Liviu Voinea: Avem o incetinire a ritmului de crestere economica

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 august 2014, 21:44 Economie | Finanţe

Ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, a recunoscut joi seara ca Romania a inregistrat o incetinire a cresterii economice, dar sustine ca aceasta va fi recuperata in al doilea semestru al anului, astfel incat se va respecta tinta de crestere pentru acest an.

"Avem o incetinire a ritmului de crestere economica", a spus acesta, intr-o interventie telefonica la Realitatea TV.

Acesta pune incetinirea activitatii economice pe seama unui deficit de cerere, atat pe plan intern, cat si extern.

"De prosus se produce, dar nu se consuma", a rezumat Liviu Voinea.

In opinia sa, insa in semestrul doi al anului "investitiile vor contribui mai mult la accelerarea cresterii economice", in conditiile in care "in vara se lucreaza in infrastructura", iar impactul acestor investitii se va vedea si asupra cresterii economice.

Comentariile sale vin dupa ce, potrivit datelor publicate de oficiul european pentru statistica Eurostat Romania a intrat in recesiune tehnica, dupa ce a inregistrat doua trimestre consecutive de contractare a activitatii economice, in trimestrele unu si doi.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1158 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    asta inseamna persiflarea (Joi, 14 august 2014, 21:58)

    tenere [utilizator]

    electoratului psd, dar si a celorlalti care inteleg ca tare este in recesiune si nu creste in nici un fel

    o bataie de joc continua, mi se pare absolut incredibil cat tupeu are copiatorul si gasca lui de puscariasi

    oare nu-i este team ca toate astea se aduna si intr-o zi ii vin in cap? nu i-a spus tatuca nascase despre ce pericole il pasc?

    jaf de guvern, ar trebui suplimentat personalul DNA pentru fiecare membru al guvernului sa fie 1 la 1
  • +6 (8 voturi)    
    Voinea Accidutzu de Bükreş(Rumence: Bucureşti) (Joi, 14 august 2014, 22:02)

    Plagarus [utilizator]

    Toarna bietul bugetar, multaaa braga peste electoratul PSD-ist.
  • +7 (7 voturi)    
    . (Joi, 14 august 2014, 22:02)

    Wilson [utilizator]

    Ce mai încearcă oamenii să îmbrace rahatul frumos şi să îl şi parfumeze, numai că mirosul tot se simte oricât s-ar strădui.

    Sincer, aş aprecia mai mult să fie bărbaţi, să îşi asume şi să spună: facem aia, aia şi ailaltă ca să revenim pe creştere. N-aş putea pretinde, doamne fereşte, să îşi dea demisia pentru incompentenţă gravă în administrarea banului public.
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Joi, 14 august 2014, 22:11)

    Soljenitin [utilizator]

    Ei, nu mai spune. Serios? Dar oare de ce?

    Buna dimineata, incompetentilor. DEMISIAAAA!
  • +7 (7 voturi)    
    ce sa zica si Voinea (Joi, 14 august 2014, 22:13)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Nu ii zice "slabire economica" ci "incetinire a ritmului de crestere " . Mai zice si ca "se va recupera in semestrul urmator ". Asta alaturi de cele 1 mil de locuri de munca, privatizarile de succes si reformele de tot felul.
  • +6 (8 voturi)    
    Haha (Joi, 14 august 2014, 22:38)

    Orpheus [utilizator]

    Astia sunt incorigibili. Incetinirea ritmului de crestere inseamna inca crestere, nu scadere. Nici macar limba romana nu o stapanesc.

    Ceausescu era mic copil la praful in ochi.

    Dar, mergand pe logica lui, in semestrul 2 se va accelera cresterea, care am vazut ca este o scadere, cu alte cuvinte vom avea o "crestere negativa" si mai accentuata. Bravo, dottore & comp!
    • +6 (6 voturi)    
      In cretinitatea lor ... (Joi, 14 august 2014, 22:56)

      mionut [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      ... sunt incorigibili. Pe pielea noastra.

      Terminam cumva cu PSD-ul in anul asta?
  • +4 (4 voturi)    
    Voinea.. (Joi, 14 august 2014, 22:55)

    ValentinV [utilizator]

    Cum sa se consume cand voi cresteti taxele si accizele? Sa consume doar cei cu asa zisa electorata? Pe aia va bazati voi? Aia daca aveau bani nu aveau nevoie de legea voastra stupida. Pe pensionari? Cat le-ati dat net in plus din 2012 incoace?
    Cum sa consum cand mereu e riscul sa faceti praf economia si bugetul si sa intrati in criza de incompetenti ce sunteti la guvernare si trebuie sa am grija de propiile rezerve si economii de siguranta?
    Ajutorul statului e fix.. ZERO.
  • +6 (6 voturi)    
    Accelerarea incetinirii cresterii e in scadere (Joi, 14 august 2014, 23:05)

    ipolitic [utilizator]

    De vina e Basescu si DNA.
    De ce nu-i lasa in pace pe baronii PSD?
    Ei ar fi asigurat o garantata crestere a consumului.
    La racoare inseamna la rece. De unde si recesiunea
  • +7 (7 voturi)    
    Cine sunt votantii PSD? (Joi, 14 august 2014, 23:21)

    mionut [anonim]

    1. Asistatii social.
    2. Pensionarii.
    3. Armata.
    4. Salariatii bugetari.

    Cine ii plateste pe toti cei de mai sus? Statul.

    Cine plateste taxe la Stat? Domeniul privat.

    Si nu ma luati ca si salariatii bugetari platesc impozite, asta e o minciuna. Din punctul de vedere al Statului se misca niste bani dintr-un buzunar in altul. Si sunt revoltat cand aud ce salarii au unii bugetari.

    Armata trebuie sustinuta, indiferent ce se intampla.

    Pensiile trebuie platite. Fara dubii. Oamenii aia au muncit si au contribuit la fondul de pensii o viata intreaga si Statul ar trebui sa le asigure un trai decent.

    De lenesii de asistati sociali nu mai vorbesc.

    Dati-mi voturi negative, dar asta e adevarul. Parerea mea.

    Asadar, de unde se strang banii? Din firmele private, care produc ceva. Firmele care platesc taxa pe stalp si TVA si impozit pe profit si combustibil mai scump ca in Austria si multe altele.

    I rest my case.
    • +3 (3 voturi)    
      Ai uitat paper push-erii (Vineri, 15 august 2014, 0:19)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui mionut

      Aia de plimba hartii din birou in birou, aia de la 1001 locuri unde tre sa platesti 1001 chitante, pe scurt, frecatorii de menta de cumetrie.
  • +4 (4 voturi)    
    asta auzeam .... (Vineri, 15 august 2014, 0:41)

    minus [utilizator]

    si inainte de 1989: la productia marfa stam bine; se produce, tovarasi, se produce pe stoc!