...daca spune ca este in marja de eroare...atunci e groasa.Emigrati!!!
  • +1 (1 vot)    
    tatic esti intr-o marja de.. (Joi, 14 august 2014, 17:13)

    ..13 [utilizator]

    ..prostie domnule Voinea!

    Era pe cand nu se vedea, acum o vedem si tu zici ca nu este???

    Caldura mare la dl. Voinea - un ragaz la racoare nu i-ar strica!
  • +1 (1 vot)    
    la socialiști e pe dos (Joi, 14 august 2014, 17:28)

    timp tamp [utilizator]

    0,3 este mult mai mare decât 1, așa au învățat la Harvard
  • +1 (1 vot)    
    nu a fost atent... (Joi, 14 august 2014, 17:40)

    lambda [utilizator]

    el credea ca da interviu la TNR/Academia Catavencu.
    Ce sa-i ceri... e vesel, daca tara o duce bine...